24 Mart 2017

Çocuğum Beni Dinlemiyor Diyorsan

dinlemeyen çocuklar
Anne Çocuk İlişkisi

Çocukların bizi dinlemesini ve tamamen pür dikkat kesilmesini beklemek bir hayaldır,unutuyoruz bunu.
Bazı şeyleri düzeltmeye çalışsak da karşımıza sürekli şaşırtıcı sonuçlar çıkıyor ve tekrar araştırma gerektiren bıktıran yıpratıcı süreçler içinde buluyoruz kendimizi..

Olmuyor olmuyor..ama neden olmuyor?

Ne çok düşündüm bu konuyu ne çok kez ''hiç beni dinliyor mu?'' dedim ve daha da diyeceğim hayatımda..çocuğun yaşı bazen pek büyük bir önem taşımıyor.Çocuğun bizi dinlemesinı ve düşünmesini beklemek her ne kadar zor olsa da bir kaç küçük yöntem geliştirdim gibi hissediyorum son onyedi yılda..olur hani o kadarcık :)

Çocuğun bizi dinlemesi için basit yollara başvurmak gerek belki de,belki de gereğinden fazla zorlaştırıyoruz herşeyi..olamaz mı?

Kitap yazdırır gibi uzuuun uzun anlatarak detaylara inerek konuşmak daha konuşmamızın başında çocuğun bizi dinlediğini düşünebiliriz ama sonuç nur topu gibi bir hüsran!..dinlemiyor.

Son aylarda şöyle bir şeyler uyguluyorum ve her zaman olmasa da genelde iyi sonuçlar alıyorum diyebilirim.
Taktikleri paylaşarak taktiklerinizi paylaşmanızı ümit ediyorum,anne gücü ☆


GÖZ TEMASI

Süper etkili ♫
Çocuğumun yanına giderek önünde göz göze gelecek kadar alçalıyorum,gözlerine bakıp yumuşak bir şekilde omuzlarına dokunuyorum hafifçe okşuyorum..gözlerimi ayırmadan ona ne demek istediğimi söylüyorum.Çocuk dikkatini gözlerime veriyor böylece kulakları dinlemeye müsait oluyor hem dinliyor hem de omuzlarını okşayan ellerim sayesinde yavaş yavaş gevşiyor kendini savunmaya değil rahatlatmaya başlıyor.

Ergen olan oğlum ile konuşmak istediğimde ise beni dinlemesi için yanına karşılıklı olacak şekilde oturuyorum,kimsenin olmadığı bir odada ..genelde eli ağzına gider,tırnaklarını yer gibi yapar..elini elime alarak elinin üstünü bir elimle okşuyorum diğer elimle de başının arka kısmından başlayarak ensesini okşuyorum..bu onu rahatlatıyor..nefes alışından anlıyorum..rahatlayınca da beni dinlemeye,ayrı bir odada olmak ise onun gururuna faydası oluyor zira biz artık büyüyoruz ve kimse hiç kimse annemiz bile bize bağıramaz kızamaz!..erkeğiz biz :pPp

Söylediklerimin çoğu hoşuna gitmez ama elimde duran elini gerçekten söylemek istediğimin ne olduğunu ifade eden kelimeler kullanırken hafifçe çekerek durumun ciddiyetini vurguluyorum.

Her seferinde bu taktik işe yarıyor.


İSMİYLE HİTAP

Söylemek istediğim her ne ise sözlerime adını söylemekle başlıyorum..bak oğlum bak kızım diye değil..
İsmiyle hitap ettiğimde kendi varlığını kendi içinde yavaş yavaş şekillendirdiği için beni biraz daha dikkate alarak dinlemeye çalışıyor.
Her zaman tam dinlemiyor kabul ama en azından dinlemeye çalışıyor :)
Umut dünyası işte :)


KISA KES

Uzuuun konuşmaları seviyorsanız bunu çocuğunuzla yapmaya çalışmayın en azından sizi dinlemesini istediğiniz zaman hiç bu hallere adım atmayın..kısa cümlerler ile tam olarak ne demek istediğimi söyleyip konuşmamı olabildiğince kısa tutuyorum,kapının önünde çöp varsa evden çıkacak olan kişi onu atmalıdır,nokta..dinleyecekse beni duyduğundan emin olduğum için sonucu beklemek dışında yapacak başka bir şey göremiyorum..

