6 Mart 2017

Röportaj Var Hadi Buyrun! - Bloglar Arası Röportaj


Annesinin Prensesi blogunda başlatılan bloglar arası röportaj etkinliğine katılımın sonucu yeni bir blog arkadaşıyla tanışmak ve röportaj yapmak oldu..

Etkinliğin amacı blogların birbirini daha yakından tanımaları,merak ettikleri soruları birbirine yöneltmeleridir.

Bu amaca binaen mail yoluyla sorulan sorular kahve eşliğinde sabahın güzel serinliğinde cevaplamaya layık oldular :)

Sevgili kelebek Etkisi'nin soruları ve nam-ı diğer Değmesin Yağlı Boya'nın cevaplarıyla huzurunuzdayım dostlarım..

Keyifli okumalar dilerim..


1-Blog açmaya kaç yıl önce karar verdin,neden istedin/blog adını nasıl belirledin?

Yılbaşı tatili için çocuklarımla Polonya'da bulunan/çalışan eşimin yanına gittiğimizde çocuklarla evde kalıp onlarla ilgilenmek dışında hiç bir uğraşım olmadığı bir anda aklıma geldi blog yazmak geldi.

Bütün gün evde bulunmak kimseyi tanımamak öyle zor gelmişti ki.
Bir çevreye benim dilimi konuşan insanlara ihtiyacım vardı ve işte Polonya'da karlı bir günde (hep böyle anlatılır ya)blogumu açtım,pencerede komşunun bembeyaz kedisi bana dik dik bakıyor Youtube'da Starry starry night çalıyordu,şimdi de o çalıyor ama beyaz kedi yok tabi :)

Blog ismimi hiç düşünmedim hatta aklımda olan bir şey bile değildi Değmesin yağlı boya.
Barış manço sever ve dinlerdim ama bu isim aklımda nasıl yer etmiş hala anlamış değilim.
İsim hoşuma gitti bir de hoşuma giden Mahperver ismi vardı bu ikisi arasında seçim yaparak Değmesin yağlı boyayı tercih ettim.

Çünkü Değmesin yağlı boya;aman dikkatli ol demektir.
Değmesin yağlı boya demek;tehlikelere karşı uyanık ol demekti tatlı ve mizahlı bir uyarıydı Barış mançonun yıllar yıllar evvel yaptığı...


2-Blog yazmaya başladığından beri seni en çok üzen ve çok sevindiren olaylar neler?

Blogumu açtığımda büyük bir azimle insanlara yararlı olacak dini konular yanısıra düşündürecek faydalı paylaşımlar yapmaktı amacım.Bu niyet üzere çok yazı yazdım çok paylaşım yaptım beni en çok mutlu eden olaylardan biri ise bu yazdıkalrım vesilesiyle bir kardeşimin tesettüre girmesiydi bu beni çok duygulandırmıştı.

Üzücü olaylardan bir tanesi ise darbe girişimi sonrası bloglar arasında yaşanan durumlar.İnsanlar birbirine düşman gibi yaklaşmış akılları karışmış bir çok arkadaşlık sona ermiş gönüllerimiz alabildiğine yara alıp gözlerimize şüphe yerleşmişti..o dönem çok kötüydü..


3-Bu dünyanın en sevdiğin yada sevmediğim yönleri neler - En sevdiğin blog hangisi?

Bu dünyada en çok sevdiğim şeyler çoktur yani en diye belirlediğim bir şey yoktur şeyler vardır.

Denizleri severim
Maviyi severim
Allah'a kulluk etmeyi severim bana güven verir
Çocukları,bisikletleri,salıncakları,merhameti,yardım etmeyi...uzar gider de en sevdiğim yine bulunamaz..

Ama en sevmediğim şeyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum;çocuklara zarar veren ne varsa onu sevemem sevmiyorum.

