6 Şubat 2017

Blog Nasıl Yedeklenir - Google Takeout Yöntemi

Blog demek emek demek blog demek zamanzaman değişiklik demek,bir çok önlem almak gerek bu yüzden.Bloglarımızı tamamen yedeklemek gerekiyor bazrn.Belki haftada bir belki ayda bir ama mutlaka bir yedeğini almamız gerek.Bu sebepten dolayı bloglarımızı iki şekilde yedekleme işlemini paylaşmak istiyorum sizinle bugün.

Birincisi Blogger üzerinden blogun yedeğini almak bir diğeri ise Google Takeout yoluyla yedek almak bunları size resimli olarak anlatmayaçalışacağım.

Google Takeout üzerinden blogun yedeğini almak demek blogunuzun tamamını(şablon hariç)her hangi bir yerde barındırmak veya kaydetmek demek,bu yer mail hesabınız olabilir bilgisayarınız olabilir Dropbox olabilir.Blogunuzu yedekleme işlemi için Google Takeout'a tıklayıp karşınıza çıkacak olan listeden sadece Blogger'i seçin

Blogger'i seçtikten arşivinizi gerek Drive'a gerek Dropbox'a aktarabilir veya mailinize gönderebilirsiniz..seçim sizin.


Bunun ardından sayfanın en altına inerek SONRAKİ seçeneğine tıklayın karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.


Bunun hemen ardından arşiviniz kısacık bir sürede oluşturuluyor.


Bir dakikadan az bir süre içerisinde arşiviniz hazır olur. Mailinize de ilgili posta gönderilir.Arşivinizin hazırlanma süresi uzun sürme durumunda mail yoluyla sizlere bir posta gönderilecektir ancak genelde çok kısa sürdüğü için arşivinizi hemen indirebilme imkanınız vardır.Arşiv hazır olunca arzu ettiğiniz yerde depolayabilirsiniz.


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

6 yorum:

 1. Ben de ara ara Blogger üzerinden bloğumun yedeğini alıyorum ama Google Takeout üzerinden yedek almayı bilmiyordum. Yeni bir yöntemi sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim. Sizin de dediğiniz gibi blog yedeğini belli periyotlarla almakta fayda var.

  Tuna BAŞAR
  http://geceedebiyat.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle kaybı büyük olur yoksa..teşekkürler.

   Sil
 2. İşte benim ihmal ettiğim konulardan biri. Ne zor geliyor şu yazdığın işlemleri yapmak.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senede iki kez yapmayı deneyin derim içiniz rahat olur.

   Sil
 3. Aklıma düştükçe blogger panelinden alıyordum.
  Bu yöntemi daha önce hiç görmemiştim, anlatımınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takeout yönteminde çok seçenek var bu da onu daha iyi bir yol kılıyor.

   Sil