20 Şubat 2017

Eşim ÇalışmıyorBu cümleyi duymaktan sıkılan bunalan kadınlar var:''Bütün gün ne yapıyorsun?''.
Bunalım noktasından patlama noktasına gelen bir 'ev hanımı'  olan bayan Ryshell Castleberry Facebook üzerinden şöyle bir şey paylaşır.Elimden geldiği kadar tercüme etmeye çalıştım.


Eşim çalışmıyor.

Paylaşımına psikologda olan bir eşin anlattıklarıyla başlar:


Psikolog (P) ve eş (E) arasındaki diyalog :
Soru (S)

S:Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?
E:Banka memuru olarak çalışmaktayım
P:Peki eşiniz?
E:Eşim çalışmıyor ,o bir ev hanımı
S:Sabahları ailenin kahvaltısını kim hazırlar?
E:Eşim hazırlar,çünkü o çalışmıyor.
S:Eşiniz saatkaçta uyanır?
E:Organize olabilmesi için çok erken uyanır.Çocukların beslenme çantalarını organize eder,onların ne giyeceklerini organize eder,kahvaltı edip etmediklerini dişlerini fırçalayıp fırçalamadıklarını okula almaları gerekenleri alıpalmadıklarıyla ilgilenir.Bebeğin de altını değiştirmek mamasını vermek için genelde erken uyanır.Ayrıca yanımıza alınacak atıştırmalıkları da hazırladığı için erken uyanır.

S:Çocuklarınız okula ne ile gidiyor?
E:Eşim götürür genelde çünkü o çalışmıyor.
P:Çocukları okula bıraktıktan sonra ne yapar?
E:Dışarıda olduğu müddetçe yapılabilecekleri düşünür.Dışaırdayken markete uğrayıp alışverişi yapar,ödenecek faturaları yatırır,Bazen bir şeyler unuttuğu oluyor ve tekrar aynı yere gitmesi gerektiği de olmuştur.
Eve dönünce bebeği yedirmek,altını değiştirmek gerekirse giydirmek ile meşgul oluyor.Bunun ardından kirlileri makineye atar,bulaşıkları makineye doldurur,yıkanmış çamaşırları toplar katlar ütüler dolaplara koyar.Evi temizler,çocuklar için yemek hazırlar çünkü o çalışmıyor.

P:Akşamları eve döndüğünüzde neler yaparsınız?
E:Bütün gün bankadaçalıştığım için tabii ki dinlenirim.

P:Peki eşiniz akşamları ne yapar?
E:Akşam yemeğini hazırlar,sofrayı kurar ardından bulaşıkları yıkar,evi bir kez daha toplar,köpeğin ihtiyaçlarını tamamlar.
Bunun ardından çocukların ev ödevlerine yardımcı olur,ödevin ardından çocukların uyumaları için dişlerini fırçamaları pijamalarını giymelerinde yardımcı olur.
Bebeğin tekrar altını temizler,süt verir(emzirir).Çünkü o çalışmıyor.


Diploma ile ev hanımlığı olmuyor ama ailenin içinde önemli bir rolü vardır ev hanımın.Eşlerinizin,annelerinizin,ablalarınızın,büyük annelerinizin,teyzelerinizin,halalarınızın,kızlarınızın kıymetini fark edin.Çünkü onların yaptığı fedakarlıklara paha biçilemez.

Bu soruyu bilmeyen kadın yoktur:

Siz çalışan biri misiniz yoksa sadece ev hanımı mısınız?

Ama bu cevabı veremeyen kadın sayısı da azdır muhtemelen.

Ev hanımı olarak günün 24 saati evde çalışıyorum.


