6 Şubat 2017

Her Yıl Yeni Bir Şey Öğrenmek -Yufka Açmak/Park Etmek/Benzin Koymak

Yufka Nasıl Açılır 

Yeni bir şey öğrenmek:

Geçen yıl yeni bir şey öğrendiniz mi?insanlık için küçük kendiniz için büyük bir adım olacak birşey veya günlük hayatınızı kolaylaştıracak bişey veya faydası olan bir şey öğrendiniz mi?

Yabancı bir dil,evde yoğurt mayalamayi veya dikiş dikmeyi veya bir eşyayı tamir etmeyi herhangi bir şey küçücük bile olsa yeni bir şey öğrendiniz mi ?

Cevabınız evetse bu yıl ne öğrenmeyi planlıyorsunuz?
Çünkü bilirim ki insan yeni bir şey öğrenince daha fazla öğrenmek ister..Ne öğrenmeyi planlıyorsunuz bu yıl?

Kendi adıma faydalı olan ve beni çok mutlu eden insanlık için küçük benim için büyük olan 3 şey öğrendim geçen yıl.

Birincisi ehliyetim olduğu halde arabadan uzak kalırım sona erip arabayı kullanmayı öğrendim,gerçek anlamda ve her gün araba kullandım ardından yine ozguvenime iyi gelen bir şey daha öğrendim,arabaya benzin koymak.

Saçma veya basit gelebilir ama yıllarca araba kullanıp bir kez bile benzin doldurmayan kadınlar tanıyorum..

Eşime doldurtmaktansa tek başıma öğrendim tabi küçük bir yardım ile tek başıma değil tam olarak ama öğrendim.

Benzin istasyonuna gidip arabama istediğim kadar benzin koyabilmek mutluluk kaynağı 😊

Ek olarak yine araba ile ilgili bir şey öğrendim.
Arabayı arka kısmıyla park etmek.
Ah öyle zordu ki arka kısmıyla park etmek özellikle de park yerinde arabalar çok manevra alanı kısıtlı iken.

Bunu da öğrendim geçen yıl ..

Bu yıl ise öğrenmek istediğim şeyleri düşündüm çünkü öğrenmek yaş ne olursa olsun insana güç katıyor,bilmek güçtür arkadaşlar bunu anladım bir kez daha.

Yine küçük bir şey ama ailem için iyi bir şey olduğunu düşündüğüm yufka açmayı öğrenmek istiyorum,evet evet yufka açmayı.

Almanya'da yaşayanlar bilir Burdaki yufkalar öyle kötü ki hem kuru hem kalitesiz hem çoğu zaman parçalanıp elinizde kalmaya eğilimli.

Anneme sitem dolu mesajlar attım.

-Ah anne ah sen bana ev boyamayı dikiş dikmeyi makinede işleme yapmayı elde kanavice işlemeyi ve daha bir çok şeyi öğrettin de yufka açmayı neden öğretmedin diye sitem damlayan mesajlar attım.

Annemin cevabı:

-Elinden gelmiyorsa yapma.

O nasıl söz o ne demek.

-Yaparım,dedim.

Bugün de ilk yufkayı açtım mis gibi tepsiyi yağladım patatesli böreğimi yaptim,nasıl mı oldu?henüz pişiyor bekleyeceğiz ama asıl söylemek istediğim şu ki insan bir böreği bakıp böyle duygulanır mı dostlar her gidi Almanya sana geldiğim günden beri neler öğrenmek zorunda kaldım yalnız bu yufka işi gerçekten mecburiyetten öğrenildi kendimi aciz gibi hissettim böreklerim bu berbat yufkalar yüzünden hep kuru olurdu yufka kırılır yukarıya doğru kıvrılıp kötü bir görüntü meydana geliyordu.

Türkiye'de yaşayan birine Burdaki yufkaları satmaya kalksan kafasına vururlar insanın ama işte kolaylığı alışılmak berbatlığı da kabullenmektir bir nevi.

Yufka açmayı öğrendim ve çok mutluyum...
Yeni öğrenmek istediğim şeyler arasında saç kesimi de vardı ancak mümkün değil..

Önce okuluna sonra pratiği yapmak için devlet ve okul ile anlaşmalı kuaföre gidilecek gibi aşamalar sebebiyle saç kesmeyi erteledim hatta bazen geçtim diyebilirim,sıkıntı yok yufka açarak avutacağım kendimi...

Anneler kızlarımıza yufka açmayı öğretelim belli mi olur belki bir gün gelir ondan ekmeğinin parasını kazanır belki gün gelir ailesini doyurur..

Yufka açmak şart yani elzem bişey öğrenelim öğretelim 💕

Sevgiler...

