2 Şubat 2017

Canım Çiçeklerim


Yeşillik huzur verir insana.Evin içindeki eşyaların türü veya durumu bazen pek de önemli değil.Buraya geldiğimde uzun zaman ikinci el eşyalar ile sürdürdük hayatımızı.Büyük bir kaybı olmuyor insanın inanın elbette ki bayanlar bunu erkeklerden biraz fazladert ediyor ama zamanı gelince herşey değişiyor..bir ortamı güzel kılansamimi ve yaşanır kılan en önemli faktörlerden birisi evvela temiz oluşu ardından bir düzenin sağlanması enson olarak da yaşayanlar ile beraber o ortamda başkacanlıların dayaşaması..

Örneğin bir evde akvaryum varsa o evin daha sıcak geldiğini hissediyor insan,fark etmeyebilir en başta ama o küçücük cam akvaryumda dönüp dolaşmaktan başka bir gayesi olmayan minik canllı bile insanın hayatına renk katıyor...çiçekler de öyle ..

Bana göre içinde canlı çiçek olmayan ev o evin ruhundan bir şeyler eksiltiyor.Çünkü her çiçek bir zikir halinde olmakla beraber insanın hayatını güzelleştiriyor..
Sizlerden zaman zaman da bir şeyler bekliyor.Yapraklarından sararanları almanızı,toprağını değiştirmenizi veya suyunu vermenizi..bu güzel canlılar sessizdir belki ama gerek renkleri gerek güneşin ışıklarıyla ortaya çıkar gölgedeki desenleriyle tazelik katıyor hayatımıza...ben böyle hissediyorum...çiçeksiz olmaz,çiçeksiz yaşanmaz diyorum bu yüzden...

İşte bunlar benim çiçeklerim,benim yeşilliğim,benim huzurum...


Kimisi pencere kenarında kimisi bir masanın üzerinde ister canlı ister su dolu bir saksıda,çiçek olsun yeşillik olsun aramızda..


Ağaçların saçlarıdır çiçekler.
Meyvelerin habercisidir çiçekler.
Baharın zikridir çiçekler.
Ağır ama emin adımlarla resmî geçit törenine başlarken, onları seyretmemek, onları görmemek olmaz.
“Hayye ale’l felâh…”Orkidem kışın ortasında çiçek açtı..yerini beğenmemiş olmalı ki uzun zaman sadece yaprakları ile eşlik etti bize sorna yerini değiştirince bir baktım ki minik minik tomurcuklar belirmeye başlamış.Sabrılı çiçeğim,iki gün önce ilk beyaz cevherini bizimle paylaştı...Bu üç kardeşler ise birer kaktüs türüdür..aralarından sadece bir tanesi dikenli diğerleri ise henüz görmediğim türden oldukları için ileride nasıl boy alır nasıl gelişir hiç bilemiyorum...su talebinde pek bulunmayan başka bir alemin çiçekleri...


Evime yeni geldi sayılır,kendisinden özür borçluyum çünkü adını bilmiyorum...koltuğa oturunca yapraklarına dokunup konuşuyorum kendisiyle...
Haydi coş  haydi sen de büyü yüksel ve çoğal...renklendir güzelleştir hayatımızı...renklendir ki nefeslensin kalbimiz yanında...zikret Allahı sen de diğer çiçekler gibi ki evimizdeki nefeslerin bereketi olsun...

Bütün bu çiçekler canldıır çünkü evet ve gece gündüz  Allah'ı zikrederler...bu zikirler de muhakkak ki bulundukları evde etkili olur..

Gözler bizdedir,dil bizdedir,bu güzellikleri fark edecek gönül bizdedir.Allahın küçük bir saksıda bir avuç topraktaki mucizelerini ve tecellisini görecek kalp bizdedir değil mi..çok daha güzel oluyor herşey,bir parça gökyüzü bir çiçek açınca çevremizde..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

12 yorum:

 1. Çiçeklerim olmadan mutlu olacağımı sanmıyorum. Bu yüzden yanım yörem onlarla dolu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz daha çiçek almalıyız ikimiz :) çok severim ben de.