Uzun konuşma demek pazarlık için zemin oluşturmak demek,parazlık demek ama anneee cümlesini defalarca işitmek demek yani kısaca mağlubiyet demek :)


SADE ANLAT

Ah anneler,ilkokul mezunu dahi olsak mutlaka uzun uzun konuşmayı severiz,alanımız belli eğitimimiz çok çok iyi olsa da bize göre az olsa da uzun konuşmaktan çokça detay vermekten kendimizi alamıyoruz.

Çocuğumuza sanki tüm bildiklerimizi aktarmamız gerektiğini,hemen o anda anlatmaya çalışıyor hemen o konuşmadan kişiliğini şekillendiriyor onu eğitmiş oluyoruz o büyümüş oluyor hatta o bir yetişkin bizim ne demek istediğimizi tam olarak noktasına kadar anladığını düşünüyoruz..ne yalan..

Bu cümle çok uzundu değil mi?

İşte bu şekilde konumamaya çalışıyorum.Söylemek istediğimi hissettiğim duygu ile söylemeye çalışıyorum gerisini vicdanına bırakıyorum,vicdanının çok iyi gelişmiş olmasını gizlice dileye dileye :)


LÜTFEN RİCA EDİYORUM-BUNA BAYILIYORLAR

 • Emri vaki konuşma benimle!.
 • Oğlum emri vaki değil rica ediyorum senden
 • Ama rica etmedin!
 • Ups!

Efendim?...evet rica ettiğimi düşünerek rica etmeden bir çok şeyi isteyerek yakaladım kendimi çocuğum da yakalamış,ne tesadüf :)

Rica etmek de çok etkili ama her şey için değil..her şey için rica edersem durum istismara yönelir..kurbanı da ben olurum..

Montunu ne zaman asmayı düşünüyorsun sen? yerine,lütfen montunu kaldırır mısın demek çok yerinde oluyor.Kısa ve anlaşılır.


ALÇAK SES-TAM BİR İKSİR!


Alçak ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmanın ne derece etkili olduğunu bilseydim köprünün altından bu kadar su akmasına seyirci kalır mıydım hiç..alçak ses sakinlik demek sakin bir anne demek konuşmanın sonunda ceza değil bir mesaj var demek..


not:ceza konusuna sıcak bakamadım çok az ceza veren bir anneyim,örneğin sokağa çıkma yasağı veya en klasik cezayı veririm:odana git  :))

Evimiz çok kalabalık,hareketli,gürültülü bazen bazen .ok neşeli çok gülücüklü her türlü,günlerimiz çok yoğun zaman deli gibi akarken çocuklarımın değişikliğklerini gelişmelerini ayrı ayrı istediğim gibi takip ederek yol almak zor oluyor açıkçası..olabildiğince tartışmaları yumuşatmaya ortamı bir an evvela huzura kavuşturmak için bu şekilde çaba sarf ediyorum..
Uzunca yazdım yine ama dilerim ki istifade edilecek yanları da vardır bu yazılanların.


Sizin taktiklerinizi alayım...işinize çok yarayan özel bir yönteminiz var mı şu garip kardeşinizin de faydalanabileceği?
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

24 yorum:

 1. Çok fazla lüzumsuz konuşmadığım için bir şey söylediğimde mutlaka dinliyorlar :)
  Her günden kendilerine mutlu bir şey bulup uykuya dalmalarını istediğim için yatmadan önce mutlaka bugün seni en mutlu eden olay neydi diye soruyorum. Artık sormadan söylüyorlar :)
  Eğer bir evet dediğinize bir hayır demiyorsanız. Lüzumlu lüzumsuz hayır demiyorsanız işler çok kolay. Birde hırçınlık yaptıklarında hemen gözlerimle o anın resmini çekiyorum ve bingo buluyorum ne olmuş hemen çözüyorum. Ben çok fazla çocuklarla ilgili makale okuduğumdan her hareketlerinin nedenini biliyorum. Çokta sabırlı olduğumdan. Tahammül sınırım çok yüksek ama onlarda hiç sınırı aşmıyorlar. Hatta en son yine bir anne-çocuk ilişkisi kitabını okuyordum Eren "Annecim bunlara hiç ihtiyacın yok. Sen çok iyi bir annesin" dedi. İşte o an bulutların üzerindeydim :) Yuvadan uçunca ah vah demektense onlarla olan her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Ayy çok uzun yazdım galiba hakkınızı helal edin.
  Kocaman sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı sabahlar İlknur hanım uzun güzel ve doyurucu bir yorum olmuş düşünce ve taktiklerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim bütün kalbimle bu huzurlu havanın ergenlik döneminde de devam etmesini diliyorum ben en çok ergen olan oğlumla konuşuyorum anlatıyorum konuyu her açıdan ele alıyorum bazen alamıyorum bazen yoruluyorum bazen tekrar hadi bi kez daha anlatayım diyorum velhasıl insan yavrusu yetiştirmek zor zanaat hepimize kolay gelsin❤

