11 Mart 2017

Hayatın Zorluklarına Karşı Nasıl Tahammül Etmeli - 8 Huzur ve Mutluluk NotuBazen dünya yıkılsa yüzlerinden tebessümün kolayca belirdiği insanlar var.
Bazen enumutsuz ve bitkin halinde seslendiğinde sana mutlaka bir gülümsemeyle aydın bir yüz armağan edecek insanlar var.
Sanırsın ki bu insanların hayatlarında dert yok stres yok,herşey güllük gülistanlık.

Böyle insanlarla mutlaka karşılaşmışızdır ve mutlaka merak etmiştir insan'Acaba onları böylesine sakin ve huzurlu eden sebep nedir?'diye..

Örneğin sizinle de paylaşmak istediğim kendime de bunları mutlaka dikkate al diye altını çizdiklerimi sıralayarak bir kez daha kendimizi gözden geçirmemize faydası olacak sekiz noktaya değinmek istiyorum..umuyorum ki dünya yıkılsa dahi bizi tebessüm ettiren insana dönüşmeye de sebep olur aynı zamanda.

Şu içimizi kavuran başımızı döndüren hayatı biraz daha anlamak için bir de şöyle yapın;


1-KENDİNE ZAMAN AYIRIN

Karamsarlığı yok edecek faktörlerden biridir mutlaka.
Sevdiğin diziyi izlemek,sevdiğin biriyle akşam yürüyüşüne çıkmak,deniz kıyısında oturmak,sürükleyici bir kitap okumak veya samimi uzun uzun Rabbinle konuşmak.
Çocuğunun saçlarını koklamak,doğada çıplak ayaklarla yürümek,toprakta namaz kılmak yağmurda ıslanmak,sevdiğini gözbebeğindeki renklerin her tonuna bir bir bakmak...
İnsanın kendine hediye edebileceği ve günlük yaşamına renk ve derinlik katacak en önemli faktörlerden biri olsa gerek.


2-HAYATIN AKIŞINA AYAK UYDURUN

Acelesiz,zorlamadan,yaptığı işin hakkını vererek ve tam anlamıyla 'zaman ayırarak' hareket etmek.
Bir yemeği hızlıca ocağa koyup diğer yandan salatayı doğramak yerine,sebzeleri usul usul muslukta yıkamaktan dahi zevk almak bir bakıma.
Çevremiz koşuşturmaya ve hızlı hareket etmeye teşvik edip zorladıkça bazı şeyleri gerçekten yerli yerinde ve mümkün olduğunca 'tadında-tadıyla'yapmak.


3-SAMİMİ OLUN VE TEKRAR AFFEDİN

Bir randevuda 'ekilmek' veya beklenenin hiç gelmemesi sadece bir hayal kırıklığı veya kızma kırılma sebebi değildir.
Önemli bir sebep olmadan sözünde durulmadığı takdirde 'söz'tamamen içi boşaltılmış değeri bir kuş tüyünde olan bir olguya dönüşür zamanla.
Söylediğin sözüne sadık kalmak,vaadettiğini yerine getirmek verilen sözü tutmak insana güven,samimiyet ve huzur katar.
Gözmüzden kaçırdığımız bu gerçek her zaman böyleydi sanırım ve inanıyorum ki biz insanlara çok da yakışır tekrar samimi olmak..Samimi olmak güven duyduğun bir köşeye sığınmak gibidir.


Erdemlerin en büyüklerinden ve en zor olanlarından biriyse affetmektir..
Kalbini buruşturanı,seni yarı yolda bırakanı,tazeliğine gölge düşüreni,hayallerini yok edeni..
Affetmek ne büyük bir nimettir..ve tekrar vurgulama ihtiyacı duduğum için bir daha yazıyorum NE BÜYÜK bir nimettir.
Affederek sarılır ancak içinde kanayanlar,affederek seevgi tekrar yeşillenir yüreklerimizde,tatsızlıkları,hataları,yanlışlıkları affederek bağışlama ile örtmek kapatmak ve öyle yol almak..
Affetmek benim faydasını her gün gördüğüm Allahın bağışladığı büyük bir lütuftur..
Kaç soruma cevap oldu kaç derdime deva oldu kaç gırdabtan çıkmama sebep olduğunu tarif edemem bu yüzden....


