29 Eylül 2016

Şirinler Köyü Júzcar

Júzcar

Canlı bir tema parkı gibi köy.Endülüs'te bulunan Şirinler temalı köyün evleri bembeyaz iken ve Şirinler ile hiç bir ortak noktası yokken Şirinler filmini önplana çıkartıp reklamını yapmak için köy ünlü firma Sony tarafından köydeki evleri maviye boyamaya karar verir.

Bu hareket köye ün ve şöhret katmış.Zaman içinde de bu köy meşhur olup çocuklu ailelerin akınına uğramış haliyle..

Júzcar

Köyde bulunan bütün yapıların mavi renge boyanması dışında köyün bir çok yerinde Şirin kahramanlara da rastlamak mümkün.

Júzcar


Júzcar

Júzcar

Júzcar

Júzcar

Júzcar

Júzcar

Sony filmin tanıtımından sonra evlerin tekrar beyaza boyanabileceğini bildirmiş olmasına rağmen köy hala mavi ev ve yapılara sahip.OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Orjinal 2 Kişilik Bavyera Porselen Fincan Takımı - Çekiliş Yapıyorum


Koleksiyoncu değilim ancak sanırım günün birinde bir koleksiyonum olacak gibi..porselen fincan takımlarını (tam takım olarak değil tek fincan tek tabak hadi bilemedin iki kişilik olması şartıyla)veya zarif porselen tabaklardan oluşan bir porselen koleksiyonum olsun ister gibiyim çünkü elimdeki malzemenin sayısı gittikçe artıyor ve bu bağlamda ümitvar hissediyorum kendimi.

Ancak!..

Rabbena hep bana olmaz olmamalı...çok severek aldıklarımı gözümden sakınsam bile her gün kullanmaktan bulaşık makinesinde yıkamaktan asla çekinmiyorum,saklayıp veya bir rafa dizip de kullanamama ihtimali de hep olacağı için bugün kullanmayı seviyorum..

Bencil olmayıp başkaları da kullansın,kullanırken hem keyif alsın hem sevinsin istiyorum,evet çekilişle ancak hediye edeceğim ince pürüzsüz detayı ile renkleriyle şekline ne demeli her şeyiyle güzel ikili bir fincan takımım var henüz el sürmediğim..

Kim el sürmek ister?..

Bu güzelliklere sahip olmak isteyenler elbette ki izleyicilerimden biri olacaktır bu yüzden yorumlarınızı eksik etmeyin.
Çekiliş yapılacağı için lütfen izleyicim olduğunuzdan emin olun.

Blog
Google
Twitter
Facebook
Instagram gibi sosyal ağlarda paylaşım da zorunludur hangi alan kolayınıza geliyorsa orada paylaşın sevgili arkadaşlar...yorumunuza aktif bir mail adresi de eklemeyi unutmayın olur mu?

Etkinlik Ekim 15'de son bulacaktır...havalar da iyice soğuyup mis gibi sıcak çayını şanslı izleyicim yudumluyor olacaktır muhtemelen :)RİCA:

Kampanya/Reklam/Tanıtım vs gibi blogların katılmamaları rica olunur..

FİNCAN TAKIMINI DAHA YAKINDAN İNCELEYELİM Mİ?


Görüntüsü de güzel tasarımı da zarif içimi de eminim ki ve emin olun ki çok keyiflidir,orjinal Bavyera porseleni olup iki adet fincan ve tabağından oluşmaktadır..Fincanlar seçeceğim çaylar ile birlikte talihli arkadaşın kapısını çalacaktır..

Önümüzdeki günlerde bir çekiliş daha
En çok kim istiyorsa onun olsun dilerim :)


ETKİNLİK SONA ERMİŞTİR.OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

27 Eylül 2016

Hangi Blogları Okuyorum #4


Hemen hemen her gün yeni bir blog ile karşılaşıp yeni bir insanın dünyasına girmiş oluyorum..blog alemi bu yüzden güzeldir!dedirten bir hal..ki blog alemi sana yakın,cana yakın,hayata yakın ilgi alanlarına yakın bir insana rastlamanın en güzel yoludur günümüzde..blogu olan,blog sahibi olan kolay kolay yalan söyleyemez,samimiyetinden kolay kolay ödün veremez,blogcu dürüst olur çoğunlukla,şirin olur sempatik olur kısaca gerçek hayatta olamayıp olmak istediği her şey bu alanda bu mekanda oluverir..

