15 Mart 2017

Misafir Yazar - Heybemdeki Huzur : Günlük Hayatta Plastik Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?Bu yazı Heybemdeki Huzur tarafından Değmesin Yağlı Boya blogu için hazırlanmıştır.Orjinal içerik,kopyalanamaz.

Geri dönüşümün gerekliliğine olan inancımdan ötürü uzun süredir atıklarımı ayrıştırarak geri dönüşüm noktasına bırakıyorum. İşte plastik kullanımını azaltma fikri de bu noktada ortaya çıktı. 80 litre kapasiteli atık kutusunu yalnız yaşayan bir insan olmama rağmen 2-3 haftada doldurabiliyorum ve elbette atıkların büyük bir bölümünü plastikler oluşturuyor. Geri dönüştürmekten de önemlisi az tüketmek / kullanmak diyerek yola çıktım. Birkaç basit yöntemle çok kullandığım plastik ürünlere alternatifler bulmaya çalışıyorum. Hepimizin zaman zaman kullandığı bu basit yöntemler ise şöyle:
1- Alışveriş Çantası Kullanmak


Kumaş alışveriş çantası
Her gün yalnızca ekmek alsak bile evimize 1 poşet giriyor ve yıllık minimum 365 poşet kullanıyoruz/ tüketiyoruz. Tabii ki birçoğumuzun geri dönüştürmek gibi de bir gayesi olmuyor. Marketlerdeki gıcır gıcır poşetleri kopartmanın, üfleyerek açmanın hazzını yaşıyoruz. Poşetler geri dönüştürülebilir değilse daha da bir mutlu oluyoruz üstelik. Çöp kutularının içine açıveriyoruz sağlam sağlam. Ohh...  Bunu üzülerek söylemeliyim ki büyük marketlerdeki poşetlerin ücretli olma meselesini aşırı derecede yadırgardım. Bu bilinç bende 25 yaşımda oluştu. Dilerim ki duyarlı ancak henüz bu konuya eğilmemiş pek çok insana ulaşabilir ve vicdanımı bir nebze olsun rahatlatabilirim.
Alışveriş çantalarını büyük marketlerden,

Aliexpress'ten, English Home'dan yahut Rossman'dan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Üstelik fiyatları yaklaşık 3-3,5 tl. Satın almak istemezseniz, kol çantalarının jan janlı torbaları da işinizi görecektir.

*Dünya genelinde bile artık en büyük firmalar bez çantaları kağıt poşetleri tercih edip naylon poşetlerini yavaş yavaş alışveriş mağazalarından kaldırmaktadır.Türkiye genelinde de durum değişiyor en ünlü markalar çevreye dost ürünleri tercih etmektedir NetPak Ambalaj referanslarına bakarsanız tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksınız..


2- Kumaş Kese Kullanmak

Kumaştan kese
Büyük poşetler için sorun alışveriş çantaları ile büyük ölçüde çözülebiliyor. Fakat, tartılması gereken meyve, sebzeler yahut açık olarak satılan bakliyatlar konusunda çok fazla bir seçeneğimiz yokmuş gibi görünüyor. Bu konu üzerine ne kadar düşündüğümü anlatamam.

Dikiş dikmek gibi bir yeteneğim olsa, en azında dikiş makinem çalışır durumda olsa bez torbalar dikip kullanmayı düşündüm. Kumaş almak, makineyi tamir ettirmek vs. vs. derken astarı yüzünü geçeceğinden internet üzerinden araştırmaya koyuldum. Ham bez keseler üreten firmalar genelde promosyon üreten toptancı firmalar olduklarından başka çarem kalmadı, tam vazgeçiyorum derken aklıma ayakkabı torbası şeklinde bir arama yapmak geldi veee tam da istediğim ürüne kavuşmuş oldum:) Bulduğumda yaşadığım mutluluğu anlatamam. Tabii kendi yeteneğinizi konuşturarak minik keseler dikebilir yahut tavaların ve çantaların saklama kılıflarını da kullanabilirsiniz.

Evet, ilk başta bir miktar yadırganıyorsunuz. Heves kırıcı pek çok da insan çıkabiliyor karşınıza ama unutmayın siz eve vicdanınız rahat şekilde dönüyorsunuz :)
3- Cam Şişe/Damacanada Su Tüketmek


Cam şişe - Cam Damacana

Bu maalesef benim hayata geçiremediğim bir seçenek. Zira, bulunduğum mahallede hiçbir su firmasının bu imkanı sağlayan bayisi bulunmuyor. Depozitolu cam su şişelerde plastiklere kıyasla sanıyorum fiyatlar çok değişmiyor. Nasıl dezenfekte edildiği noktasında kafanızda soru işaretleri oluşursa firmaların danışma hatlarından gerekli bilgiyi alabilirsiniz.