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

14 yorum:

 1. Ne güzel şeyler öğrenmişsin Bak bende her şeyi yaparım ama daha henüz yufka açmayı denemedim genelde annem açar da hep :)) ama senin bu güzel yazından sonra öğrenicem :) Bende bu sene ehliyet almayı ve araba kullanmayı istiyorum bakalım nasip :)) Sevgiler selamlar olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dile kolay söylemek ayıp 19 yıldır evliyim görücüye çıkacak güzellikte bir yufka açamadım evet bir çok tarifi parmağımda oynatırken yufkayı gelince yok ama ders oldu bana aldığım en son yufkalar öyle de berbattı ki hatırlamak istemem.
   Hiç bekletme bekleme can ne öğrenebiliyorsan öğren erteleme yap❤

   Sil
 2. Bende yufk açarım.Tek yapamadığım börekti onuda ögrendim vede harika el açması börek yaptım 😃

  Çocuk nasıl doğurulur? Nasıl bakılır? Bunlarıda ögrendim 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yufka açıp da börek yapmayanı ilk kez duyuyorum gerçekten mi ben bu yufka konusunu büyüttüm mu acaba yani ya yufka yapıp da börek yapamazsam 🙈 şaka şaka senin adına çok sevindim 💕

   Sil
  2. Ama ama öle demeyinnn 😞 eşim annesinin böreğinden istiyodu onu tutturamıyodum 😃 bizde yufka ekmeği çok sevilir.Annemde harika yapar.Bence sizde güzel yapiyosunuzdur 😃

   Sil
  3. Börek de marifet yufka da o bulaşıkları yıkamak da hiç bir işi küçümsemem çok takdir ederim.Börek yaptım yufkalar ile beğenildi üstelik bir oleyi hak ettim,oley💕

   Sil
 3. Yalova'da güzel pizza yapan yer bulamayınca pizza yapmayı öğrenmiştim ben de :)

  Hımm, muhallebi yapayım bu sene. Anneme tarifini yazdırmıştım ama hiç yapmadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zorlanmadan harekete gelmiyoruz desene aynen ben de oyle🙈
   Pizzayı güzel yaparım bir çok şey gibi tek takıldığım nokta yufkayı elhamdülillah zamanla daha da başarılı olacağım inşallah Allahın yardımı ile Handan muhallebi yap öğren paylaş buraya da bir miras bırak ❤

   Sil
 4. Ah anneler :))) Şaka bir yana, ne güzel şeyler katmışsın kendine. Kafandan üç soru işaretini eksiltmişsin. Yenilerine kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
 5. Selamun aleyküm canım kardesim sen ne hoş bir hanım sin.insan yazıların sayesinde pek çok şey farkediyor.şoyle düşündüm de bakalım hangilerini yapabiliyorum diye yıllardır istemem rağmen bir ehliyet alamadım mesela eşim izin vermiyor.yavrum ben senin özel şoförünüm zaten napcannehliyeti diyor beni sinir ediyor.ya acil bişey olsa gecede gündüzde sana bişey olsa kapıda araba var sürmeyi bilen yok diyorum bakalım çabalarım devam ediyor..

  Yufkayı gelince annem 7 yaşında öğretti sağolsun biz hiç dışardan ekmek almazdık evde nüfus kalabalık olduğundan annem sürekli yufka ekmek yapardı saçta köyde oturduk bahçemizde her hafta senlik obirazcik açar benim küçük soframa bırakır ben biraz büyütür ona geri verirdim bazen deler bazen yırtarım bazende sırf oyuna kaçmak için o hamuru ne hallere sokarım ama o hiç yılmaz defalarca sabırla bazende elimin üzerine oklavayla bir vurarak😁 öğreneceksin eşek gibi iki gün sonra el kapısına gittin varsayıyorum dağ başına düştün elin oğlu unu getirdi eline bakıyor çoluk çocuk ne yapacaksın derdi.ben kızardım bana ben fırıncılar evlenirim o zaman diye.annemde söylenirdi fırıncılar seni bekliyordu gelişinde benim sermayeyi tüketsin diye derdi.şimdi yatıp kalkıp anacigimda dualar ediyorum çünkü bir fırıncılar evlenmedim ama pastaneciyle evlendim genede her hamur işimi evde yapıyorum hemde öyle böyle değil okula kursa.misafire sohbete kermese.diyecegim gariban anam öğretmese bu kadar börek çorege bir servet dökerdim herhalde.

