5 Mart 2017

Ne Zaman Çocuk Yapmalı - Çocuklarımın Dünyaya Gelişi - Anneliğim

Anne olmak

Kadının altın çağı sadece 10 yıldır desem?
Ne yapılacakcaksa veya mutlaka yapılması gerekenler bu 10 yıl içinde yapılıp bitirilmeli asla ertelenmemeli..

Bir Çin atasözü der ki:
'Yapacaksanız 30'a kadar çocuk, 40'a kadar para yapın.'

Bu Çinliler bazen çok yerinde sözler söylüyor dikkate alıp önemsemek gerek.Üç çocuğun ardından hele de ikinci ve üçüncü çocuğuma kendime göre geç bir zamanda sahip oluşum bir çok şeyi gözden geçirip düşünmeme sebep oluyor..

Çocuklarımın en büyüğü olan oğlum yirmi yaşımdayken kucağımdaydı sonrasında uzun bir sessizlik oldu.İstememize rağmen başka çocuğumuz olmadı yıllarca.Soranlar ve merak edenler de çoktu.Oysa elimizden gelen bir şey yoktu beklemek dışında yapabileceğimiz hiç bir şey yoktu.

Doktorlar sırası değil ikinizde de her hangi bir sorun yok zamanı gelmemiş demek ki deyip geri çevirdi sürekli..yani beklemek ve stres bizi doktorların kapısına kadar sürüklemişti.

Yani delirsen de olmuyordu çıldırsan isyan etsen de olmuyordu,nihayetinde bu işler Allah'ın takdiriyle vucüt bulur biz isteyince değil.

Yaşıtlarım ikinci üçüncü çocuklarını kucağa alırken benim oğlan büyüdükçe benim de kendime daha fazla zamanım kalıyordu.İstediğim zaman yatar istediğim zaman evden çıkar oldum bir kaç yıl sonra.
Şahane bir lüks ama içimde hep ikinci bir çocuk yapmak alevi yanıyordu usul usul..


İkinci çocuğum dünyaya geldi - Yaşım 31

Onbir yıl sonra ikinci çocuğum dünyaya geldi.
Herşeyi değiştirircesine geldi üstelik.
Çok istenilen bir bebekti çok büyük heyecanlar yaşadık inanılmaz derecede mutlu olduk,özellikle kız olacağını duyunca yatağın üzerinde mutluktan zıpladığımı hatırlıyorum haberi ulaştırmadığım insan kalmamıştı çevremde,yaşım 31.

Bu ne demekti?

Yaşım 31 demek bende bir çok şeyin değişti demekti.
Yaşım 31demek bebek nasıl bakılırdı ne nasıl yapılırdı soruları kendime sormak kararsızlık ve endişe duymak demekti.
Yaşım 31 demek herşeyi baştan öğrenmek gibi bir şey demekti..

Ve devamında çok rahat bir dönemin ardından büyük fedakarlıkalr ypmak demekti,bir fincan kahveyi içememek demekti örneğin,istediğin bir belgeseli izleyememk demekti,çocuklarını büyütüp birlikte rahat rahat vakit geçiren arkadaşlara ben gelemiyorum cevabını sürekli tekrarlamak demekti..

Çok uzun bir zaman sonra evde tekrar bebek bezleri,biberonlar,kusmalar,ağlamalar sürekli yıkanan çamaşırlar,ütü,iş ve tabii ki bolca uykusuzluk demekti..

Zorlanıyorum 

Öyle bir hal ki çocuğum olduğu halde bu dönemin nasıl bir dönem olduğunu daha önce yaşadığım halde zorlanıyordum.

Zorlandığımı kendime itiraf etmekte bile zorlanıyordum..evet çok uzun zaman oldu evet çocuklar on yıl öncesinde olan çocuklar gibi değildi algıları daha hızlı gelişiyordu üstelik bu bir kız çocuğuydu ve çok beklenen bir bebekti ama bende bir şeyler yavaşlamış bir şeyler çok ciddi oranda değişmişti..