En sevdiğim blog ise artık yazmıyor aktif olamıyor daha fazla Instagram üzerinde paylaşım yapıyor ben de Instagrama arada bir girip takip edebiliyorum:Fiyuvfit

4-Kaç blogun tasarımını yaptın / tasarım yaparken nelerden ilham alıyorsun?

Sanırım tasarladığım blogların sayısı 100'ü geçmiştir...bir blogu ele alıp tasarlamadan evvel hem ferah olmasını hem huzur vermesini amaçlayarak çalıştım.Sanırım bu da dışa yansıyor.

İlham aldığım şeyler ise yine deniz yine mavi yine huzur ve ferahlık hissi,buna sadık kalmaya çalışıyorum içimden hep bu geliyor.

6-Yeni blog açan arkadaşlara tavsiyelerin nelerdir?

Blog açıp yazacak olan kişinin kendini iyi tanımalarını ve yazdıklarıı konuya hakim olmalarını isterim.Biraz özgün biraz kafa patlatan yazılar yazılsını isterim.
Beni şaşırtmalarını/güldürmelerini/bilgilendirmelerini isterim.
Bir bloga girdiğim zaman beni sarmasını merağımı uyandırmasını beni okuyucusu olarak kazanmasını istiyorum,bu yönde neler yapılması gerekiyorsa onu yapmalarını tavsiye edip benim de bu yönde gelişmem için önerilerini de beklediğimi belirtmek istiyorum :)


Dilerim okumuş ve keyifli zaman geçirmişsinizdir sevgili okurlarım...

Annessinin Prensesi;
Çok teşekkür ederim unuttuğum bir çok şeyin su yüzüne çıkmasına vesile olduğun için.
Kelebek Etkisi;
Çok teşekkür ederim isabetli sorular sormayı tercih edip okuyacak olan kişilere de bir çok şey kattığın için...


Şimdi de sıra benim sorularımda :)

Sevgiyle kalın güzel geçsin gününüz..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

40 yorum:

 1. Canim teşekkürler harika cevaplar zevkle okudum en kisa surede bende cevaplayacagim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok eskilere gitmeme vesile oldunuz ben teşekkür ederim sizin cevapları da bekliyorum inşallah :)

   Sil
  2. Geç oldu ama yayınladım bende cevaplarımı harika sorulardı teşekkkür ederim:))

   Sil
  3. Geldin,gördüm,okudum..çok teşekkür ederim cevaplar oldukça tatmin ediciydi can tekrar teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Aa eşin Polonya'da mı? Allah kavuştursun, ayol ülkede iş bulamıyor insanlar ta Polonya'ya gidiyor, aileler hasret çekiyor:(((
  İç yüzünün hala çıkmadığı, ortaya çıkarsa benim kişisel tahminim büyük kıyamet kopacağı ve malum birinin tüm yalanlarının anlaşılacağı o darbe girişiminden sonra bloglarda da öyle olduğunu bilmiyordum inan. Şu an senden duydum, ben bitişik apt. komşumun oğlu ile sosyal medyada aynı konu yüzünden darbeci ilan edildim!!!Ve annesini çok sevdiğimden oğlunun yaptığından annesine hiç söz etmedim hala da öyle...ama çok kırıldım tabii...:((yazıklar olsun dedim...o kadar da emeğim vardır ki o çocukta hatta bloğumda bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı yazımda içimi döktüm üzüntümden...yazıklar olsun diyorum, milleti birbirine düşürdüler, orduyu çökerttiler, kim suçlu, kim suçsuz bilmeden insanların başı kesildi:( o çocuğun ablası twit sayfasında her gün ağlıyor "Kardeşim daha öğrenciydi, tatbikat var diye, teröristler var diye, 9 canlı bomba var' diye yataklarından kaldırmışlar, benim kardeşim hain değil onu oraya gönderenlere sorun hesabını diye:(((çocuğun yüzüne baktım pırıl pırıl bir yüz, tüm paranı emanet et hiç tanımadan öyle bir yüz...kahroldum :( asıl suçluların çoğu kaçtı, çoğuna dokunulmuyor....gazetelerde ROK denilen Fetöcü'nün "hocaefendiye açık mektup" hala duruyor, gerçek diye bize sunulana asla inanmıyorum Allah varsa gerçeği ortaya çıkartsın diyorum. Ay ben siyasi konularda çok doluyum kusura bakma uzun yazdım:(

