23 Şubat 2017

Bencil Bir Blogger Olduğuna Dair 10 İşaret

Sözlük anlamı olarak bencillik hakkında kısa açıklama bu şekildedir:
Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan, hodbin, hodkâm, egoist:.

"Bencildir insanoğlu, bencil olduğu için de yalnız kendi dertlerini düşünür, yalnız onlara inanır."
 N. Ataç.

Her ortam insanın şekillenmesinde katkıda bulunur.
Bir blogger olmak da sürekli şekillenmek demek.Bir blogger olmak demek bir çok davranışı gözden geçirmek yerine göre değiştirmek yerine göre düzeltmek yerine göre vazgeçmek demek...

Sanal alemde beni kimse göremez sanal alemde istediğim gibi davranırım diye düşünen en büyük kötülüğü kendine yapmaktadır zira sanal alemin insanın özündeki bir çok meziyeti meydana çıkarma durumu vardır.

-Ya sanal alemde iyiliğiniz değil de kötülüğümüz su yüzüne çıkıyorsa?
-Bunun meydana gelmesinde ya bizim katkınız büyükse?
-Ya bulunduğunuz ortma sandığımız gibi değilse?
-Ya bunu göremeyecek kadar bencilsek?Bencil bir blogger olduğuna dair işaretler


1-SAMİMİYETSİZLİK
Sizin bu alemde kim olduğunuz kendinizi nasıl tanıttığınızla anlaşılır.Ancak kurgu üzerine veya taktik üzere yol alımlarında insanın özü sanal alemde daha çok fark edilmektedir.Sizi okuyan her insanın bir hayat tecrübesi bir insanlarla yaşadığı ilişkilerden elde ettiği birikimi vardır,birikim miktarına göre çok veya az anlar,ama anlar.Samimiyeti anlar,bencilliği sezer.

2-YORUM YAPMAK İÇİN YORUM YAPMAK
Blogumuzu önplana çıkarmak için blog blog gezintilerimizde yorum yapmak gayet doğal,olması gereken ve güzel bir davranıştır.
Ancak yorum yapmak için yapılan yorumlar da var.İsteksiz yapılmış yorumlar mecburiyetten yorum yaptığımızı eleverebilir,hissettirebilir,sizi değil,yorum yaptığınız blogun sahibini.
Samimi,konuyla ilgili,kısa olsa bile içinde öz barındıran yorumlar mutlaka takdir edilir,yapmamak bencilliktir.

3-MENFAAT İÇİNDE OLMAK
Yayına aldığımız en son yazıyı tanıtmak bir bloggerin yapması gereken en mantıklı şeydir.Ama her seferinde blog blog gezip bulunduğun blogun son yayınına öylesine yazılmış bir yorum hatta iki kelimelik bir cümle atarak yorumunu yeni yayınıma beklerim/gelmezsen küserim/bak ben yorum yaptım sen de yapmalısın havalarına girmek bencilliktir hatta tehdit bile içerir.
Blogger olmak demek bir çevre oluşturmak gerek demek yani zaman ve emek vermek gerek,kısayoldan sadece blogun görünsün diye veya sadece yorumlarda ismin yer alsın diye yorumlarda yerini almayı tercih edenlerdensen bencil bir bloggersin.

4-EN İYİ BENİM ALGISINA KAPILMAK
Neye göre?
Bizi tam olarak kim tanır bu alemde?
Bu alemdekileri biz ne derece tanıyoruz.
Tanımımızı yapan ektiklerimizdir,yani yayınlarımız blogumuzun içeriği ve kalitesidir.Kendine saygısı olan biraz düşünen blogger hem kaliteli bir şeylere imza atmayı tercih eder hem de kaliteli içerik avcısı olur,olanın da kıymetini bilir okuru olur.
İyi/bilgili/akıllı/güzel olduğumuza biz değil okuyucumuz ve emekle ürettiklerimiz belli eder aksini düşünmek hayal hülya ve tabii ki bencilliktir.En büyük zararı da böyle düşünen görür.