Çünkü ev hanımı:

Annedir
Kadındır
Evlattır
Alarm saatidir
Aşçıdır
Hemşiredir
Bebek bakıcısıdır
Tamir yapan işçidir
Danışmandır
Psikologdur
Polistir
Güvenlik görevlisidir
Rahatlığı düzeni huzuru sağlama yetkisine sahip olandır


Çünkü ev hanımı:

-Tatil yapmaz
-İzin günleri olmaz
-Gece-gündüz çalışır
-Sürekli görev başındadır
-Ve tüm bu hizmetleri için bir kuruş almaz...

Ev hanımları ailelerin çarkını döndüren enerjidir,bir evin ana motoru düzeni dengesidir.Herşeyin yolunda gitmesi için belki fark edilen belki fark edilmeyen süper güçtür.

Ev hanımları olmasa mutlaka bir şeyler:

Eksik
Kirli

Bozuk
Soğuk
Yarım
Huzursuz
Ütüsüz
Tamirsiz
Malzemesiz
Dengesiz kalır...

Tüm bunların yanısıra daha da büyük bir gerçek var ki onu da lütfen göz önünde bulunduralım..yukarıda yazılanları ev hanımları dışında yapan çok kıymetli bir kitle daha var onlar da ÇALIŞAN KADINLARdır...
Ellerinden öpülesi,çiçek verilesi,birazcık dahi olsa yükü alınası,avutulası sevilesi kadınlarımız tuz gibi lezzet ve anlam katar hayata...küçücük bile olsa bir papatya saklansın elinizde sırtınızın arkasında..


Tuza sahip çıkalım çiçek almayı unutmayalım beyler..ha bu yayını da paylaşalım inşallah :)

Çiçekli bir gün olması dileğiyle...

Önemli not:Bu blogda yer alan yayınlar başka alanlarda izinsiz kullanılamaz.Kısmen aktif link içerme şartıyla alıntı yapılabilir.

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

32 yorum:

 1. Kalemine, emeğine sağlık. O kadar doğru ki yazdıkların. Ev hanımının hiç çalışmıyormuş gibi sürekli küçümsenmesi ne kadar düşüncesizce. Ev işleri gerçekten küçümsenmeyecek kadar zor ve işin kötü tarafı kısır döngü.
  Ama şükür ki yükümü paylaşan bir eşim var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısır döngü ve monotonluk insanı yıpratıyor sevgimiz olmasa :)

   Ne mutlu ki eşin yardım ediyor Allah razı olsun benim eşim de mümkün mertebe el atanlardan ama görüyorum çırpınan hanımına değil yardım etmeyeni fark etmeyeni bile..birlikte her şey daha güzel :)

   Sil
 2. Yazıyı okurken çok sevdiğim şu reklâmı hatırladım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bal ağzını sevsinler onun!..tespit yerinde reklam çok güzel :)

   Sil
 3. çok güzel yazmışsın, hem okulunda öğretmen olarak hem de evinde anne olarak çalışan bir bayanım bayıldım yazdıklarına....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen bir kahramansın! çok takdir ederim hem çalışan hem eve yetişen kadınlara,ellerinden öperim.

   Sil
 4. Bir de her ikisini yapan, gündüz dışarıda ekmek parası kazanmaya çalışan, akşam eve gelince eşi,çocukları ve eviyle ilgilenmek zorunda olan kadınlar var. Kendilerine 10 dakika ayırabiliyorlarsa şanslılar :O

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlara da özellikle yer verdim..her gün yapıldığı için görünmez gelebilir zamanla belki ama o kadınlar daha büyük bir çaba sarf ediyor komşumdan bilirim..