  Keyifle okudum
  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogu 5 yı levvel açtığım dönemde Polonyada çalışıyordu eşim artık beraberiz çok şükür benim blog aleminde yine de uzun bir deneyimim var diyemiyorum benden daha uzun zaman yazanlar var ancak beni en çok o dönem üzmüştü Türkiyem güzel Türkiyem tek ve biricik Allah en güzelini nasip etsin huzuru daim olsun dilemekten başka gelmiyor elimden ..

   Uzun yorumalrı severim bu arada :)
   Benden de sevgiler.

   Sil
 3. Demek böyle değmesin yağlı boyanın hikayesi, hoş bir yazı olmuş elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani,kısaca,özetle böyle birşey 😉 teşekkür ederim.

   Sil
 4. Güzel bir söyleşi olmuş, daima yazılarında huzur bulurum bende Sevgi'm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretin beni daima mutlu ediyor hep o eski günler geliyor aklıma çok güzel bir lezzet bırakmış damağımda çık teşekkür ederim ben de mutluluk hissediyorum sen gelince.

   Sil
 5. Tasarladığın bloglar gerçekten çok ferah.

  Ülke bölündü, bloglar bölünmüş çok mu? İnsanların güven duyguları yerlebir oldu maalesef.

  İyi ki açmışsın bloğunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes bir şekilde sarsıldı gerçekten..Çok teşekkür ederim.

   Sil
 6. Merhabalar,
  Seni ilk tanıdığımda bloğunun ismi benim de çok hoşuma gitmişti. Çok ilginç gelmişti.Ama tabi anlamını bilmiyordum. Gerçekten çok manidarmış ismi. Blog yazmaya karar verdiğimde çok acemiydim sadece takip ettiğim bir kaç arkadaşım vardı. Onlardan imrenerek bende yazmak istedim. Ama bloğumun ismi konusunda çok seçici olamadım. Ne biliyim o zamanki ruh halim nasılsa artık tıkanıp kalmıştım. Öyle uzun uzun da düşünmemiştim zaten. Normalde tüm işlerimde ince eleyip sık dokurken bloğa isim konusunda neden böyle davrandığımı hala düşünüyorum bazen. Aslında blog ismimden memnunum da sevgili Gülşahla bir hayli benziyor ismimiz ondan haberim dahi olmadı. Neyse ben kendi dertlerimi bırakıp sorulara verdiğin cevaplara gelecek olursam. Gayet samimi sıcacık sorular sorulmuş. Bu etkinlikten hiç haberim olmamış. Seni daha yakından tanıma fırsatı buldum bu sayede kalemine sağlık...
  Allah'a emanet ol...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun benim burada sanırım 5 adet blog adları ile ilgili yayınım var keşke o zaman da yazsaydım dedim yorumunu okuyunca evet Gülşah hanımın blogumda ben hala karıştırıyorum sizi ama ikinizin de yeri başka 💕
   Çok teşekkür ediyorum düşüncelerinizi paylaştığınız için sizin aranızda olmak beni mutlu ediyor.

   Sil
 7. Röportaj fikri gerçekten güzel bir fikir... Yazı da harika olmuş, ayrıca verdiğiniz tavsiyelerde bir çok kişiyi ışık tutacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evvela kendime gelsin o tavsiyeler çünkü olabildiğince iyi içerik üretmek için epey bir çaba sarf ediyorum ama siz okuyucularım ve sevgili arkadaşlarım ne denli istifade ediyorsunuz bilemiyorum geri dönüşler çok iyi ama daha da çalışmak gerek daima..eksik olmayın teşekkür ederim.