Epeydir okuduğum bir kaç blogu sizinle de tanıştırmak istiyorum bugün,üçü de birbirinden tatlı samimi ve sempatik hanımefendiler..

Hanımefendi dedim de ilk başta ondan bahsetmek olmazdı sanırım..


İSTANBUL HANIMEFENDİSİ


Akla hayale gelmeyen dünyada varlığından haberiniz olmayan ürünler,bitkiler,tarifler ile şaşırtan blog ve tatlı sahibesi..
Selam olsun...güzelliklerin devamı hep mi hep olsun.

Ziyaret için:İSTANBUL HANIEMFENDİSİMARİFETLİ MUALLİM


O bi şirin bi marifetli bi tatlı muallim...
Kız muallime neler yaptın neer diktin yine,gördüüüm görüdüm ama yorum yapamaya vakit bulamadım,ezeli kusurum(bağışlarsın dimi?)...

Takip edin bu kızı,yaptıklarına iyice bakın derin,bir gün ünlü de olabilir ;)

Ziyaret içim:MARİFETLİ MUALLİM
İÇİMDEKİ MASAL DÜNYASI


Gezgin misin sen,bilgin misin sen nesin?..içindeki masal dünyasına yolculuk yaptıran tatlı bayan!...acep şu anda hangi ülkede hangi şehirdesin..
Şirin şey seni!...

Okunası bir blog,eli de kalemi de marifetli ve güzeldir..tavsiye ederim.

Ziyaret etmek için:İÇİMDEKİ MASAL DÜNYASI

Güzel bloglar güzel insanlar bunlar,bi uğrayın derim ;)

Sevgilerimle..OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

26 Eylül 2016

Amaretti Kurabiye - İkramlık/Tadımlık


Tanıştırmama izin verin;

AMARETTİ KURABİYELERİ

Ana malzemesi badem olan minik lokmalık,tadımlık,ikramlık bağımlılık yapan İtalya kökenli kurabiyeler..
Bu bisküvinin özelliği nedir diye soracak olursanız size kısaca ''unutulmaz tadı!'' derim ..kahveye bu kadar çok yakışan ama bizim demli çay ile de sıkı bir dostuğun sinyallerini veren mutlaka denenmesi tadılması gereken bir lezzettir diye eklemk istedim bloguma..

Tadını Paros adasında yaşadığımız yıllarda tatmıştım..aklımda kalmış ancak ikram edildiği için neyin nesi olduğunu çekindiğim için soramamıştım...buraya geldikten sonra da tesadüfen marketten alıp eve geldiğimde bu bisküvilerin adada ikram edilen bisküvilerden olduğunu fark edince uzunca bir süre marketin hep aynı rafında buldum kendimi...şu var çünkü;yemeye başlarsan duramıyorsun,kahve çayın varsa bu ikisi gölgede kalıyor sen bisküvilerden kopamıyorsun bu sefer...ama çay veya kahve olmadan da tadını tam alamıyorsun..evet enteresan bir durum :)

Ekleyeceğim tarif yabancı bir siteden alınıp tercüme edilip bizzat denendi,hem de iki kez yaptıktan sonra sizinle paylaşmak istedim..ilk denemede istediğim sonucu alamadım belki heyecan yaptım belki acele ettim ama olmadı...bu gün bir kez daha denedim..daha sakin daha dikkatli..fırında çıkınca soğumalarını bekledim,tepsiden bir adet alıp tadına baktım..

İşte bu!...tarif paylaşılır ve mutlaka blogumdaki tariflerim arasında yer almalı diye düşündüm,bugün..:)


MALZEME&YAPILIŞI


125gr toz badem
2 yumurta akı
1.5 çay bardağı şeker
Bir kaç damla badem esansı
1 tatlı kaşığı vanilya

Tum malzemeleri rondoya koyup çektikten sonra 5dk dinlendiriyoruz..