   Sil
 2. Kanuni Sultan Süleyman Han zamanında, Bursa’da yaşayan büyük velilerden Üftade Hazretleri (ö. 1581), müridleri ile beraber bir kır sohbetine çıkmıştı.

  Emri üzerine bütün dervişler, kırın en güzel yerlerini dolaşarak hocalarına birer demet çiçek getirdiler. Ancak Kadı Mahmud Efendi‘nin elinde sapı kırılmış solgun bir çiçek vardı sadece. Diğerlerinin neş’eyle elindekileri hocalara takdiminden sonra Kadı Mahmud, boynunu bükerek bu kırık ve solmuş çiçeği Üftade Hazretleri‘ne takdim etti.

  Üftade Hazretleri, diğer müridanın meraklı bakışları arasında sordu: “Evlâdım Mahmud! Herkes demet demet çiçek getirdikleri halde, sen niçin sapı kırık solgun bir çiçek getirdin?..” Kadı Mahmud, edeple başını önüne indirerek cevap verdi: “Efendim! Size ne takdim etsem, azdır.! Ancak hangi çiçeğe koparmak için elimi uzattıysam onu “Allah Allah” diyerek Rabbi’ni tesbih eder bir halde buldum. Gönlüm onların bu zikirlerine mani olmaya razı olmadı. Çaresiz ben de elimdeki şu tesbihine devam edemeyen çiçeği getirmek zorunda kaldım!..”


  Nerede bir ağaç ve taş varsa, Hazret-i Mustafâ’yı görünce apaçık selâm vermişti ya. İşte cansız bildiğin her şeyin de canlı olduklarını böylece bil!..”

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun..Efendimize doğru yürüyen ve Efendimiz tarafından avutulan ağaç geldi aklıma.

   Sil
 3. Bir kaç senedir dışarıdan koparttığım çiçekleri köklendirmeyi çok seviyorum. Hanımeli, karanfil, sardunya, gül.Bir de yediğim meyvelerin çekirdeğinden kayısı,malta eriği, limon ağaçlarım oldu. Köye götürdüm diksinler diye.

  Çok seviyorum onlarla uğraşmayı. Hava soğuk diye üzerlerine battaniye örttüm şu an, sardunyalar hemen donuyor yoksa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Handan balkonda iki gülüm var sen sardunyalari örttüm deyince güller geldi aklıma ben de örtsem mi acaba.Köyde ektiğinin ağaçlardan meyve yemen de nasip olsun inşallah çok güzel bişey.

   Sil
 4. Bende seviyorum evimde yeşillik görmeyi

  YanıtlaSil
 5. Seviyorum ama pek ilgilenemiyorum. Kırlarda seyretmek daha çok hoşuma gidiyor sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaktim olsa daha çok ilgilenirim diyenlerdenim ama dediğin gibi de düşünen arkadaşlarım var doğanın içinde keyifle çiçekleri ağaçları seyretmek bile onlara inanılmaz keyif veriyor.Önemli olan bu nimetleri sevmek ve daha da önemlisi onları yaratanı sevmek :)

   Sil
 6. Bloqunuz təsviri imkansız bir huzur verir insana. Qəlb gözü həqiqətlərə açıq biri tərəfindən imanla yoğrulmuş yazılardan ibarət olduğu üçün bəlkə də. Təbrik edirəm. Çiçəkləri çox-çox sevirəm. Amma onların doğru-düzgün baxımını edəcək qədər qabiliyyətim yoxdur:( Kənardan baxıb sevənlərdənəm yəni..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun öyle bir su serptiniz ki yüreğime..fazla bakım gerektirmeyen türden çiçekelr de mevcut örneğin kaktüs olabilir onlar pek mütevazi bitkilerdir hem sabırlıdır ayrıca çok su istemezler :)

   Sil