23 Mart 2017

Dolap Detoksu - Çocuklarımın Artık Kullanmadığı Eşyaları Ne Yapıyorum


Bi düşünün;
Kilotlu çoraplar,eldivenler,ayakkabılar,yağmurluklar yağmur botları/çizmeler vs gibi eşyalar az maliyeti olan eşyalar değildir..bir çocuğu varsa belki bu yönünü düşünemez insan ama üç çocuğunuz varsa bu aile bütçesini her mevsimde ciddi oranda etkileyen bir para miktarı demektir..

Elimde olan ve artık kullanılmayacak eşyaları hediye ederim,elinde olan ve artık kullanılmayacak olan eşyaları da arkadaşlarım bana hediye eder.
Böylece iyi durumda olup küçülen giysiler el değiştirerek hem birbirimize ciddi oranda katkıda bulunuruz hem de bir giysiden mümkün olduğu kadar istifade etmiş oluruz.

Küçük çocukların sadece bir mevsim giydikleri eşyaların çoğu iyi durumda kalır,elimizde..çevremizde bulunan bir yakınımız veya ailemizden biriyle değiş tokuş alışkanlığını geliştirirsek bu hareketin hepimiz için çok faydalı olduğunu görebiliriz.

Benim büyük kızımdan bir yaş daha büyük kızı olan arkadaşım onların kullanmadığı eşyaları benim kızıma verir,büyük kızım kullandıktan sonra hala iyi durumda olanları da küçük kızıma kalır..

Küçük kızım için elzem diye aldığım yeni giysileri ise benim küçük kızımdan daha da minnoş olan bir bebeğe veririm...bu halkada böyle döner durur...

Verilen eşyalar bazen sadece giysi olmayabiliyor mesela:

Bebek puseti
Ana kucağı
Bebek arabası
Bebek için araba koltuğu
Yemek sandalyesi
Yürüteç,
Beşik
Banyo leğeni
Beslenme çantası gibi eşyalar da aramızda değiş tokuş edilir..bunlar da maliyet yüksek eşyalardır..ve alışveriş için annelerin mağazaları ziyaret ettiği ilgili markaların en çok yatırım yaptığı eşyalardır değil mi?

Yani böylece bir nevi hem gereksiz alışverişi önlemiş oluruz hem de gerçekten bir üründen tam olarak istifade etmiş oluruz bu da çevremize de katkı sağlıyor..
Mağazaların çocuklar için çılgınlık noktasına ulaşan eşya çeşitliliğini her anne bilir...

Belki yaşamadan tam olarak ne denli faydalı olduğu bilinemez ama şunu söylemek gerek,bu muthiş bir uygulama!

Peki tam olarak ne yapıyorum?

GRUPLANDIRMA AŞAMASI
Evvela dolapları açarım :))
Dün kızların dolabında yer alan kıyafetleri her ilk ve sonbahar olduğu gibi elden geçirdim..kriterlerim ise şunlardır genelde bu kriterleri göz önünde bulundurarak ayırıyorum:


 • Verilecek olanlar ayrı bir poşete
 • Tamir edilecek olanlar baska bir tarafa
 • Mevsime göre kaldırılacak olanlar ayrı bir kenara 
 • Hiç giyilmeye hali kalmamış giysileri ise makas ağzına :)

Geri kalan ve artık giyilmeyecek giysileri keserek bir süreliğine istifade edeceğim toz bezleri yapıyorum :)

İkinci eldir diye düşünmemek gerek,eğer ki temizse ve en önemlisi bize verilen eşyalar tanıdığımız birilerden geldiyse dolabımızda onlara yer açmalıyız.
Biz de elimizde duracağına başkası istifade etmesi için kullanmadığımız eşyaları vermeliyiz...

Her iki taraf da böylece senede iki kez yaptığı kıyafet alışverişinden ciddi oranda tasarruf etmiş oluyor (bkz:botlar,montlar vs) bunalr maliyeti hiç de az olmayan parçalardır,değil mi?