Kullanılacak olan tepsiye yağlı kağıt koyup bisküvi harcını pasta süslemede kullandığımız poşet veya tabanca içine alıp aşağıda gösterdiğim uç ile minik minik toplar halinde bisküvileri tepsiye diziyoruz..arada az bir mesafe olmasında fayda var,kabardıklarından değil,pişirme esnasında yapışmalarını önlemek için yapalım bunu..

Harcımızın tümünü tepsiye sıktıktan sonra bisküvilerin üstünde oluşan minik tepeciği yok etmek için bir fincana biraz su koyup ıslak çay kaşığı ile bu tepecikleri düzleştirebiliriz.

180 derecede 15 ila 18 dakikada pişer,fırına göre değişiklik göstermesi muhtemeldir..çatladıktan sonra bilin ki ya pişmiştir ya da pişmek üzeredirler..gözünüz fırında olsun..Kullandığım uç.


 Bisküviler fırın yolculuğuna çıkmadan önce...Zevkli ayrıca da çok çok pratiktir bu kurabiyeleri yapmak ve kahve ile birlikte tüketmek..şu var ki verdiğim malzemeye göre çok fazlasayıda kurabiye elde etmeniz pek mümkün değil,tadımlık veya ikramlık oldukları için tarif sahibi bu miktarı uygun görmüş,bizim gibi ikramı bol paylaşmayı sevenler malzemeyi iki katına çıkartıp yapabilirler..İnternette bu tarifin benzeri olan bir çok tarife rastlamak mümkün,eksikleri de var fazlalıkları da,ilk denememde alışmış olduğu tadı yakalamanın verdiği rahatlık sonucu bu tarifi satın aldıklarıma yakın bulduğumu söyleyebilirim başka bir tarif de denemeye gerek duymuyorum açıkçası.

Bir çok tarif badem likörü de içermektedir,bazı tarifler ise badem esnasını dahi içermiyor,Amaretti bisküvinin özel tadı badem liköründen geliyor tahminimce ancak badem esnası da kuvvetli olduğu için bu arayı kesinlikle kapatıyor..Orjinal Amaretti İtalyan bisküvilerine alkolsüz en uygun tat karşınızda duruyor :)

Arzuya göre içine kakao veya nescafe de koyabilirsiniz..biz sade yaptık ;)

Mutlaka deneyin..

Şimdiden afiyet olsun...OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

24 Eylül 2016

Ormandaki Okuma Odası - Her Kitapseverin HayaliMeşe ağaçlarından yapılmış yine meşe ağaçlarla çevrili bir ev veya oda hayal edin..Odanın içinde odun sobası,yatak,rahat bir koltuk.Odanın duvarlarındaki bölmelerde çeşit çeşit kitaplar karşınızda büyük cam bir kapı ve dışarıda kar!
Nasıl muhteşem bir odadır bu!
Amerikalı bir firma olan Studio Padron tarafından düşünülmüş kitapseverler için çok özel ama çok da güzel bir kiralık oda..
Bu güzel oda her ne kadar aklım almıyorsa da New York'un bir ormanında konumlandırılmış..buraya gelen misafir zevkle kitap okuyabileceği gibi sessiz ve sakin bir ortamın da tadını çıkarır,odun yakan sobaya ne demeli...
Fikir süper,firma sahiplerinin misafirlerden rica ettiği süper bir şey daha var yalnız;Firma bu odayı ziyaret edip burada kitap okuyan vakit geçiren her misafirin odada bulunan kitapların içine gizli bir mesaj bırakması istemiş...gelecek olanlara güzel bir süpriz olur bu!

Dağ evi gibi,köy evi gibi,sığınma köşesi,gizli oda,kaçış yeri,huzur yuvası gibi varın siz seçin..


OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

22 Eylül 2016

Siyah Zeytin Güzellemesi


Domates ile peynirin en iyi arkadaşı,demli çayın yanına en çok yakışan meze,faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz yıllarca araştırma yaptıkça tamamlayamayacağımız benzersiz bir nimettir ayrıca fıstık ezmeli ballı ekmekle de nefis yakışır :) fıstık ezmesinde fıstık parçacıkları olmalı yalnız..siyah kurutulmuş zeytinin ister tek başına ister başka yiyeceklerle tüketimi kahvaltılarımızın olmazsa olmazıdır..

Biraz daha bilgi ekleyelim...

