3 Mart 2017

Bebek Kucağa Alışır Mı - Bebek Nerde Uyumalı - Bebekler Neden Ağlar


-Sakın kucağa alıştırmayın!

Yeni doğmuş bir bebeği olan bu cümleyi çok iyi bilir..çok da fazla duyar-duyacaktır. .
Sakın bebeği kucağa alma alıştırma sıkıntı çekersin işini yapamazsın rahat edemezsin vs vs..
Ne enteresandir ki bu cümleler yine anneler tarafından kurulmaktadır. .
Neden böyle söylerler neden böyle düşünürler,haklı olma ihtimali yüzde kaç?

Yeni doğmuş bir bebeğin psikolojisini iç dünyasını tüm algı vergi reflekslerini tüm duygularını ve bunların gelişmesi için gerekli zaman dilimini tam olarak bildikleri için mi?
Bilebilirler mi?

Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin kucağa bu denli ihtiyaç duyması neye dayalıdır bu anneler bu kadınlar bunu bilir mi çözmüşler mi ki böylesine şiddetli bir tepki ve öneride bulunuyorlar?

Hiç biri..

Kucağa alma/kucağa alıştırma tavsiyesi baştan sona tam bir yalan ve hiç bir sağlam dayanağı ve sebebi olmayan boş bir sözden ibarettir kanımca,üç çocuk büyüttüm hiç bir yan etkisini görmedin kucağın.

Çünkü yeni doğan bir bebek günümüze dek yapılan aratirmalara göre:

Gölgeleri, ışığı seçebilir ancak,şimdilik bu kadarı gelir elinden. Yeni doğmuş bebek, özellikle cisimlere bakmak yeteneğinden yoksundur. Gözleri, hareketlerini denetleme yeteneğine henüz erişememiştir. Bebeğinizin zaman zaman, şaşı baktığını gördükçe üzüntüye kapılabilirsiniz. Korkmayın, öyle kalmayacaktır. Şu anda göz yuvarlaklarını yönlendirmeyi başaramadığından ara sıra gözleri kaymaktadır. Şimdilik sizi tanıyabilirle durumunda değildir. Bildiğimiz kadarıyla, yeni doğmuş bebek, bir pencere ile lambayı ayırt etme yeteneğinden bile yoksundur. Bu dönemde yalnızca, bir ışık kaynağı dikkatini çekmektedir.

Yeni doğmuş bir bebeğin duygularından sözetmek kuşkusuz çok zor bir olay. Ancak, bazı duyguları, hem de çok yoğun olarak hissettiğini söyleyebiliriz. Bu gerçeği yalnız anne-babalar değil, bebeğin yakın çevresinde olan herkes bilmek zorundadır.

Bebekler neden ağlar?

Dünyaya yeni gelmiş tam olarak nerede olduğunu kim olduğunu ne oldugunu havayı sıcağı soğuğu sesi veya sessizliği bile tam olarak tanımayan bilmeyen bir varlıktır.
Anne onun gözleri onun elleri onun kulaklarıdır. .ağlama sesi de tam bir iletişim aracıdır bu dönemde.

Bebek ağlar mama verilir bebek ağlar altı alınır bebek ağlar sıcaklığına bakılır bebek ağlar ortama bakılır huzur sağlanır ses varsa azaltılır gibi bir çok şeyi annesi tarafından ayarlanır ve uygun ortam meydana getirilir..bu ayarı ve bu kabiliyeti de anneye Allah tarafından normal doğum sancısı çektiği doğuma çok yakın bir zamanda verilir..

Bebek ağlıyorsa kucak isteyebilir,doğru.Ama hiç bir şeyi seçmeye gücü olmayan,bir çok refleksi gelişmemiş bir varlık annesini istediğini dahi bilmez.Ama annesi bilir.

Bebek ağlayıp annesi tarafından kucağa alınınca kendini güvende emin bir yerde hissetmektedir.Bebek kucak istiyorsa bebek tam da bunu istiyor tam da ona ihtiyacı vardır demektir..kucağa almamak bu ihtiyacı karşılamamaktır bebeği güvensiz hissettiği ortam ve yerde bırakmak demektir.

Annenin annesi olduğunu bilmeden emniyetli sıcak huzur dolu kalbinin atışlarında karnındayken duyduğu ritmi tekrar yaşamak,korkusunu böylece yenmek ve yok etmek için kucağa ihtiyaç duyar..

Yeni anne bebeği kucağınıza almayınız uyarısını ciddiye alıp bebeği kucağına almamaya çaba sarf etmeye başlayınca,bebeğin de annenin de en doğal en güzel en ilkel ihtiyacı karşılanmamış olur..

