8 Mart 2017

Su Kuyusu - Yapmaya Çekindiğimiz O Bağıştan Engellediğimiz Mutluluğu Görelim Mi?


Burada suyun faydalarından bahsetmek istemiyorum.Burada sana olan faydalardan bahsedeceğim.
Bu yazımda suyun vucüdumuzdaki faydalarından çok susuz olan bir yere su getirtmenin güzelliğinden sözlerden çok görsellerin yardımıyla bahsetmek ve vurgulamak istiyorum...

Bir hadisi şerifte canım peygamberim (s.a.s) der ki;

Bir mümin vefat edince her ameli kesilir. Yalnız üç amelinin sevabı, amel defterine yazılmaya devam eder. Bunlar, sadaka-i cariyelerinin, faydalı kitaplarının ve salih çocuklarının kendisi için ettikleri dua ve istiğfarların sevaplarıdır.)
[Ebuşşeyh]

Bu hadis-i şerif amel defterinin kapanmadığını gösteriyor. Burada bildirilen üç amel nedir?

Sadaka-i cariye, devam eden hayır hasenat demektir. Cami, çeşme yol yapmak, ağaç dikmek, mektep yapmak, su kanalları yapmak gibi, insanlara faydası dokunan bütün işlerdir.

Kulağımız da gözümüz de insanlara yardım etmek için seferber olan birlikler kuruluşlar derneklere aşina ama zannediyorum ki bu aşinalık bizi yardım etmekten alıkoymaya başladı...

Önemsemiyor muyuz gerektiği kadar?

İnsanlara su gibi bir nimeti ulaştırmak/bahşetmek için kıyamıyor muyuz cebimizdeki 5 kuruşa..bu gibi şeyler söylemek istemiyorum..ben resimlerden çok etkilendim...

Bu resimelrin içinde öyle büyük mutluluklar var ki öyle derin bakan şen gözler ve insanlar hele bir de çocukalr var ki cebimde ne kadar varsa bu mutluluğa feda olsun dedirtti...


Bir insana su vermek veya bir topluma su ihtiyacını karşılaması için yardımda bulunmak/vesile olmak/bizzat kazıp kuyuyu hizmete sunmak da ölümden sonra kapanmayan sevaplı işlerden,sevabı süregelen amellerdendir..
İnsanların içmek zorunda kaldıkları su denmesine bin şahit gerektiren bu sıvının içinde neler var bir bakın...

 • Dünya üzerinde 6 milyar insanın 1.2 milyarı güvenilir temiz içme suyundan yoksu
 • 2.4 milyar insan da sağlık koşullarına uygun temiz suya erişemiyor. 
 • Temiz su yokluğunun yol açtığı hastalıklar en çok çocukları etkiliyor. 
 • 2005´te her gün beş yaşından küçük 4 bin 500 çocuk sağlıksız içme suyu nedeniyle öldü.Düşüncesiz bir şekilde akıtılan,düşüncesiz bir şekilde ve yollarda ısraf edilen su bu insanlara tam anlamıyla hayatta kalmak anlamına geliyor...temiz su onlar için bizim bu kalabalık ve yoğun hayatlarımzıda nefes almak huzurlu bir gün geçirmek kadar kıymetlidir...İsraf'ın böylesi ve dahası burada genişçe yazıldı.Bir kez daha içtikleri suya bakın...bizim evimizdeki su bu mudur,su böyle midir?..

Şimdi de bu görüntülere bir bakın..