   Sil
  2. Allah yardımcınız olsun inşallah. Dilerim hayırlı evlatlar yetiştirebiliriz. Rabbim doğru yoldan, kendi yolundan ayırmasın. Eminim o dönemler daha zor olacak. Siz paylaştıkça bize de ışık olacaktır ❤

   Sil
  3. Gayemiz o yönde İlknur hanım inşallah Allah hepimizin yardımcısı olsun teşekkür ederim.

   Sil
 2. Güzel ve faydalı bir yazı olmuş.Öncelikle elinize,kaleminize sağlık.Bir programda dinlemiştim.Çocuğunuzun sizi dinlemesini istiyorsanız önce siz onu dinleyin sonra dinlenmeyi bekleyin diyordu.Çocuktur ne bilir ne anlar diye geçiştirirseniz, o size birsey anlatırken can kulağıyla dinlerseniz çocuk da sizi dinler diyordu.Bana mantıklı geldi.Çevremde maalesef çocuğunu dinlemeyip kendilerinin dinlenmesini bekleyen çok anne var.Sonu hep hüsran oluyor.Ses tonunun yumuşaklığı,göz teması,ten teması bunlar ortamı yumuşatan şeyler.Tabii biraz da sabır.Taktiklerinizi kulağıma küpe yapacağım.Bol dinlemeli ve dinlenmeli zamanlar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun teşekkür ederim dilerim biraz katkım olur annelik çok geniş çaplı bir alandır zordur bazen esneklik bazen sabit olmayı gerektiriyor sanıyorum ki her çocuk farklı olduğu gibi onunla iletişime geçmek de farklı ona özel bir yöntem gerektiriyor..öğrenmeye gözlemlemeye devam edeceğiz bu uzun bir yol 💕

   Sil
 3. ben taktik veremeyeceğim ama epeyce bir taktik kaptım bu yazıdan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öpüyorum seni Allah razı olsun❤
   İşine yarayan olursa ne mutlu bana.

   Sil
 4. Benim yeğenlerime uyguladigimi anlatayim.Birsey hosuma gitmedimi.elini ttup aşk bi benle gelirmisin diyorum.Sonra sakin bir yere gecip diz cöküp bana bakarmisin diyorum.Dikkatini dagitmamasina özen gösteriyorum.Yagmurcum kitap okuman gerekiyor.Biz senin iyiligini istiyoruz.Hem bu şekilde daha da zeki olabilirsin seklinde.Diğr yegenim cok fena simark yerinde durmaz."Doğucum bak bana.Bak benim dolabıma izin alıp bakabilirsin ama başkasininkine bakamazsın anlastik mi ? Benden izin alirsan sana onu zaten veririm seklinde konusuyorum Ve oda gercekten yapmaz.Birde "HAYIR" ı net sekilde bastırmak gerekiyor.Onu ya anlicak yada anlıcak 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuğun yaşı da önemli canım ve konuşanın çocukla olan ilişkisi bence ..hayır sözü ne.kadar az söyledikçe daha etkili oluyor benim çocuklarım maşallah hepsi özgür ruhlu hepsinin güçlü bir görüşü var🙈 hayır sözü iletişimi daha kurmadan bozma gücüne sahip yani bazen uzunca konuşmam gerekebiliyor.

   Sil
 5. Hayır bende cok ise yariyor.Cünkü net oldugumu anliyorlar 😃 kizima bile simdiden söylüyorum.Cekmeceyi aciyorya Hayır aşkım kapatırmısın hadi kapat diyorum geri itekliyo oyun gibi algiliyor 😃 ben hayrin önemli oldugunu okumustum cok öncesinden.Ve sık sıkta kullaniyorum memnunum ama bakalim 😃 biri 12 digeri 3.5 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğlum 17 yaşında hayır işlemiyor hiç bir şekilde faydasını göremedim..Bazen ama çok nadiren cümlemin sonunda düşüne düşüne kullanırım hayır kelimesini küçük kızım ise 2 yaşında o hayır kelimesine daha duyarlı ancak gel gör ki bir gün gün boyunca evde sokakta sürekli hayır deyip durdu😔🔫