  Saç kesme olayı biliyorum şükür eşimin saç traşına kadar evde makineyle yapıyorum asla berbere para vermez ama adam kel😂😂
  Genede olan 3 tel saçınıda illa bana kestiriyor hemde haftada iki kere.
  Diğerlerine gelince kendi merakımdan dikis nakis makrome kumas boyama firkete dantel yun örgü boncuk işi kasnak işi ne varsa öğrendim öğrenmekle kalmadım değerlendirdim. Ara ara yapıp satarak kendi harçlığımı kazandığım çok oldu.eve ekonomik anlamda çok katkım oldu.hala iki makinanın evde ceyiz işleri dikis tamir falan yaparak kazanç elde ediyorum şükürler olsun.
  Ama en çok istediğim arada bir fırsat bulabilsem Arapçayı öğrendim ama Türkçeye çeviremiyorum birde onu başarırsam ondan sonra sırada ingilizce var.yani bu sene kafama koydum önce ehliyet sonra arapça ceviri😆😆😆

  YanıtlaSil
 6. Bir yıl içinde neler öğrendim ve neler öğrenmeyi hedefliyorum? Aklımın bir köşesinden geçmeyen güzel bir soru. Yazın hedef koymuştum, araba kullanma konusunda pratik kazanacağım ve trafiğe yalnız çıkacağım diye. Gerçekleşmedi, gerçekleşecek gibi de değil.
  İş hayatına atılırken hedefim kısmı süreli çalışıp, hobilerime vakit ayırmaktı ama olmadı. Kısmı süreli çalışınca çevremdekiler muhtaçmışım, açmışım, açıkta kalmışım gibi muamele edince psikolojik olarak bende tam süreli bir işe yetişecek kapasiteyi kendimde görememiştir. Çevremdekiler özgüvenimi yerle bir etmiştiler. Halbuki toplumun dayattığının dışında yaşamak özgüven belirtisi ama neyse. Efendim demek istediğim tam süreli bir işe başladım. Başlarda müthiş bir özgüven duygusu oluyor. Zamanla isteklerime yetemeyince her şey sönüp gidiyor. Benim bu yılkı hedefim; okul, iş ve ev üçgeninin içine spor yapmayı sığdırmak ve okullardan başarı göstermek. Bakalım 6 ay üstüne spora başlayabilecek miyim?

  Bir kamyon lafı başarılı olmak istiyorum demek içindir :)

  Yufkadan sonraki hedef baklava olabilir mi? Bizim evde baklavayı annem yapar ve üç kızının biri bile yardım etmez / edemez. bu beni biraz düşündürdü. Önce baklava hamurunu öğrenmeli sonra açmasını :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanların ne dediği ne düşündüğü çevremizi iyice sarmıştır hiç hoş değil hiç iyi değil pek sıkıcı.
   Basit bir şeyi yapmadan önce bile düşünür olduk "acaba insanlar ne der?"
   Şurada otursam ne der?
   Şunu taksam ne der?
   O ne der bu ne der ama kısıtlama bize mahrum kalmak bizde işeyip de yapmamak yapamamak değil yapmamak bizde.
   Geçmek gerekiyor bu tür insanları çok basit bir şey başta zor görünse bile veya kolay olsa bile birileri için ilk olabilir ve zorluğu vardır bu yüzden insanlar ne derse desin kendime kimse doğup öğrenmedi ki bunları.
   Bir yerden başlanır ve geliştirilir ben yeni öğreniyorum ve geliştirebilirim diyorum,sende de💕
   Spor yapabilirsin elbette çok fazla değil ama her gün birazcık birazcık küçük egzersizler örneğin ama her gün ki damlaya damlaya göl olsun burdan kalben başarılar dilerim❤
   Yeni öğrenmek istediğim ne var yufkadan sonra bilmiyorum her şey olduğu gibi bu yufka olayını da geliştirip maksimum noktaya ulaştırmak lazım belki ulaştırırım perde inceliği de yufkalar açmayı başararak o zaman baklava yapıcam söz!
   Anneye saygılar size sevgiler teşekkür ederim💕

   Sil
 7. Ben gecen Sene ingilizce Kursus basladim.bu Sene de devam insallah.20 yildir almanca icin ugrasmistim ,simdi sira ingilizce de.bu Sene musluk degistirmeyi ögrenmeyi de istiyorum.40 yasindayim ama ögrenecek sey cok.bir de bu Sene gecirdigim bir ameliyattan sonra kendi canimin da kiymetini ögrendim.herseyi cok ciddiye almamayi ögrenmek de hedeflerim icinde. Sevgiler.Emel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Almanca kursuna ben de gitmeyi işiyorum hatta gerekli ama henüz bebeğim küçük bırakacak kimsem de olmayınca biraz.daha bekleyeceğim yeni bir dil öğrenmek de çok çok güzel bir şey insana zenginlik katıyor:)
   Sağlık herşeyden önemlidir Emel hanım iyi olmanıza sevindim eminim bir çok şey öğretir insana eminim ki öğretmiştir Allah şifalar afiyetler versin inşallah sağlık ve başarılar dilerim.

   Sil