Bu güzel detoks bitince dolaba bakıyorum siz de bakın,deneyecek olanlar,karşımda tam olarak çocukların sahip olduğu eşya miktarını görebiliyorum bu da demek oluyor ki her çocuğun eksiklerini kolayca tespit edip tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını anlıyorum ve bu yönde alışveriş yapıyorum...

Bu değiş tokuş uygulaması son 2,5 yıldır gerçekleşiyor..biz üç bayan ve anne olarak kullanılmayan kendi eşyalarımızı bile bu şekilde değiştiririz..

Sizin de bu tarz bir alışkanlığınız var mı?
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

56 yorum:

 1. Güzel bir çalışma.Ben de bu uygulamayı yapıyordum.Çocuklar çabuk büyüyor.Elbiselerin eskimeye bile zamanı olmuyor.Çocuğun yediği helal,giydiği haram demişler.Bu şekilde değerlendirmek en güzeli.Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu uygulama sayesinde her mevsim değişikliği korkulu rüya olmaktan çıktı diyebilirim :)
   Teşekkür ederim.

   Sil
 2. Ben şimdi kizimin kullanılabileceklerini ikinci bebeğim olursa ilerde ona sakliyorum tabi kiz olrsa erkek olursa dagiticam herkese :) insan severek alıyor valla.Ama bana sponsor yok.Cevremdeki cocuklar hep büyük :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zannediyorum ki verirsen sponsor çıkacaktır..bizde bu uygulama zamanla gelişti öyle anlaşarak olmadı ama anlaşarak başlatılsaydı çok daha iyi olurdu..dilerim Rabbim sana tekrar annelik duygusunu tattırsın hem erkek olsun ikincisi ya :) sen hediye et eşyaları belki kalbine göre verir Allah ben oğlumun eşyalarını tam 11 yıl tavan arasında tuttum hani belki oğlum olur diye ikinci çocuğum oldu olmasına ancak kızdı bu sefer de bekletilen onca eşya sarardığından çöpe gitmek zorunda kaldı :(

   Sil
  2. Tabi çöpe gidince üzülüyor insan ama ben sarartmamaya caliscam insallah.Simdi olurda kız olursa diye saklamak zorunda kaliyorum.Sonra çocuk olunca bende sıkışıyorum malesef :( hayat güllük gülistanlık değilki :) Rabbim hayrlisini versinde hic farketmez kız erkek.Tabii bizde kücükken cok kullandik hediyede ettik.Hala daha hamilelikte olmayan esyalarimi,ve dogum sonrasi olmayanlarimi dagittim.Cok güzel oluyor valla.herkes versin 😃

   Sil
  3. Verme eylemi mutluluk getirir!..buna inanırım...ben çok güzel paketlemiştim ya eşyaları ama onbir yıl az değil ki hangi mantıkla tuttuysam o kadar belk ide tavan arasına çıkmaktan dolayı üşendiğim içindi kaldılar onca sene..bak onca diyorum sen onca sene tutmayasın :))

   Güzel oluyor güzel hatta şahane!..

   Sil
  4. 7 yıl diye düşünmüştüm ama ay dur korkutma beni.Esime hep diger cocuga da kalir diye degisik degisik aldiriyorum.Simdi adam bunu duysa aldirmazda haha 😀 neyse ben blogunda kalabalik yapmayımm Allah kabul etsin simdiden.Herkesin gönlüne göre versin insallah.Olmayana daha cok versin 💙

   Sil
  5. Yedi yıl sonra rahatlamış olacaksın kızın biraz büyüdüğü için sosyal hayatın daha da zenginleşecek sana zaman kalacak yani tam nefes alacaskın yine bebek bakımı eve kapanma dönemi uykusuz geceler gibi durumlar içinde bulacaksın kendini benim elimde olsaydı çocuklarımı evliliğimin ilk beş yıl içerisinde yapardım on yılda da bez biberon diş çıkarma gibi işleri toptan hallederdim :)
   Düşün bence bunu :)
   kalabalık etmiyorsu nayrıca ,)

   Sil
  6. Cok mantikli cesaret edebilirsem o şekildede olabilir :) azcik bi büyüsünde prensesim.Duruma göre :) tesekküt ederim 🌼😊

   Sil
  7. Allah hayırlı zamanda versin diyelim o halde canım :)