   Sil
 8. Böylece sizi biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve memnun olduk :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de sizi duyduk daha bi mutlu olduk💕

   Sil
 9. Asıl ben teşekkür ederik yeni arkadaşları tanımaya tanıtmaya açık olduğunuz için 😃

  Blog isminiz benimde çok ilgimi çekiyor.Uzun düşünüp koyduğunuzu tahmin ederken meğer çok yanılmısım onu anladım 😃

  Sorularınızı keyifle okudum.Allah'a kul olmaktan mutluyum.Bu gece dini konuda bir yazı paylaşıcam insallah 😃

  Umarım bir gün benim bloğumda sizi sarsar 😊 ilgiyle okuyabilirsiniz.Tesekkür ederim tekrardan 💙💙

  YanıtlaSil
 10. Hani bazen hemen insanın içine cuk diye oturur ya öyle oldu isim seçimi ben hala vazgeçemiyorum ondan hala çok beğeniyorum çünkü defalarca burayı kapatıp başka blog açmayı düşündüm ama hiç bir isim sinmedi bu denli içime..sizin blogunuza gelince emin olun ki beni sarsıyor ancak sadece biiiirazcik daha oturması gerekiyor zamanla,yeni ya bazı şeyler size eminim ki zaman içinde çok şey oturacaktir 😉
  Dini yayını merak ettim okumak isterim!💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayın hazır. 😃Bir kaç topluluktada paylastim görüp okuyabilirsiniz 😃

   Diğr konu icinde piki diyorum.😃

   Sil
 11. Blog isminiz gerçekten orijinal ve akılda kalıcı. Çok iyi düşünmüşsünüz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünmenize çok seviniyorum ben de pek bi severim kendisini❤

   Sil
 12. Çok hoş bir yazı olmuş ellerine sağlık 😊

  YanıtlaSil
 13. Blog ismini çok seviyorum :)

  Görsellere bayıldım, cuk oturmuş :) Zaten hep severim eklediğin görselleri de bu sefer unutmadan söyleyeyim dedim.

  Ne yazık ki herkes birbirinden çok koptu, üzülmemek elde değil.

  Ne güzel olmuş bu röportaj işi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazıda söz etmeyi benim de unuttuğum bir şey daha vardı Handan yaaa..Instagram,bundan önce bloglar nasıl canlı nasıl kıpır kıpırdı ya ınstagram çıkıverdi çoğu blogcu bloglarını terk etti resmen kapatmayı dahi unuttular,bazen karşıma çıkıyorlar inan ki üzülyorum gidişlerine..
   Aaah tüketim,ah!
   Çok teşekkür ederim can :)

   Sil
 14. Röportaj fikri de cevaplar da şahane. Blog ismindeki ikaz yazılarında da var hep. O yüzden bu ismini çok yakıştırıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Gökçem gerçekten ikaz havası mi var yazılarımda🙈 umarım tatlı bir şekilde yapılıyordur❤

   Sil
 15. Sıcak, içten, harika bir yazı olmuş. Sanki karşımda anlatıyormuşsunuz gibi hissettim. O ferah bloglardan biriside benim çok şükür.
  Allah'a emanet olun.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun İlknur hanım benden de sevgiler eksik olmayın.❤

   Sil
 16. Sevgili kızım: 'Değmesin Yağlı Boya' profil adını ilk görünce"Aman dikkat!" diye düşündüm ben de ve hoşuma gitti inan. Bayağı seneler geçti, yağlı boya yapılan bir eve ziyarete gitmiştik, boyanın kokusu geçmemişti, yoğun kokuyordu. Sonra gözlerim kararmaya başladı, doğru hastahaneye götürmüşler, serum kolumda uyandım. Nefes alamıyordum inan.

