17 Ocak 2017

Zeynep İsminin Anlamı ve Benim Zeynebim


Bir kızım olursa adını Zeynep koymak isterim derdim eskiden..
Doktor bebeğimizin kız olduğunu söyleyince mutluluktan havalara yıldızlara gezegenlere kadar uçtum...eve gelir gelmez bebeğimizin kız olacağını sevdiklerimizle paylaştık.Doktorun ''kız'' dediği andan hayalimde kocaman pırıl pırıl ZEYNEP ismi dönmeye başladı...evet bu bebeğin adı Zeynep olacaktı dememe rağmen bebeğimizin cinsiyetini açıklayınca bizim için özel olan birinin isteği üzerine bebeğimize Bahar ismini koymayı daha uygun bulduk,yani tamam hayalimdeki isim olmayacaktı ama bu bebek çok istediğim bir bebekti yıllarca beklediğim (11 yıl) bir bebekti üstelik kız çocuğuydu ismine takılıp içerlemeye hiç gerek yoktu zaten o mutlulukla bunu kafaya takmak bile kalıma gelmedi...Olsun dedik,Bahrar da güzel inşallah Bahar olsun...ve oldu da...

Ardından bir bebeğim daha oldu...cinsiyetini öğrenmek için doktora gittiğimizde doktorun ''kıza benziyor'' deyişi bizi bir kez daha mutluluktan deliye döndürmeye yetti ama bu kez olur da Allah nasip edip kucağımıza alırsak adı Zeynep olsun dedik ..yine olur da kız değil de erkek olursa adını Bekir koymak istedim..Hz,Ebu Bekir (r.a) Peygamber efendimize (s.a.s) olan sadakati ve sevgisi beni ona hayran bırakmıştır her zaman yani elimde iki isim vardı biri Zeynep biri de Bekir...

Bebek doğdu ve bebek doktorun dediği gibi kızdı...yani bu bebek Zeynep bebekti..
Ama Zeynep ne demekti?...bunu henüz araştırmamıştım..aklıma bile gelmemişti bunun anlamını araştırmak çünkü çok iyi biliyordum ki Peygamber efendimizin kızının da torununun da ismi  Zeynepti..

Zeynep isminin anlamı da çok güzelmiş oysa...Zeynep:Babasının süsü demekmiş bir başka anlamı da değerli taş,mücevher kısaca kıymetli olan herşey anlamını da taşıyormuş..

Bir kez daha sevmiş oldum bu ismi böylece...

Babasının süsü...Annesinin hayali :)

Zeynep:Babasının süsü,güzel olan herşey...

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

20 yorum:

 1. Zeynep'in anlamını bilmiyordum, çok da güzel ve anlamlıymış.
  Biz de Zeynep ve Ayşe arasında kalmıştık ve birçok arkadaşımız Zeynep ismini o sıralar çokça tercih ettiğinden Ayşe de karar kılmıştık.
  Allah bağışlasın çocuklarınızı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe ismi bana hep anaç gelmiştir Ayşe isminde tanıdığım herkesi de sevmişimdir kaderi güzel olsun inşallah Rabbim cümlemizin çocuklarına bağışlasın Ayşe bebegi bolca öpün benim için❤

   Sil
 2. İsmi gibi kendisi de çoook güzel maşallah 🙏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman bahar daha guzel diyim:) zeynep suan pek anlamasa da bahar anladığı için bana darılabilir :)

   Sil
  2. Doğruuuu bu mantık olarak daha uygun şimdilik;)

   Sil
 3. Allah analı babalı büyütsün her ikisini de 😃 zeynepler çok zeki olurlarmış.😃 Hadi inşallah diyelim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiki çocuklar zehir gibi Rabbim korusun hepsini çocuklar çok güzel ❤ inşallah.

   Sil
 4. Allah nasip ederse ben de sizin gibi, bi kızım olursa ismini Zeynep koymak istiyorum belki yanına ikinci bi isimle :) isminin anlamı da manevi değeri de çok güzel, ismiyle yaşasın kızınız da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynebin yanına ne yakışır bilmem Duru olabilir mi bilemiyorum Duru da anlam olarak çok güzel Allah kaderini güzel eylesin inşallah çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için.

   Sil
 5. Zeynep ini öperim ben senin. Canım benim Allah bağişlasin Saliha lardan olsun insAllah.gönlünce büyüt hep güzel günlerini gör evlatlarinin.ayrıca insAllah "0" Zeynep lerede Komsu olun cennette.aminnnn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin Ayşegülüm inşallah hepimiz onlara komşu oluruz kardeşim inşallah.

   Sil
 6. Kız çocuğuna çok yakışan bir isim olduğunu düşünürüm her zaman. Allah Zeynep'inize ailesi ve sevdikleriyle hayırlı uzun ömür versin.Bahtını güzel eylesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşim de aynen böyle demişti Zeynep mi koysak dediğimde;) kızlara çok yakışır dediğini dün gibi hatırlıyorum Rabbim razı olsun size de selamet huzur ve bereket nasip etsin inşallah çok teşekkür ederim.

   Sil
 7. ZEYNEP EN SEVDİĞİM İSİMLERDEN. BİR KIZIM DAHA OLURSA KESİN ZEYNEP OLACAK:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah ❤
   Türkiye'de en çok konan isimmiş:)

   Sil
 8. Rabbım Analı babalı büyütsün inşallah Sağlıkla huzurla inşallah Ailenizle ..Zeynep İsimi gibi Rabbım bahtını da güzel eylesin inşallah Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun kardeşim çok teşekkür ederim Rabbim tüm çocukların bahtını ömrünü hayırlı eylesin sevgiler❤

   Sil
 9. Benimde kızım için düşlediğim isim. Allah nasip ederse. Aslında ben bir hediye için belirlemiştim ama başka bir isimdi. Berr-berra ismini seçmiştim :) daha sonra peygamber efendimizin bu isimde iki hanımın ismini Zeynep olarak değiştirdiğini öğrenince bende değiştirdim. Berr temiz kirlenmemiş manasına geliyor. Allahın isimlerinden biri aynı zamanda. Temiz olma yalnızca allaha özgü bir sıfat olduğundan dolayı böyle uygun görülmüş :) Allah bütün çocuklara hayırlı ömürler nasip etsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berra da çok güzel bak onun anlamını da senden öğrendim çok güzel isimler var aslında biz eskilere değil de yenilere baktığımız için aklımız karışıyor bazen ama olsun bak sen ismini seçmişsin dilerim huzur dolu bir yuvan dünya tatlısı bir Zeynebin olur canım benim ❤

   Sil