Kalori ve biyolojik değeri oldukça yüksektir bunların yanısıra ve belki de en başta bahsedilmesi daha uygun olup metni baştan silip zaman bakımından yazma lüksüne sahip olmadığım için aklıma gelmişken eklemek istediğim şudur ki zeytin Kur'an'i Kerim'de de zikredilen bir nimettir..

Kas gelişimi ve özellikle çocukların dişlerine çok iyi geldiğini yeni öğrendim..yaşlandıkça ortaya çıkan sıkça duyduğumuz kararakt yani perde inmesini önleme özelliği de vardır,siyah zeytin demir açısından da çok zengindir...muhteşem!..

Bu güzel nimeti nasıl tüketeceğiniz size kalmış,kurutulmuş siyah zeytin sadeliği ile de güzel şahsen severim ama içine bir şeyler katıp daha da güzel olduğu için aşağıda tarif ettiğim şekilde de yemeyi severim..

PUL BİBER

LİMON SUYU

ZEYTİN YAĞI

Kasemin içine bu üç malzemeyi zeytinlerin üzerine katarak sofraya alıyorum,elbette birden tüketilmesi güç bu yüzden bu kasecik durdukça tam bir lezzet şölenine dönüşüyor yavaş yavaş..günler geçtikçe pul biberinin lezzeti limon suyunun asiti ve keskinliği ile bütünleşip zeytinyağının yardımı ile siyah zeytinlere ince ve lezzetli bir sosa dönüşüyor..bu kıvama ulaşınca demli çaya çok çok ama çok yakışıyor...bir de ev ekmeğiniz varsa hele bir de o ekmek sıcak ise...baş döndürücü.!DİKKATLİCE OKUNACAK SATIRLAR


Siyah zeytin alırken dikkat etmemiz gereken bazı hususları da eklemekte fayda var.Açık olarak satılan zeytinleri almaktan mecbur kalmadıkça satın almayın veya güvendiğiniz satıcıdan alın arkadaşlar son araştırmalara göre zeytinlere renginin daha canlı olması için zehirli tekstil boyası,kararması için zeytin havuzlarına demir parçaları atıldığı tespit edilmiştir bu da insanda Alzheimer hastalığına yol açıyor.

Özellikle pazarlarda satılan uzun süre bozulmaması için tenekelere antibiyotik dahi kattıklarını duyuyoruz,aman dikkat.
Lütfen kaliteli ve ambalajlı ürünler tüketmeye özen gösterin,fiyatı birazcık daha yüksek olsun ama beraberinde sağlığımız da sevdiklerimizin sağlığı da tehditlerle karşı karşıya kalmasın,tükettiğimiz nimetler temiz olsun..


Kalamata/Kalamon Zeytini - Resim Kaynak:GREECE IS

Keşke Kalamata zeytinim olsaydı da onun resimlerini çekip koysaydım ama resim çekemeden tüketildi ne mutlu bize :) yine de internetten yukarıdaki resmi görmeniz için bulup ekledim..Kalamata zeytini de şahane bir zeytindir mutlaka denemenizi tavsiye ederim benim şahsen en sevdiğim zeytin türüdür.

Bu saattte böyle şeyler yazılır mı yazmanın tam zamanı mıdır bilmiyorum ama bakın işte,küçücük siyah bir zeytin insana ne tür duygular yaşatıyor..kahvaltı etmeyene kahvaltı yaptırır gözü almayana çay demlendirir hatta en üşengeç olanına bile ekmek yaptırır!..


Afiyet zeytin olsun!OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

21 Eylül 2016

Not Almanın Faydaları Nelerdir?Eski evimin mutfak dolaplarından
birisini boyuna not panosu yapmıştım.
Öyle bir köşeye dönüştü ki zamanla baktıkça ''sanırım ben en çok evin bu köşesini seviyorum''dediğimi bilirim.

Dolabın üzerinde yok yok.
Oğlumun cep telefon numarası,Mevlana'dan sözler,Şems-in cevaben yazdıkları,Yemek Tarifi,Perde ölçüsü,yine unutmak istemediğim bir kaç güzel söz vs...dolmak üzereyken evden çıkıp buraya geldik yoksa bu dolabın sonu ne olurdu merak etmiyor değilim.