   Sil
 3. Benim çok cok az kullandigim iki tane montun vardi Cok begenerek hata bayılarak almistim ama kisaydi.biraz daha uzun montlara gecince onlari akrabama vermistim.Çok yeni olanları verme taraftariyim ki severek onlarda kullansın. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen!..zaten bizim kullanmadığımız eşyaları vermememizi öneriyor Efendimiz (s.a.s).
   Sadaka da oluyor :)

   Sil
 4. Ben de çok severim bu uygulamayı. Çocukların kıyafetleri eskimeden küçülüyorlar, bir sürü çocuk büyütür onlar. Bizimkilerin dolaplarını da her mevsim elden geçiririm. Kütür kütür duranları çevremdekilere, ya da kıyafet toplama yerlerine veririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğlum senede dört kez tarz değitiriyor dolaplara saklıyor artık kullanmadıklarını mevsim değişince de ben bunu giyerim ki diyor :)) onun eşyalarını elden çıkarmak sıkıntı :)

   Sil
 5. Yakınımda yoksa facebook'ta atma dönüştür paylaş grubu var ordan ihtiyaç sahiplerine veriyorum ben kızlarımın eşyalarını :) bazen de büyük parçaları bebecruz, gittigidiyor, sahibinden, letgo, zebramo ve benzeri sitelerde satıp kızlarıma diğer ihtiyaçlarını alıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakınlarımın ihtiyacı var mı diye evvela soruyorum Çileklim sonra isteyen yoksa ben de ilan verip elden çıkartıyorum sevmiyorum evde kullanılmayan eşyayı tutmayı.Bana sıkıntı veriyor varlığı :)

   Sil
 6. ne güzel bir alışkanlık benim de dolaplarımı düzenlenemem gerek :)

  YanıtlaSil
 7. Aile içinde biz de yapıyoruz uyanları. Bir de bazı hayır kermeslerinde 2.el bölümü oluyor, yeni gibi olanlar oralara da verilebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kermesler de çok iyi bir fikir yeter ki boşta kalmasın birinin işine yarasın eşyalar.

   Sil
 8. Paylaşmak ne kadar güzel bir şey.
  Bende Eren'in küçülen giysilerini yeğenime veriyorum. Adanın küçülen giysilerini etrafımda alabilecek birisi varsa bir kısmını ona veriyorum. Bazılarını da ikinci el giysi satan sitelerden satıp yeni sezon alışverişini yapıyorum. Her sezon sonu eliyorum dolapları. Hem yeni oluyor giysileri hemde sonraki seneye olmuyor. Bekletmenin anlamı yok.
  Bazen çok beğenip aldığım ama hiç giymediğim giysiler oluyor onuda evimizin az ilerisinde giysi kumbarası var oraya bırakıyorum. Bende dolabı bekleyeceğine en azından birilerine faydası olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir çok şeyi abartıyoruz biz anneler aslında mesela dolapları ndüzenlenmesi ile de alakalı diye düşünüyorum eskiden dolapta tam olarak ne var bilmeden alışveriş yapıyordum oysa daha az eşya olunca tam da ihtiyacın olan şeyleri almak için alışverişe çıkılıyor bu daha da mantıklı.

   Sil
  2. Aslında bir beyaz, bir siyah pantalon her şeyle kombinlenebiliyor. Dediğiniz gibi bütün dolabı dökünce eksikleri görüp ona göre alıyoruz. Lüzumsuz giysiler almıyoruz. Tabi bunlar hep tecrübe ederek öğrendiğimizden geçmişe geçmiş ola.

   Sil
  3. Çok şeye ihtiyacımız yok aslında..ama ite devir hep tüketime yönelik mesaj iletme devri..ihtiyaçlarımızı iyi bilmek gerek.

