17 Nisan 2017

Blog Yazmalı Mıyım - Blog Yazmanın Olumlu Ve Olumsuz YanlarıAh blog!
Sayende hem kendimle ilgili hem de insanlar ile ilgili neler öğrendim,öyle ki şaşırttın beni!

Son beş yıldır blog yazmaktayım.İlk başladığım dönemde blog kavramının tam olarak ne olduğunu bile bilmeyen biriydim..
Zaman geçtikçe,okudukça,yeni bloglar yeni kalemler keşfettikçe blogun kavramı yavaş yavaş oturmaya başladı aklımda..

Beş yılın ardından blogun benim için tam olarak ne ifade ettiğini soracak olursanız;bana göre blog devasa bir alanda kişiliğinin seçmiş olduğun yönünü geliştirmektir diyebilirim.

Blog açma nedeni ise bunun başlangıç noktasıdır.Her ne amaçla blog açtıysanız zaman içinde o amaca hizmet ettiğinizi göreceksiniz.Kazanç amaçlı blog açmak ise blog açma nedeniniz zaman geçtikçe ve siz bu yönde yol aldıkça beklenen kazanç da gelecektir.

Kar amaçlı açılan bir blog zamanla iyi ve azimli çalışmanın bir meyvesi olarak size dönecektir mutlaka ancak sadece kendiniz için blog açmak yani tamamen bir hobi veya kişisel düşüncelerinizi yazabilmeniz için bir alana sahip olmak beraberinde kazançtan ziyade bir çok gelişmeyi de getirecektir..


BLOG YAZMANIN FAYDALARI:YENİ ŞEYLER ÖĞRENECEKSİNİZ


OLUMLU YANI
İlgi alanınızla ilgili milyonlarca yeni şey öğrenme fırsatınız olacak.İlgi alanınız hakkında yazan veya sizinle aynı hobisi veya ilgi alanları olanlarla buluşarak bilgilerinizi pekiştirip yeni şeyler öğreneceksiniz.

OLUMSUZ YANI
Sizin gibi düşünenlerle rekabet içine girme durumu mevcut olduğundan başkalarıyla yarışmak zorunda kalabilir hatta değerlerinizden ödün vermek zorunda bile kalabilirsiniz.


BİR KONUYA ODAKLANMANIZI SAĞLAYACAK-ARAŞTIRARAK KENDİNİZİ GELİŞTİRECEKSİNİZ


OLUMLU YANI
Hedefinizi belirlediyseniz blog açarak ilgi alanınız ile ilgili daha yoğun bir ilgi gösterdiğinizi fark edeceksiniz.
Örneğin blogunuz bir kitap bloguysa evin içinde veya dışında işte veya okulda kitap ile ilgili olan daha önce fark etmediğiniz bir çok şeyi fark edeceksiniz.Ben tasarım ile oldukça ilgili olduğum için caddelerde veya marketteyken bile ürünlerin logolarını inceliyorum,bu tasarımlar ile ilgili bazen yorum yapıyor bazen ilham alıyorum.

OLUMSUZ YANI
Tamamen bir noktaya yoğunlaşmak bazen diğer ilgi alanlarınızın gevşemesine solmasına hatta yok olmasına sebep olabilir..

DAHA İYİ YAZDIĞINIZI GÖRECEKSİNİZ


OLUMLU YANI
Blog açmadan evvel sıradan bir foruma yorum yazmak bile benim için güç bela bir durumken blog açtıktan sonra değil kısa bir yorum yazmak,bazen okuduğum bir yorumdan bir yayın hazırlama noktasına ulaştığımı söyleyebilirim.

Yazma kabiliyetimiz bu anlamda oldukça gelişiyor,kafamızdaki ''kim ne der'' önyargısı yazdıkça kalkmaya başlıyor.

OLUMSUZ YANI
Kim ne der duvarını yıkamazsanız tamamen başkaları için yazdığınızı fark edeceksiniz.


SİZE AİT SİZİN OLUŞTURDUĞUNUZ ÇEVRENİZ-KİTLENİZ OLUŞUYOR


OLUMLU YANI
Ayni ilgi alanları içerisinde olan ve bu ilgi alanları ile alakalı yayınlar yapan bloglar ile tanıştıkça kendinize hem bir yer açmış oluyor hem de daha geniş bir kitleye hitap ettiğinizi görüyorsunuz zamanla.Bunun beraberinde gelen sorumluluğu da göz ardı etmemek gerek,bir konuda yavaş yavaş uzmanlaşmak muhataplarınızdan çok sizin daha özenli daha dikkatli daha düzgün olmanız gerektiğini gösteriyor.

