18 Ocak 2017

İçiniz Size Konuşuyorsa Siz De İçinize KonuşunKafamın ve kafamın içindeki düşüncelerin izleyicisi olurum bazen,özellikle de sabahları!..
Sabahları uyanır uyanmaz aklıma gelen düşüncelerin tüm günümü etkilediğini biliyorum,çoğunlukla da uyanır uyanmaz düşündüğüm ilk şey saatin kaç oluşudur..

Saat kaç?

Namazın kılınması gerektiği saatin kaç oluşundan sonra aklıma ilk gelen şeylerden ikincisidir..evet,saat kaç?

Saate bakarak yol alıyor beynim..

Saat kaç?
Güneşe ne kadar var?
Hava nasıl?

Bu üç soru ile güne başlarım..kahve suyumu kaynatıcıya koyup ısınması için düğmeye bastığımda gün içinde yapılacaklar değil sanki en derinlerimde yer alan mevzuları bir bir o suyun kaynama süresi esnasında çözülmesi gerektiğini hissediyorum...dün yaşanan bir olayın analizini bu saatte yapabiliyorum örneğin veya dün çözemediğim bir olay ile ilgili nihayi kararımı verebiliyoum bazen..

Bazen diyorum çünkü çoğu zaman gerek yorgunluktan gerek bir olayın altında kalıp gün içinde ertelenen önemli bir şeyin yapılmamış oluşu veya yarım kalmış oluşu kalbime değil beynime sıkıntı veriyor...

İçsesim!

İçim bana konuşur bu saatte...öyle şeyler anlatır ki ben bazen ona karşı hem savunmasız hem çaresiz hem haklı hem haksız oluyorum...beynin oyunu mudur vicdan sesimin daha yüksek sesle kulağıma duyuluşu mudur bilmem ama sabahları böyle bir ruh hali ile içim bana ben içime konuşurum...

Olumsuz düşünceleri engellemek gerek.Günün başlangıcı nasıl ki tüm günü etkiliyorsa belki de o gün hayatın geri kalan kısmını da etkileyecek bir anlayışın temelini atıyor oluşunu kavramam gerekiyor..

Olumsuz düşünceleri bıçak gibi kesen ve önünü kapatan en etkili şey salavat getirmek veya şehadet getirmek oluyor.
Bu olumsuzlukları düşüneceğine daha faydalı bir şey düşün! diye tehdit eder gibi sesleniyorum içsesime..

Daha faydalı şeyler düşünüp daha faydalı şeyler söyleyip beynin hem yatkın hem dingin olduğu bu saatlerde kendini iyiye  yönlendirmesini yapmaya çalışıyorum...Nedir içsesim senin söylemeye çalıştığın?..

Daha henüz uykunun çıkışında yakalayıp anlatmaya çözmeye çalıştığın nedir?..
Dinliyor ve söylediklerini önemsiyorum,dikkate alıyorum ama oyunlara getirme beni.

Eleştiri yapıyorsun,bir olaya odaklıyorsun beni ve bu olayın her yanını her yönünü sahneye çıkartıp beni oluşturan daha onlarca yanımı karanlıkta bırakıyorsun..

İçsesim!
Beni bazen çözüme değil soruna yönlendiriyorsun..Beni tanıdığını için yapıyorsun bunu,biliyorum ama yapma bunu.
Bana bunu yapma..
Sana hak verdiğim noktalar elbette var ama resmin tamamı bu değil...sadece bu kadarla sınırlı değildir bahsettiğin olay..

Bir noktadan yola çıkarak bütün yolları kapatıp hele ki çözüm süreci hakkını yok sayıp vicdanıma saldırıp duygusal olarak beni yormaya yontmaya yıpratmaya çalışma..ben zarar görürsem sen etkilenmeyecek misin iç sesim? 

:)

Salavat getirelim,şehadet getirelim içsesim,şehadet getir..
Nefeslen bi..kahveden bir yudum iç..


Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhu ve resûluhu..Unutmayalım içsesim...
Allah'ın zikriyle hem sen hem ben mutmain olalım...


Allah'ın zikriyle kalpler mutmain olur.

RA'D Suresi 28. âyet


Günaydın :)

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

24 yorum:

 1. Ben de aynı şekilde namazı kaçırmamak için saate göre uyanıyorum 😃 Ardından da kızımı düşünüyorum.Koca bir beyin dolusu aklıma geliyor herşeyiyle.Ardından yemek,bulaşık oyy bitmiyor zaten 😃 Güzel bir yazı olmuş.Kelime-i şahadet zinciri kurulmuş olur sayenizde.Şahsen ben getirdim.İnşallah herkeste bir kere bile olsa getirir.😘 Teşekkürler paylaşım için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabahları evin dağınıklığına benzeyebilir beynimiz doğrudur :)
   Evi biraz akşamdan toparlamayı dene sabah daha toplu bir ortamda uyanmak işe yarıyor ve tabii ki salavat getirmek de çok etkili zikir ise nerdeyse herşeyi sünger gibi siliyor :) Allah kolaylıklar nasip etsin inşallah.

