26 Şubat 2017

Günlük Hayata Huzur Veren Küçük Şeyler - Küçük Değişikliklerin EtkisiEsasen hiç birini yapmak zor değil.Evet hayat hızlı,hayat gereğinden ve acımasızca hızlı geçiyor.İnsan kendini belirli şeylere hem odaklıyor hem de zamanla adamış oluyor.İnsanın nefesini dinlemediği bile deli bir gerçektir.İnsan nefesini dinleyemezken tüm dünyanın seslerini nasıl işitebiliyor?

Doğrusu bu inanılmaz bir hal.
Çevrenin etkisi de büyük çünkü ayak uydurmaya sizi mecbur ediyor beni mecbur ediyor,geri çekilmek istediğim zaman da ben dünyalı değilmişim gibi tepki gösteriyor..

Gün sonu günümü gözden geçirirken ''çok yoğun bir gündü ancak ben bugün ne yaptım ki?'diye düşündüğümde yaptıklarımın hiç de bana istediğim derecede katkıda bulunmadığını görüyorum ve nihayet günümün bir kaç anı hariç anlamsız katkısız geçtiğini görüyorum.

Benliğimin ızdırap içinde olduğunu biliyorum,ruhumun bana pek de faydası olmayan şeylerle doldurulduğunun farkına varıyorum,nefesimin sesini duymaz oldum ve bir noktadan sonra sakin bir yeter çıkıveriyor dudaklarımın arasından...yeter...


Modern hayat alıp götürüyor bizi.Biz de ödün vere vere değerlerimizden kese kese ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Dur..

Durdur ve dur..diyorum kendi kendime..bu hız nereye kadar.Bu bilgi ve gerçekten gereksiz bilgi bombardımanı nereye kadar..

İşte böyle bir dur anında aynı gün içinde hayatımı farkında olmadan kalabalıklaştıran faktörleri düşünerek farkedilmeyecek derecede hayatımın içinde olanların sesini kestim..uzun zamandır da bir çok şeyin sesini kesmekle meşgulum,huzuru korumak kendimi kaybetmemek adına..

Günlük Hayata Huzur Veren Küçük Şeyler


1-Kapı zilinin sesini kıs.


Evde uyuyan bebek olunca,dışarıda oynayan çocuk olunca,zilin defalarca çalması normaldir..çaladursun istediği kadar ama siren gibi telaşa atmadan evdeki halkı korkutmadan çalması için sesini kısmak çok etkili oluyor.2-Cep telefonların bildirimlerini kısın veya komple kapatın (benimkilerin tümünü sessizdir).

Sürekli bir uyarı,bir mesaj,bir bildirim.Sürekli.
Elim meşgulken,beynim meşgulken,dilim meşgulken yaptığım işi yarıda bıraktığım,köpükler içinde kaldığım,namazda hata yaptığım çok olmuştur...dolayısıyla cep telefonumun tüm bildirimleri kapalıdır,evdeki herkesin bildirimleri kapalıdır..

Gerçekten acil olan veya bize ulaşmak isteyen ev telefonundan bize kolayca ulaşabilir.Ev telefonunun işlevi budur.
Cep telefonu bireye ulaşmak içindir,bu birey evindeyse ev telefonundan ulaşmak daha mantıklı geliyor bana..


3-Televizyonun sesini kısın/kapatın.


Özellikle de reklamlardan önce televizyon sesinin ciddi oranda yükseltilmesi ev halkının dikkatini hemen televizyona vermesi dikkatinizi çekti mi?

Reklamlardan önce ciddi oranda bir ses artışı var.Bunu nasıl yapıyorlar?
Bir anda reklamlarla ev inlemeye başlıyor..televizyon sesini reklamlarda tamamen kapatmak hatta televizyonu hiç açmamak en güzeli :))
Ben televizyonla hala savaş içindeyim..evin ortasına oturtulmasından yana değilim,evin büyük bir alanını ona ayırmanın da akıllı bir iş olduğunu düşünmüyorum lakin yalnız olmadığım için televizyondan uzak çok istesem de kalamıyorum,kısmen müdahale edebiliyorum bu yüzden bana kalsa evimde televizyon olmazdı.