   Sil
 9. Çocukların kıyafetlerini çabucak küçüldüğü ve eskimediği için değiş tokuş etmek çok iyi bir fikir bence.Ben de geçen annemle giymediğim bir çok kıyafet attım.Bizim kapıcı onları alıp köye gönderiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel..!
   Elbette çocukaların kıyafetleri eskiyemiyor çabuk büyüyorlar vermek en güzel :)

   Sil
 10. Bizde bir arkadaşımla değişiyoruz sonra da ihtiyacı olan bir yakınım var topluca ona veriyoruz. Çocuk kıyafetleri çok giyilmediği için yıpranmadan küçülüyor ihtiyacı olanlara verince içim daha bir rahat ediyor. Yalnız bizim kızın bir arızası var etek ve elbiselerini asla verdirmiyor daha ne kadar toplayacak hiç bir fikrim yok :) çaktırmadan verdiklerim var onları bilmiyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Favori giysiler şeysi :))) evet bliyorum belki şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz sevdiği eşyayı uzun süre çamaşır sepetinde bekletin ne zaman sorarsa kirlide olduğunu söyleyin beklemekten bıkacak ve unutacak inşallah.

   Sil
 11. Çocukluğumdan beri bizim evde fazlasıyla vardır bizimkiler kuzenlere, kuzenlerin ki bizlere olmayanlar ise ihtiyacı olanlara.. en çokta ihtiyacı olanlara sevıniyorum.. bence her zaman yapılmalı.. herkes yapmalı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve her eşya ile yapılmalı...katılıyorum!

   Sil
 12. Hairka bir fikir ekonomik olmak zorundayız evgeçindirmek zor gerçekten ama sizi tebrik ederim sizin baya büyük bir katkınız var eve.3 çocuk var ama yetiştirme kabiliyetiniz var bunu her isan başaramaz idare meselesi.Bende sizde fikir almışoldum iyi oldu çok teşekkürler ilerde bende evlenir çocuk sahibiolursam bende uygulayacağım Rabbim nasip ederse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle çocukların neye ihtiyacı var sorusuna kolayca cevap bulmam konusunda işime çok yaradı bu uygulama yani bir çorap olsa bile eksiğimiz mağazaya çorap almak için gidiliyor olması ekstradan alınacak ve belki de evde aynısından daha bir kaç tane eşyayı almayı önlemiş oluyorum..dilerim senin de bu tür tatlı telaşların olur canım :)

   Sil
 13. Bizi annem bu şekilde büyüttü 1.sınıf hariç hiç yeni önlük almadı bayramlarda ve özel günlerde sadece kıyafet alınırdı bende çocuklarımı bu şekilde giydiriyorum bu malesef burda çok yadırganıyor sürekli bana alacak durumun var neden almıyorsun diyor bunun maddi durumla ilgisi olmadığını tüketim toplumu olmamak için çocuklar yeni birşeyin kıymetini bilmesi için israf olmaması için gibi bunlar uzar gider ben bu durumu destekliyorum ama burda kabul görmüyor yadırganıyor hatta cimri diyen bile oluyor bi seferinde kahverengi çizme aldım 2 sene giydim çizmeden sıkıldım ama atamıyorum da sapasağlam ayakkabıcıya götürdüm siyaha boyattım hatta adama kapora vereyim dedim gerek yok abla ayakkabılar maşallah almasan bile ben bunlari satarım diye espri yaptı siyaha byandıktan sonra 2 sene daha giydim ve yine atamadım bi arkadaşıma verdim ve 1 sene de o giydi yine üniversitede aldiğim samualarımı tam 11 yıl giydim atarken fotoğrafını çektim artık veda zamanı diye herkes ya bunların daha gideri var diyodu yani bazı şeyler bizim elimiz de hersene sıkılıyoruz yeni istiyoruz ama yeniye vereceğimiz para ile hayır yapmak aklımıza gelmiyor yada işimizi gelmiyor yada kitap alma çocuklara farklı aktiviteler yapma gibi benim felsefem bu sanırım da değişmeyecek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnanır mısın geçen hafta daha evlendiğimde aldığım kadife siyah bir elbise geçti elime,19 yıllık!
   Giydiğimde hem üzerime oluyordu hem de kolların ucundan kayıp giden bir iki taş süs hariç başka her hangi bir kusuru yoktu şimdi bu neden atılsın?
   O elbiseyi giymekten gerçekten sıkıldım ama atmayacağım hem çok kaliteli bir kadifeymiş hiç bir şeyi yok dolayısıyla iki kızımdan biri giyer diye sakladım..ben annemin eşyalarına rastlamıştım çok küçükken ve benim için çok farklı bir duyguydu bu o yizden saklanabilir bazı şeyler dediğin gibi insanların ne dediği beni zerre kadar ilgilendirmiyor eğer ki iyi durumdaysa kullanılır yine sıkıntı geldiyse hediye edilir...
   Canım Hz.Ömer(r.a) bir keresinde Kâbeyi tavaf ederken adamın biri üzerindeki hırkada yirmiden fazla yama saymış..pay biçelim kendimize.

