4 Nisan 2017

Gerçekleşen Hayallerin Sonrasında Neler Oluyor?

hayaller
Hayal

İnsan hep başka yerleri hayal eder,başka yerleri özler..
Der ki;şimdi filanca yerde olsaydım böyle olmazdım,hayatım böyle olmazdı..ve devam eder;hayatımın bu günü veya şu vakti şöyle olurdu kesin,kesin kendim de çok farklı olurdum,çevrem farklı olabilirdi veya yaptıklarım çok değişik olabilirdi..

Göz önüne getirir sonra hayatını tekrar,şu an yaşadığı hayatı..gözden geçirdikleri hep olumsuz yanlarıdır,sevdiği yanları değil değiştirmek istediği yanlarıdır..
Evet hayatımda bunlar fazla,bu olmamalı veya şu insanlar hiç olmamalıydı der..

Başka bir yerde olma hayalini kurarken hayatında istemediği bir çok şeyi hayaldeki yerde onlara yer vermez onlar orada yoktur..
Hayaldeki yer çok kusursuz olabiliyor çünkü,bir çok engeli bir çok duvarı hayalde kaldırılabiliyor çünkü..

Gün gelir de hayaller gerçek olunca hayal kurma esnasında hesaba katmadığı bir çok şey de gerçekleşiyor hayal ile birlikte,hayal ederken tahmin edemediği durumlar mesela..veya gelişmelerin getirdiği bazı durumların içinde bulur kendini..hayalini yaşıyor ama mutlu değildir insan..hayal ettiği gibi olmamakla beraber istediği gibi de olmakta sıkıntı çekiyor..

Hayali yavaş yavaş kabusa dönüşmeye başlıyor böylece eski hayatı kıymetleniyor,hayaline ulaşmadan evvel duyduğu sevgi ve beslediği saygı yavaş yavaş soluk bir renge bürünüyor..imtihanı oluyor..

Bu senin hayalindi neden böylesin diye soruyor kendine..hani istediğin buydu ya neden mutlu değilsin der..

Ancak daha evvel bulunduğu yer mekan ve hayatı kıymetini bilmediğinden ondan şiddetle kurtulmak istediğinden olsa gerek iyi yönlerini hatırlatmaya başlıyor ve ondan intikam almış oluyor böylece..

Sen beni sevmedin ki bana geri dönmeni isteyeyim der gibi..istemediği o eski hayatına dönüşü zorlaşıyor böylece.

Yeni hayat hayalin ta kendisi olmuşken insan evvelki hayatını arzulamaya başlar,hayaline de ihanet ederek bu sefer..böylece bulunduğu yerden daha evvel olduğu yeri istemeye başlar ya da daha tehlikeli bir şey yapmaya girişir,yeni bir yer yeni bir hayal inşa etmeye başlar..

Yeni hayal daha anlamlı daha özgür daha mutlu bir hayaldir ve tahminince daha dikkatli kurulacak bir hayaldir..ama bunu daha evvel yaşamıştır,yeni hayali kurarken şu anda gerçekleşmiş bir hayal içinde oluşunu daha önceki hayatını kıyaslayınca hayali için kaybettiklerini görmeye başlar ve tam da bu noktada bulunduğu yerde olmak istediğini o yere gitmenin de bir bedeli olduğunu anlar..şanslıdır.

Çünkü bunun farkına varmak bulunduğun hayatın kıymetini gösterir insana,iyi yanlarını,güzel yönlerini..hayallerin kusursuz ve tam olamayacağını gösterir..böylece büyür kalbi,yerinde inşa eder yarını,bulunduğu yerde değiştirir bir çok şeyi,başka bir yer hayal edeceğine bulunduğu yeri hayalindeki yere benzetmeye çalışır...çünkü dersini almıştır artık..

Bulunduğu yerde yeni bir hayal kurmak ve bu hayali gerçekleştirmek demek,şimdi yani içinde bulunduğu yerin de bir gün hayal olabilecek kadar güzel olduğudunu uzaktanve çok geç bir vakitte fark etmek demek....

Başka bir yeri hayal etmek başka bir hayatı istemek ve onun için şu anki hayatımızdan vazgeçmek demek,yaşadığımız hayatı aratacak daha zor bir noktaya gelmeyi istemek demek..ne istediğimizi iyi düşünelim,arzuladığımız şeyi iyi tartalım,elimizdekinin kıymetini ondan uzaklaştıktan sonra pişmanlık içinde anlayacağımıza şu anda bizim için gerçekten ne ifade ettiğini anlamaya çalışalım..