OLUMSUZ YANI

1-Zamanla aynı alanlara ilgi duyanlar birbirine benzemeye başlar.
2-Bir topluluğun parçası olmak demek o topluluğun genel kurallarına saygı göstermek demektir.Bir çok kavram ve sınırlara rıayet etmek zorunda olduğunuzu göreceksiniz.
Örneğin:Bencil olmamanız gerek,burada bu konuyla ilgili iki güzel yayınım mevcut:


ÖZGÜVENİNİZ ARTACAK


OLUMLU YANI
Sizin içinizde olan ancak henüz fark etmediğiniz bir çok şey meydana çıkacaktır.Blog yazdıkça ve yazılarınıza artan ilgiyi gördükçe daha fazla yazma isteği canlanacaktır.Özgüveninize çok iyi gelecek bir durumdur bu sadece küçük bir ince noktası var dikkat etmeniz gereken,zamanla kendiniz için değil başkaları için yazmak.

OLUMSUZ YANI
Alışılan ilgi görülmeyince özgüveninizin yerlerde sürülme ihtimali mevcut,moralinizi yüksek tutmak için mutlaka yayınlarınızı daha esnek daha çok kişiye hitap eden türden olmaları yönünde çaba harcayacaksınız.Evet blogunuzda yayınladığınız bir yayın sizi hem havalara uçurabilir hem yerlerde süründürebilir.

Beklenen ilgiyi göremeyen bazı bloggerlar dozere dönüşerek başarılı buldukları bloggerlere karşı bir nevi zehir akıtır kıskançlık besler veya blog alemini terk eder.


İNSANLARA YARDIM ETME İMKANINI BULACAKSINIZ


OLUMLU YANI
Öyle mutluluk vericidir ki hiç görmediğin hiç tanımadığın bir insana bir konuda yardımcı olmak.Bilgini bir insana yardım etmek için kullanmak ve hatta elinden geleni yapmak karşılıksız ve saf mutluluk kaynağıdır.

OLUMSUZ YANI
Yardım edebilen biri olduğunuz bilindikten sonra bazen çok küçük bir yardımı bile yapamayacak kadar kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.
Bunun yanısıra yardım ettiğiniz insanlardan hiç bir karşılık beklentisi içine girmemeniz gerek bunu gerçekten yapmanız gerek çünkü yardım ettiğiniz kişinin günün birinde vefasızlığı sizi çökertebilen türden olabilir.

KENDİNİZİ İFADE EDEBİLECEK DAHA EVVELA SÖYLEMEYE CESARET EDEMEDİKLERİNİZİ SÖYLEMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR


OLUMLU YANI
Blog yazmaya başladığımdan beri blogumdan haberdar olan yakın çevremdeki bir çok insanın beni blog sayesinde daha iyi tanıdıklarını,anladıklarını hatta gerçek hayatta günlük yaşamda bir türlü elde edemediğim saygıyı görmemde yardımcı oldu.

Çok inanılmaz bir durumdur aslında ama yaşandı ve beni çok mutlu etti.
Blog yazdığınızı yakın çevrenize söylediğinizde sizin göremedikleri yönlerinizi gösterme ve kendinizi bu yönde ifade etme imkanınız olacaktır.

OLUMSUZ YANI
Kendinizi açık bir alanda ifade etmek özellikle kişisel blog yazarları için geçerli olan kalbinizi soymaktır.
Bu durum istediğiniz kişilere kendinizi göstermek ifade edebilmek demekken istemediğiniz kişilerin de sizi görmesine fırsat vermektir ve inanın istemediğiniz birinin blogunuzu okuduğunu bilmek bu blogu kapatmanıza bile neden olabilir.
Bu konu ile ilgili yayınım burada:Dünya üzerinde herşeyin hem olumlu hem olumsuz yanı olduğu gibi ve herşeyin bir bedeli olduğu için blog yazmanın da bir bedeli mevcut inşallah bun uda ayrı bir yayın olarak kaleme alacağım.

KENDİNİZ OLUN!

Yeni bir blog açacak olanlara ve blog yazanlara dileğim budur,kendiniz olun!..bu güzel parça da hediyem olsun :)

Samimiyetimle yazdım sevgimle yayınladım..

Okuduğunuz için teşekkür ederim,cici gözlerinizden öperim!
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

30 yorum:

 1. yazdığın son cümleye kadar katılıyorum sana :) umarım her blog özgün içerikler üretmeyi dener..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çelişkili bir durum özgün olmak için biraz uzak kalmak şart uzak kalınca da uzakta kaldığımız zamanı telafi etmek zor oluyor.
   Çık işin içinden çıkabilirsen🙃
   Teşekkür ederim canım sağ olasın.