5-YORUMLARI CEVAPSIZ BIRAKMAK-OKURU DİKKATE ALMAMAK
Yorumların yazının en önemli parçası olduğunu düşünüyorum yani bir çok okuyucumun yayının altında yapılan yorumları okuduğunu yaptıkları yorumlardan görünce seviniyorum.Yorumlar yazının devamının okuru tarafından yazılmasıdır bir bakıma.
Yorumlar bloggeri mutlu eder!
Belki de blogger olmanın en güzel yanlarından biri gelen yorumlardır,pek benzeri olmayan bir mutluluktur şüphesiz ancak dört gözle beklenen yorumları onayladıktan sonra hatta yorumun içinde pek yerinde bir soru yer alıyorsa ( ki bu soru senin yazdığın yayın ile ilgilidir yani bizzat seninle ilgilidir)soruyu cevapsız bırakman cevapsız bırakıp zaman ayırmaman yorumu yayına alıp karşılık vermemen de bencilliktir.Yapmayalım bunu.
Sayfasına yorum yapıp cevabı için tekrar tekrar bloguna uğradığım bir kaç blogger olmuştur çok merakla beklediğim cevabı hiç bir zaman alamamak beni o bloga karşı ciddi oranda soğuttuğunu hatırlıyorum.

6-YAYINI TARAMAK
Yayını şöyle hızlıca tarayan veya yapılan yorumlardan kopya çekip yorum yapmak için yorum yapmak da şüphesiz bencilliktir.

7-BEĞENMEMEK
Kendi titiz çalışman ve araştırman veya emeğinin değerini gözünde büyütüp aynı emeği veya daha fazlasını senin dışında başka hiç bir bloggerin göstermediğini düşünmek de bencilliktir.Herkes kapasitesine göre üretir,kimisi dört satır ile kendini ifade ettiğini düşünerek memnun kalır kimisi uzun uzun yazarak.

8-PAYLAŞMAMAK
Bayılıyorsun ama başkası da bayılsın istemiyorsun.
Faydalandım diyorsun ama başkası da faydalansın istemiyorsun oysa ki sanal alemde bir çok bilgi insanlar ve hesaplar arasında paylaşıldığı için sana bana ona ulaşmıştır.İyi bir yayını paylaşmamak sırf bu yüzden saf bencilliktir.

9-ZOR DURUMLARDA HATIRLAMAK
Çalışmayan bir eklenti,hata veren başka bir özellik için kapısını sadece yardım için çaldığın,başın sıkışınca hatırladığın o insan kapıyı çalışından bencil olduğunu anlayacak ve gerçekten ihtiyacın olan yardımı sana ne yazık ki vermeyecek,haksız mı?
Ha bir de yardım ettikten sonra teşekkür etmemek de var dimi,çok ayıp.

10-BENİM DEDİĞİM GİBİ OLACAK
Görmemek,önemsememek.
Kendisi gibi olmayanı dışlamak,farklı olanı tanımaya kendisine şans veremeyecek kadar bencil olan bloggerlar da var.Onların yaptıkları en doğrusudur en güzelidir en mükemmelidir.Ezici gücünü kırıcı tavrını sergileyerek popüler olmayı uman,gerçek hayatta asla sesli olarak vucüt bulmayacak düşünceleri pervazsızca yazarak benim dediğim doğru çünkü ben haklıyım çünkü benim canım yandı çünkü bu acıyı ben yaşadım mantığıyla yol almak hele ki yükselmek ve sevilmek çok zor olsa gerek çünkü bu bencilliğin zirvesidir.BENCİLLİK
Mutsuz olmak için harika bir tercih!

İnsan olma gereği var olan ve her alemde insanlığını korumaya çalışan,emeğe saygı gösteren,görünümden çok manaya yönelen insan olmak hepimiz için zordur.

Sanal aleme gereğinden önem verdiğimi düşünenler unutmamalı ki biz çocuklarımıza ormandaki ağaçların sayısı göllerin su miktarı ve havadaki oksijen kalitesinden ziyade bir sanal alem mirası da bırakacağız geriye.