TEMİZ SU
TEMİZ SU

TEMİZ SUTEMİZ SUTEMİZ SUTEMİZ SU
TEMİZ SUMİLYONLARA BEDEL BİR MUTLULUK YAĞMURUNDA ISLANMANIN FOTOĞRAFLANMIŞ HALİ...Bağış için bir reklam veya bir afiş gördüğünüzde aklımıza dolandırıcılık,istismar gibi terimler yerine bu iki kelime gelmesi dileğiyle...buraya her hangi bir bağışın yapılması için hiç bir kuruluşun bilgilerini veya ismini bilinçli olarak vermek istemiyorum zaten su kuyusu bağış diye yazarsanız karşınıza bir çok sonuç çıkacaktır benim burada yapmaya çalıştığım halıhazırda bekleyen,öldükten sonra da devam eden hayırlı bir amelin sürekli bir sevabın sizi beklediği haberidir..
haberiniz olsun...
TEMİZ SU

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

12 yorum:

 1. içim eridi resmen rabbim yardımcıları olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de yardımcı olalım inşallah canım çok zor🙈

   Sil
 2. Evet bunu yapan dernekler var. Fakat insanlar o kadar önyargılı oldu ki. Müslümanların acizane yapmaya çalıştıkları hizmetler kaybolup gidiyor. Bilen biliyor bu hizmetleri. Allah c.c. hepsinden razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bağışta bulunan herkes bağışın amacına göre hareket edilsin ister,elbette ki öyle olmalı ancak güvensiz kurumlar dışında çok güvenli kurumlar da var ..her halukarda ameller niyete göredir biz bağışı yapınca kurban olduğum Rabbim o amelin sevabını bize yazıyor bu görevi söz verip de yerine getirmeyenleri ise yine Allah'a havale ediyorum olan ihtiyaçları karşılanamayan ihtiyaç sahiplerine oluyor.

   Sil
 3. Hiç düşünmeden muslukları açıyoruz ve bizim için o temiz su çok normal bir şey. Ama bu fotograf karelerinde yer alan çocukların gözbebekleri gülüyor suyu görünce. Ne kadar etkileyici. Böyle bir projeyi instagramda takip etmiştim geçen sene. Sonra onlara temiz su götürüldüğünü öğrenince de mutlu olmuştum. Çünkü o çorbada benimde bir tutam tuzum vardı. Yazı çok güzel olmuş. Eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutluluğunuzu tahmin edebiliyorum çok başka bir hazzı vardır insana süper hormonlar yüklenmiş sanki 😊

   Sil
 4. Ben bi kamu kurumunda çalışıyorum bi arkadaşımız vesile oldu sağolsun bu işe kalkıştık önce kendi aramızda para topladık yetmedi sonra herkes eşinden dostundan da topladı en son nazımızın geçtiği hali vakti yerinde kişilerden istedik velhasılı kelam parayı toparladık güney afrika da çat ta bi kuyu açtırdık ismini de MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR koyduk.sonra aradan epey zaman geçti açtırdığımız kuyunun videsu nu fotoğraflarını gönderdiler.o vidoyu izlerken hissettiklerimi ininın anlatmam mümkün değil.İnsan birkez hayrın tadını aldımı inanan sürekli hayır yapmak istiyor.İnsan isterse yapar inanın tek başınıza yapamayabilirsiniz ama eğer niyet ederseniz Allah size bir sebep veriyor. yalan da riya da zenginlikte değilde hayır da yarışanlardan oluruz inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu kuyunuz adını çok etkileyici çok güzel..sizinle aynı fikirdeyim insan bir kez yardım edince o benzersiz hisleri tekrar hissetmek için daha fazlasını yapmak istiyor bu da Allahın lütfu değil de nedir..Allah kabul etsin inşallah.

   Sil
 5. Amin inşallah :) teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. Maç yaptığım zaman susamam ve o hızla su içemeye gitmem suyun ne kadar değerli olduğunu ve hayatımızın bir parçası olduğunu anlıyorsunuz. İşte o zaman şükürler olsun diyoruz. Fakat ne yazık ki susuz kalan insanlarımız var onları düşünerek halimize şükür edelim. Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hele bir de Ramazanda o su o bir yudum su ne kıymetlidir gözümüzde,Ramazan yaz aylarında olunca üstelik bir damla su ne kıymetlidir..çok güzel örneklendirdiniz Allah razi olsun.

   Sil