2 Mart 2017

Harekete Geçmek İçin İpuçları - Erteleme Hastalığı - Taktik İçerir


Ertelemek geçici bir durum gibi görünen sinsice hayatımızda yavaş yavaş büyüyen bir alışkanlıktır.Öyle sinsidir ki 'bu gün pek keyfim yok' veya 'bazen oluyor böyle' diyerek bir çok işi ertelemeye başlayıp bu hali alışkanlığa dönüştürmüş oluyor.

İnternette erteleme hastalığı ile ilgili o kadar çok yazı ve makale var ki!..
Hepsini okuyabilmek veya bizim için uygun olanını bulabilmek nerdeyse başka bir hastalığasebep oluyor,bıkkınlık hastalığına,bu hastalığın teşişini ben koydum :)

Çünkü ertelemek hangi sebepten ileri geliyorsa gelsin her kişide farklıdır.İnsan kendi hayatını ve günlük olarak yapması gerekenleri en iyi bilendir dolayısıyla tavsiye edilenler her insana ve onun günlük programına uygun olmayabiliyor.

İnsan ertelemeyi hayatından tamamen kaldırmak için bir makale arayışına girerken yorgun bir şekilde telefonu kapatıp bir kenara atarak sonuçlanıyor bu girişimi,neden?..

Çünkü çok fazla öneri çok fazla takip edilmesi gereken şeyler var ve haliyle bu yorucu olabiliyor.
Yapamam ben bunları deyip hatta makaleyi yazan çok bilgili bir psikiyatrist bile olsa ertleme ile sıkıntı yaşayan kişi tavsiyeleri okumaktan vazgeçebiliyor..

Konu aslında basit.

Uygulayarak deneyimlemek en güzeli,basit ve günlük öneriler en iyisi.
Elbette ömrünü bu tür konuları araştırmaya vermiş saygın doktor ve bilim adamlarının sözü üzerine söz söyleyecek veya onlardan daha büyük iddialarda bulunacak kadar bilgi sahibi değilim,benim burada yapabileceğim tek şey kendi günlük hayatımda uyguladığım erteleme hastalığını nerdeyse tamamen yok eden önerileri paylaşmakla sınırlıdır.

Aşağıda yer alan öneriler ertleme hastalığımın çok yoğun ve yorgun düştüğüm bir dönemin ardından kendimi toparlamak için ciddi bir çaba sarf ettiğimde katkısını göstermekle beraber erteleme hastalığımı da zaman içinde yok etmeye yardımcı oldu.


Az sonra yaparım dediklerin için şimdi bir şey yapsan?


Aslında bütün mesele burda,hem ertleme hastalığına uygun hareket etmek hem de bir şeyleri yapmak için niyetlenmek,küçük bir kendini kandırmaca diyebiliriz buna...evet kendimizi bir şekilde kandırmak gibi bir şeye benzer ancak etrafımızda bizi motive edecek veya harekete geçirecek birileri/bir şeyler yoksa buna şu anda ihtiyacımız var gibi görünüyor,

Mesela ne olabilir...


1-Namaz kılacaksan şimdi kalkıp abdest al

2-Çöpleri atacaksan şimdi çöpleri hazırlayıp kapı önüne bırak.

3-Bir arkadaşa uğrayacaksan şimdi gideceğine dair bir kez daha mesaj at.

4-Çiçekleri sulayacaksan suyunu şimdi doldur.

5-Banyo yapacaksan giysilerini şimdi çıkartıp gözle görülür bir yere koy.

6-İşin üzerinde çalışacaksan bilgisayarı şimdi aç.

Suyu gördüğün yerde çiçekleri iki dakikada alıp sulayacaksın,çöpleri evden çıkan ilk kişi alıp atacak,namaza çok az bir vakit kalmış olsa bile hazırda abdestin olduğu için anında namaza duracaksın,arkadaşın nerde kaldın diye sana geri dönüş yapınca elinde olan işi bırakıp beş dakikada kapıdan çıkmış olacaksın..
İş de öyledir,basit gibi görünen şimdi küçük bir şey yapma alışkanlığı hem zahmetsiz görünüyor hem de bağlayıcı olup aklımızda planladıklarımızın tümü olmasa bile yarısından fazlasını gerçekleştirmemize yardımcı oluyor..

Ben bu yöntemin çok faydasını gördüm/görüyorum..

Kabul,herkeste farklı bir algı oluşabilir,itici gelebilir,bu yazıyı okuyan sinirlenip telefonu bir kenara atabilir ama içimde bir ses diyor ki böyle bir tepki veren bile yapılması gereken işleri için bu yazıyı okuduktan sonra şimdi bir şeyler kalkıp yapacaktır :)

Hani denemekte fayda var deriz ya..bir denersin.belki olur belki olmaz.
Kaydebecek bir şey de yok ucunda.

Yazı mı kısa ve öz tutmaya çalıştım,akıllarda yer etmesi harekete geçme açısından çok etkilidir.

Son sözüm de bu olsun:
Ertlemek ile ilgili önerilerinize ve deneyimlerinize ihtiyaç var arkadaşlar,lütfen paylaşmayı unutmayın..