İnternet insanın bencilliğini ve narşisizmi besleyen en büyük tehlikedir.Hangi mecrada hangi alemde olursak olalım hangi platformda sesimizi duyurursak duyuralım geriye kalitemiz,geriye ürettiklerimiz geriye biz kalacağız..
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

65 yorum:

 1. Ben eski bir blogcu olduğum için şimdiye kadar çok gördüm geçirdim -mütevazi blogcu :))-anlattıklarından daha fazlasını gördüm tabi sen burda sadece bencile değinmişsin, bunun burnu büyüğü, züppesi, kız tavlayanı, erkek peşinde koşanı, kibir abidesi vs vs vs daha neler neleri çıktı karşıma. Sonunda kendim yazıp kendim söylemeye karar verdim blog gezmekten de midem bulandı açıkçası, sadece sen gibi kaliteli yazanları arada ziyaret ediyorum o kadar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanal alem gerçek hayattan neden farklı olsun?böyle bir düşünce var evet burada bencilliğe yer vermek istedim çünkü bu bir blogcuyu oldukça incitiyor rahatsız ediyor yoksa dediğin gibi çeşit bol ancak çok şükür ki böyleleri burada yeşermeden uzaklaşıp gidiyorlar :)

   Sil
 2. Ben beğendiğim her yazıya +1 yapıyorum :)) Buna da yaptım :))

  YanıtlaSil
 3. tespit cok dogru bence.. az bır zamandır blog ortamında olsam bıle ben dahi cok cok gordum bu yazılanların oldugunu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türk blogları bence çok çok daha iyi bir konuma gelmeli artık yani nasıl ki Batının bir çok meziyetleri dikkatimizi cezbediyorsa kaliteli Blogger olmaya da o denli önemli vermeliyiz.

   Sil
 4. O kadar güzel bir konuya değinmişsiniz ki tüm cümleler duygularımı aynen yansıtıyor.Zaten o samimiyet cümlelerden o kadar belli oluyor ki yorum yapmak için yapılması ya da sizin bahsettiğiniz konular işte tekrar tekrar yazıp kalabalık etmeyeyim.
  Çevre edinmek gerçekten emek istiyor ve sürekli aktif olmakta bunun için de. Kendimden örnek vereyim kendi içimde yaşadığım ve işlerimin yoğun olmasından dolayı biraz ihmal ettim bloğumu haliyle yazı yazamadım. Hem sürekli ziyaretçilerimi hem de yorumları etkiledi.Ne diyelim sağlık olsun da amacımızdan sapmadığımız sürece hem yorumlar hem de ziyaretçiler çok gelir daha...
  Sevgi ve samimiyetle kalın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek hayatın bizi oldukça meşgul ettiği doğrudur elbette öyle olmalı blogları ihmal edebiliriz de ama sizin dediğiniz gibi samimiyetsizlik anlaşılıyor,ara veren vermek zorunda olan veya bir takım sebeplerden dolayı arzu ettiği kadar aktif olamayan bloggerin yorumu farklı oluyor okuyucuya açıklama yapma gereğini hissediyor çünkü önemsemiştir okuyucusunu.
   bu yayın sanırım biraz.ağır geldi ama düşünmek için dilerim ki yardımcı olacaktır.
   Sevgiler benden kolaylıklar dilerim💕

   Sil
 5. çok doğru noktalara değinmişsin, hatta attığın başlığa bakıp içeriği okumadan yorum yapanlar çok veriyor ele kendini, şahsım adına şöyle bir itirafta bulunayım 8. madde tamamen teknik bir sebepten dolayı gerçekleştiremiyorum okulda teneffüs ve öğle tatilinde bloglara göz atıyorum maalesef milli eğitimin interneti G+ paylaşıma izin vermiyor eve gidince de ev işleri çocuklardan unutabiliyorum ama artık daha dikkat edeyim
  sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başlığın nasıl olacağına bir türlü karar veremedim evet bir çok kişi üzerine alınabilir oysa aç o değil.
   Kabullenmeme sıkıntısı var işte bu bencillik değil de nedir onyargili olup hatalara göz yummak yerine biraz incinsem de olur bana faydası olacak belki deyip okumak lazım ki bence yorum yapmayıp okuyanı çok.
   Seni çok iyi anlıyorum bu arada müsterih ol💕