4-Akşam olunca bulunduğunuz ortamdaki ışık sayısını ve miktarını olabildiğince azaltın


Çok etkili.
Şöyle ki özellikle çocuklar bu durumda akşam vaktinin geldiğini,uyuma vaktinin yaklaştığını böylece anlamış oluyor...sizin özel bir çaba içine girmenize gerek kalmıyor.
Işıklar azalınca anne baba pijamalarını giyince çocuklar da yavaş yavaş hem gevşiyor hem de uyku moduna geçiş sağlanmış oluyor..
Bangır bangır çalışan bir televizyon,tüm ışıkların yandığı bir evde bir çocuğu yatağa göndermek hiç de kolay olmasa gerek...5-Uyumadan önce mutlaka bir okuyun .

Sessizliğin lezzeti damağınıza yapışır.Okurken kulaklarınız çevreyi tarar.Siz okurken evdeki sessizlik sizi sakinleştirir,aklınızın temizlenmesine yardımcı olur...
Mutlaka bir şeyler okuyun bu yüzden,mümkünse ruhunuzu dinlendirecek bir ayet veya bir sayfa Kur'an'ı Kerimden okumaya gayret edin,bu hem ruhunuza hem gözlerinizin kuvvetlenmesinde hem de evinizin maneviyat havasının artmasına siz fark etmeseniz bile katkıda bulunacaktır.
Uyumadan önce Kur'an okumanın veya din ile ilgili bir şeyler okumanın ciddi oranda insana mana kattığını düşünüyorum çünkü uyumadan evvel beyne yerleşen bu bilgiler gün sonu olduğu için akılda (inşallah)kalan son bilgiler olup sabaha kadar beynimizin bunlar üzerinde veri çalışması yapmasını sağlayacaktır.Bu benim şahsi kanaatimdir.


6-Güzel uyku için uyumadan önce sevdiğiniz parfüm/kokuyu sürün.

Kokunun etkisi tam olarak tanımlanmamış olsa bile insan üzerinde ne denli önem taşıdığını biliyoruz..Uyumadan önce sizi rahatlatacak kokuları tercih edebilirsiniz.Vanilya ve lavanta kokularını çok seven biri olarak uyuduğumuz odada mutlaka kağıt poşetin içinde lavanta tohumları ve vanilyalı mum bulundururum...
Oda kokularından rahatsız olan varsa kendi prafüm veya kokunuzu sürerek bir miktar uykunuzu ve gecenizi güzelleştirebilirsiniz.


7-Doğa ile olan bağınızı sağlam tutmaya çalışın.


Her gün mutlaka biraz yürüyün,bulunduğunuz çevredeki insanlar ile selamlaşın,mutlaka bir insanla selamlaşın.

-Selamün aleyküm,diyen ilk siz olun.
Doğadaki değişiklikleri fark etmeye çalışın,çevreyi inceleyin.Her gün önünden geçtiğiniz ağaca yaklaşın ona bakın,dallarına bakın,üzerinde uçuşan kuşlara bakın,sadece bir dakika sürse bile lütfen doğaya bakın.
Geceleri bir dakikalığına bile olsa pencerenizi açıp gökyüzüne bakın,yıldızlara bakın,nefes alın.Geceyi soluyarak yıldızlara bir daha bakın.Siz bu evrenin bir parçası,sema da sizin bir parçanızdır onu gözlerinizle görün.Gözlerinizden gökyüzünü mahrum etmeyin.8-Benim zamanım

Gerek yarım saat gerek daha fazla yoğunluğunuza göre mutlaka tek başınıza kalabileceğiniz biraz kendinizi dinleyebileceğiniz,düşüncelerinizi bir düzene koymanıza yardımcı olacak zaman dilimi oluşturmaya çalışın.9-Misafirler


Misafir ağarlamak elbette ki güzeldir ancak bunun da bir düzeni olmalı.Size uygun olmayan günler/saatlerde misafir ağarlamamaya çalışın.10-Ailece mutlaka bir öğün yemek yiyin.

Böylece her bireyin hayatındaki gelişmelerden her gün haberiniz olur,herkes sofranın başında olunca da birlikte kaliteli vakit geçirilmiş olur.