Güzel geçsin gününüz.
Şeytanın seni yolundan alıkoymak için telkin ettiği her ne varsa ertele! Ama hayrı; ama güzelliği; ama Resulün ahlakı ile ahlaklanmayı, Rahman’a tabi olana tabi olmayı ve ille de kök salmış günahlarına tövbe etmeyi, sakın erteleyeyim deme!..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

18 yorum:

 1. Uff bu konuda gerçekten çok kötüyüm. Hele şu sıralar herşeyi sonraya atıp sonra da içim sıkılıyor. Acilen şimdiye dönmem lâzım. Bu tükeniş hali durdukça geçmiyor, artıyor. Enerji gitgide uçuyor.

  Yazıyı benim için yazmışsın sanki. Bunu bir işaret olarak alıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Handan bi ara ben de öyle olmuştum neler okudum kendime gelmek için neler ama olmadı sonra ya keşke kaydetseydim o yazıyı güzel bir yazı okudum oldukça etkisi oldu ama hemen değil yazıdakiler zaman içinde aklıma geldi ve günlerden bir gün tamam şöyle yapayım tamam beş dakika içinde şunu bitirmiş olayım ardından ahve içeyim gibi telkin ettim kendimi ve inan çok faydasını gördüm hani bir ucundan tut gerisi inan ki gelecek kız hani en uzun yolculuklar bir adım ile başlardı ya onun gibi bişey dene birini ya hu!..inşallah sana da iyi gelecek canım yorgun annem kolay değil :)

   Sil
 2. Ben böyle işleri pek ertelemiyorum. Kafamda duracağına kalkayım yapayım derim. Bu konuda eşimle sıkıntılıyız. Eşim ne kadar large ise ben o kadar sabırsız. Çöp dökülecekse ben kapı önüne koyarım eşim ise tamaaam sabah dökerim diyenlerden.
  Benim sıkıntım hayatı ertelemek. Spor yapmak istiyorum, kızların büyümesini beklemek gerek, evde yenilik yapmak istiyorum , yine zaman gerek gibi şeyler. Bu da beni mutsuz ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim evde de eşin gibi hareket edenler var(isim vermem:)) elbette eşlerin böyle farklı olması başka yerlerde birbirini tamalayıcı oluyor çöp konusunda olmasa da :)

   Aslında hayatı ertelemek de zor arkadaşım yani eğer ki mümkünse her gün en az 10dk kendine ayırsan uygun bir saatte sadece 10dk bile eminim ki seni mutl uedecektir hem kimbilir belki zamanla da artacaktır bi dene istersen.

   Sil
 3. Mümkün olduğunca hiçbir işimi ertelemem..Çünkü ertelemek sonra da unutkanlık yapıyor..Aklımda olan bir şey varsa ertelemem ama sıraya koyarım..Güzel yazıydı benim aklıma nasıl gelmemiş:)teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı ben...bilinçli olarak erteliyorum sonra kendimi fırçalıyorum böyle yaptı nda ne ettiysen kendine ettin diye :)
   Yazıyı beğenmenize sevindim :)

   Sil
 4. Ertelememek lazım hayatı diye bir söz vardı. Çok doğru değil mi...
  Babam işe gidip geri dönemediği zamandan bu yana ertelemem hiç bir şeyi.
  Hayat çok kısa yanındaysa sarıl, aklındaysa yap.
  En kocaman sevgiler canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçim cız etti İlknur hanım..evet bir de kalbimizi ve içindekileri ertelemek var bir de değil mi..onlar da ihmale gelmez inşallah Rabbim merhamet etsin inşallah.
   Benden de kocaman sevgiler.

   Sil
 5. Ertelemek ciddi bir hastalık. Erteledikçe yapılacaklar birikiyor.

  YanıtlaSil
 6. Hem bana yazdığın yorumunu okudum, hem de son yazına bakayım dedim. Allah vergisi herhalde ben küçüklüğümden beri hiç ertelemem bir şeyi. Ama kızım var benim... Deli eder beni. Konu güzel .Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah!Ece ablambenimde iki kızım var Rabbim sıkıntılarını göstermesin fırtına gibiler yıkılmamaya çalışıyorum:)
   Dayan💕
   Benden de sevgiler ablam gecen hayırlı olsun❤

   Sil
 7. Çağımızın hastalığına ne de güzel çözümler getirmişsin ablacım.Tavsiyelerine uyacağım inşaAllah, çünkü ne yazık ki ben de erteleyenlerdenim. Gerçekten sonu gelmeyen sonralara erteledik bir çok işimizi. Sonumuz hayr olsun inşaAllah. Sağol vâr ol ♡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun ki faydalanan kardeşelrim oluyor sizin gibi..keşke daha çok şeyin farkına varıp birbirimize katkıda bulunsak..

   Allah razı olsun can sen de sağ ol var ol :)

   Sil
 8. Güzel bir yazıya benziyor, geniş zamanda okumak üzere erteliyorum :))))))))

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar,
  Çok etkili gerçekten yazdığın maddeler ama bazen bu maddeleri de uygulamayı erteleyince olanlar oluyor :D
  Özellikle namaz konusunda sürekli abdestli olmak büyük kolaylık hemen duruveriyorsun namaza erteleme yaşanmıyor o zaman...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdestli olmak bir çok konuda faydalı aynı fikirdeyim sanki sürekli bir şeyler seni tetikliyor gibi hissediyorsun.

   Sil