Parlak bir fikrin ne zaman geleceği belli olmaz,gecenin yarısında bile olsa not etmen gerekebilir,o parlak fikir gecenin üçünde gelip not edilmesi gerekebilir,yanında mutlaka kağıt kalem olmalı insanın diye düşünüyorum.

Not aldığım konular genelde hedef olarak belirlediğim şey ile ilgili olur,örneğin blogum ile ilgili yayınlar hakkında çok not tutarım,her yerde tutarım,her yere de yazabilirim yazamazsam unutacağımdan çok çok eminim çünkü..Aklınıza gelen bir fikir önemli görünüyorsa o anda,o anda mutlaka yazılmalı yazan bir kalem bulunmalı bir parça kağıt etrafta mutlaka olmalı...

Notlarımı gözden geçirip okuyunca aklımda gün içinde çok çok daha fazla şey dolaştığını çok daha fazla kayda değer şeylerin olduğunu görüp bu kadar az not aldığıma veya kısa yazdığıma pişman dahi oluyorum.

Not Almamın Faydaları Nelerdir?


Bir zamanlar veya bir süre önce hatta bir gün öncesinde dahi almış olduğum bir not o anki ilgi alanımı,düşünme şeklimi,merak ettiklerimi ve tabii ki yapmak istediklerimi gösteriyor.

Kendime bir önbellek hazırlamak gibi bişey veya bir şeyleri gerçeğe dönüştürmek için zemin hazırlamada faydası oluyor.

Çocukların doktor randevuları,aşı günleri gibi bir çok şeyi not edince stresimin azaldığını hissediyorum,bak bunu bana hatırlat deyip kendini rahat hissetmek gibi bir şey bu.Danışabildiğim notlarım olunca düzenim da daha iyi bir şekilde ilerliyor.

Pişmanlık duymama da sebep olmuyor değil,yazdıklarım yapmadıklarımı hatırlatır bazen,yapamadıklarımı da tabii ki.
Gün içinde bir çok şeyin yapılabileceğini not ettiğim zaman notlara göz atıp içinden birini seçip hayata geçirdiğim zaman ciddi anlamda kendimi mutlu hissediyorum.

Söyleme Yap.


Yazıyorum yazıyorum ama ne kadarını yapabiliyorum ki demiyorum artık.
Aklımın karışık olduğu bir anda veya ne istediğimi bilmediğim bir anda notlara danışıp bir karar almak notlar sayesinde daha kolay oluyor,beynimdeki kalabalık birden boşalıyor net ve hedef olan bir eyleme doğru yol alabiliyor en azından ilk adımını atmış oluyorum.


Not almak güzeldir önemlidir bazen gülümseten bazen de düşündüren bir eylemdir,aldığınız notlar hakkında ne düşünüyorsunuz,notlar ile ilgili düşünceleriniz veya istifade ettiğiniz şeyler nelerdir?..ha bu arada kimin sözüdür var mı bilen.?

Söz uçar yazı kalır,demiş hani..ne doğru demiş diyen ne güzel söylemiş...eminim o da not tutmayı seven biriydi :)
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

20 Eylül 2016

Evrak Çantası


Sabahın erken saatlerinde kızımı okula götürürken yolda rastladığım biri var.
Altmışlı yaşlarda ince bir gövdeye sahip uzun boylu saçları belli ki genç iken sarıydı şimdilerde ise kırlar çoğalmış  böylece iki renkten farkli bir saç rengi çıkmış ortaya.

Üzerinde epey kullanıldığı her halinden belli olan takım bir elbise var.Kahverengi.

Ceketin cepleri deforme olmuş ellerinin bir çok kez buraya girip çıktığını gösteriyordu.Ceketin içindeki astar da yıllarca kullanılmaktan nasibini alıp eek boyundan hafifçe sarkıyordu.

Ellerinde yine kahve renginde yine epey kullanılmış bir evrak çantası var.

Her görüşümde dikkatimi çekip yanından geçerken yan gözle yanından geçtikten sonra dikiz aynasından bir kaç saniyeliğine bakıyordum.

Bu adam kimdi,böyle giyinip sık sık günün bu erken saatlerinde nereye gidiyordu,çünkü sürekli yollarda görüyordum her hangi bir işi olsa düzensiz saatlerde dışarıda olması biraz ters düşüyordu.