Ve düşünün...düşünmeye çalışın.Okuduğunuz haberler,veya telefonunuza gelen mesajlar,gelişmeler sizin için:

Faydalı mı?

Gerekli mi?

Size lazım mı?Az insan çok huzur sözü ne kadar da yerinde,aklıma hep o gelir..bir çok ülkede daha sade yaşamak,daha az eşya ile yaşamanın ne denli önemli olduğuna dair siteler açılıyor araştırmalar yapılıyor hayatlar gözden geçirilip tonlarca eşya çöpe gidiyor...

Sanıyorum ki bu yıl bu akım Türkiye'ye de uğrayacak,bir çok şey gözden geçirilecek,daha sade yaşam için insanlar almayı değil atmayı tercih edecek (çok çöp çıkacak :)))

Ancak biz müslümanların hayatı zaten daha sade olmalı daha dingin olmalı,evet aktif evet hareketli ama yaşam alanlarımız mutlaka huzurlu olmalı ki mü'min enerjisi depolasın,bir sonraki güne daha enerjik daha dinamik olarak yeni güne başlasın..

Son olarak size Efendimizin(s.a.s) odasını gösteren ve beni çok etkileyen kısa mı kısa bir video ekliyorum..

İki Cihan Serveri, Rabbimizin (cc) Habibim diye söz ettiği, gönüllerimizin güneşi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) yaşadığı ev, muteber kaynaklardaki tasvirler doğrultusunda yeniden oluşturuldu.


Sade yaşam,doğal yaşamdır.
Az insan huzuru çok olandır...Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

29 yorum:

 1. Ne guzel ne doğru bir yayın.. hayatımız hep koşuşturma fakat bunun yanı sıra calan telefonlar, kapı zıllerı hepsi üst üste gelınce ınsan iyice allak bullak oluyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar farkına vardiklarimiz peki ya bizi meşgul edip farkına varamadiklarimiz.?

   Sil
 2. Hiçbirini yapmıyorum desem 😦

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir tanesini bir hafta boyunca deneyin derim

   Sil
 3. Çok faydalı bir yazı. Hepsini değilse de, pek çoğunu uyguluyorum yaşamımda.
  Aslında ne yazacağımı toparlayamıyorum.

  Bu videoyu gözler yaşarmadan izlemek mümkün mü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Videonun etkisinden bende kurtulamadım hoş kurtulmak da istemem ne kadar az eşya ile yaşayan ne kadar örneklerle dolu bir hayat bıraktı geriye değil mi?

   Sil
 4. merhaba tatlı blogunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım :) bana da beklerim. yazdıklarınızı uygulamaya çalışacağım sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Nasıl yapmalı? Evdekiler,çevremizdekiler...Ahh,her yanımızı kuşatmış nefsimiz... Kendi halimize kalsak nefis daha kolay terbiye olur muydu?..
  Not: Sizi yazar olarak eklemeyi de başaramadım. Siz iyisi mi beni böyle kabul edin olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında nefsi ıslah etmek zor ablacım da ne kadar daha çok gayret edersek bizim için o denli faydalı olur..
   Sizi her halinizle kabul edip seviyoruz gönlünüz rahat olsun❤

   Sil
 6. Özellikle 1-2-3-4-5 kesinlikle ben de öyle. Ve sadelik o sadelik nasıl huzur veren bir şeydir. Daha da sadeleşmek istiyorum. Ancak ben kalabalık seven biriyim. Yalnız şunu da eklemeliyim muhakkak kendime de özel zaman isterim. Hoş bir yazı. Sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalabalığı ben de severim hele ki çocukları benim biraz sakinliği daha çok ihtiyacım oluyor sanki evde 3 çocuk olunca:)
   Dilerim en kısa zamanda kendinize ait küçük bir zamanı da hayatınızda oturtursunuz..ziyaret ve güzel yorumunuz için ayrıca teşekkür etmek istiyorum 💕

   Sil
 7. Çok, çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Ellerine sağlık:))

  YanıtlaSil
 8. çok yerinde öneriler, sanırım çoğunu uyguluyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten mi?..bunu duymak sevindirici :)