   Sil
 2. Yine çok güzel bir yazı kaleme almışsın. Keyifle okudum.
  Bazı maddeleri ben de yaşıyor(d)um ama bazılarını ilk kez düşünme fırsatı yakaladım.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin yaşadığı durumlar aslında eh bir de aramıza yeni katılacak olanlar faydalanır diye madde madde yazmak istedim,çok teşekkür ederim💕

   Sil
 3. Olumlu ve olumsuz yönlerini anlatmanız güzel olmuş.Kaleminize sağlık.Hediyeniz için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 4. Benim blog yazma sebebim küçük anılar biriktirmek aslında. Geri dönüp okuyunca bunu da yapmışım bunu da hissetmişim diye hatırlamak istiyorum. Ama yine de dediğin gibi insan bir yerden sonra etkileşim almak istiyor. Bu konu da baya bi zayıfım.. Geliştirmeye çalışıyorum kendimi. Blog yazarken en büyük kazancım hayata başka gözle bakabilmeyi sağlaması oldu. Özellikle kitap okurken bunu hissediyorum. Oku geçten ziyade, altında yatan şeyi keşfetmeye çalışıyorum kendimce ve paylaşıyorum da.
  Ama şu sıralar eşimle de paylaştığım en büyük zorluğum sevmediğim kişiler tarafından da okunuyor olmak hali. Blogumu önce saklamıştım herkesten, sonra paylaştım. Bu sefer de kişisel yazılar yazarken birilerinin görüyor oluşu beni baskı altında hissettiriyor. Bu baskıyı göz ardı edip cesur adımlar atmaya, başkalarını bu açıdan önemsememeye dair mücadele veriyorum. Benim için çok önemli olan bu zinciri kırmayı başarırsam Harika olacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İstemediğimiz birileri okuyorsa bu çok sıkıntı gerçekten yani içeriğin türüne göre sıkıntı mesela kişisel yaziyorsaniz ve blogu tamamen size ait olması için dediğiniz gibi anlar birikimi yapmak için açtıysanız özel hayatınızı kaleme alan bu bloğu belirli kişiler okusun istersiniz..Dilerim bu durumda muzaffer olursunuz bana biri bugün blogunu yakın çevrene duyurur musunuz diye sorsa cevabım hayır olurdu.
   Sevgiler.

   Sil
 5. Artıları ve eksikleriyle tamamen orjinal içerik olmuş. Özellikle ilk blog yazmaya başlayanlar son maddedeki gibi ya tanıdıklarım okursa diye bazı endişeleri oluyor. Fakat yazdıkça bu endişenin aslında yersiz olduğunu yavaş yavaş anlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumu okuduktan sonra acaba biz kadınlar daha çok mu etkileniyoruz diye bir düşünce geçti aklımdan çünkü biz kadınlar daha kolay paylaşabiliyoruz bir çok şeyi..zamanla geçer mi bilmem ancak blogda ki belirli gözlerin olması ciddi oranda rahatsızlık veriyor.
   Kıymetli yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 6. çok güzel bir yazı olmuş :)eline kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 7. 3 yıllık bir blog geçmişim var. Iki yıla yakın yakın çevremden sakladım. Daha yeni yeni etrafıma söylemeye başladım brazen yinede söylemesemiydim diye de düşünürüm.
  O kadar güzel anlatmışsınız ki artı ve eksilerini zevkle okudum. Yüreğine ve kalemine sağlık.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaleme alınması gereken öyle güzel konular hakkında yazamıyorum ki blogumu neden duyurduğumu sorarım kendime..hayır bu konular yakın çevrem ile ilgili değil belirli bir şahıs için hiç değil ama üzerine alınma ihtimale çok yüksek olduğu için yazmamaya karar veriyorum böylece gerçekten istifade edilecek bir konu bu sebeplerden dolayı kaleme alınmamış oluyor.
   Ben teşekkür ederim okuduğunuz için.

   Sil
 8. Ellerinize sağlık,çok güzel vir yazı olmuş. Özellikle 3. ve 5. maddelerdeki olumlu özellikleri kendimde görmeye başladım ☺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olumsuz yanları da hep göz önünde bulundur kardeşim olur mu..sana başarılar dilerim.

   Sil
 9. Sanal alem insanı öyle bir hapise çevirdi ki blog dünyası bir nebze de olsa o hapisten çıkıp insanlar ile sosyal iletişim becerisi katıyor bu da insanı mutlu ediyor. Lise dönemlerimde sosyal medyaya çok takmış ve depresyonun eşiğine gelmiş birisi olarak bu uygulamayı çok faydalı buluyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog kişiyi diğer sosyal platformlarda olduğu gibi zamanla malzemeye çevirebilir dediğiniz doğru her alanda dikkatli ve ölçülü olmakta yarar var.

