21 Şubat 2017

Misafir Yazar - Bol Kahveli : My Friend Cayla Bebek Dehşet Saçabilir

oyuncak bebek dehşet saçıyor

Bir oyuncak bebek nasıl dehşet saçabilir demeyin.!
Bu bebek çoçuklarınızla veya bizlerle bir insan gibi konuşuyor. Sorulan sorulara cevap veriyor ve daha da fazlası bluetooth ve internet ağları üzerinden yönetilebiliyor.


Amerikan üretim firması Genesis 2015 yılında MY FRIEND CAYLA adında bir oyuncak bebek tasarlayıp satışa sunuyor. Cayla piyasaya çıktığı günden itibaren 1 milyon adet satılıyor.


Benim arkadaşım Cayla'nın özellikleri ise; internete ve bluetootha bağlanıp çocuğunuzun sorduğu sorulara birebir insanla konuşuyormuş gibi cevap vermesidir.

Fakat Cayla'nın yasaklanmasının sebebi ise üzerinde dinleme cihazı, mikrofon ve gizli kamera olmasından ötürü çocuklarımızı ve aile özelimizi riske atıyor.


Almanya Federal İnternet ağının bu oyuncağı yasaklamasının sebebi herhangi bir hackerın veya 10 metre mesafedeki bir insanın bluetooth özelliğiyle oyuncağa bağlanıp çocuğunuzla iletişime geçmesi veya dinleme özelliğini kullanarak evlerin dinlenmesinden ötürü yasaklanmıştır.

Piyasada ki bebekler toplanırken Almanya Federal İnternet Ağı başkanı evlerinizde bu bebekten varsa kullanılmaz hale getirilmesini talep ediyor.


Yasaklanan Bebek MY FRIEND Cayla.


my friend carlaPeki My friend Cayla neden sadece Almanya'da yasaklandı?

Çünkü Almanya'da casusluk gerekçesiyle satılan, evde bulundurulan herşey yasak.
Almanya'da yasalar ve hukuk sisteminde satılan bu tür oyuncaklar veya casusluk yapılabilecek her tür envanterin bulunması ve satılmasının cezası iki yıl ve daha fazla hapisle yargılanmak.

Önceden barbie bebekleri kendimiz seslendirip konuştururken artık oyuncak bebekler birebir bizimle iletişime geçiyor. Tabii ki teknoloji bu kadar ilerlemişken televizyonlara kamera gelmişken, telefonlar gittiğiniz her yeri istemeseniz bile kaydediyorken, evlerimizi bile akıllı eve döndürüp evde yokken evin sıcaklığını kontrol etmek gibi veya eve gelirken çamaşır makinesini çalıştıracak kadar teknoloji ilerlemişken oyuncak bir bebeğin bizimle konuşması o kadar da olağan dışı değil.

Evet teknoloji bu kadar ilerliyor hergün geliştiriliyor hergün farklı ürünler piyasaya çıkıyor.
 Evet bu ürünlerin çıkması ve teknolojinin bu kadar ilerlemesi hayat standartlarımızı bir tık daha yukarı taşısa bile çocuklarımızdan ne isteniyor?


Mutlu bir gün olsun...

Misafir kalemimiz Bol Kahveli'ye kıymetli bilgilerden dolayı teşekkür ederiz..


Dipnot:.Değmesinyağlı blogunda topluma faydalı olacağını düşündüğünüz bir yayını daha geniş kitlelere ulaştırmak hem de bu vesile ile kendi sesinizi/blogunuzu duyurmak için misafir yazarlık imkanı mevcuttur.
Daha fazla bilgi için İLETİŞİME geçebilirsiniz.

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

35 yorum:

 1. İlginç bir konu.Teknoloji ilerledikçe bakalım daha neler çıkacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanların fıtratına ve yaşam tarzlarına karşı fazla hassasiyet göstermeden faydasını pek fazla incelemeden bu kadar çok ve sıkça yapılan yenilikler sanıyorum ki sıkıntılarla son bulacak çünkü teknolojiyi ellerinde tutanların niyeti pek de masum değil :(

   Sil
 2. Elimde taslak halinde bekleyen bir yazımdı bu cayla.Bir türlü toparlayip yayınlayamamıstım.Size nasip olmus :) Ayrıca disney reklamlarınıda yapıyormuş bu bebekler.

  Güzel bir bilgilendirme yazisi olms ellerinize sağlik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı amelde acele edin demez mi Peygamberimiz (s.a.s)bekletmeye gelmez böyle yayınları😘

   Sil
  2. Biraz daha fazla bilgi toplayayım derken misafrlerdir,kizimin hastaligidir kaldı iste Haklsiniz :)

   Sil
 3. Vay be bebekler artık almış başını gidiyor biz Türkiye de hala barbielerin zayıflıgı ve makyajıyla uğraşıyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Batının önceliklerinden biri Doğuyu oyalamaktir 😘 bizi detaylar boğacak🤗

   Sil
 4. Hiç duymamıştım bilgi için sağol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de Bol kahveli sayesinde bilgilenmiş oldum sağ olsun.