İşin ucunu tutup bal gibi de yürütülüyor herşey ama aradan geçen 20 ile 30 yaş arasındaki yıllar bende bir çok şeyi değiştirmiş bir çok şey oturtmuş ve bunlardan vazgeçmem kendimi çok sevdiğim bir varlık için tekrar ertelemem tekrar istek ve hayallerimi bekletmem anlamına geliyordu.

Bu işin en zor yanıydı.

Çok istediğim çok uzun zaman bebeğim dünyaya gelmiş kalbimde yeni bir pencere açılmış çok sevdiğim penceresi ise kapanmıştı.Kendimi gördüğüm pencerem...

Kıyaslamak ve geçen zamanı düşünmek için bolca zamanım vardı artık ama bunu yapmadım.Bir çok farkındalık zaman zaman karşıma çıkıp yavruma olan sevgim ve hasretimle bir yerlere gömülmeye görülmemeye mahkum bırakıldılar.

Çünkü bu evlattı benim düşündüklerim ise tamamen kişisel şeylerdi.Olmayabilirlerdi de..belki.


Atasözünü hatırla!

Bu hal içindeyken o Çin atasözü tekrar aklıma geliyor.

'Yapacaksanız 30'a kadar çocuk, 40'a kadar para yapın.'

Bu günlerde kadınların çocuk yapmayı 30'lu yaşlara ertelediğini görüyoruz..önce kariyer önce eğitim önce benim hayatım diyerek bir plan çiziyorlar.

Oysa 20'li yaşlarda kucağa alınan bebeğe verilenler 30'lu yaşlarda yok olma eşiğine gelen şeylerdir..

Bolca enerji bolca delilik bolca oyunu 30'lu yaşlarda bir kadının çocuğuna vermesi güçleşiyor.
Şuradaki yazımı şiddetle okumanızı önermek istiyorum bu noktada

Şimdi anlıyorum ki 30'lu yaşlar demek kendisi için üretim,ruhu için gelişim çağı demekmiş..çocuk yapmak çağı değil..muhakkak ki kadın 30'lu yaşlarında daha olgun daha tutarlı daha sabırlı daha iyi hareket ediyor,daha akıllı oluyor..ama bir çocuğun ihtiyacı olan deli enerji patlamalarını sanmıyorum ki yaşayıp çocuğuna yaşatabilsin.Hızlı tükeniyor,bu enerji patlamaları kısa sürüyor.

Elbette ki kalp yaşlanmıyor ama kalp şekilleniyor akıl olgunlaşıyor beden her ne kadar hoşuma gitmese de bunu yazmak farklı hareket ediyor,kalbine ayak uyduramıyor çünkü bambaşka gıdalarla beslenmek istiyor...

Manevi anlamda araştırmak istiyor manevi anlamda gelişmek istiyor kendini bulmak istiyor onarmak istiyor düzeltmek istiyor bazı şeyleri.Veya yeni şeyler öğrenmek istiyorsun,farklı bakıyor ve bunu hayatına yansıtmak istiyorsun ama istediğin gibi olmuyor.

30'lu yaşlarda dünyaya gelmiş bebeğin buna engel olabiliyor,sana engel olabiliyor...deli gibi sevsen bile 30'lu yaşlardan sonra sen kendinden mahrum kalıyor ve bu üzerinde çok büyük kapanamayan bir uçuruma sebep oluyor..kendinle çocuğun için savaşıyor annelik duyguların kazanıyor ve sen yenilmeyi gölgede kalmayı kabulleniyorsun.

Bunun sonrasında gelen yıllar 40'lı yıllardır..o bambaşka bir dönem olsa gerek yavaş yavaş sinyalleri görüyorum ve inanın 40'lı yaşlar bana bu dönem bebekli olmak için  hiç de uygun görünmüyor.

20'liyaşlarda anne olmak altın değerindedir.
Değeri yüksektir o dönemin.
Hormonların kalitesi duyguların enerjisi 20'li yaşlarda zirve yapmış oluyor,bir kadına verilebilecek en güzel donanımı Allah kadına sanki bu dönemde sağlıyor...


Hemen bu noktada biraz bilim havası katalım..


