28 Şubat 2017

Cep Telefonu Kullanıcılarına Özel Trafik Işıkları


Günümüz telefonlarından ayrılmak zor.Evde,işte,evin veya işin bir çok alanında elimizden düşmeleri neredeyse mümkün değil.Bu aslında çok tehlikeli bir gidişat ancak konu bu değil.

İlk kez Hollanda'nın bir şehrinde uygulanarak henüz test aşamasında olan bir proje cep telefonu kullanıcılarının başları sürekli öne eğik olduğu durumda başlarını kaldırmadan(!) trafik ışıklarını takip edip kırmızı veya yeşil ışığını hayatlarını riske atmadan karşıdan karşıya geçmelerinde yardımcı olacak gibi görünüyor malesef gözlerini telefondan ayırmadan yollarına devam etmeleri için bu proje üzerinde çalışmalar ve tartışmalar devam ediyor.

İyi veya tartışılır yanları çok zira ancak insanların özellikle de ergenlerin böyle bir alışkanlığı azaltmak yerine teşvik olarak algılaması bir hayli mümkün olma riskini de içinde barındırıyor.

PEKİ GÖZLERİNİ TELEFONDAN AYIRMAYAN SÜRÜCÜLER?Telefon kullanıcısı başını kaldırıp etrafına bakamazsa,araba sürücüsü de gözlerini telefondan alamayıp trafikte bile(!)telefon ile meşgul iken trafikteki tehlikeler nasıl en aza indirilebilir aslında bunun üzerinde çalışmak daha mantıklı değil mi diye düşünmüyor da değilim.

Yeni nesil trafik ışıklarını caddelerde görmemiz pek mümkün gibi görünse de başlarını araba kullanırken bile telefondan ayırmayan araba sürücüleri ile ilgili nasıl bir proje geliştirmek gerek?

Kanımca her ikisi üzerinde enerji harcayıp yeni şeyler üretmek yerine cep telefonu kullanımını azaltacak,en azından yürürken veya trafikte iken insanların işine yarayacak projeler üzerinde kafa patlatmaktır..cep telefonunu kesintisiz kullanılmasına katkıda bulunacak projeler üzerinde değil.

Çünkü bu tür projeler insana değil,cep telefonu üreticilerine,psikologlara ve tabii ki internete katkı sağlayabiliyor,yani o telefon her yerde bazen gerekirse hayatımız pahasına,kullanılacak!
Eklemiş olduğum videoda bu yeni nesil trafik ışıklarının işlevini görebilirsiniz,
Sizce nasıl olur?Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

10 yorum:

 1. Çok önemli bir konu. Ciddiye alınması için insanların ölmesi gerekiyor sanırım. Aynı konuda ben de yazmıştım. Selamlar. http://turgayaksoy.blogspot.com.tr/2015/07/cep-telefonuyla-dunyay-kurtarmak.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle kurban verilmeden(Allah korusun)konuşulması düşünülmüyor ne yazık ki.
   Yazınızı hemen okuyorum ziyaret ve yorumunuz ayrıca bu konu ile ilgili yazma hassasiyetini gösterdiğiniz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Güzel türkiyemizde uygulanana kadar bir hayli kazalar meydana gelir malesef :( ayrıca çok yararlı bulmadım.Daha çok asosyalliğe teşvik ediyor.Hadi onuda geçtim her anını telefona bakarak geçirenlerimizin göz sağlığı için ne yapıcaz ? Hepsi muallakk

  YanıtlaSil
 3. Peki kırmızı ışıkta geçenlere de bir çözüm getirebilecekler mi?

  Ayrıca yaya olarak üstümüze üstümüze gelen ergenlerden bıkmışken...

  YanıtlaSil
 4. Yok artık dedim okuyunca.

  Geçen gün taksiye bindik çocuklarla. taksi şöförü telefonuyla mesajlaşıyordu ! Konuşmaya sinir olan ben çıldırdım. Bir yandan da gayet seri bir şekilde araba kullanıyor. Yani bunlara izin vereceğiz artık herhalde ..

  YanıtlaSil
 5. Kesinlikle çok güzel bir uygulama!
  Bırak yayaları trafikte başını cep ekranından ayıramayan sürücüleri görünce deli oluyorum. Sadece kendi hayatı değil ki söz konusu olan, masum birine de zarar verebilirsin. Bunun hiçbir kabul edilebilir sebebi olamaz.

  YanıtlaSil
 6. Hiç yoktan iyidir tabi. Akşam için oldukça iyi ama gündüz kimse farkına varmaz bunun ;)

  YanıtlaSil
 7. "Twitter"da görmüştüm bilim haberleri yapan bir kişinin sayfasında. Lakin bunlar yinede engel olamaz ve azaltamaz kaza oranlarını. Bu konuda eğitim devreye girmeli. Bilimde daha çok eğitim bı konu için. Söz konusu insan hayatı nihayetinde! :/

  YanıtlaSil
 8. Ergen bir oğlum var dün oturup bu konu üzerinde biraz konuştum,daha dikkatli olmasını istedim,trafikteyken cep telefonunu kullanıp kullanmadığını sordum çok şükür ki ''oku yoludna arkadaşlarla sohbet ede ede gidiyoruz anne'dedi..ama içim rahat değil çocuk sonuçta her türlü hal olabilir çocuklarla da konuşmak gerek bunu diye düşünüyorum canımız yanmadan.

  Bilginize:
  Şiddetli rüzgar sebebiyle internette meydana gelen kopukluklar yüzünden kıymetli yorumlarınızı tek tek cevaplayamadığım için anlayışınıza sığınarak özür dilerim arkadaşlar,bu yorum da sağlıklı bir şekilde ulaşır mı bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 9. so many people text while driving and that is so dangerous!!!!

  YanıtlaSil