   Sil
 6. Öncelikle ellerine sağlık ablacım :) bence en büyük sorun bazılarının bu bencilliğini sadece sosyal medyada göstermesi. Halbuki sanal hayat sosyal hayattan farklı bir hayat değildir.ikisi bir bütündür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında sanal veya sosyal aynı şey Aslıhancım aynen öyle dediğin gibi bir bütündür.
   İnsan gerçek hayatta nasılsa öyle davranmakta sıkıntı yaşamaya başlarsa istese de eskisi gibi olamayacak zaman ne yapacak merak ediyorum.?

   Sil
 7. YA BEN OMUYORUM HEP TAKİP EDİYORUM AMA VAKİT YOK KENDİ BLOGUMDAN BELLİ ZATEN OLMADIĞI:)) BİDE ŞİMDİ F KLAVYE YAZIYORUM HEPTEN SOĞUDUM YAZMAKTAN YUKARDA DEĞİNDİĞİNİZ KONULARA ÇOK HAKİM DEĞİM MALUM SİZ UZUN YILLARDIR YAZIYORSUNUZ VE EMEK VERİYORSUNUZ.AMA İNSANİ AÇIDAN BAKARSAK GENEL BİR AHLAK PROBLEMİMİZ VAR BU KİŞİLİKLE ALAKALI BİR DURUM.YANİ HERŞEY ASLINA RUCU EDİYOR.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem hanım 10 madde olarak açıklanan bu durum aslında taktiklerden ibarettir ve elbette genelleme değildir genelleme yapmayı şahsen sevmem ancak böyleleri elbette var ne yazık ki.

   Sil
 8. İsabetli bir konu. Elinize sağlık. Bu konular beni oldukça üzmekte. Yazımı okumadan yorum atanlar hiç yorum yazmasalar keşke dedirtiyorlar... Maalesef takibe takip, yoruma yorum gibi sorunlarda var... Açıkçası benim zerre kadar umurumda değil yorum almak, paylaşım almak. Ama ne amaçla olursa olsun vakit ayırıp yorum yapan arkadaşları da cevapsız bırakacak değilim. Bu yüzden de galiba en çok yorum rica ederim oluyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlar elbette bizi mutlu eder orjinal yorumlardan bahsediyorum tabii ki :)

   Sil
 9. Çok güzel ve yerinde bir yazı olmuş canım.Çalışıyor olmama rağmen elimden geldiğince yorum bırakmaya +1 yapmaya çalışıyorum ama +1 unuttuğum zaman çok oluyor maalesef. Ama samimiyetten uzak sadece yorum için yorum yazanlardan bende hoşlanmıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Samimiyetten uzak olmamalı işte asıl vurgu buna da yapılabilir bizim dünyadan farkımız da bu olsun biz samimi olalım çünkü dünya duygudan ve samimiyetten uzak bir eser içine almak istiyor bizı "BEN" çemberi Allah muhafaza bizden uzak.

   Sil
  2. Maalesef çıkar dünyası olmuş yazık ki ne yazık :( Samimi insanlar bize yeter kalanını boşver canım :)

   Sil
  3. Ya bari buralara bulaşmasaydı bu çıkar derdi :(

   Sil
 10. İnşallah beni bencil bulmuyorsunuzdur😃 Boyacım ufak değişiklilller mi yaptın tasarımda?❤❤❤❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen doğallardansın kardeşim 💕
   Header biraz değişti komple değişim de yakındır.

   Sil
  2. Ay bakalım yine ne harikalar yapacaksın💖💖

   Sil
  3. Bakalım inşallah da gözüm almıyor ama yenilik de istiyorum.