St Andrews ve Edinburg Üniversitesi’nin bir ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, kadınlar 30 yaşına kadar yumurtalık rezervlerinin yüzde doksanını tüketmiş olduğu için doğurganlık oranları önemli ölçüde azalıyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesince yansıtılan yeni bulgular, ayrıca vücut yumurtalıktan en iyi yumurtaları seçtiği için yumurta kalitesinin yaşlandıkça düştüğünü ve sağlıksız bebek doğumuna yol açma ihtimalinin arttığını da ortaya koydu.

Ortama bir kadının 300 bin potansiyel yumurta hücresiyle doğduğu ancak bu havuzun daha önce tahmin edilenden çok daha hızlı azaldığı belirlendi. Böylece, bir kadın 30 yaşına gelince ortalama olarak yumurta hücrelerinin sadece yüzde 12’si kaldığına, bu oranın da 40 yaşında yüzde üçe kadar indiğine dikkat çekiliyor.

Araştırmacılar birçok kadının yumurta ürettikleri için doğurganlıklarının aynı düzeyde kaldığını sanarak yanıldıklarının altını çiziyor. Yeni araştırma, yumurta oranının hızla düştüğünü gösteriyor.
Sevgili hanımlar,çocuk sahibi olmanın kolay olduğunu düşünüp bunu erteleyenler lütfen bir kez daha düşünün:

'Yapacaksanız 30'a kadar çocuk, 40'a kadar para yapın.'

Üç tane evladım var,her biri farklı ve çok özel,çiğerimi isteseler veririm..bu yazıda ele almak istediğim doğasına ve fıtratına engel olmaya çalışan hanımların çocuk yapmayı ertelemenin nasıl bir şey olduğudur..ben yukarıda da yazdığım gibi ertelemek veya engellemek gibi bir eylemde bulunmadığım halde onbir yıl sonra ikinci çocuğumu kucağıma aldım...bilinçsizdi bu elimde olan bir şey değildi ama bunu bilinçli olarak yapan hanımlar (kariyer veya eğitim için) var bunu biraz daha düşünmelerini kendilerine nasıl bir engel inşa ettiklerini fark etmelerini amaçladım.
O engelin üzerinden 30'lu yaşlarda atlamak kolay bir iş değildir.

Biz hanımlar bir çok şeyi uzatmayı severiz ya bunu uzatmayalım hanımlar ;)

Yazıyı da mutlaka okuyun vaktiniz varsa yoksa da okumak için lütfen bir yerlere kaydedin:Kavanozları ne ile dolduruyoruzEn samimi sevgilerimle..
 


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

22 yorum:

 1. rabbim herkese en iyi zamanda versin.. kimsenin elini yüregini boş bırakmasın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle canım en iyi zamanda verilsin inşallah,engel olunmasın bu güzelliğe :)
   Sevgiler..

   Sil
 2. Bazen Can'a derim, evlenmeye o kadar geç karar vermeseydik şimdiye başımız dinçti diye :D

  Ama yine de memnunum doğurduğum yaştan. Yirmidokuz ve otuz iki yaşımda, kendimle ilgili her türlü hevesimi almış, kendimi tanımış (Pöh bu biraz abartı oldu ama :),içimde ukde kalmamıştı çocuğumu kucağıma aldığımda. Ama otuzlu yaşların ilerisine kalsaydım gerçekten enerjim yeter miydi bilmiyorum. Yumurtalarımı dondururum diyen arkadaşlarıma yumurtaları dondur da doğan bebekle ilgilenmek için kırklı yaşların enerjisi yetecek mi diyorum, zira dediğin gibi yirmili yaşlarda zımba gibiyken kırklara doğru ciddi bir düşüş oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben memnunum demiyorum sevgili Handan zaten daha erken yapmak da elimden gelen bir şey değildi ama o pırıl pırıl capcanlı 20'li yaşlarda bir çocukla değil iki çocukla beraber basketbol oynamak köpekbalıkları belgeselleri izlemek isterdim 😉