İyi ve kötü yanlarıyla,sevdiğimiz ve sevmediğimiz insanlarıyla..çünkü bir hayal kurmak güzeldir gerçekleşmesi de inanın hiç zor değildir ama dünya üzerinde herşeyin bir bedeli vardır..gerçekleşen hayallerin bile..Biliyor musun, o harika an hiç olmayacak...
Gölün kenarında, büyülü, duru manzaraya bakarken sivrisinekler rahat bırakmayacaklar meselâ. Ya da tek katlı evinin bahçesinde mangal yaparken arı istilasına uğrayacaksın. Ne bileyim, o vitrinde gördüğün ışıltılı ayakkabı vuracak bileğini. Çölde toz kaçacak burnuna ağzına, deniz tutacak teknede...
Velhasıl, o harika an hayallerindeki gibi olmayacak hiçbir zaman...
İçinde bulunduğun ana bak sen en iyisi..
Sanırım ancak bu anın tadını çıkartabilen , her zaman, her türlü aksiliğe rağmen hayatın tadını çıkartmayı bilir...Bir-ikim


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

20 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Okudum..
   Güzel dilinle güzel anlatmışsın :)

   Sil
 2. Çok fazla hayal kuran biri olarak; kurduğum hayallerin gerçekleştiğinde ki bedelini ödemem gerektiğini yaşadığım tecrübelerle öğrendim artık hayal kurarken ödeyeceğim bedeli asla unutmuyorum. Yazı için tebrik ederim çok güzel anlatılmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıllarca arzuladığı bir şey vardı ve nihayetinde gerçekleşince ona kavuşmak için neyi elden çıkarttığımı gördüm..bedelsiz olmuyormuş anladım..okuduğunuz için ben teşekkür ederim Gülşah hanım sağ olun💕

   Sil
 3. Hayaller güzeldir, olmalıdır ama şu anın kıymetini ve sahip olduklarınla yetinmeyi de bilmek gerekir. Olmadığın veya bulunmadığın bir şey için kafa yormaktansa elindekini ve ulaşabileceğini düşlemek daha yararlıdır. Güzel yazıydı, teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz madalyonun hep istediğimiz yüzüne baktıkça zor biraz..çok teşekkür ederim okuduğunuz için çok cok memnun oldum.

   Sil
 4. Hayallerimiz hayatta öğrenmemiz ve sonucuna sabretmemiz gerekenlerdir belki de ve öğrenmemiz ve sabretmemiz ve şükretmemiz istenmiştir. Kim bilebilir?...
  Nice yaşananlardan sonra kalbimizin sükunetle kabullenmesidir bizi rahatlatacak olan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seçimlerinin sonuçlarını tam olarak anlayamayız anlar gibi anlayacak gibi savaşırız oysa onlar için..kabullenmek ise yüce bir erdemdir o yiğitlik bende var mı bilmem ama olmasını isterdim.

   Sil
 5. Gelen gideni aratır misali...

  YanıtlaSil
 6. Hayaller evet çok güzel ama planlayınca daha güzel oluyor dediğin gibi kötü yanlarınıda hesaba katarak.Fedakarlık istiyor bazı güzellikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü yanları hayale sığmıyor bi tek onu katmayı unutuyoruz biz🙈

   Sil
 7. Hayal kurmak istemiyorum.Kurmamda pek.Ona harcayacağım vaktimi,yaşadığım hayatımdaki gerçeklere ayırmayı tercih ediyorum.Allahıma bırakıyorum ve o herseyin en güzelini veriyor.Ondan gelincede ben zaten cok mutlu oluyorum 😊 Beklentilerde hayallerde olabilecek sınırlar içinde olursa belki herkes daha mutlu olabilir.Ama bazen onlar bile olmayabiliyor.O zaman ne diyelim bunada şükr diyip geciyoruz.😃 Bu arada yeni headerin cok güzel olmus Hayirli yazilarda kullan insallah 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayal kurmadan edemiyorum ben mutlaka hayal kurmalıyız da bence bir çok şeye hayalin katkısı oluyor sadece türüne dikkat etmek gerek belki de..herşey Allah'tan balım tabii ki en basit en sıradan şeyden tut en muazzam olaya kadar herşey Ondan..elhamdülillah imtihandır bunlar ya bilirsin😉
   İltifatı kaptım çok teşekkür ederim

   Sil
 8. Neden bilmem Hz.Osman'a ait olduğu bir söz aklıma geldi. "Allah nasip etmeyeceği şeyi hayal ettirmezmiş, kuluna." Yazdığınız gibi çok acı çekeceğimiz sınavlar umarım atlatmayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerinde bir hatırlatma oldu..gerçekleştirmek de seçim oluyor yani kader işte Perim💕

   Sil
 9. Bilemiyorum ki neden hayaller için hep bir bedel ödenmek zorunda kalsın. Yani her zaman böyle mi olmak zorunda. Hayır ben bunu kabul etmiyorum. Hayal ettiğin şu anda olduğundan daha iyisini de beraberinde getirebilir. Tabii ki dediğin gibi de olduğu oluyordur. Güzel ve zararsız hayaller için konuşuyorum ben :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel ve zararsız hayaller de bize yetmiyor ama🙈

   Sil
 10. Allahım çocukken ne hayaller kurardım. Yatağa sırf hayal kurmak için yatar, uzun saatler uyumazdım. Şimdi yastığı gördüğüm an uyuyorum. Besmeleye başlıyorum ama bitiremiyorum bile. Hayal kurmayı bıraktım, vaktinde güzel her şey. Yine de olmasını dilediğim bir şey var ama ben tevekkülle bekliyorum. Hayırlıysa olsun inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başka bir dunyaydi ben de çok hayal kurardım yine kuruyorum da artık günlük veya çocuklarımla ilgili bazen hayallerime alet etmek değil onların hayallerine ortak olmak istiyorum artık benim için gerçekleşenler bana yetti gibi 💕

   Sil