   Sil
 11. Bende elimden geldiğince yazılarımı okumaya ve fikrim varsa eğer söylemeye çalisiyorum.Ama telefndan girdigim icn internetim yetersiz kalıyor herkesi takip etmeye :)

  Birde bebeğim var.Onunlada en iyi seklde ilgilenmeye çalisiyorum.Samimi olduğuma eminim.Çnkü insanlara değer veriyorum.Çok yazı paylaşmak aklıma gelmiyodu ama bundab sonra paylasmaya calisicam.Umarım bu yanlışlara hic bir zaman düşmem ve düsmeyiz.süper bir yaziydi. 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen daha çok yenisin ama yeni olup öyle yapanlar da mevcut ancak niyeti anlaşılıyor ve rahatsız ediyor.

   Sil
 12. Bazı yorumlara cevap vermediğim oluyor. Bu bencil olduğumu gösterir mi acaba? :) Ne yapayım verecek bir cevap bulamıyorum. Yorumunuz, ziyaretiniz için teşekkür ederim vs. vs. yazmak da çok yavan geliyor. Fakat ilk kez yorum yapanlara bir şeyler yazmaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfaya gelip cevaplara bakanlar oluyor yorumlara cevap yazdığımız zaman yorumu yapan da yorumunun okunduğunu görüyor.

   Sil
 13. bu yazını bloguma koyayım daa bencil olmadığım anlaşılsın hihihi :)

  YanıtlaSil
 14. Bencil olmaktan Allah'a sığınıyorum ama acaba fark edemeden bu yanlışa düşüyor muyum,diye düşündüm birden. Düzenli yazamamak da bencillik midir acaba? Ancak yoğunluklar arayı uzatıyor işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıklama yapmana gerek duyman yazı sebep olsa da bilirim ki yazıda geçen maddelerden hiç birinde istesen de yer alamazsın zira bu tür davranışları sergileyen insan tipi çıkar üzerine yol aldığınının farkındadır ablam,müsterih ol.

   Sil
 15. Güzel bir konuya değinmişsin canım. Bende özellikle "ziyarete geldim bende beklerim" yorumlarından ciddi şekilde haz etmiyorum. Elbette yorumlaşarak blog tanıtmak önemli ve ben zaten bana yorum bırakan her bloga mutlaka dönerim ama sadece ziyarete geldim bana da beklerim demek yerine yazdıkalrımı okusa ve bir cümle bile değil bir kelime ile fikrini beyan etse daha makbul benim için. Hoş ben genelde şiir/öykü takıldığım için okumaktan sıkılan yazmasa daha iyi hatta. Umarım ilgili kesime not olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman her yerde orjinal olmak en güzeli,doğallığı ve samimiyeti kim sevmez ve kendini yorman bile gerekmiyor :)

   Sil
 16. Ben henüz blog dünyasında yeniyim. Şimdilik güzel insanlar tanıdım. Hatta ilk ay hiç takipçim yoktu. Sonra birkaç blog keşif etkinliğinden sonra blogumu izlemeye başladılar. Sağ olsunlar destek oldular. Sanırım öğrenecek çok şey var blog dünyasında. Ne olursa olsun samimiyet çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evvela şunu söylemeliyim ki iyi ki bizimlesiniz yayınlarını bekleyen bloglardan oldunuz benim için..iyi ki geldiniz hoş geldiniz💕

   Sil
 17. Her satirina imza atilacak bir yazi hazirlamissiniz einize saglik.
  Ictenlik samimuyet benim icin cok önemli. Yayın konusu tamamen benim disimda da olsa emege saygimdan g+ yi tiklarim ya da bir selam bırakıyorum .sevgiler❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim sizin de ellerinize sağlık❤