Batı bir çok şeye mesafe koymaya çalışıyor.Çocukların özgürlüğü ve özgüveni kılıfı arkasına saklanarak merhameti ve şefkati daha bebeklik dönemlerinde yok etmeye çalışıyor.

Alman kadın çocuk taşımaz mesela.

Almanyaya geldiğim günden beridir dikkatimi çeker,türlü çeşitli alet çıkarılmış çocukları taşımamak veya güya kendilerini daha özgür ve özgüvenli hissetmek için..bu icatları çocukların özgüven veya özgürlüklerine katkı değil aile kavramına yapılan bir tahribat bir uzaklaştırma çeşidi olarak algılıyorum.

Çarşıda,markette,parkta.Alman bir kadının çocuğunu aralarında her hangi bir şey olmaksızın taşındığını görmedim.Çocuk tam olarak bisiklet sürmeyi bilmese bile pedalsız anne baba tarafından arkadan itilebilen bisiklet tarzında bir araç içinde çocuk taşır veya ana kucağı kullanılır ama birebir anne ile tam bir temas pozisyonu içerisinde hiç görmedim.

Biz çocuk taşımaktan isyan noktasına gelen anneleriz doğru,seni aylarca karnımda yıllarca da kucağımda taşıdım diyenleriz o da doğru.Ancak söyleyin bana bizim çocuklarımızdaki merhamet ve şefkat Batıda yetişen bir çocukta bulunuyor mu?

Biz kültür gelenek ve inancımız doğrultusunda çocuk yetiştirmeye çalışırken nasıl oldu da çocuklarımızdan kopuk bir şekilde mesafe koyarak veya aşırı şartlandırarak çok otoriter davranarak canımızdan olana canımızı acıta acıtan insan yetiştirmeye kol sıvar olduk?

Ailelerin içine sokulan bu mesafe,benimsenmesi beklenen bu şartlandırmalar çocuğun gelişimini muhakkak etkilemektedir.Aile içine mesafe sokmak neyin nesidir bu bir taktik değil de nedir?

Çocuk henüz dünyaya gelmeden yeri anne veya babanın yatağı değil ayrı odasındadır diye belirlenir oldu,Batı bilir biz bilmeyiz,çocuk odası rüya gibi bir alana dönüştürülüp henüz dünyadan haberi olmayan bebek için değil annesine cici hediyeler verilip beğenmesi çocuğundan ayrı yaşamayı kabullenmesi için ikna edici araç olarak sunulmakta ve inandırılmaktadır.

Yoksa bebek pudra tonalarından,çiçekli tulumlardan uçaklı kadrolardan ne anlar arkadaşlar?

Bebeğin ebeveynlerinin yanında yatması sanki yüce bir suçmuş gibi şiddetle reddedilir,yatırılmaması önerilir,doğrusu budur denir.

Yanlış!..

Bizim kalbimizde merhamet bizim kalbimizde şefkat bizim kalbimizde analık var.Tüm bu duyguları yavaş yavaş silikleştirmek için bebeği daha minicik ve savunmasız olan bir dönemde kucağa yani olması gereken yerde olmaması gerektiğini savunuyorlar...

Bebeğinizi bol bol kucağa alın.

Bebekleri bol bol çok çok kucaklayın..bebek daha bu ilk aylarında yalnız olmadığını hissedecek ailesini hissedecek bir parçası olduğunu hücrelerine kadar işleyecek emin olun ki bebeğiniz daha güçlü olacak..ben bebeklerimi hep kucakladım..hep kucağıma aldım doya doya içime çeke çeke sevdim öptüm bağrıma bastım oh diyorum ne iyi etmişim iyiki de almışım.
Almalarına da izin verdim(hasta olmadıkları takdirde)..nasıl olsa emekleme döneminde isteseniz de bebeği kimsenin kucağında uzun süre tutamazsınız..kendisi mutlaka kaçacaktır hareket etmek için eylemlerde isyanlarda bulunacaktır :)

Kulağınıza küpe olsun


1-Özellikle hasta oldukları zaman geceleri anne ve babanın yanında şefkat çemberi içine alınıp uyutulmalı..bu iyileşmesine çok fayda sağlayacaktır..ben bunun faydasını çok gördüm çocuklarım nerdeyse verdiğim ilaç veya izlediğim tedaviden çok yanımızda yatmalarından dolayı iyileştiler çoğu zaman..hem de bir gecede.