   Sil
 10. Ben blog yazarı değilim sanırım. Çünkü blog yazmıyorum...
  Aslında yazdıklarım blogumda :))))

  YanıtlaSil
 11. Olumsuz yönlerine rağmen ben iyi ki blog yazıyorum. Sizin gibi dostlar edindiğim içinde çok mutluyum. Kendin olduktan ve değişmedikten, çevreden etkilenmedikten sonra güzel şey blog yazmak. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili beyda ben de senin gibi ne güzel insanlar tanıdım bu blog sayesinde..hatta biri dosttan da öte oldu benim için..blog vesile olmasaydı belki onunla hiç karşılaşmayacaktık..

   Sil
 12. Senin gibi çok aktif olamasamda bir blog sahibesiyim.uzun ve keyifli bir yolculuk olarak görüyorum blog yazarlığını.hiç tanımadığın birileri seni merak ediyor hatta içselleştirerek hafızım nerelerdesin diye soruyor.inanılmaz keyif verici bir durum.bu arada eşim dahil yakınlarımın haberi yok.ölene kadar da söylemeyi düşünmüyorum:) öldükten sonra nasıl söyliyceksem?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen en güzelini yapmışsın biliyor musun💕

   Sil
 13. Ben Ağustos/2005'ten yeri yazıyorum.. blogcu.com ile başladım, günlük 2000'e yakın okurum vardı, 200 küsur yorum alıyordum.. İnsan yorum aldıkça yazası geliyor.. Bu ikinci e-günlük adresim.. Üç-beş okuyanım ya var ya da yok..

  Daha çok kendimi anlatan biriyim.. Kendimi yazmak için yazıyorum 2005'ten beri.. Başkasına öyle kolay kolay derdimi veya sevincimi veya günlük yaşadıklarımı anlatabilen biri değilimdir.. Anca yazabiliyorum.. Zaten konuşarak iletişim kurmaktan da anladığım söylenemez.. İçimdekilerden anca yazarak kurtuluyor ve rahatlayabiliyorum..

  Birkaç yere röportaj vermiştim yıllar önce.. "Blog nedir" diye sormuşlardı : "orgazm olmak" diyordum hep.. Aradan yıllar geçti, hala aynı fikirdeyim..

  ...Haa ama feys, twitter derken, uzun yazılar yerini basit birkaç cümleye bıraktı.. İnsanlar uzun yazı okumayı sevmiyor.. Ki yazan kişiler de artık uzun yazı yazmaktan hoşlanmıyor.. Kısa birkaç cümle ile kendini ifade ediyor.. Bu sosyal medya denilen olgu, blog yazarlığının en büyük engelidir ne yazık ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hızlı yaşam hızlı beklentileri de beraberinde getirdi normal desem normal değil ancak insanın yazma ihtiyacı bastırılamıyor iyi ki de bloglar var Blogger veya başka platformlar fark etmek yazma ihtiyacı duyanlar için çok güzel bir yöntem.

   Blogcu bir çok şeyi değiştirince çok kişi bloglarına taşıdı ben de onlardan biriyim iyi de oldu yoksa aklıma gelmezdi farklı bir yer denemek heralde ancak yazma isteği değişmiyor ertelense bile bir köşede usul usul bekliyor yazmayinca da intikam aldığını düşünüyorum.
   Sen hep yaz çocuk.

   Sil
 14. Müthiş bir yazı olmuş, teşekkürler. 5,5 yılı aşkın süredir spor üzerine; futbol, basketbol ve tenis alanında bloglar yazıyorum. İsteyerek, severek ve tamamen gerçek bilgiyi göstermek, tecrübelerimi aktarmak ve özgünlüğü edebi bir dille kalemden gönüllere yansıtmanın peşindeyim. Sizleri de bekler, gerekirse yönlendirmelerinizi rica ederim :)

  http://serdarilefutbol.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kolaylıklar versin emekle ve azimle bir şeyler yapmak meyvelerini bir müddet sonra toplamak anlamına geliyor hele ki özenince insan bir müddet sonra ne güzel bir iş ççıkardığını görebiliyor çünkü kendi çalışması vucüt bulmuş oluyor sonuçta ve göz önünde olunca daha bir anlaşılıyor verilen emek..başarılar dilerim.

   Sil
 15. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten benim içimi okumuş gibi yazmışsın 😊 yaklaşık 11ci yılı ma gireceğim neler yaşadım neler gördüm ama en önemlisi böylesine güzel dostlar kazandım bu açıdan mutluyum 😊 emeğine yüreğine kalemine sağlık canım benim sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onbir yılında oluşun beni şaşırttı..geçrekten uzun bir zaman ve evet zaman çok şey öğretir insana..bununla ilgili bir yazı yaz be can..onbir yıl sonra öğrettiklerin öğrendiklerin ve kısaca birikimin ile ilgili bir şeyler yaz ben hep merak etmişimdir insan kaç yıl blog yazmalı diye.

   Sil