4-DUYGULARINIZI İFADE EDİN

Mutluluk veya kızgınlık hiç bir duyguyu kılıflara sarmadan kalıplara sokmadan özgürce ve rahatlıkla incitici olmayacak şartıyla ve olgunluğuyla dile getirmek ne kadar büyük bir zenginliktir.
Küstüğünü bilmediğin için gönlünü de alamadığın,dargınlıklarını dilegetirmedikleri için içten içe volkan gibi kaynayan kalpleri birbirine yaklaştıramadığın için üzülmez misin?
Sevinç veya gözyaş özgürce ifade edilmeyi hak eden en muhteşem insana özgü duygulardır..bastırıldıkları zaman içimizde bomba gibi patladıkları ve zararları içimizi zehirlediklerini neden unutuyoruz ki?


5-KALİTELİ UYUYUN

Erken yat güzel uyu derdi babannem..
Hayatımda uyuduğum en iyi uyku köyde,trafiksiz gürültüsüz minik odalarda,kilimle örtünmüş divanlardaydı.
Uyumak..derin,sessiz bir ortamda vucüdün ihtiyacı kadar.
Vaktinde ve huzurlu bir şekilde başını yastığa koymak..
Dünyadan koparcasına nerde olduğunu anlamaz hissetmiyormuşcasına uyumak.
Sigortaların tümünü indirmek,sabaha kadar.


6-KANAATKAR OLUN

Uzun uzun düşündüğümüz aylarca detylarının tümünü ve her yönünü düşündüğümüz kaç planımız suya düştü..
Kendimize olan güvenimizi bazen gözümüzde büyüttüğümüz için uzun emellere sahip olmaya alıştığımız için hayat bizi yıpratıyor..farkında mıyız?
Allah'a havale etmek elinden geleni yapmak,fırsatları tam zamanında bizlere sunuldukları zaman değerlendirmek fırsattan çok bizim reflekslerimizin gücünü hayatı kavrama kabiliyetimizi ortaya meydana çıkarıp bize takdir edilenle mutlu olmak.
Hırs ve başkasında olana sahip olma hastalığı yürekleri perişan ediyor,görüyorum..
Oysa taksimi çok adildir Allah'ın..dünya imtiihan yeridir ve bize yazılandan fazlasını almamız asla mümkün değilken bu hırs bu tamah niye..
Kanaat etmek kadar büyük bir nimet yok fikrimce bu dünyada imandan sonra..ve biz bu nimeti öyle aşağılara ittik ki son zamanlarda.


7-ÖĞRENİN

Öğrenciyim bunu yapamam,anneyim buna zamanım yok,evliyim sorumluluklarım çok bahaneleriyle belki hamur açmayı belki resim çizmeyi belki ağaçekmeyi veya bir müzik aletini çalmayı öğrenmemizeengel olduğunu yüzlerce bahanemizin içine katabiliriz.
Çocuklu annelerin özellikle kendilerini sürekli geliştirmeleri,sürekli yeni bir şeyler öğrenmeleri ailelerine çocuklarına yani kısaca hem bir insanın yetişmesinde hem de topluma çok çok büyük bir katkı demektir.
Öğrenmek insanın azmini artırır kendine olan özgüveni yükseltir ve mutlaka çevresinden takdir gördüğü için bu insan daha verimli daha paylaşımcı ve elbette daha mutlu olur.


8-İNANÇLI OLUN-ALLAHIN İPİNE SIMSIKI SARILIN,SIMSIKI

Son olarak gözlemlediğim gerçek ise gerçekten mutlu sakin ve huzurlu olmak için insanın acizliğini yetersizliğini kabullenmesidir.
Evet insan çok yetenekli ve muhteşem bir varlıktır.
Ama bu varlık her varlık gibi gücünü bir kaynaktan almaktadır.
Nasıl ki bulut olmadan yağmur olmaz nasıl ki yağmur olmadan toprak hasat vermez nasıl ki boya olmadan resim çizilmezse yüreğini Allah'ateslim etmemiş bir insan da devam edemez yol alamaz meyve veremez ve sonuç itibariyle resmini çizemez..
Hayat tanımsızdır nedenler çoktur sorular daima cevapsızdır.
Karamsarlık insanı kemirir,inceltir..
Oysaki Allah'a sığınan herşeyi O'na havale edip teslim eden..Ondan yardım dileyen herşeyin olmasa bile bir çok şeyin sebebini bilir veya en azından bir hikmete bağlayarak kendini yalnız ve çaresiz asla hissetmeyecektir.
İman kalbi tazeleyen ve canlı tutan,mutluluğu en küçük detayda en görünmez yerde dahi yansıtan gerçektir.
Kanaatkar gözü Allahın takdir ettiğinden fazlasını aramayan kalbi tok bir insan nasıl huzursuz nasıl mutsuz olabilir ki..
GİDERAYAK..