   Sil
 9. Sesleri azaltmak bazen kötü sonuçlanıyor. Ben de çok sıkıntı var. Dış dünyaya çıkınca asabileşiyorum. İnsanlar kavgaya, gürültüye, müziğe o kadar alışmışlar ki, sanki hiç bir şey duymuyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evvela şunu söylemeliyim ki dış dünyadaki kalabalık beni de rahatsız ediyor,büyük şehirlere örneğin Frankfurt'a gittiğimiz zaman hemen eve kaçasım geliyor :)
   Türkiyede de durum buna benzer...ancak Türkiyede sokaklarda çarşı veya pazarlarda çok içten çok güzel bir canlılık var.Miktar olarak fazla gelebilir veya haftaiçi haftasonu durumun aynı olması sana kesintisiz bir gürültü gibi gelebilir bu anlamda evet o derece kalabalık ve gürültü insanı rahatsız eder.

   Sil
 10. Selamun aleyküm canım kardesim videoyu izleyince yasanilann yerde sadece ihtiyaç malzemeleri barindirilmis onu farkettim kıyaslandığında bizim evde ihtiyacın dışında herşey var ama oradaki huzur asla yok.
  Birde bazen çok dillendiriyorum bu evde ciddi bir eşya fazlası var diye .yani elbiseler çok ayakkabılar çok mobilya falan değil kastım adam başı bizim evde herkese eşim ve çocuklara yani 8 bazen on çift ayakkabi dusuyor.dsha bunun montu kabanı 10 kişi daha rahatlıkla kişi çıkartır yani.ama anlattığım zamann dalga geçiyorlar çevremdekiler aman sen de yaaa senin kafayla gitse herkse ilkel bir yaşam olurdu hala diye..
  İlkel gibi görünen sadece karşıdan görünen özüne inersek temizlikle oyalamiyor vakit tasarrufu ibadete daha cok vakit.yorulmuyorsun kendine daha çok vakit.yipranmiyorsun her anlamda sağlığına daha çok katkı..
  Alem-i cihana örnek gönderildiğine göre Gönderenin bir bildiği vardır elbette...
  malesef niye gönderildiğimizi unuttuk.ayeti kerime'de buyuruluyorki"Sakin ha o dunya işleriniz,eş ve.çocuklariniz, mallariniz sizi oyalamasin!!!yoksa aldananlardan olursunuz da husrana ugrarsiniz"...
  Baska soze ne hacet.Mevlam bizleri aldananlardan eyleme.aminnnn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun Ayşegülüm.
   Benim ümidim var!
   Bir çok şeyi biz anneler değiştirebiliriz.Nasıl ki kalabalık ve bolluğa alıştırdık ise yine tam tersini yaparak daha sade daha anlamlı bir hayat yaşatabiliriz sevdiklerimize.
   İnşallah diyorum bütün kalbimle güzel duana da amin kardeşim.

   Sil
 11. Canim ya yorum uzun olunca mecbur ikiye bölüyorum 😀
  Şu az insan çok huzur sozune takigim bu ara.evet bende insanin mutlaka kendisine vakit ayirmasi gerektigini savunurum her zaman hatta 10 dakika bile olsa bir nefes alacak zaman dilimi kafayi bosaltacak bir mola sarttir.derim..laf aramizda çokta ihtiyacim var sen biliyosun😊
  Ama dikkat ettim bu anlayis buyuk sehirlerde ozellikle insanlari 4 duvara mahkum etmis sekilde..az insann diye diye kabugumuzda yasar olmusuz.hindular gibi ağaç kovuguna sokulur gibi çevremdeki çogu kişi hep kabugunda yaşiyor.aman bana nee aman beni ilgilendirmez. Deyip duruyorlar.
  Ousa ben bunu çok tehlikeli buluyorum her anlamda hem kişinin ruhsal sagligi için hem bedensel sagligi için hemde dunya yasami için zira zaten birilerinin beklentisi buu yondee.muslumanmisin çok ortalikta dolasma ayak altinda gezinme.fikirlerini yayma.az konus kimseyi etkileme.komsuluk baginn olmasin çunku sen potansiyel tehlikesin.ye iç yat ama evinde o 4 duvar hucrende!!!