   Otuzlu yaşlarda bir değil iki çocuğu olmuş olan biri olarak diyeceğim şu ki bu güzel yaşları tamamen anneliği büyüyen çocuklarınızı büyütmek ve kendinizi de aynı zamanda daha da geliştirmekle geçirin eh tabii bir de eşiniz var onunla da ilişkinizi mümkün mertebede kaliteli ve anlamlı tutmaya çalışın💕

   Sil
  2. Otuzlu yaşlar geride kalalı çook oldu canım yaa, elliye geldim gelicem ben artık :D

   Benim için en önemlisi kendime ayırdığım zamandı. Onun için çocuklarım hep erkenden yattılar. Akşam saat dokuzdan sonra Can'la baş başa kaldık hep. Bir film izlemek, çay yanında sohbet insanı kendine getiriyor :D

   Yirmili yaşlarda yapmakta bir sorun yok bence. Annem beni öyle doğurmuş, şimdi birbirimize arkadaşız mis gibi. Sanırım bu işler formüle edilemiyor pek, hepsinin artısı eksisi farklı.

   Öpüyorum seni. Bugün hiç aklımda yokken koruya gittim, şimdi bir milyonuncu serçe fotoğrafımı yükleyeceğim :D

   Sil
  3. Dur orda elliye geçmeden bişeyler yaz bi ipucu ver ne nasıl oluyor anlat bize ;)

   Canım Handan resimlerini bekleyeceğim burası kuş kaynıyor ama hepsi çok yabani ya yakalayıp resim çekmek büyük sıkıntı sen bolca çek💕

   Sil
 3. Allah analı babalı büyütsün:) Ajda Pekkan hiç çocuk doğurmadı ya şimdi 70'lerinde doğurmak istemiş acıdım kadına yaa, ama anlıyorum da ben de hiç evlenmedim dolayısıyla çocuğum yok ama yeğenime "Seni ben doğurdum" diyorum:)))kendimi onunla avutuyorum çok sevdim çünkü doğunca ona el koydum ben:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya o haberi ben de okudum Hindistanlı kadını görünce denemek istemiş ama olsa da bence çocuğa zor olur kendisinden çok bu biraz bencil bişey en önemli vazifeyi sona bırakmak.

   Tabii ki de çocuğu olmayan/olamayan çok kıymetli hanımlar okursa bu yazıyı mükafatını Allah'tan alacaklarını ne olur hatirlasinlar sabır etsinler Allah sabirlarini artırsın Rabbim size sizi de yeğeninize bağışlasın iyi ki var💕

   Sil
 4. Rabbim herkese zamanında hayırlı evlatlar versin. Vermediyse de vardır ayrı bir hikmeti ve ecri sabredip şükredenlere.
  Yazınızı okurken düşündüm durdum oluşturulan olumsuz algıların bizleri ne kadar etkilediğini. Ben de etkilenenlerden biriydim üç çocuğumun araları hep uzun. Abla ve abiden uzak büyüdü küçük kızım çünkü onlar hayatlarına bir yön verme çağındaydılar artık. Ve hep özlem,uzaklık duygusu. Evet çocukları geç kalmadan istemeli. Enerji tükenmeden,kardeşler birbirinden uzaklaşmadan.
  Kim bilir belki bir gün benim için de bir yazının konusu olur bu durum.
  Böyle güzel ve anlamlı bir konuya değindiğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hedef biziz ablam..çünkü bu dünyada insan üretebilecek tek canlı biz kadınlarız.
   Nesli devam ettirmek kadınlara bağlı olduğu için bir çok sansürlü haberler mevcut ve bunların sesi öyle yüksek ki yapılan tahribat kaçınılmaz gibi görünüyor oysa genç anne ve cıvıl cıvıl çocuklar bir kadın için birinci hedef olmalı diye öğrendik büyürken çevremde hep analar vardı hep sımsıcak aileler vardı sonra kadınları işe göndermeye başladılar kariyer diye bir pano açtılar önüne ve yıllar sonra kadın ne yazık ki asıl hedefini göz ardı ettiğini fark etmek dışında çoğu zaman geç kaldığını bile görür oldu.

