7 Ocak 2017

Gece Okumaları - Çocuk Masalları - Kaliteli Zaman


Küçük kızım büyüdükçe kendi yatağında uyumayı reddetmeye başladı.Park yatağının derinliğini göz ardı edip yataktan çıkacak kadar istemez oldu bunu.Uzun zamandır kendisini başka yerde uyutup uyuduktan sonra yatağına alır oldum.Ayrı bir yatakta yatması henüz tehlikeli olacağı için de sanırım bir süre bu böyle devam edecek..

Park yatakta yatmak onun için özgürlüğünü kısıtlamak olduğunu anlıyorum,uyandığı gibi evin içinde dolaşma imkanını elinden aldığımızı da biliyorum ama evi dolaşma esnasında gizli tehlikelerden korumak veya bizim uykuda olduğumuz bir vakitte (gece yarısı) uyanmasına karşı park yatakta bir süre daha uyutmak zorundayım...lakin bu durum canımı sıkıyordu.

BİZİM ŞER SANDIĞIMIZ ASLINDA BİZİM İÇİN HAYIRDIR


Peki şimdi ne yapıyoruz deyip ikisini de bir arada uyutmayı denedim...
Büyük kızımın yatağında uyutmaya çalıştım ikisini bir müddet...uykuya dalmak belki daha kolay olur diye düşündüm ama iki çocuğu birden uyutmanın ne denli zor olacağını ilk kez yaşadım hayatımda..

Yaş olarak birbirlerine yakınlar ama biri daha bebek sayıldığı için büyüğünü ikna edip uyutabiliyor ama küçüğünü ne yerinde tutabiliyorum ne de yatağına alabiliyordum...böylece tek çare sessiz ikisinin de veya daha doğrusu üçümüzün de yatabileceği bir odaya geçmek oldu..Yatak odasına!

Her akşam saat sekiz suları dişler fırçalanır,ardında odaya çıkılır yastıklar sıralanır bir masal büyük kızıma bir masal küçük kızıma seçilir anne ortalarına girip masal okuma faslı başlayatılır...

En Çok Okunan Masal Kitaplarımız
Bazen masal bitse bile uykuya dalamıyorlar,bu durumda kendilerine uyuyana kadar Kur'an okuyor veya salavat getiriyorum...büyük kızıma bu durum oldukça iyi geldi..çünkü Kur'an kursunda öğrenmesi gereken sureleri her gece tekrarlayarak hatta ezber olarak verilmeyenleri bile öğrenme imkanı doğuyor,küçüğü ise tam oalrak neler öğreniyor aklında neler kalıyor henüz konuşmadığı için anlayamıyoruz.
Küçüğü masal okur gibi kitbın çizimlerine bakarken anne kitap okur her ikisine de.Masalın ardından da küçük sureler tekrarlanır sonra benim hangisine doğru dönme kararsızlığını bitiren birinin sağa birinin sola dönüp uykuya dalmaları ile bu durum son bulur...anne,yani ben tam ortada,ne sağa ne sola dönemeyecek kadar kararsız kalıyorum çoğu zaman da uyuyakalıyorum kızlarımla..
Günün en verimli en kaliteli zamanını böylece yaşamaya başladık bir anda... işte bu okuma faslı sayesinde ve küçük kızımın yatağında yatmama isteğinin sonucu birbirimizle sakin verimli güzel vakit geçirir olduk.Sizin çocuğunuz veya çocuklarınızla geçirdiğiniz en verimli en kaliteli vakit ne zamandır,nasıl bir formül uyguluyorsunuz?