  Gelelim ben niye bu yayını geç gördüm? E-mail aboneliğin vardır inşallah. Yorumu geçtikten sonra arayacağım ama sen de vardır. Tasarımcı, akıllı kızım :) Ben genelde gmail gelen kutusuna bakıyorum ve akışı kaçırdım sanırım. Güzeldi sorular. Cevaplar önce beni hüzünlendirdi. Yurt dışına hiç çıkmadım, vatandan uzak kalmak zordur, tahmin edebiliyorum kızım.
  Senin blog düzenlemesi yaptığını bilseydim senden rica ederdim işin taaa başında. Çok üzüldüm, ama sadece gururum kırıldığı için. Bu mevzu tehlikeli. Yazmamaya çalışıyorum artık.
  Çok beğendim. Emeğinize sağlık. Biz de Beyda'nın Kitaplığıyla eşleştik. Güzel oldu. Bana uzun uzun ve istediğim cevapları fazlasıyla verdi sağolsun.
  Bu tür etkinlikler çok güzel, değil mi kızım? Yine görüşmek dileğiyle. Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E-posta aboneliği ile takip etmek çok daha iyi aslında yazıları kaçırmamak için en ideal yol odur Ece ablam..Allah razı olsun sevgi dolu satırların içimi ısıttı..

   Yorumunda bir çok önemli noktalara değinmişsin,içimi çok yakan vatandan uzak olma,hasretlik,gurbet ve daha nicesi..bizim bu şekilde imtihan edilmemiz gerekiyormuş diyorum daha da ne denir bilemiyorum.

   Güzel ablam son zamanlarda yaşananları okudum az biraz takip ettim,hırpalayıcı can yakıcıydı,sabrettin çırpındın kendini ifade etmek için büyük efor sarf ettin,gördüm..

   Evet gelseydin evet bilseydin muhakkak elimden geleni yapar seni bu durumlardan belki kurtarırdık ama vardır bir hikmeti be ablam,anlaşıması için bazı şeylerin canı yanması gerekiyor demek ki insanın ancak hiç hoş değildi..evvela bir büyüğümüze bir ablamıza bir annemize böyle tavırlar içinde olmak böylesine düşüncesiz ve patavatsız bir tavır sergilemek hiç olmadı..

   Üzülerek söylemeliyim ki dikkatli ol ablam,dikkatli ol..Değmesin yağlı boya evet;aman dikkatli ol aman bir gözün açık olsun diye uyarmak için,daha az canımızı acıtmak için..

   Geçecek ve geçti inşallah..ben Allah izin verdiği müddetçe burdayım,yardım destek ne gerekiyorsa bana gelesin,bana yazasın.Asla çekinmeyesin.

   Dua yeterli olacaktır..

   Etkinlikler güzel olmaz mı ayrıca,tanıyoruz birbirimizi :) şimdi diğer yorumuan gidiyorum..

   Sil
 17. Blog adını sanırım yanlış yazdım. Bu saatlerde error veriyor beynim :)) Düzeltiyorum canım: Değmesin Yağlı Boya :)) e-mail üyeliği de yaptım. İyi geceleeeer canım :)) Aslında isim hafızam yok Abdullah'ın bloğunda görmüştüm. Not almam lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntı yok yanlışlık yok ablam,doğru yazmısın msterih ol..beyin tıkanıyor bir yerden sonra,insanlık hallerimiz..
   Sevgilerimi gönderiyorum ve kapımı açtım bil..ne istersen elimen gelen neyse bana yazabilirsin...

   Allah'a emanet ol.

   Sil
 18. Gözəl bir reportaj olmuş. Sevərək oxudum hamısını. Bloqunuzun ismi də içəriyi də harika. Uğurlarınız daim olsun inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin güzel kardeşim Rahman razı olsun.

   Sil
 19. Allah bir daha sevdiklerinden hiç ayırmasın. Blog ismi benimde ilk dikkatimi çekmişti. Yağlı boya kokusunu ben çok sevenlerdenim :) Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağlı Boya kokusunu ben de çok severim ;)
   Allah razı olsun canım Allah kimseyi sevdikleriyle sınamasın.

   Sil