   Sil
 14. Çok faydalı bir paylaşım olmuş, tebrik ederim.

  Tüm anlattıklarınızın yanında bir de olayın başka tarafı var ki, benim için bu da çok önemli.
  Şöyle ki, bir tek t-shirt ün bile üretilmesi için harcanan su, enerji ve doğal kaynak öyle fazla ki... Sürdürülebilir bir yaşam için, çocuklarımız için bu hayati değerde.

  Ben de çocuklarımı büyütürken bu yolları izledim ve onlara çok güldükleri anılar oluştu böylece.
  Şimdilerde hepsi kocaman olan kuzenleri ile bir araya gelip albümlere bakarken çok eğleniyorlar. Hele kapişonlu paltoların içinde kimin, kim olduğunu bulmak bir oyun sanki.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dili tatlı kalbi tatlı Tülin hanımcım ben de sizin gibi düşünüyorum gelişmiş ülkelerde insanlar moda ve tarz derdine düşmüş ancak henüz 12sini doldurmamış yavrular onlara çanta ayakkabı yetiştirmek için kullanılıyor..tasarruf edelim inşallah dediğiniz gibi çocuklar bir eşyayı ikinci el diye giydiklerinde yeri dolmaz bir boşluk açılmıyor hem eşyanın kullanımı ile ilgili bilgi sahibi oluyorlar hem de daha mütevazi oluyorlar.

   Sil
  2. İçiniz rahat olsun. Öz güveni gelişkin gençler olacak her biri inşALLAH.
   Tecrübe ile sabittir :) Elbette denge unsurları gerekiyor ve sizin, benim gibi ebeveynler bunu kendiliğinden sağlıyor.
   Ben çocuklarım için giysi taksiti ödemedim ama kitap taksiti ödedim örneğin :)

   Bu arada, o ilk satır tebessüm olup yerleşti hemen suratıma.
   Teşekkür ederim :)

   Sil
  3. Şimdi bu da benim ümidirmdir desem :)
   Sanki çocuklarım büyüyünce son rötüş değneği onların bir çok huyunu davranışını oturtacak gibi bir ümit var içimde..:)
   Ben de taksitle hiç bir şey almadım hatta durumumuzun iyi olduğu zamanlarda özellikle finansal kanalları bloke ediyorum şımarıklığı engellemek için :)))

   Tebessüm de yakışır size kanımca..seviliyorsunuz :)

   Sil
 15. Biz de kardeşlerim ve çocuklarımız arasında yapıyoruz . En sevdiğim yanıysa çocuklar paylaşmayı öğreniyorlar. Bugünlerde yine el atma zamanı geldi de azıcık daha güneş çıksın diye bekliyorum. Sevgiler çok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size kolaylıklar dilerim bu eşyalara el atma insana hep hafiflik katıyor tam zamanı ayrıca..çocukların paylaşmayı öğrenmesi için çok güzel bir yoldur bu katılıyorum keşke daha başka uygulamalar da geliştirsek..
   Benden de sevgiler❤