   Sil
  2. Akşam öyle bir telaş içindeyizki esimle.Hic vaktimiz kalmiyor.Bizim yemek faslımz sohbetten dolayı baya bir uzuyor.Sonra bulasikları makinaya atıyorum,kizimi yediriyorum,camasır ütü derken uykusu geliyor uyutyrm,tekrar yatsı namazı derken yeter diip yatıp tlfn bakıyorum 😃 aminn.Allah kabul etsin 😃

   Sil
  3. Akşamları her ev hemen hemen öyle ben öğlen uykusunu kaldırmaya çalışıyorum küçük kızımdan en geç 8de uyuyunca çok güzel dinleniyoruz büyük kızım da 9 suları uyur masal dua derken biraz üzüyor ama ev sakinleştiyor çocuklar uyuyunca demem o ki mümkünse çocuğu erken uyutmak çok daha iyi❤

   Sil
 2. iç ses gerçekten de ne kadar öenmli hep güzel yönlendirdiği takdirde :) bu arada yeni yazıma beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette yönlendirme işe yarıyor ama zikir veya salavat daha çok 💕
   Sevgiler.

   Sil
 3. Olumlu düşünelim olumlu olsun :D

  YanıtlaSil
 4. İç ses kulluk görevlerimizi layıkıyla yerine getirdikçe doğru yolu Rabbimizin izni ile buldurur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah kardeşim amin.Rabbim şaşırtmasın.

   Sil
 5. Güne başlarken sorulan sorular galiba hep aynı. Pek başka olacak gibi değil sanki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoğu zaman bu sesler suçlayıcı veya yanıltıcı olabiliyor bu yüzden salavat veya zikirle kendimizi koruma altına almalıyız.

   Sil
 6. Allah razı olsun iyi bir hatırlatma yapmışsınız. İnsana demek ki zaman zaman böyle hatırlatmalar yapmak gerek. İstifade ettik.

  YanıtlaSil
 7. Bende hemen kalktığımda saate bakarım :) Çok güzel iç ses yazısı olmuş gerçekten emeğine sağlık En güzeli dediğin gibi zikir veya salavat ....Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilimizden düşmeyecek bir zikir bir sözümüz olmalı belki.Benden de sevgiler.

   Sil
 8. Aynı şeyleri ben de sık sık yaşıyorum. Sanki yanlış olduğunu hissettiğim şeylerde bu durum artıyor. Ama sakin kalmalı içimizin dolduruşuna gelmemeli. Yoksa hayat zindan herkes düşman olabiliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçses bazen vicdanımızın sesi de olabilir bana çok olur ve genelde Adem Güneş'in şu sözü gelir aklıma:
   *Eğer,''ama''larla vicdanınızı susturuyorsanız;kendinize ve sizi insan yapan vicdanınıza karşı çok büyük bir haksızlık yapıyorsunuz demekir.
   Velhasılı bu sesler sıradan sesler olmayabilir bazen.

   Sil
  2. Haklısınız kendi yanlışlarımızda sebep bulmak vicdan mekanizmasını öldürür. Ama bize yapılmış haksızlıkları sürekli beynimizde canlı tutmak da bizi kindar yapar. O halde kendimizi sorgulamalı başkasını da kendi haline bırakmalıyız diye düzelteyim. Bana yapıldı öyle ise ben de şöyle deseydim böyle yapsaydım sesleri çok bunaltıyor bazen beni. O zaman dilimlerinde dinlememeyi öğrendim içimi.

   Sil
  3. Bize yapıldı biz de aynı şekilde cevap vermeliyiz tarzında düşüncelerimiz elbette olabilir,nefs taşıyan zayıf bir varlıktır insanoğlu ama mümin akıllı olur değil mi,vesvese illetinden kurtulmayı da Allah'ın izniyle başarabilir,içimizin ve dışımızın güzel olması ahlakımızın daha da hoş olması dua olsun dilimizde inşallah..size hak veriyorum,her sözü dinlenmemeli içsesin yoksa insan düşünmekten ve içindeki gırdaplarda boğuşmaktan bitap düşer..

   Sil
 9. Ben de iç sesim beni rahatsız edince ayet el kursi okurum üstüste, ya da çok sıkıldıysam ya da bir konuda elim kolum bağlı kalmışsam. En sonunda ferahlarım her zaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rabbim "Biz insanlara Kur'an'dan şifa olan şeyleri indiriyoruz demesi bu dediğinin de bir kanıtı sevgili Handan,iyi gelmez mi hiç❤

   Sil
 10. Canım sana mumkunn olan en kisa zamanda bir video hazırlayıp atıcam meilini daha yeni gördüm.ama çekecek biri lazım bana.kaydettim buarada çok teşekkürler guvenin için.

  Canimn gelelim sabah uyanma faslina ben varya uzun zamandır sabahları hep homurdanarak uyanıyorum canım kardesim.hatta hiç uyanmak bile istemiyorum.ama mecburen uyarınca aklıma gelen ilk şey eyvahhh insAllah namazı kacirmamisimdir oluyor.genellikle uyurken içimden ne okuduysam uyandigim zaman dilimde o dua yada ayet oluyor.ama şu kadar söyliyim iyiki var o ayet ve salavatlar.yoksa ben uyanır uyanmak katliam yapabilirim evde her sabah😁😁😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlattıklarından çok yorulduğunu anlıyorum kardeşim yaptıkların az değil Rabbim mükafatını her iki cihanda versin inşallah..
   Mesajını bekliyor olacağım 💕

   Sil