Bugün hayatımda binbir zorluk var.Onca sorunla boğuşuyorum her gün.Buraya değil bir kısmını hiç bir kısmını aktarmıyorum çünkü bu sıkıntıları anlattıkça,yazdıkça içimde büyüyorlar,hayatımda daha çok yer elde ediyorlar,toprak kaybına neden oluyorlar..
Kusursuz tasasız günüm yoktur.Faturalarımız vaktinde ödenemez bazen,bazen dünyayı terk etme şansı bize neden verilmedi diye düşünmüşümdür ..bunları hayata pembe gözlüklerle baktığımı düşünmemeniz için yazma ihtiyacı duydum..
Elhamdülillah şikayet etmemeye alıştırmaya çalışıyorum kendimi hala sürüyor bu eğitimim..
Zor bir eğitim..ama imtihan edildiğimi bilmek sakinleştiriyor beni..
Herkesi imtihana çekmezler çünki.


İnsanları dinlemeyi ve gözlemlemeyi seviyorum,özellikle bu dünyada onlarca yıl yaşamış olanları..
Yaşlılarınızı konuşturun,uzun uzun anlatsalar bile onların söylediklerini dinleyin..cevherleri toplayın..
Dünya bir geçittir..
Ahirete intikal etmemiz için buradan geçmemiz nasıl ki şart ise,Ahirette olmak istediğimiz kişiliği de burada inşa etmemiz şart.
Bu bizim bunu yapmak için biricik şansımızdır...
Dolayısıyla Sonsuz alemde nasıl olmak istiyorsak bu dünyada öyle yaşayalım..

Nacizane notlarımı,fakirane tavsiyelerimi okudunuz..


Güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle..Sevgi ve dua ile kalın dostlarım.


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

18 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı okudum.


  Sanır karşılayış da önemli tüm bunları. sanırım dertsiz, sorunsuz tek bir kişi yok. Ama bunlar dünyanın olmazsa olmazları.

  Öyle sakin, huzurlu görüntü sorunsuzluktan değil... Bakıştan sadece :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakin görünümlü insanların içindeki fırtınalar daha büyüktür ama işte onların bu fırtına karşısındaki marifeti içindeki fırtınanın dışa vurmasını engellemeleridir..bu da bir sanattır kanımca..

   Sil
 2. hepsi birbirinden anlamlı...
  yüreğine sağlık...
  rabbim daha büyük zorluklar vermesin.. boyle ımtıhanlarla sınanalım..

  YanıtlaSil
 3. Hepsi de çok güzel tavsiyeler Sevgicim. Ve çok doğru. Kendime bir saat bile vakit ayıramazsam hasta gibi olurum ben. Ve bazen tam da öyle hızla sebzeleri yıkayıp aklım bambaşka yerlerdeyken dikkatimi yaptığım işe,o ana odaklamayı çok severim. Ve yavaşladığımda zaman da yavaşlar. Tuhaftır, ne zaman acelem olup panikleme hissi gelmeye başlasa yavaşlatırım kendimi, her zaman yavaşlatmamın ardından yetişir her şey. Yetişmese de dünyanın sonu değil ya.

  Bugünlerde oğluşum çok üzüyor beni. Ona ulaşamadığımı, her an mutsuz olan bakış açısını bir türlü değiştiremediğimi gördükçe üzülüyorum. Akşamları saatlerce konuşmak istemesi güzel ama konuşmalarda beni hiç dinlemeyip sadece mızıldanması çok yıpratıcı. Bu gibi durumda sadece dua kalıyor geriye. Allah'a havale edip bana güç kuvvet ve sabır ona da iyilik vermesini diliyorum.

  Hayat kısa, eski üzüntüleri, kırgınlıkları,kızgınlıkları atamayanlara çok yazık. Derin bir nefes alıp her sabah yeniden başlamak gerek. Dediğin gibi güzel bir uykunun ardından bir kahve keyfi ve şükürle başlanan bir gün öyle güzel ki..