   Sil
 16. benim 2 kızım var inşallah 3. de yolda.Oyüzden kıyafetleri kişmseye veremiyorum.Küçüleni diğeri giyiyor başkalarına vermeye eskiyor.ama görümcem kızının küçülen montlarını verir bize ve çok işe yarıyor.Bebek arabasını da aynı şekilde görümcemden almıştım.Paylaşmak ve yardımlaşmak önemlidir.Bazen atmam gereken kıyafetleri olduğunda bile çevremde vereceğim kimse yoksa kapının önüne şeffaf poşetle koyuyorum ki ihtiyacı olan görüp alsın diye.10 dk sonra alınmış oluyor ve bu benim çok hoşuma gidiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maşallah size üçüncüsü de kız mı acaba ne güzeldir çocuklar Allah kucağınıza almayı nasip etsin inşallah..çok güzel bir yöntem sizinki de ve çok doğru ben bi çift ayakkabımı o şekilde çöp bidonunun yanına bırakmıştım akşam olduğunda yerinde yoktu..ne hoş gerçekten💕

   Sil
  2. teşekkürler evet 3. de kız.Allah isteyen herkese hayırlısıyla naasip eder inşallah.Yazılarınız çok güzel Takipteyim.

   Sil
  3. Hay maşallah!..sizin evi hayal eder gibi oldum ne mutluluk Rabbim tamamına erdirsin çok teşekkür ederim.Güzel duanıza da kalben amin diyorum.

   Sil
 17. bende benzer bir uygulama yapıyorum iki kızım arasında 9 yaş var,onun için büyüğünün kıyafetlerini ayırmıyorum bir arkadaşımın kızına veriyorum o da ondan daha küçük kızı olan bir arkadaşımıza veriyor ve böylece kıyafetler hakkını verecek şekilde kullanılmış oluyor geri kalan kısmı ise okulumda ihtiyaç sahibi aile çok olduğu için hem kendimin hem eşimin hemde kızlarımın kıyafetlerini dağıtmakta zorlanmıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulunmaz nimet gibi oluyor bazen özellikle montlar mesela ;)
   İnsanın vicdanı da rahat oluyor sanki💕

   Sil
 18. Bende aynı senin taktiği uyguluyorum, bizde üst beden yok yani bize çok eşya verecek bedende tanıdık yak ama küçükler çok olduğundan her sezon ayırırım mutlaka eşe dosta yada ihtiyacı olana veririm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen kendin de çok şey üretiyorsun kardeşim bu da bir tasarruf sonuçta tam olarak neye ihtiyacınız varsa dikebiliyorsun gerekirse değişiklikler de yapabiliyorsun bence bunun da katkısı çok fazla❤

   Sil
 19. İsrafı önlemenin en güzel yollarından biri bu. Siz de bilinçli bir şekilde hayata geçirmişsiniz. Biz de bu yöntemi uyguluyoruz yıllardır. Çok da memnunuz. Toplum olarak yetinme fikrinden çok uzaklaştık derlenip toparlanmak için de güzel bir başlangıç olur aslında.

  Not:Mailinize bakar mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Piyasaya hep tüketim hep ihtiyaç lanse ediliyor ama bu durum ihtiyaç fazlalığıdır ihtiyacımız olmayan çok fazla şeyi evimizde tutuyoruz böylelikle de kimse faydalanamiyor..maile cevap yazdım❤

   Sil
 20. Huhuhu tatlı komşucum evde misin ben geldiiiim :))
  Muhteşemsiniz ne güzel bir uygulama yapmışsınız canım , değiş tokuş harika .
  Ben de bir aile var demirin tüm eşyalarını onlara ayarlıyorum.
  sizi tebrik ediyorum 💕💕💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hey!..Kızıl saçlı kadın!..hoş geldin sefalar getirdin seni merak etmiştim :)
   Çok teşekkür ederim ziyaretin ve yorumun için uzun süre kaybolma renklerimiz azalmasın :)

   Sil
 21. Aynı bu uygulamayı yakın akrabalar olarak biz de yapıyoruz. Ve sadece çocukların değil kendi giysilerimizi de deyiş-tokuş ediyoruz. Söylediuiniz gibi çok da güzel oluyor. Bir sürü maliyetden kurtuluyoruz. Keş ki her kes yapsa bunu. İsraf da büyük çapda önlenmiş olur böylece.Yine çok güzel konuya değinmişsiniz. Hayranım size vallahi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verilen ve alınan giysilerden çok diğer eşyaların da dönüşümlü kullanılması güzel oluyor mesela bebek arabaları ve benzeri eşyalar ciddi tasarrufa vesile oluyor.

   Sil