   Sil
 18. Bunları yeni gelen blog yazarları ilk başta algılamıyor, anlayamıyor. Tecrübeli bloglarda bir çoğu bunları bilse de uymak istemiyor. Çünkü normal hayatlarından kopamıyorlar. Burada da insanların olduğunu onlarında bir düşüncesi bir amacı olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Yada bencillikleri ön plana geçip. Bir yoruma verdikleri cevapları, özel olarak atılan e maillerin önemini idrak edemiyorlar sanırım. Dediğiniz gibi normal hayatta herkesin kendine göre bir tecrübesi, bir yaşanmışlıkları vardır. Yazılan kelimelerin ne anlama geldiğini çok iyi idrak edebilir. Algılayıp ona göre cevap da verebilir. Şimdiye kadar bunları hassasiyetle uygulamaya çalıştım. Bazıları beğenmese de,uygulamasa da ben yine yapmaya uygulamaya devam edeceğim. Hiç bir yazıyı okumadan yorum yapmadım. Özelden veya blogumun yorum bölümüne yazılan yorumları içtenlikle cevapladım. Yorum almayı herkes ister bekler.

  Yorum yapılması için yorum yapılması benim mizahımı uymuyor. Aynı şekilde yardım sever gibi davranıp iş ciddiye binince bencilliğini ortaya koyması da hiç etik değil. Böyle blog yazarlarından mümkün oldukça uzak durmaya çalışıyorum.

  Açık net anlaşılır bir paylaşım olmuş tebrik ederim. Başarılarınız devamını dilerim. Sizin gibi blog yazarlarının çoğalması dileğimle.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her şeyin biraz zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Elbette yeni blogger olunca insan hem bilinmeyi hem sevilmeyi amaçlıyor,tabii ki bunun bir yolu bir usulü var.Sanal diyerek hafife alınan bu ortam aslında kişiliğimizin fark etmediğimiz bir çok gizli yönünü meydana çıkarıyor..biraz zaman tanımak lazım ..akıllı olan zaten kendini düzeltmeyi isteyecek çeki düzen vermeye çalışacaktır.

   Kıymetli yorumunuz için teşekkür ederim Abdullah bey.
   Güzel geçsin gününüzç

   Sil
  2. Bende güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Sanal ortamın ciddiyetini ve önemi anlamayan çok kesim var. Sanal olunca bazı şeyleri örtülüyor sanılıyor. Ne kadar zaman versek boş ve nafile yine bildiklerini ediyorlar. Hayırlı akşamlar dilerim.
   Saygılarımla.

   Sil
 19. Herkesin huyu farklı farklı, umarım benim bazı huylarım bencillik olarak algılanmıyordur, mesela X bloğa bir, iki, üç kez ziyaret ederim, her üçünde de yorum bırakırım. Ama o kişi bana dönmezse bir daha uğramıyorum. Karşılıksız aşka girer diyorum.:))hani apartmanda bir komşunuza bir,iki, üç gittiniz ama o size hiç iade-i ziyarete gelmedi, kendinizi "hatalı" davranmış ve "istenmeyen" komşu hissedersiniz. "Bloğunuz çok güzel, bu bana da beklerim" i hiç yapmadım hayatımda, ama yapanlara kızmıyorum o kadar alıştım ki:)

  Selamlar....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar insan sayısı varsa o sayı kadar da kişilik sayısı var ama bazı şeyler bir yerlerde birleşir ele aldığım konu bu tür davranışların bilinçli olarak yapılması yoksa elbette insanız hem unuturuz hem gerçek hayatta daha çok ilgi gerektiren durumlarımız olur robot olarak yaratılmadık muhakkak kusurumuz bir değil bine yakındır :)

   Karşılıklı ziyaretten ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum buna benzer benim de ağırıma giden bir durum var,bogunu severek okuduğum yorum yaptığım anca bir kerecik bile olsa ne yorumumacevap yazmış ne de bana uğramış bir blog var hala okuyorum hala takip ediyorum ama yorum yapmak gelmiyor şimdi içimden :(

   Sil
  2. İlk paragrafınıza %100 katılıyorum, tabii ki öyle ve kusursuz insan olmaz, bir de şuna inanırım başkaları daha objektif olur yani ben benim kusurlarımın hepsini bilemem, göremem ama karşıdan bakan daha iyi görür, bana söylerse de minnet duyarım çünkü söylenmezse bilmem kusurumu devam ettiririm. :)) tabii kusur için bu söylediğim bir de 'iftiracılar' oluyor başıma çok geldi blog aleminde tutuyor bir yazımdan ötürü bana "ırkçı" yok bilmem ne iftiralar atıyor hatta " seni vatana, millete, dine hakaretten şikayet edeceğim" diye tehdit eden gammazcı, muhbir blogger bile oldu. Yani her çeşit şeyi gördüm artık burada:)))o yüzden şaşırmıyorum artık.

