14 Mart 2017

Tulumba Tatlısı - Atık Yağlar - Almanya'da Atık Yağlar Ne Yapılır?


Eşimin arkadaşı tulumba tatlısı da yapan bir pastanede çalışıyor..bir gün eve geldiğinde dolapta tulumba tatlısını görünce bu tatlıyı yemememizi söyledi..ben de doğal olarak şaşırmış sebebini sormuştum..Gerek çocuklar gerekse ben bu tatlıyı çok severiz,eşim de sever sevdiği için de bayram sofralarında aile yemeklerinde sıkça tüketilirdi..

Arkadaşı ile geçen bir konuşma sonucu artık bu tatlıyı tüketmememiz gerektiğini vurguladı..karşı çıkar gibi bir tavırla sorular sormaya başladım..bunu neye dayanarak söylüyordu?Arkadaşı çok miktarda tulumba üretimi yaptıkları için bolca büyük kazanlarda sıvıyağ kullandıklarını ve bu yağların miktarı gereği çok olduklarından sık sık değiştirmediklerini söyledi..sözüne devam ederek kullanılmış bir keresinde bu kazandaki yağları arkadaşının pastanenin arka bahçesine döktüğünü aradan uzun zaman geçtiğini ve bir kez daha yeşil alan olmasına rağmen yağın döküldüğü yerde otların bitmediğini o yerin kuruduğunu görünce kendisinin de bu tatlıyı artık tüketmediğini söyledi..

Peki atık yağları ne yapmalı,Almanya'da yemek çöpü kağıt çöpü geri dönüşüm çöpü mevcut,çöpleri gruplandırmak mümkün,belediye de çöpleri farklı günlerde türüne göre topluyor ama atık yağlar ile ilgili ne bir proje ne de başka bir yöntem mevcut..Almanya'da atık yağlar ne yapılır/nereye dökülür?

Atık yağın zararları tam olarak nedir ?Özelliğini defalarca kullanımdan dolayı yitirmiş yağlar insan sağlığı üzerinde kanserojen etkiye sahiptir ayrıca çevre açısından evsel atık su kirliliğinin %25 oranında kaynağını, kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar oluşturmaktadır. Kanalizasyona dökülen yağlar atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır. Evsel atık su içinde bulunan yağları biyolojik olarak arıtmak mümkün değildir.

Türkiye'de atık yağlar ile ilgili belediyelerin çok güzel projeleri varmış :
Türkiye için durum biraz farklı Yunanistanda da bu sistem mevcuttu atık yağların belediye tarafından toplanıyor oluşu kolaylık sağlıyordu hoş bu iki ülkenin de denizi daha çok dikkat etmeleri zaten gerekli denebilir,acaba burada deniz olmadığı için mi böyle bir sistem yok bilemiyorum.Böyle bir şey olabilir mi?


Konu ile ilgili bilgisi olan,uzun yıllar Almanya'da yaşayanların bilgilerine talibim..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

10 yorum:

 1. evet burada durumlar farklı bızler için yag atık yerleri var şişe bazında yaglarımızı atabılıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şişe içine alsam bile gideceği yer yine bildiğimiz çöp Almanlar bir çok şeyi düşünmüş bu hariç mi acaba..enteresan ya.

   Sil
 2. Bizim okulumuz bu konuda duyarlı. NE zaman atık yağ birikse evde bir pet şişeye koyup kızımla okula yolluyorum. Piller aynı şekilde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ne kadar güzel bir şey hem çocuklar da bizzat şahit olur.Takdir edilir bir düşünce.

   Sil
 3. Bu konuyu bende duydum ama bir çok yemekhanede olduğu gibi bu konudada insan sagligini tehdit eden unsurların olduğuna şaşırmadım...Yağlar icinde daha farklı çözümler bulunabilir insallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağın döküldüğü yerde bir daha ot bitmemiş işte ben bunu duyunca çok şaşırdım ben iki kez kullanmayı cesaret edemezken acaba o yağlar kaç kez kullanılmış teftiş için gidenler için de bir formül bulmuşlar yalnız ki o da özel bir kimyasal ile yanmış yağı temizleyip alınan örneklerde sağlıklı olduğu gorunebiliyormus..hiç yememek gerek dışarıdan.

   Sil
 4. Yine de çöpe gitmesi lavaboya dökmekten iyidir Sevgi, dönüştürülmese bile toplayıp şişede atmalı.

  Ben de hep toplarım. Gerçi geçenlerde şişe karıştırıp temiz yağın üzerine kızarma yağını doldurmayaydım iyiydi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya handan şimdilik öyle yapılabilir en azından zararı azaltma çabası başka ne yapılır bilmiyorum..

   Aklın karışmıştır ya normal boşver:)

   Sil
 5. Bende doğma büyüme almanyalıyım.Benim bildiğim atık yağları filitrenelip temizlenip tekrar kullanım haline getiriliyor.Ama yinede tekrar araştıracağım.Bilgilendirme için teşekkürler.Gülemine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Gülemine unutmaz da geri dönüş yaparsan çok sevinirim.

   Sil