2-Bebekler kucaklanır,kucağa alınır,mis gibi koklanır ve böylece bebek dünyaya geldiğini,dünyada olmasına rağmen hala çok emniyetli ve güzel sevgi dolu bir ortamda olduğunu hisseder..sevgi tohumları bu dönemde ekilmez de ne zaman ekilir?


3-Sakın kucağa alıştırma diyeni uzaklaştırın,çünkü bu tavsiyede bulunan çocuğunuzdan merhamet ve şefkat duygusunu çalmak isteyen bir hırsızdan başka bir şey değildir.Bebeğiniz bir bebektir..

Bebek ya :)Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

18 yorum:

 1. bebek anne kokusunu içine çekmeden olur mu hıc hem bır daha ne zaman kucaga alınacak bu tabıı kı de alısmalı bence kucaga.. giden günler geri gelmiyor sonradan uzulmemek ıcın bol bol sevelım bebeleri sevgisiz kucaksız şevkatsiz çocuk buyumez..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebeğin yeri annesinin kucağında değil de nerededir 💕

   Sil
 2. iki kızım var, ikisini de doya doya kucağa aldım ve küçüğü de almaya devam ediyorum, ne zaman kucağa alınamayacak hale geleceklerse zaten herşey kendiliğinden halloluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı yolu ben de takip ettim hiç de pişman olmadım hatta az bile geldi diyebilirim..size katılıyorum .

   Sil
 3. Iyi ki, iyi ki... Diye diye okudum satirlari. Sevginin, sevkatin asiri dozu yok bence. Varsa da zarari yok. Gozlemlerimden biliyorum. Siz ona neyi nasil sunarsaniz, bir gun o da size oyle sunuyor.
  Tum genc anneler, anne adaylari, hatta herkes bu yazilanlari okumali. Dunyayi cocuklar, cocuklari sevgi kurtaracak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O geri dönüşü yavaş yavaş alıyorum ama pek net göremiyorum diyebilirim hepsi henüz yuvadalar inşallah kanatlarını açıp gittiklerinde de böyle olurlar Tülin hanım..kıymetli yorumunuz yine bambaşka bir yer etti kalbinde eksik olmayın hep var olun emi💕

   Sil
 4. İlk ayları da bebekleri ağlatmak güvensizlik hissi veriyormuş. Ağladığında yanında olup sarılırsan geleceğini öğrenip rahatlarmış. Ben de her ağladıklarında yanlarına gittim, uyuyacakları zaman kucağıma almasam da okşadım,konuştum.

  Yalnız hiç aynı odada ve yatakta yatmadım, Sanırım o kişilikle alakalı,hiç uyuyamıyorum öyle. Düşün ki bebefon kurdum odalarına ama baktım ben bebefondan önce koşuyorum kapattım :) Annemdeyken bir gün Metehan hastalandı. Annem dedi ki kızım kendine de ona da eziyet etme,(onda da Metehan içerki odada yatıyordu) al şu çocuğu yatağına. E,öyle yapayım hadi dedim aldım yanıma. İki saat falan geçti,gecenin bir yarısı, debeleniyoruz yatakta. Metehan seni yatağına götüreyim mi dedim "Evet" diye atladı hemen :D Anasının oğluşu o da sevmiyordu birlikte yatmayı :)Ben annemlerin arasında bir gece yattığımı hatırlıyorum, hâlâ içim daralır :D

  Ama gerçekten de bol bol öpün,sarılın,dokunun çocuklara yahu sonra çok arayacaksınız o günleri.

  Ay çok çenem düştü son olarak bir programda seyrettiğim şeyi anlatayım. Dediler ki burada ne gibi yanlış uygulama var. Bir anne bebeği anakucağına koyuyor, oradan mama sandalyesi, kurmalı oyuncaklı bir yer falan böyle dolaştırıyor. Baktığında çok modern ve güzel ama dediler ki bebeğe hiç dokunmuyor, çok soğuk bir ortamda büyütüyor. Yazdıklarını okuyunca o geldi aklıma :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim babamız yıllarca uzakta çalıştı hep haliyle de ben ilk iki çocuğumla çok beraber yattım babamız gelince de birbirimizi özlediğimiz için yine ailece yattık artık hepimiz bir aradayız en küçük kızım yavaş yavaş bizden uzaklaşıyor dediğin gibi yatağını tercih ediyor götüreyim mi dediğimde başını sallıyor onaylamak için ancak şimdi bir çok şeyin farkında daha çok küçük iken çocuklar yani bebekken ailenin kucağına çok ihtiyaç duyarlar yani bunu da almasınlar bizden.