  Oysa bizi yaratann oyle dememis muslumann kişi her yerde olmali her konuda bir fikri muhakkak az yada cok bir bilgisi olmali.gidip o konuda seminer versin demiyoruz ama gerektiginde iki kelam edebilmeli.dunyada neler oluyor yakindann takip etmeli.neden gerekli bu çunku biź çocuk yetistiriyoruz.hersey bazen anlik bile değişiyor teknoloji değişken alet edavat degişken araclar dunya saati bile degişip dururken sennnasil yerinde sayacaksin ki...
  Sürekli yenilikçi olmali insan surekli herseyi takip etmeli en onemlisi gundemden haberi olmali.neler oluyor dunyada neler konuşuluyor haberlerde ozellikle siyasette neler konuşuluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyvallah güzel kardeşim muhakkak öyle şiddetsiz katılıyorum :)
   Benim az insan çok huzurdan kastım her yerde olmak herkesle anlaşmaya veya anlaştığını ayak uydurduğunu veya ayak uydururmuş gibi çalışmaktan yanaydı.
   Yani insan herkesle sürekli iç içe olabilir mi?
   Sabahı öğlesi veya haftaiçi haftasonunu düşünmeden özel yaşama fırsat tanımayan istediği zaman evine gelenden bahsediyorum.
   Az bir seçici ve belirleyici olmak gerek bu anlamda.
   Yoksa evet kesinlikle müslüman hem bilgili olmalı hem çağdaş olmalı hem sürekli kendini geliştirmek zorundadır.
   Böyle olsaydık,böyle yapsaydık şu dünya denen yer,yer yer cehennem değil,cennet gibi yerler kafirlerin değil,huzurlu köşeleri olan bir gezegen adaletli bir yer ve muhakkak herkesin erişebileceği güzellik ve nimetlerle dolardı.

   Sil
 12. Çogu anne ilgilenmez.mesela aman bana neymis siyasetten der ama ilgilenmeli zira o bananne dedogimiz siyasetciler bizim yasamimizi değiştiren bizim çocuklarimizinnilerdeki yasantisini degistirebilecek pek çok karar aliyorlar uyguluyorlar dogmadik torunlarimizi bile baglayacak imzalar atiyorlar.sen nasil ilgilenmezsin nasil bana ne.dersin.
  Eger boyle bor bir yasam isteseydi bizi yaratann sadece ibadet edin budistler gibi tapinip durun.hindular gibi ağaç kovuklarina sokulun derdi..
  Oysa oylesine bizi birbirimize baglamaski kopmaz sapasaglam baglarla.nerden anliyoruz bunu
  Peygamberimiz a.s buyuruyor"cebrail as.bana komşu hakkini oylesine anlattiki neredeyse Allah c.c komşuyu komşusuna mirasçi kilacak zannettim" diyor..
  Bir baska hadiste komşsu açken tok yatan bizden degildir yani.kusluman degildir"" diyor ..
  Eee benn nasil geldim ta bu konuya diyecek olursak efendim az insan çok huzur olamaz.bu kadar şeyi yapmakla mukellef kilindiysam ćevremde az insannzaten olamaz bu şoz konusi degil.komsumdan habersizsem mahallemden habersizsem çoluk çocugumun arkadaşlarindan habersizsem.camideki cemaatimden habersizsem sokagimda olmus kisiye anons yapiliyorda ben tanimiyorsam o kisiden habersizsem nasil yapicam yukaridaki saydigim gurevlerimi.oysa muslumanin muslumana hastaysa geçmis olsuna gitmesini olmuşse bassagligina gitmesini hatta cenazeye katilmasini mecbur kilmiş dinimiz.farzi kifayedir buyurmuş...
  Yani canim kardesim sayfani çok mesgul ettigim için ozur dileyerek soyluyorum ki biz müslüman kimseyiz asla az insan çok huzur diyemeyiz.her.daim çok koturmaca çok yorulmaca çok herkese yetişmece mukafatinida ahirette yaradandan aliriz nasilda deriz..