   Sil
 5. ayy kıyamaaam iyi olmuş senin napalım öyle olmuş iyi olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. Ben de 33 de doğurdum ama dediğine katılıyorum. Benim için doğru zaman 30 lar olsa da; 20 de doğurmuş olmak çok daha güzel olurdu. Her yıl biraz daha enerjimiz sönüyor malesef:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yirmili yaşlarda insan bir çok şeye kaptırıyor kendini bunu çok iyi anladım çünkü yaşadım ama kendimizi kaptırdığımız şeyler ileriye yönelik olmadığı için biraz zaman geçince pişmanlık gibi duyguları hissederiz Allah yavrumuz bağışlasın geç olsun güç olmasın diyoruz yine de ama erken olursa en önce anne için çok daha iyi oluyor sanki.

   Sil
 7. 20 yaslardan 30 yaslara kadar Anne olmak gercekten altin degerinde ama Nasip 30 dan sonra Anne olmaksa takdiri ilahidir yapacak bir sey yok demekki böyle hayirliymis bende 29 dan sonra Anne oldum cok sükür. Ama su bir gercek kesinlikle 20 ve 30 yas arasindaki heyacani asla cocuklarinla yasayamiyorsun yani hic bir sey yapmak canin istemiyor sanki daha önce yapmissin o dönemleri gecirmis gibisin. Bende cok isterdim 18 yasinda Anne olayim ve 30 yasina kadar istedigim kadar cocugum olsun ama nasip kader kismet diyelim bunada cok sükür Allah yavrularimizi bize bagislasin. Amin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herşey vaktinde güzel arkadaşım...doğasına karşı koymamalı insan bedelini yine kendisi ödüyor sonuçta domates yazın portakal kışın güzeldir bu işler böyle :)   Sil
 8. Keşke , keşke daha erken anne olsaydım. Bizim de evlenmek için zamana ihtiyacımız vardı eşimle. 30 ve 35 yaşlarımda anneliği tattım. Ama çok isterdim 20 li yaşlarda ve arayı bu kadar açmadan anne olabilmeyi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadınların çoğunluğu bu yönde düşündüğünü hissediyorum..20li yaşlar bir başka..20li yaşlar gerçekten BİR BAŞKA ❤

   Sil
 9. Şuna eminimki bende çoğu kişi gibi: bu konudaki en önemli şeylerden biri tereddütsüz maddi bir hazırlık yapmak çoook öncesinden! Eğitim giderleri dahi düşünülebilmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru!..erkeklere verebiliriz o görevi,zaten sanırım atasözünün de o kısmı sanırım size yönelik :)

   Sil
 10. Sevgili kızım. Erken evlenmiş biri olarak, aynı senin gibi yirmi yaşımdaydım kızım doğduğunda. Aman ne güzel oynardım onunla, beraberce büyüdük. Şimdi torunum üniversitede, öyle çocuktan falan söz edilince diyorum ki ona ve arkadaşına, siz çocuğunuz olsa ve bir yere götürseniz bu boş vermişliğinizle gittiğiniz yerde unutursunuz diyorum. Eveeet deyip gülüyorlar. Artık bunları kimse düşünmüyor ama çok önemli. İkinci çocuğumu da yirmi sekiz yaşımda yaptım. Kendimi çok geç doğurdum sanıyordum :)) Şimdilerde yaşı hiç önemsemiyorlar. Allah evlatlarını bağışlasın yavrum. Sevgilerimle kızım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öptüm sarıldım ablam hoş geldin :)
   Yirmi sekiz yaş çok güzel bir yaş Ece ablam otuzlu yaşların da güzel yanları var hem de çok ben hem yirmili yaşlarda hem otuzlu yaşlarda anne oldum her ikisi arasında güzellikler var ancak otuzlu yaşlardan sonra dedğim gibi kadın biraz kendini tanımaı/anlamak istiyor enerjisi de yirmili yaşlarda olduğu gibi olmuyor elbette otuzlu yaşlarda da yapılır ancak yirmili yaşlar çok başkadır..

   Sil