4- Matara KullanmakMataraEvet, matara plastik şişeye göre ağır oluyor ancak demir külçe de değil nihayetinde :) Yeter ki evden çıkarken suyumuzu yanımıza almayı alışkanlık haline getirelim.
5- Alternatif Saklama Yöntemleri Geliştirmek 

Saklama kaplarıBiz hanımlar elimizden gelse streç film ile dünyayı sararız. Yiyecekleri oradan oraya aktarmaksızın, bulunduğu kapta streç film ile muhafaza etmek elbette büyük kolaylık. Yiyeceklerimizi anne şefkatiyle sarıp sarmaladığımız bu ürünse nihayetinde bir plastik. Yani, bir petrol türevi. Böyle söyleyince kulağa pek de hoş gelmiyor olsa gerek. Tembelliği bir kenara bırakıp cam saklama kaplarına dönmenin sizce de vakti gelmedi mi? Diğer saklama yöntemleri içinse Pinterest size fazlasıyla ilham verecek.


6- Çay/ Kahve Termosu Kullanmak 

Çay Kahve termosu
Günlük hayatta plastik tüketimini artıran bir diğer önemli unsur ise kullan-at bardaklar. Plastik bardakların muhtevasında bulunan maddeler çay, kahve gibi içeceklerin hazırlandığı sıcaklıkta kolaylıkla çözünebildiğinden sağlımızı da uzun vadede ciddi derecede etkileyebiliyor. Hem sağlığımızı bu zehirli toksiklerden korumak hem de oluşturduğumuz atık yığınını küçültmek için günlük çay/kahve tüketimimizin tamamını olmasa da bir bölümünü yanımızda bulundurduğumuz termoslar ile karşılayabiliriz. Hatta termosumuzdaki kahve bittikten sonra dışarıdan satın alacaksak satış görevlisinden termosumuza koymasını rica etmemiz de mümkün.

7- Temizlik/Kozmetik Malzemelerinin Kullanımını Azaltmak 

Kozmetik malzeme kapları
Daha fazla temizlik/kozmetik malzemesi, evlerimizde daha fazla zehir barındırmanın yanında daha fazla plastik ambalaj atığı demek. Mümkün olduğunca doğal ürünlere yönelmeli dahası bu ürünleri evde imal etmenin yollarını aramalıyız. Böylelikle hem doğal kaynakların tüketimi üzerindeki baskıyı hafifletecek, hem evimizde zehirsiz hava sahası oluşturacak, hem kullanmadığımız takdirde evimizin yeterince temiz olmayacağı, bizim yeterince bakımlı olmayacağımız algısı oluşturularak bize dayatılan bu ürünleri satın almayı reddederek bütçemizi rahatlatacak hem de ürünlerimizi kendimiz üretmenin hazzını yaşayacağız.
“Evet, ama sadece benim kullanmamamla ne olur ki?” demeyin lütfen. “Bir çiçekle gelmez bahar ama her bahar bir çiçekle başlar” öyle değil mi? Zihniyet dönüşümü de toplumun en küçük birimi olan ailede başlar. Aileyi, dolayısıyla toplumu besleyen güç kadınlardır. Bu nedenle daha bilinçli tüketiciler olmaya evrilebilmemiz için bize düşen payın büyük olduğuna inanıyorum. Daha yaşanabilir bir dünya umuduna desteğinizi esirgememeniz dileğiyle ..


Heybemdeki HuzurYazar hakkında:Heybemdeki Huzur yaşam önerileri,hobi dünyası,duyarlı bir birey olabilmek adına daha sağlıklı bir yaşam için öneri ve bir çok yöntemi bünyesinde barındıran dünya tatlısı bir blogdur.


Kaleminizle Boya'ya renk katmak ister misiniz?
Değmesin yağlı boya'da yer almak çok kolay,iletişim formunu kullanarak sen de misafir yazar olabilir yazılarını daha geniş bir kitleye ulaştırabilirsin.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

27 yorum:

 1. Bir bilinç ve algı oluşturduktan sonra çözüm yolu kolay bulunuyor bence, önemli olan olabildiğince farkındalık oluşturmak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle Bahar Hanım. Önemli olan o iradeyi oluşturabilmek.

   Sil
 2. Ne zamandır patateslerimi kumaş bir çantada tutuyorum ve öyle güzel bir duyguya kapılıyorum ki her patates alışımda,doğallık gibisi yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatimizi o denli plastige bogmusuz ki. Plastigin rengine, pratikligine kanip yuzu sicak kumaslarimizi unutmusuz :)

   Sil
 3. baksanaa, bana bir kargo adresi verebilirsen sana kitaplarımdan ulaştırıcaam :) yolladığım zaman sana haber veririim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şaka mı bu?
   Cidden mi?