  Son şoz az insan degil ķaliteli insan(donanimli,bana konuştuginda biseyler katan insan.)çok huzur degil çok saglik ve çok hareket kisa sureye bol iş sigdirmaca ve mumkun olduginca herkese yetişip herkesi mutlu etmece buna mukabil bir hayir duasi alip hem sevabi çogaltip hem sadakayi cariyeyi artirip hemde karsiliginda alinan dularla hizur zaten kendi gelirde ahireti kurtarmacadir ....diyorummm
  Selam ve sevgilerrr olsun zahmet edip okuyana

  YanıtlaSil
  Yanıtlar

  1. Az insan değil kaliteli insan sözün çok yerinde kardeşim,haklısın.Az insan çok huzur derken sürekli görüşülen ziyaretler yapılan evine barkına gidilen ve evime barkıma gelen insanlardan bahsetmek istedim sanırım.
   Örenklerin de çok yerinde ve düşündürücü.Bencillik olabilir az insan çok huzur sözü tekrar düşünmeme vesile oldun canım Allah razı olsun.Mühalefet edilmez Allahın sözüne emrine hele ki Resulünün(s.a.s)sünnetine Allaha sığınırım tam olarak anlatamamış olabilir tam olarak etraflıca düşünemeden yazmış olabilir.İnsanların içinde olmayı hatta bunun ihtiyaç olduğunu biliyorum tabii ki bunun da güzel yanları var ama sana boş konuşan,hayata senin bakmadığın yerden bakan veya dediğin gibi sana bir şeyler katmayan ile nasıl iç içe olursun.

   Sil
 13. Kaptirmis yazip giderkenn yorumlarimin yarisini onaylamaissin bile bacim hizina yetisemiyorum yahuuu😁😁
  Evet işin o kismina fazlasiyla katiliyorum hatta çok zaman muzdsrip oldugum konuda bu..yerli yersiz vakitli vakitsiz kapima dayanan misafirlerim..
  Aslina bakarsan kim sevmez türk milleti olarak missfiri başimizla beraber tabii gelsinler ustelik bir yudum ćay esliginde iki lafin belini kirmak gibisi yoktur huzur verir insana😊😊ama senin ozel hayatini hiće sayann benn istedigimde gelir istedigimde sormadan seni emrivakilerle mesgul ederim diyen anlayisa fazlasiyla karsiyim...
  Bunuda ısi gucu olmayan bos beles insanlarinn çok yaptigini dusunuyorum yani bir amaci yok o gun bir plani yok çogu zamanda bunu komsu kadinlar birbirine cok yapar.oncedende çok yasadim bizzat kadinin eşi sabah işe gidiyor pat arkasindan kadinda kendisini atiyor bir komsuya yada sokaga aksama kadar cene adamdan yarim saat sonra giriyor.eve bir makarna bir corba aksamda ahhh basimntuttu gene biktim bu ev islerinden diye bir yaugara kopartiyor zavalli adam agzini acamadan bakakaliyor.kadin bir çay yapacak diye beklerkende koltukta sizip uykuya daliyor.sabah gene ayni seyler.komsu ışim var bu gun musait degilim filan diyosunnyok eliyle seni kenara iterek cekil ayol alttarafi bir kahve içip kalkicaz bizimde işimiz var herhalde diyerek bide lakayit şekilde ahira girer gini dalip girmesi yokmu deli olur insan..eee al kahve ictin hadi kalk gitte işimize bakalim dersinn yok anam kadin arsiz.hayatim çay yapicam.diye ugraşma hiç kahvaltidannkalannyokmu isitiver gitsin içerim ben sikinti yok.gelde delirme sanki çayı teklif eden olduda bayatini soruyor kadin..
  Neyse canim diyecegim benn onceden oturdugum semtte çok çekmiştim yuzumde yumisak.diye kalp kirmaktannkorkardim ama.agzim cok yandi çaya diye gelip ikindin 5 ćayina kadar oturanin bilirim bennevimin bitinnisini gorur.yemeklerimi.bile yaprdim ama onlarda hic istifini bozmadan çene yapar otururlardi ustelik benimlede degil konusmalari aman sende çok sikicisisin diye telefonlar evime çagirdiklari arkadaşlariyla sohbet ederler bende hizmet ederdim salak gibi aksam uzeride ay sekerim çeneye daldik adam istenngelicek evdede yemek yokki napsak şimdi iyi al ne piştiyse birer tabakta eline tutuşturusunn giderler.