   Sil
  2. birbirimize duyarabilirsek ne mutlu bize :)

   Sil
 5. asıl ben teşekkür ederim. bana söz hakkı verip annelere biraz olsa seslenebildiysek ne mutlu bize.. Teknolojıye ayak uydurmak zor fakat teknolojı bu kadar ılerledı diye önlem almayacak değiliz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelişmelere ve gelişime ayak uydurmak zor bazen araştırmaya vaktimiz de olmuyor bilgiler çok faydalı tekrar teşekkür ederim.

   Sil
 6. Kıymetli bir bilgi paylaşımı olmuş. Ayrıca tespit çok doğru. Batı doğuyu oyalayarak yol alıyor. Niçin bu tuzaklara düşüyoruz düşünüp önlem almak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet oyalanıyoruz fakat oyalanırken neler oldugunu gormuyoruz bunlar gun yuzune çıkan ve insanların bizlerin gördükleri peki ya görmediklerimiz?

   Sil
  2. İyi kamufle edilip masumane göründüğü için olabilir bilemiyorum taktik çeşidi çok:)

   Sil
 7. Bu haberi ilk okuduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Düşünsenize bir hackerın bu bebek aracılığı ile çocuğunuzla konuştuğunu. Delisi çok sapığı daha çok olan bu günümüz toplumlarında bu kişileri evimize davet etmek gibi bir şey bu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çeşitli insan çok. iyisi de var kötüsü de.. kim bilebilir ki bir hackerin veya bir bebeğe bağlanıp bizimle iletişim kuracak olan bir insanın iyi şeyler konuşacağını...

   Sil
  2. Adem güneşin mahremiyet eğitimi kitabını okiduktan sonra cinsellik istismara bakış açım hem değişti hem bir parça bilgim arttı evet benim de aklımdan o geçti.

   Sil
 8. duymamıştım bu marka bebeği paylaşım ve bilgilendirme için çok sağol....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tür bilgileri paylaşıp daha geniş kitlelere ulaştırmak gerek ben teşekkür ederim Fatma Hanım.

   Sil
 9. İlk defa gördüm, eğer kızım görüp isteyecek yaşta olsaydı bile almamak için her şeyi yapardım. Çocukların bu kadar ulaşılabilir olmaları ihtimali beni rahatsız ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir si bio yorsa bir çok kişiye aktarabilir bildiğini belli olmaz belki lazım olur bu bilgi sevgili Gökçe..bana öyle geliyor ki bu niyete sahip insanların değerlere saygısı yok onun dışında herşeyin kolayca ulaşılabilir olduğu kanısı içindeler en iyisi bilinçli olmak hatta şüpheci olmak lazım bazen.

   Sil
 10. Ek kisa surede bir cikti alip cogaltip hem okuldaki hem kurstaki arkadaslarima dagitmak istiyorum iznin olursa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kardeşim whatsApp'tan da bu bağlantıyı paylaşabilirsin istersen eminim ki tanıdığın çok anneler vardır çevrende.

   Sil
 11. Kendimi kaybedip oyle uzunn bir yorum yazmisimki enn fazla 4000 karakter yazisi
  çikti😆😆
  Bendede bir daha yazacak parmak kalmadi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymama sana Ayşegülüm zararı yok anladım ben seni :)

   Sil
 12. Yenilikler her zaman güzeldir yeter ki iyi amaçlar için kullanılsın bebek çok güzel ama çocuklarda yanlış yönlendirme olasılığı ile yasaklamalı diye düşünüyorum kötü amaçlar içinde kulllanılabilirliği var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ciddi korkuyorum artık çok haklısınız ve böyle güzel düşünen annelerin olması beni mutlu ediyor ben bilmesem bana bildirecek insanların varlığı bir nevi güven sağlıyor Allah razı olsun size katılıyorum.

   Sil
 13. Teknoloji irelledikce dünya için korkularım daha çok artıyor. Daha neler duyacağız kim bilir :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz öyleyiz canım Allah sonumuzu hayr etsin.

   Sil
 14. Aslında insanoğlu olarak şapkamızı önümüze alıp dusunmeliyiz. Teknoloji yarardan çok zarar mı getirdi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen insan gerçekten bu kadarı da fazla demiyor değil.Tabii ki düşünmek gerek,yeni bir teknoloji mutlaka bir değeri alıp götürdüğüne şiddetle inanıyorum neyi feda ettiğimizi düşünerek bu yeniliği hayatımzıa katıp katmamaya ona göre karar vermek zorundayız.

   Sil
 15. gerçekten korkutucu, ama bu korkutucu şeyler o kadar özendiriliyor ki reklamlarla çocuklarımız bunlara sahip olamazlarsa mutsuz olacaklarmış gibi hissettiriliyor hem onlara hem bize... Rabbim daima uyanık olmayı nasip etsin hepimize basiret versin

  YanıtlaSil