   (blog yazarı şokta)

   Sil
  2. şaka değil li. feyste de her iki hesabına yazdım ama görmediin. istersen blogdan yaz bloguma, istersen feysten yaz işte. gönderince haber vercem sanaaa :)

   Sil
  3. Facebook mesajlarına baktım göremedim bloguna yazarım mailin de vardı bende ordan da gönderirim hala inanamıyorum🙈

   Sil
 4. o kadar alıştık ki plastiğe bende naçizane evde aileme sadece geri dönüşüm oluşturarak bu alışkanlığı katmaya çalışıyorum ama paylaşım için teşekkürler,her çantama bir alışveriş çantası muhakkak edineceğim..
  sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir anne olarak cocuklarinizi geri donusume tesvik etmeniz ne guzel. Aldiginiz karara cok sevindim :)

   Sil
 5. Çok güzel ve duyarlı bir yazı..Rahatlığa o kadar çok alıştık ki bu saydıklarınızı hayata geçirmek kolay olmaz. Herkes kendince önlemler almalı ve doğaldan yana olmalı..sorun o kadar büyük ki torbaya koyduğumuz gıdalarda yapay artık..doğru yerde yazılmış etkileyici bir yazıydı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman ayirip okudugunuz icin ben tesekkur ederim. Temizlikten kozmetige, gidadan ev tekstiline bu zehirler her yerde maalesef biraz emek, biraz duyarlilik ile cok seyin degisebilecegine yurekten inaniyorum.

   Sil
 6. Burada yani şu an bulunduğum yerde marketlerde poşet yok zaten, kendin evden getirmek durumundasın. :)
  Ben de beklerim bloguma. :) ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle en guzeli. Bu uygulama Turkiye'de baslatilsa cop kutusunun icine acmak icin alisveriste fazla fazla poset alan kitlelerin sokaga dokulme ihtimali yuksek:)

   Sil
 7. eski zamandaki insanlar boş yere pazar alışverişlerini bez torbalara, meyveleri fileleri torbalara doldurmuyormuş demek ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen o zamanlar naylon poset bu kadar yaygin degildi. Hatta bir donem poset epey kiymetli bir seydi:) Pazar cantalari, meyve fileleri, gazeteden keseler... Hepsi bir bir cikti hayatimizdan maalesef

   Sil
 8. Çok faydalı bilgiler vermişsin, kalemine sağlık. Maalesef suyu plastik şişede alıyorum sağ koluma daha doğrusu dirseğime bir şey oldu, aylardır çaydanlık bile kaldıramıyorum:( o yüzden 1.5 litrelik su almak zorunda kalıyorum:( ama baharat, pirinç vs. ben de cam kavanozda saklıyorum...ama en azından biriktirip şişe toplayıcıya veriyorum belki geri dönüşüm yapılıyordur..:(

  YanıtlaSil
 9. Sahi ben çocukken file vardı yahu...şimdi nostalji oldu:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gecmis olsun oncelikle. Umarim bir an once eski sagliginiza kavusursunuz. Bildigim kadariyla o insanlar gecimlerini bu materyalleri geri donusum tesislerine satarak sagliyor. O konuda iciniz rahat olsun:)

   Sil
 10. Camın sağlıklı olduğu su götürmez gerçek. Güzel bir paylaşımdı. Heybemdeki huzur arkadaşımızı kutlarım. İkinize de sevgiler kızım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok tesekkur ederim Ece Hanim. Camin verdigi guven muadili hic bir urunde yok

   Sil
 11. Almanya'nın bir çok giyim mağzaları plastik torbayı kaldırdı,sadece ücret karşılığında alabiliyorsun.Gida marketler'de zaten hep öyleydi.Çantam'da mutlaka bir bez torbası bulundururum.Benim'de saklama kablarım hep cam'dan,plastik pek kullanmam mecbur kalmadıkca.Ama yinede ma plastiği haytımız'dan çıkaramıyoruz maalesef,mesela tarak şampuan kutuları gıda ambalajları v.s.Keşke tamamen kaldırabilsek.Teşekkürler,hayırlı geceler:)Gülemine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şampuan yerine zeytinyagli dogal bir sabun kullanabilirsiniz. Plastik yerine kemik tarak, bambu sapli dis fircasi yahut misvak tercih edebilirsiniz. Bize dayatilan bu urunlere mecbur degiliz inanin. Istersek pek cok alternatif uretebiliriz. Bir dusunce etrafinda birlesmeye ve fikirlerimizi paylasmaya ihtiyacimiz var sadece. Sevgilerimle

   Sil
 12. Birçoğunu uyguluyorum ama şu sebze-meyve tartılırken kullanılan keseler hiç aklıma gelmemişti. Kendim dikebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne iyi edersiniz:) Maalesef ben o yola girmeden satin almayi tercih ettim.

   Sil
 13. Merhaba Heybemdeki Huzur , uzun zamandır zihnimi meşgul eden konuya değinmişsiniz. Ben de evimde plastik kullanımından uzak durmaya çabalıyorum. Tahıllarım bez torbalarda. Bununla ilgili bir yayınım -resimleri artık niye görünmüyor bilemiyorum-vardı. Patates soğanım ise sepette duruyor.Camı da çok kullanıyorum ancak alışveriş işini halledemedim henüz. Nostaljik filemi özenle saklasam da kullanamıyorum. Tartı torbaları önerinizi bu sebepten çok beğendim. İnşallah uygulayabilirim diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 14. Ben de plastik şişelerden kurtulmak için kızlarıma matara aldım.
  Ama maalesef plastik hayatımızın çok içinde. Geçenlerde erzak dolabındaki herşeyi cam kavanozlara boşalttık eşimle. Çıkan plastik çöp çok rahatsız ediciydi.

  YanıtlaSil