   Sil
 6. Masallah bu arada hep hayata karsi böyle olsunlar insallahhh 😃 yanıta girilmiyor bende yorum olarak yaziyorum 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dükkan senin istediğin yere yaz💕
   Sayfa tam yüklenince yanıtla çalışır😘 az sabır 💕

   Sil
  2. Çünkü daha kücük annesi.Hayırın anlamini daha tam idtak edemiyorki.Onada oyun gibi gelir.Diğeride ergenlik döneminde oldugu icin ters tepiyodur.O yaslarda hangimiz hayıra inat yapmadikki 😃 sayfa yüklendide mobilden girince sorunlar olabiliyor 💙💙

   Sil
  3. Bilmiyorum ama kelime olarak çok sevdi sevdi ki gün boyunca sürekli tekrarladı yalnız parmak da hep uyarıcı bi şekilde yüzünün önündeydi🙈

   Sil
 7. Çok güzel özetlemişsin, ama son dönem annelerde daha 1,5-2 yaşındaki çocukla nasıl bir iletişime giriyorlar anlatamam sanırsın bir arkadaşını herhangi birşeye ikna etmeye çalışıyor o bağlamda kısa ve öz cümle olayına çok çok katılıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Annelik en çok içgüdüdür bana göre..yani her çokcuk farklı olduğu gibi her anne de her annelik her çocukluk da farklı..biz anneleri yönlendiren bir çok şey olduğuna inanıyorum..tabii ki her anne dürüst sevgi dolu mutlu ve özgüvenli iyi bir çocuk yetiştirmek ister ama bize sunulan formüller her çocukta aynı sonucu vermiyor..bir bakıma çocuğun doğasına ve fıtratına müdahale ede ede büyütmek biraz yanlış gibi.

   Sil
 8. Ben evlatlarimizi biraz serbest birakmak gerek diye dusununuyorum hep.sanki surekli uzerlerinde baski kurmak onlarin ozgur iradelerine hakaret gibi geliyor.
  Illaki yapmaması gereken bir konuysa hayir diyecegim şey o zaman mantikli bir aciklama esliginde bir alternatif sunmam gerekirki cocukta ihtiyacının yada isteginin karsilamdigini dusunsun.
  Okuduğum yiginla cocuk gelisimi kitaplarindan dinledigim seminerler ve rehber ogretmenlerimizin surekli anlatimlarindsn en cok goz temasi konusurken onunla.ayni hizada olmak ve kisa kafa karistirmayacak ve net cumleler kullanilmasinin onemi aklimda kaldi encok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hani çocuklar duymasın dizisinde 'light' kavramı vardı ya Ayşegül biraz ona benziyor kitaplardaki annelik tavsiyeleri ben sadece Adem Güneş'in kitaplarını okumaya çalıştım ve ayak uydurmak oldukçazor bir çok şeyi daha çocuk olmadan kendimde hazır etmem veya düzeltmem gerektiğini anladım,üç çocuğum var da hala ben anneyim şimdi tam anne oldum diyemiyorum..sana katılıyorum yeri gelince hayırı haykıra haykıra da dememiz icap eder ama sürekli yönetici gibi çocuğu bir yönetim çemberi içinde tutmak bana göre de biraz fazla :)

   Sil
 9. Eğer siz gerçekten özür dilerseniz çocukta hata yaptığında çekinmeden özür diliyor ve hatasında diretmiyor. Bunu fark etmek benim için önemliydi. Güzel bir yazı hazırlamışsınız teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk dediğinizi değil yaptığınız yapar diyorsunuz..ve çok doğru söylemiş oldunuz Abdullah bey teşekkürler..

   Sil
 10. Bir ziyaret edim dedim çıkamıyorum blogdan :))) Ard-arda o kadsr güzel konular var ki... Bizde de 4 çocuk var evde. Büyüyümüz 13 yaşında daha. Sadece şunu biliyorum. Çocuklar aynı anne babadan olsalar da çok farklı karakterlere sahip oluyorlar. Konuşurken de, bir şeyler öğretmeye çalışırken de bunu göz önünde bulundurmak lazım. Ben çok konuşan annelerden değilim. Ve telkin etmek istediğimiz şeyi ne kadar çok diretirsek, ne kadar çok konuşursak o kadar az etki etmiş olduğumuza inanıyorum. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ısrar zarardır..buna ben de inanıyorum Allah selamet ve hzuur versin kardeşim 4 çocuk zor siz benden bilgilisiniz bilgilerinizden mahrum etmeyin siz de paylaşın olur mu?
   Benden de sevgiler.

   Sil