  Artik gozum açildi çunku muhitimi degiştirip daha nezih daha kulturlu insanlarin oturdugu bir semte taşındım..farkettimki oradaki insanlar asalak.gini yasiyorlar surekli bir kisir dongununniçinde ginleri savip dirmaktan baska birsey yapmıyorlar. Tasindim onlardan kurtuldum fakat şimdide akrabalardan kurtulamiyorum.çareyi oturup konuşmakta buldum tek tek anlatiyorum.kusura bakmayinn bu sene oglumun ilkokul çagi.okuma yazma ogrenmeleri źor ilerliyor dersler.çok odev fazla.sizinle ilgilendigim her saat oglumun egitimindennçalmis oluyorum sizde kul hakkina girmis oluyorsuniz lutfen hafta sonu gelin mumkunse cumartesi olsun çunku pazar gunumu esime ve çocuklarima birlikte vakit gecirebilelim diye ayirdim.diyorum.mecburennkabul.ediyolar.
  Kaynanamda artik kabul etmek zorunda kaldi baslarda cok inat edip kavga çikartsada baktiki sonradan ben perisan oluyorum insafa geldi.
  Diyecegim haklisin o konuda agirligimizi.koymamiz sart..
  Bir takvim yapraginda okumustum komsularinizla.aranizdaki duvarlari kaldirisaniz iliskiniz akrabalariga doner.diyordu bir hadis serifte.. zamanla anladim ne.demek istedigini bu kadar gozu kapali samimiyet ve guven komsularla bu kadar siki bag neredeyse yivamin saadetine sebep oluyordu.komsumun bosanmis gelmis kizi esime bir mesaj atmis.bos ver.onu napicaksin sen beni al hergunn sana hayatini yasatirim😁😁
  Esim beni uyarmasa gozumu acmasaydi akraba olmustuk çoktan yani..evet mesafe şart gerektigi vakit gerektigi için gereltigi kadsr vesselam...

  YanıtlaSil
 14. yazını çok beğendim ve ayrıca mutlu oldum hep koşuşturmaca bir telaş diye bazen yakınırken senin yazdıklarınla daha bir motive oldum hemen hemen hepsini yapıyorum bu maddelerin neredeyse..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Koşuşturmaca epey sürecek gibi görünüyor evet bazen bunalıyorum insan kaçacak yer arıyor böyle anlarda şu anda tam da ihtiyacım olan şey budur deyip not ediyorum ve ardından toparlıyorum gözümden geçirip hayata geçiriyorum..uzun zaman oldu bu ve bu giki değişiklikler için ciddi bir gayret içindeyim inşallah senin için de isteyen herkes için de daha yaşanır olur günlük hayat canım çok teşekkür ederim.

   Sil
 15. Yine kalemine sağlık :) Rahatlamak için kullandığımız benzer metodlar var. Özellikle gürültüden uzak kalmak bana çok iyi geliyor zaten yeterince gürültülü bir evdeyim :)

  Reklamlardaki ses yükselmesini de sana şöyle anlatabilirim. Televizyon kanallarında ana kumanda denilen bir yayın odası olur. Bir nevi reji. Tüm yayınlar ana kumandadan alınır ana kumandaya teslim edilir. Mesela kanalın bir canlı yayını var diyelim, ana kumanda son sayarak yayını o canlı yayının rejisine devreder reklamlarda ve yayın bitiminde devralır. Reklamlar dikkat çekici olması için genel ses yüksekliğinin üstünde yayınlanır. Bu da yine ana kumandayla alakalı. Umarım yanıtlayabilmişimdir. Öpücükler ve sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar da rahatsız edici bir şey o yani o anda gerçekten dönüp kalıyorum bazen nasıl oluyor diye :)
   Açıklaman çok güzel şimdi anladım benden de sevgiler💕

   Sil