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

6 yorum:

 1. Çalışan anne olarak hayatın koşturmacayla geçtiğini düşünüp çocuklarıma yeterli vakti ayıramadığım için üzülüyorum.Zaten çok fazla kalmıyorlar bizimle. En küçüğüm kız. O da üniversiteye hazırlanıyor.Kendi arkadaşları da devreye girince kaliteli vakit filan kalmıyor. Gerçektrn de çocukluklarını iyi değerlendirmek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaç saatliğine dahi olsa çalışmayı isterdim..evin dışında bir uğraş başka bir çevre bana iyi gelirdi diye düşünüyorum..ama çocukları bırakacak kimsem yok böylece bu da erteleniyor konu bu değil yalnız çalışan bayanların da yaptığı iş oldukça zor olduğunu vurgulamak istedim,çocuklarımıza vakit ayırmak gittikçe zorlaşıyor evet ama az bir zaman dilimi bile çok faydalı oluyor.

   Sil
 2. Kesinlikle uyku öncesi çok kaliteli bir zaman. Hele bir de ruhları dingin, enerjilerini atmışlarsa...biz de uyku öncesi kızımla günün kritiğini yapıyoruz. Bir tane hikaye okuyorum. Bu konuda zır da olsa anlaştık. Yoksa arkası gelmiyor....iki çocuk ve yaşları yakınsa bire bir kaliteli vakit bulmak zor. İkisi aynı anda konuşuyor çünkü.
  Bir gün birinin, bir gün birinin yatağında okuyorum kitabı, bu da ayrı bir sorun oluyor bazen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biri anlıyor biri anlamıyor diye sıkıntı çekiyorum aslında hala da öyle ama küçüklerin yaptığı bir şey var ki buna basıp yol alıyorum,büyük çocuk kopyalamak!..bu yönden yaklaşınca küçük de ayak uyduruyor bir süre sonra.

   Sil
 3. Bizde de durum aynı. Günün koşturmacasi bitmediği için sadece yatmadan evvel oğlumla vakit gecirebiliyorum bu sayede namaz sürelerini ezberledik bi kaç tane çok şükür.salavat getiririz beraber ben ona dini hikareler anlatırım.masal değilde onun yerine peygamber efendimizin anlatırım mesela.çocuklarını nasıl sever torunlarini nasıl sever onlarla nasıl oyunlar oynarmış.sahabisi anlatırım. Mesela oğlum 6 yaşında ve her erkek çocuğu gibi çok hareketli atraksyon düşkünü.ben sahabinin içinden hangisi nasıl cenk edermiş savaş meydanında hangisi daha güzel Kılıç kusanirmis hangisi yaşlilarına nasıl merhamet edermiş onları anlatırım dilim döndüğünce anlayacağı şekilde.Hz. Ömeri anlatirim nasıl. Adaletli olduğunu. Hz ALİ yi anlatırım r
  a. (Allah c.c cumlesindenrazi olsun)
  Bu sayede hem onları tanıyor hem seviyor.hem kendi kisiLigi onları örnek alarak şekilleniyor.bu sayede dikkat ettim çocuk bişeye şaşırtıcı zaman subanallah.diyor.kosturup oynarken Allahü ekber diyerek kosturuyor.her işine sağ tarafla başlıyor besmelesi ağzından hiç eksik olmuyor.bazen tabletler oyun oynuyor kendi hiç farkında değil ama dili alışmış ya sAnavatan çekerken ben onu seyre diliyorum o kendinden geçmiş sanki hiç orada değil gibi.sözde oyun oynuyor ama aslında ibadet ediyor.maşallah ben çok Ağlıyorum bu hallerini görünce. İnşAllah rabbim büyüdüğü vakitte bu istikametten ayırmasın. Aminnn. Cumlemizin evladını peygamber efendimizin s.a.v ahlakıyla ahlaklandirsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarımıza kendi kahramanlarımız kendi hikayelerimiz kendi adetlerimizi anlatmak öğretmek gerek...Allah utandırmasın Ayşegül kardeşim çok güzel şeyler yapıyorsun inşallah meyvelerini toplamak da nasip olur canım öpüyorum seni ve yavrunu Rabbim gücünü ilmini artırsın(amin)

   Sil