   Sil
 5. Full mesai yaptığı halde karşılığında Ne yapıyorsun ki bütün gün evdesin !" Sözünü erkeklerden duyan yine biz kadınlarız.Ve erkeklerimizi temelinden itibaren "Siz erkeksiniz,erkek bulaşık yıkamaz,evi temizlemez,esinin sözünü dinlemez,çocuk bakmaz,yemek yapmaz ve aldatır (Çünkü elinin kiridir) " diye yetistirende malesef biz kadınlarız....Ahh konuyu bir anlayıp ağacı yaş iken eğitebilsekde "ANNE" ye "Eş" e değer vermeyi öğretebilsek...Ellerinize saglk yazi icin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukları küçükken eğitmek evet çok önemli bir noktaya vurgu yaptınız gerçekten de böylesi daha uygun zaten.
   Sevgili Peygberimiz (s.a.s)bile ev işlerinde yardım eden biriyken biz bu yönünü neden göz ardı ediyoruz..el kızı tabiri de hiç hoş değil o başka birinin çocuğu yani kıymetlisi ve biriciği olduğu için daha saygılı davranmamiz gerek.

   Sil
 6. O qədər gözəl mövzuya toxunmusunuz ki!.. Ah kaş ki bütün bəylər bu yazını oxusa... Qadın çiyinlərində həyatın bir çox ağır yükünü daşıyan zərif, zərif olduğu qədər də inanılmaz gücə sahib bir varlıqdır Cənnət boşuna anaların ayaqları altına salınmayıb. Gözəl paylaşım üçün təşəkkürlər. Həmən linki paylaşıram mən də :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah bile bu denli değer verdiğine göre kadın evde bişeyler yapıyor.Allah razı olsun.

   Sil
 7. İnsan okurken yoruluyor değil mi :-))) 2 sene çocuğumu büyütmek için evde kaldım. İnanın ki daha çok yoruldum. Evet çalışan anne çalışan kadın olmak zor ama en azından nefes alacak bir zamanınız kalıyor. Aksi durumda evde 2 çocukla çıldırmak an meselesi. Yazınızı ve bloğunuzu çok beğendim. Takibe alıyorum bende beklerim. www.ustunzekalicocuklarvar.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen;kırmak dökmek hatta kaçmak isteği bile meydana gelmiyor mu yoğunluk ve yorgunluktan ama yaşayan bilemez..yorum ve ziyaretinizden memnun oldum ziyaretinize geleceğim inşallah.

   Sil
 8. Ev hanımlığı gerçekten zor zanaat. İşte çalışıp yorulduğunu söyleyen birisi bir hafta evde çalışsa koşa koşa en yoğun işe girer. Aynı anda bir kaç işi organize etmek, insanları memnun etmek ve 24 saat o iş içerisinde bulunmak zor iş. Rabbim tüm ev kadınlarına sabır, cçevresindekilere de anlayış nasip eylesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu denli yorgunluk içeren ve yıpratıcı olan bir şey nasıl olur da unutulur?
   Nasıl olur da çocuk örneğin büyüyünce o zor günler değil de güzel anlar hatırda kalır?
   Sevgi olduğu için işin içinde çünkü ev hanımı sadece hizmet etmiyor tüm bunları hem gönüllü yapıyor hem de sevgi katıyor üstelik bedava ❤

   Sil
 9. ahh anneler.. hakları odenmez...

  YanıtlaSil
 10. Evli değim ama ev hanımı olduğum kesindir :) 3 çocuk ve evin tüm yükü yetiyor valla İnsan bazen alıp başını kaçmak istiyor ama oda olmuyor maalesef ki :) Çok güzel bir konuya değinmişsin gerçekten Ellerine yüreğine sağlık Biraz da kıymet bilinse ne kadar güzel olacak dilerim bilirler ...Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklıma çok güzel bir söz geldi ve kime ait olduğunu bilmiyorum hala:İnsan bir insanın yükünü alabildiği kadar insandır...
   Güzel insansın sen üstelik hem insan hem güzel💕

   Sil
 11. merhabalar, o kadar haklısınız ki. dışarıda çalışmıyorsunuz ama evdeki çalışma ayrı bir çalışma, humalının da hummalısı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldin Simurg..evde mesai yok tatil yok koyverip kaçmak da yok ha ince bir meseledir:)