   Diğer konuda acaba çok yeni bir blogcu olup da sizin de bir bloğunuz olduğunun farkında olmayabilir mi diye düşündüm. Bu kadar aptal biri olabilir mi diyeceksiniz? Bloğumu ilk açtığıda birkaç ay o aptallığı yaptım, yorum yazanlarla çok mutlu oluyor ve her yoruma cevap veriyordum ancak onların da blogları olduğunu henüz anlamamıştım:)))yeminle bu kadar acemiydim. Sonra farkettim ve hepsine yorumlar yazmaya başlamıştım, özür de dileyerek.
   Ama yok öyle bir şey değilse yorum yapmamakta haklısınız, çok da ısrarın anlamı yok:)))üzülmeyin belki çok meşgul biridir, çocukları, bebeleri filan vardır kimbilir...ya da kıskanç bir eşi vardır kimseyle yorumlaşmasını istemiyordur

   Sil
  3. Gülümsettiniz beni Allah razı olsun evet yorum yapanların çoğu blog sahibidir :) bunlar acemiligin güzel yanlaridir şükür ki telafi etmişsiniz..ben suskun blogerim evet yoğun belki yorgun ama aylarca mı diye düşünmeden edemiyorum benim de çocuklarım var hem de 3 adet :)

   Sil
  4. Sormayın yaaa:))yer yarılsa da yerin dibine girsem olmuştum:) o zamanlar blogspot'u bilmiyordum, blogcu.com diye bir blogdaydım. Hatta orada takipçi değil arkadaşlık talebi gelirdi bloglara, (facebook gibi) ben de o bölümü gizlemişim, görmüyorum kimler arkadaşlık talebi gönderdi, haberim yok, bir ara gizli bölümü her nasılsa açmışım, baktım 10- 12 çoğu benim gibi hanım, bekliyor...nasıl utandım hemen hepsini ekledim sonra da durumu anlattım hiç unutmam bir arkadaşım "iyi ki anlattın ben de günlerce arkadaşlığımı istemedi diye üzülüp duruyordum" demişti...ne acemilik, ne acemilik şimdi gülüyorum ama o zaman çok utanmıştım ilk bloğumdu, hiç bilmiyordum kurallarını..:(

   Üç çocuk mu oo maşallah, Allah analı, babalı büyütsün.:)

   Sil
  5. BLogcuda bende bir süre yazdım ardından değişiklikler yüzünden orayı terk etmek zorudna kaldım buraya geçtim evet pek belirgin değildi sanki o dönem arkadaşlık teklifleri veya takip olgusu..acemilik işte ablam ne yapacaksın insan bilmeyince bilmiyor :)

   Allah razı olsun güzel duanıza kalben amin Allah tüm çocukları sevdiklerine bağışlasın güzel geçsin gününüz :)

   Sil
 20. şimdi koydum blogumaaa :)

  YanıtlaSil
 21. Çok güzel bir yazı olmuş. Ben de yorum geldiği zaman çok mutlu oluyorum. Bir şeyleri paylaşma hissi harika bence.
  Yorumlar beni bu kadar mutlu ettiği için de okuduğum çoğu yazıya yorum yapmaya çalışıyorum ki onlar da benimle duygularını paylaştıklarını bilsinler :) Umarım bencil bir blogger değilimdir :D Blogunu takibe aldım sevgiyle kal ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog sahibi olmanın en güzel yanı yorumlardır kim mutlu olmamış yorum alınca ve aldığı ilk yorumu kim unutabilmiş ki?..bunlar güzel şeyler suları bulandırmayalım hep güzel kalsın :)

   Sil
 22. ağzınıza sağlık duygularıma tercüman olmuşsunuz. Yazıyı okumadan yorum yazan bir grup var. Gerçekten yapmasın öyle kişiler yorum falan. Ben bugüne kadar hiçbir yazıyı okumadan yorum yapmadım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle kişiler neden yorum yapıyor ben de anlamış değilim karşıdaki hissediyor ki yorum yapmanın amacını bence de gereksiz onların yorumları.

