20 Ocak 2017

Senin Seccaden Mi Benim Seccadem Mi?Evli çiftlerin ''senin'' ve ''benim'' kavramlarını evlendikten sonra kullanmamalarına dair tatlı ve sıcacık bir hikaye:


Zamanın birinde mü'min köylü vatandaşlarımızdan biri tarlasına hasat için çift sürmeye gitmiş. Hava da üşütecek kadar soğuk imiş. Akşama kadar bir çift öküzleriyle çiftini sürüp akşam saadethanesine dönmüş. O zamanlar evin ısısı ve ışığı ocağı konup yakılan kütük ile olurmuş.

Evde hanımefendi ocağa kütüğü yerleştirmiş, ateş ile tutuşturmuş. Akşam çorbasını kaynatmış. Beyinin gelince alacağı abdestin sıcacık suyunu da hazırlamış.

Eşini dışarıda karşılayan hanımefendi öküzleri alıp dama bağlamış. Otunu, samanını ve yemlerini verip koşarak evine girmiş. Bu arada, hazırlanmış su ile abdestini alan beyefendi bir taraftan abdest suyunu duvardaki peşkirle silerken, bir taraftan da ocaktaki kütüğün ateşiyle ısınıyormuş. Hanımına, "Yemekten önce namazlarımızı kılalım, hele şu seccademi de seriver hanım" deyince, hanımı sormuş:

- Bey senin seccadeni mi, benim seccademi mi sereyim? diye sormuş.

Beyefendi önce duraklamış, sonra da;

- Hanım senin seccadeni ser, diye karşılık vermiş.

Hanımefendi koşarak gelinlik sandığını açmış. Gelin olurken hazırladığı seccadeyi aldığı gibi koşarak beyinin bulunduğu odaya varıp elindeki seccadeyi sermiş. Buyur bey, seccaden hazır diyerek eşini namaza davet etmiş.

Beyefendi seccadenin ayakucuna durmuş. Önce düşünür gibi yapıp, seccadeyi kaptığı gibi ocaktaki yanan kütüğün üzerine atmış. Seccade yanarken hanımına dönerek:

- Hanım senin seccaden yandı. Şimdi BİZİM seccadeyi getir ser, onda namazımı kılayım demiş. Hanımefendi şaşkınlıkla koşarak her zaman namaz kıldıkları seccadeyi getirip sermiş. Namazlar kılınmış. Sofraya oturunca seccade konusuyla ilgili sohbet başlamış. Hanımefendi:

- Bey, sen haklısın. Ben gelinlik seccade ile namaz kıldırmakla hem seni mutlu edeyim, hem de kendimi o günlere götürerek mutlu olalım istemiştim diyerek tatlı başlayan sohbeti tatlılıkla bitirmiş.


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

15 yorum:

 1. Çok güzel bir hikaye. Sen ben ve senin benim yok artık. Biz varız demek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz olmak için evlenmiyor mu insan? ..elbette olmamalı.

   Sil
 2. Ne güzel bir hikaye.Şimdiki evliliklerde çok bulunmayan "BİZ" kavramına çok güzel bir örnek olmuş.Elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdilerde ama sizinkiler ama bizimkiler de var :)

   Sil
  2. Valla özellikle aileler konusunda var yani 😃 seninkiler şunu dedi benimkiler bunu yaptı 😃

   Sil
 3. Şu hanımın sabrını,beyin duyarlılığını bir gösterebilsek...

  YanıtlaSil
 4. Evlilik zaten biz olmak değil mi? :)

  YanıtlaSil
 5. Biz olamamak,olabilmek; tüm mesele ya da çözüm .

  YanıtlaSil
 6. Valla iyimiş el emeği yanmış bişey dememiş. Bana aynısı yapılacak çok üzülürdüm. Ama evlenince senin benim mi olurmuş. Adama da hak vermeden edemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşim namaz kılmaya devam etsin bütün seccadeler bütün çeyizi feda olsun!

   Sil
 7. İşte gerçekte böyle olmuyor, senin paran benim param diye sürüp gidiyor çatlaklar...

  YanıtlaSil
 8. Hikayeyi okuyunca kendimi bir yokladım. Çok bencil olmasam da bazen dile geliyor senin benim olayı. Neyse yaktırmayalım seccadeleri şimdi, seni, beni geç biz varız artık;)

  YanıtlaSil