  Çok uzun yazdım :) Tam benim hayat felsefemi yazınca durduramadım kendi :)

  Öpüyorum seni.

  Günaydın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun yazman benim daima hoşuma gidiyor Handan zira ben sende kendi blogunda paylaştıkların dışında daha derin şeyler daha güzel cevherler olduğuna hep inanırım sen onları su yüzüne çıkarana dek de bekleyeceğim arkadaşım :)

   Oğlunun üzgün olması veya moralinin bozuk olması belki de senin onun için yaptığın şeyi kendisi için yapmaya teşvik etmen için bir işarettir aklımdan bu geçti yorumunu okuyunca..yani demek istediğim o da kendisi için dua etsin annesi :)

   Rabbim huzur versin Handan kolay değildir insan olmak hep öğreneceğiz.

   Sil
 4. Paylaşıklarınız iyi bir uyarı. Feyzalmamak mümkün değil. Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdıklarımı n sizin gibi hayat tecrubesi büyük olan kişiler tarafından okunması beni gerçekten çok mutlu ediyor aynı zamanda da daha dikkatli daha sorumlu olmayı gösteriyor,çok teşekkür ederim.

   Hayattan aldığım dersleri ve sezgilerimle deneyimlerimle bana arda kalanları siz değerli okuyucularımla paylaşmaktan keyif alıyorum Allah mahçup etmesin ancak siz gibi büyüklerimizden de bu tür yazıları beklediğimi belirtmek istiyorum.

   Bizim burdaki anamız babamız büyüklerimizdir,sizin tecrube ve deneyimleriniz hayattan aldıklarınızı okumak bizi motive edecektir..

   Allah sizden de razı olsun.

   Sil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık bende çoğu zaman dikkat ediyorum bunları uygulamaya ancak olumsuzluklar beni çok çabuk düşürüyor. Ben anne olduktan sonra belki de yaşın verdiği bir büyüme ile anladım ki hayatta herksin bir motive kaynağı olmalı ona tutunmalı, mesela eş mesela çocuk ama olmalı inanın her şey daha kolay ve güzel ve tabi ki iman, en büyük destek ve insanı motive den şey bence Allah'a hamd etmek.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana bir şey söyleyeyim mi?
   Sen en can alıcı noktayı bulmuşsun...Allaha yakın olmaya çalışmak bu yönde bazen yorulmak bu yorgunluğun getirdiği hikmetleri görüp farklı bir bakış açısıyla hayatın getirdiklerini yorumlamak bazen büyük enerji almaya neden olur bu da en önemli şeydir kanımca.

   Sil
 6. blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim hemen ziyaretinize geliyorum.

   Sil
 7. Yine çok beğendiğim ve keyif alarak okuduğum bir yazi. Insani dusunmeye ve kendi yaşamını muhakeme etmeye sevk eden bir yazi. Allah kaleminize kuvvet versin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun dualarınız ve görüşleriniz beni mutlu ediyor.

   Sil
 8. Çok güzel bir yazı olmuş yine. Yüreğinize sağlık. Okurken kendimi yokladım yine. Elimden geldiği kadar bir çoğunu yapmaya çalışıyorum Tabi ne kadar başarılı olduğum tartışılır. Yaşamımız boyunca kendimizi eğitme sürecimiz de devam ediyor. Çocuklar olduktan sonra bazı şeylere daha çok dikkat ediyor insan çünkü çocuklar ilk önce anne babalarını örnek aldıkları için daha çok özen gösteriyoruz hayata bakış açımıza ve davranışlarımıza.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman demini biralır üzerimizde kimimizde tecelli eder kimimizde akıp gider,düşünebilmek fark edebilmek fark ettikten sonra yüklendiğimiz sorumluluğa sahip çıkmak kolay değildir.
   Çocuklarımız varsa bizi örnek alanlar varsa dediğiniz gibi daha bi yoklamak gerek kendimizi,halimizi.
   Elbette hepsini yapmak veya sürdürmek veya geliştirmek zor ama çok şükür ki bazı şeyler zamanla oturuyor bu da yavaş yavaş bizi biz ediyor.

   Sil
 9. Harika öneriler zevkle okudum sevgiler:))

  YanıtlaSil