   Sil
 5. Bebek kucağa alışsın. ben de çok duydum kucağa alıştırma laflarını.. hem sevilirse şımarık olurmuş.. Asla.. Sevgi ve güven çocuğun kişiliğini geliştirir..
  Yazınız çok güzel..
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi fazla sevmek de zarar ama bu fazlalık çocuğu gerçek hayata hazırlayamama,her istediğini yerine getirmek veya çocuğun yerine anne babanın savunmaya geçmesi açıklama yapması gibi durumlarda geçerli,kısaca herşey bir denge içinde olmalı zor ama olabildiğince yapılmalı..bunun dışında en gerekli miktarda sevgiyi vermemek en basiti bebeği kucaktan bile mahrum bırakmak modern bir yaklaşım değil modern bir zulümdür..yorumunuz ve ziyaretiniz için çok teşekkür ederim benden de sevgiler.

   Sil
 6. Anne değilim, yakında da olaçağımı sanmıyorum. Çocuk nasıl bakılır zerre fikrim yok. Bildiğim bir şey varsa TV programlarına çıkıp bilir kişi gibi konuşan kişilere itibar etmeyeceğim. Nenelerimiz analarımızı nasıl büyüttü ise bizimde o şekilde geleneksel yöntemde çocuk büyütmemiz gerek. Çok şükür annelerimizde de bizde de ciddi bir rahatsızlık, kişilik bozukluğu yok. Demek ki yanlış yapılan bir şey yok. Neden başka kültürlere özenelim ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allaha'a hamdolsun ki analarımız var ama düşünmeden edemiyorum yeni analar nasıl olacak anneler değil ana nasıl olacak bir kadın*..evet tv programlarına çıkıp şöyle yapın böyle yapın bir saatin içine koca bir insanı yetiştirmek ile ilgili önerileri sığdırmaya çalışarak reklamlarla bölerek konuşmak çok anlamsız katkısı da pek yok insanın aklı karışıyor milyon hata buluyor kendinde..

   Dilerim iyi bir ana olursunuz dilerim şefkat ve vicdan ile büyür çocuklarınız/çocuklarımız..bu özenti bizi mahvedecek gibi görünüyor ediyor da..

   Sil
 7. Okudum ve az çok bilgilendim anne olmadan iyi oldu.Güzel yazın için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Mis gibiler koklanmaz mi hic. Gunler o kadar cabuk gwciyor ki bebis halleri nasil da ozleniyor. Oyy oyy valla kucakladim da kokladim da mis miss evlat bu💕💕💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su gibi akıyorlar ilk 6 aydan sonra bebekler artık yavaş yavaş bizden uzaklaşıyorlar sanki..zaman geçtikçe bu süre de azalacak gibi görünüyor bu yüzden bolca koklamak kucaklamak gerek :)

   Sil
 9. Bol bol kucağıma da aldım, yanımda da yatırdım, zaten beşikte yattığı müddetçe beşik yatak odamdaydı. Beşik devri kapanınca yer yatağı yapıp yine odamda yattı 1,5 yaşına kadar. Sonra kendi odalarında yattılar. Ama ne zaman gelmek istediler hiç red etmedim. Şimdi biri 24 biri 20 yaşında. İstesemde kucağıma sığmıyorlar iyi ki bol bol almışım zamanında. Şimdi ben onları uyandırma bahanesi ile yanlarına uzanıveriyorum. Hala sarılıp koklayıp öpüyorum. Oğlum da kızım da ummadık zamanda gelir sımsıkı sarılır öperler. 'Hayrola? derim,İçimden sana dokunmak geldi' derler. Bu da çocuklarımızın büyüseler bile hala güven, sevgi, huzur içinde olma isteğini gösteriyor. Tüm bunlara rağmen her zaman kendi kanatlarıyla uçmaları için teşvik ederim. Bu sayede özgüvenleri tamdır, empati duyguları yüksektir, dışa dönük ve çok merhametlidirler. Annelik fiziksel ve ruhsal olarak bize verilen en büyük mucize. Bu mucizenin tadını çıkarmaya bakın genç anneler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne babalar hayatta olduğu sürece çocuklar çocuktur bence hem sevilmek hem sarılmak isterler Rabbim tüm çocukları sevdiklerine bağışlasın aile bağları işte böyle bişeydir yaş tanımaz kalpteki duygular bebeklikten başlayıp ömür boyunca beslendiği müddetçe insanlar merhametli ve vicdanlı olur Allah razı olsun kıymetli görüşleriniz için çok teşekkür ederim Rabbim evlatlarımızı bize bizi evlatlarımıza bağışlasın hayırlı akşamlar.

   Sil