   Sil
 23. Sevgili kızım. Çok çeşitliyiz, gerçek bu. Kendimden örnek verip nasıl bir program izlediğimi yazayım. İlk açtığımda şaşkındım. Takip edenler, benim takibe aldıklarım. Bir koşturmaca, derken bir edebiyat topluluğunun sahibi beni birdenbire moderatör seçti. Ne dediysem kurtulamadım. Bu arada bloglar okuyorum ve mutlaka yorumsuz yapıyorum. Bunu isteyerek yapıyorum ama. Zira ben çok hassas biriyim kızım. Karşımdaki insanları mutlu edebilirsem, ben belki onlardan çok mutlu oluyorum.
  Samimiyet, içtenlik fark edilen bir şeydir. En doğrusu istemediğin, ilgini çekmeyen yayınları okumamak ve yorum yapmamaktır. Elbette her yere yetişmek, bu arada yorum bırakmak zordur. Ama ben seçimlerimi yaptım artık. Herkes de böyle yapmalı bence. Zira alıştırıp, sonra vazgeçmek mahzun bırakmaktır birini.
  Konuyu detaylarıyla işlemişsin kızım. Bu arada üç çocuğun olduğunu da Müjde kardeşimle yorumlarınızı okuyunca öğrenmiş oldum. Allah bağışlasın yavrum. Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili ablam herkesi takip etmek herkese yorum yapmak akıl işi mi..dediğin gibi biraz seçici olursak daha samimi olur zaten bu güzel alem..herkesin zevkine tarzına uygun çok fazla blog var ama bazıları gerçekten sadece görünmek için burdalar veya kazanç sağlamak için olur kazansın buna bir şey de demek yalnız çünkü blog illa kişisel olacak değil muhakkak bir gelir etme yolu olarak da düşünülebilir ancak reklamın bile nizamı usulü olur mesela ablam..ben samimi blogları seviyorum sana geldiğimde okuduklarım mutlaka bi kaç gün aklımda dolaşır,etkilenirim ama bak dediğin gibi 3 çocuğum var kendimi rahat rahat bırakıp arzu ettiğim gibi yorum bile bırakamıyorum bazen.İyi ki varsın iyi ki katıldın aramıza ben seni tanıdığıma çok mutluyum kimbilir belki zamanla daha da iyi tanıma fırsatım olur❤

   Sil
  2. Sevgili kızım. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Tanışmayı çok isterim. Referanduma kadar Milas'ta biraz dinlemek istedim. Ben de çok mutluyum aranızda olmaktan. Sen de iyi ki varsın canım :)

   Sil
  3. İnşallah yazın gelme niyetimiz var İstanbula...gelirsem sana da gelmeye çalışırım,kabul edersen :)

   Sil
  4. Canım kızım. İnternet sorunlu burada. Zaan zaman bağlanıyor, fırsatı kaçırmıyoruz. İstanbul'a geldiğinde haberleşelim. Tabii ki çok sevinirim :)
   Ben gmailimi veriyorum. Kaydedersin Sevgi. Beklerim canım :) eceevren20@gmail.com

   Sil
  5. İstanbul'a yazın gelme ihtimalimiz var..rahatsız edebilirim:)

   Sil
 24. Yanıtlar
  1. Yukarıda maddeler halinde sıraladığınız özellikleri maalesef taşıdığım gerçeğiyle yüzleştim bu makalenizde... 😒

   Sil
  2. Hmm o halde bu yazı da tam size göre:http://www.degmesinyagliboya.com/2017/02/bencil-blogger-olmamak-icin-5-oneri.html

   Sil