   Sil
 12. Okurken, tüm bunları ben mi yapıyordum? dedim. Yapıyor ve üstelik çalışıyor olduğum geldi aklıma. Kendime bir çiçek alayım yarın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyunca fark ediyor insan ne kadar iş yaptığını,evet sen ve çiçeğin de benden🌼

   Sil
 13. hem ev hanımı hem de çalışan kadın olmak öyle zor ki.İş hiç bitmiyor. Bazen rabbim bir daha dünyaya gelirsem bir de beni erkek olarak değerlendirir misin diyorum :D şaka bir yana ah biz kadınlar kadınlarımız... erkekler ne yapsa hakkımızı ödeyemez..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu söylemeyen kadın yoktur kanımca ama bazen,özellikle kış günlerinde sabah erken saatlerde eşim evden çıkınca pencereden dışarıdaki havaya bakıyorum sokakta yağmurda zorluk çeken ıslanan insanları görüyorum,ben evimde sıcacık bir ortamdayım ıslanmıyorum üşümüyorum güvendeyim istediğimi giyiyorum istediğim zaman mola veriyorum istediğim zaman devam ediyorum diye düşünerek çokça da şükrettiğim olmuştur.

   Sil
 14. bu yazıyı dğn okumuştum çok beğendim hemen twitter'da paylaştım, yorum yazmayı da unutmuşum. Çok teşekkürler bu etkileyici yazı için.
  (Bir de yazının altındaki paylaşım butonlarından twitter çalışmıyordu)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cepten okuyup paylaşımda sıkıntı çektiyseniz ekranı hafifçe büyütüp tekrar deneyin bana da olur bazen,bazense sayfa tam yüklenmemiş oluyor (yorumlardan dolayı)bu durumda bi kaç saniye bekleyip paylaşabilirsiniz önemli olan mesajların gitmesi gereken yere ulaşmasıdır inşallah bir nebze olsun ev hanımını anlatmışımdır💕

   Sil
 15. Çok güzel.Benim eşim çok yoğun çalıştığı için bana fazla destek olamıyor,ama yaptıklarımın kıymetini biliyor Allah razı olsun.Bazen çok yorgun olduğumda sabah çocukların ekmeğini hazırladığı oluyor,bende dinlenmiş oluyorum.Paylaşım için teşekkürler.Izninizle bende paylaşacağım.Sevgiler:)Gülemine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısacık bir uyku uyumak bile nasıl memnun ediyor dimi ben biraz uyumam için yardım ettiklerinde bunu büyük bir hediye olarak görüyorum Allah onlardan razı olsun senden de razı olsun Gülemine elbette paylaşabilirsin..benden de sevgiler❤

   Sil
 16. Ev hanımı ya da çalışan kadın olmak, neticede kadın olmak zor. Geçen sanırım oyuncu annenin sayfasında çalışan kadınlarla ev hanımları arasında tartışma çıkmıştı. Bütün gün biz daha fazla şey yapıyoruz, daha çok yoruluyoruz diye. Resmen yorumlarda kavga ediyorlardı. Kendi kendime, "Bu kavga eden kadınlar yarının büyüklerini yetiştiren anneler mi sahiden?" diye düşünüp üzülmüştüm. Ne güzel ifade etmişsiniz. Hayata tuz gibi lezzet ve anlam katan kadınlarımızın önce kendi değerlerinin farkına varması sonra da tüm toplum tarafından kıymetlerinin bilinmesi dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir parça düşünmek lazım..herşeyi.birazcık daha susmak birazcık daha dinlemek ve inşallah evvela kendimizi gözden geçirmek.Uluorta tartışmalar bana da itici gelir parçası olmak istemem hele ki böyle bir konuda bu şekilde çözüm bulunmaz.Herkese işi ağır gelir ve kendisi için önemlidir birinin taşıdığı yük başkasına ağır veya hafif gelebilir insandan insana değişiyor.

   Sil