Öğrendim kim olduğunu,havaalanına gidenler ve orada çalışanlar söyledi...metal ve pet şişeleri toplayan adamlardan biriymiş meğerse..geri dönüşüme verdiği Pet şişe ve metal kutular ile geçimini sağlıyor her gün bunlardan toplamak için havaalanına sık sık gidiyormuş..

Hikaye gibi ama hikaye değil...bizim gözümüzde hiç de hoş olmadığını düşündüğümüz bir işi yapıyor gibi gelebilir evet çöp topluyor olabilir ancak işini öyle ciddiye alıyor ki her gün işine takım elbise ve evrak çantası ile gidiyor,topladığı metal kutu pet şişelerden de bu çantaya sığdırabilecek kadarını alıyor ..

Kendisine yetecek kadar,ne daha az ne daha fazlasını.OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

19 Eylül 2016

Şablon Tasarımları:Lokum Çocuk Kütüphanesi-Nazlı Çiçeğim-Kadın GirişimHayırlı sabahlar güzel bir hafta dilerim herkese..nicedir buraya şablon tasarımı yayını girmedim,tüm çalışmalarımı Deyabo Design bloguma aktarmadan evvel gözlerimdeki yorgunluk sebebi ile Dünya Göz hastanesi'nin yolunu tutmak zorunda kaldım,şükür ki gözlerimde gözlük gerektirecek her hangi bir sorun yoktu bunu duymak bile rahatlatıcı,gözlerime zulmettiğim ise gerçektir şüphesiz :)..

Doktor ziyaretinden evvel ve sonrasında hazır olup henüz tanıtmadığım çalışmaları tanıtmaya geldi sıra,daha fazla beklemenin bir anlamı yok çünkü şablon tasarımlarına aynen devam etmek istiyorum..

Benim için her zaman tutkulu bir hobi olduğunu dile getirdiğimi bilir yakından takip edenler karşınızda da bu tukunun en son ürettikleri var.

EN SON YAPILAN ÇALIŞMALAR

NAZLI ÇİÇEĞİM


Bu narin blog da ikinci kez tarafımdan yenilendi,blog yazarların çoğu yayınları dışında günümüzün ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak şablonlarını mobil uyumlu hale getirmeye başladılar.Bu kesinlikle yapılması gereken bir şeydir,çoğumuz gerek blog gerek sosyal medya olsun internete cep telefonumuz veya tabletlerimiz ile girmeyi tercih eder olduk...
Bugün tanıttığım tüm şablonlar son derece SEO uyumludur,dolayısıyla yayının Google'ın olabilecek en iyi sıraya çıkmasını kolayca endekslenmesinde katkıda bulunmaktadır.

Canlı olarak görmek için:Nazlı Çiçeğim


KADIN GİRİŞİM


Kadın Girişim ikinci kez tarafımdan yenilenen bir mekandır.Mobil uyumlu her cihazda görünümü şahanedir,anasayfanın ilk konusu geniş resimli olup altında yer alan konular ikişer ikişer sergilenmektedir.Yayınların tümü devamını oku özelliğini taşır.

Canlı olarak görmek için:Kadın Girişim

LOKUM ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


Şablon tasarımı oldukça detaylıydı zaman aldı haliyle ancak çok tatlı bir blog olduğu tartışılmaz,günümüzün ihtiyaçlarına birebir karşılık vermektedir.Tüm cihazlarda son derece uyumlu kullanımı rahattır.Ayrıca diğer tüm çalışmalarım gibi ballıdır,Google şablon değişikliği ardından üzerinde çalıştığım bloglara farklı bir gözle bakıp yükseliş sağlıyor..

Canlı olarak görmek için tıklayın:Lokum Çocuk Kütüphanesi


Hepsi hayırlı olsun hepsi seve seve kullanılsın inşallah :) 


Şablon tasarımı hakkında daha fazla bilgi almak isteyen arkadaşlar İLETİŞİM formunu kullanıp anında bana ulaşabilirler veya yorum kutusunu da tercih edip geri dönüş için mail adreslerini bırakabilirler.Herkese sevgiler :)


OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

18 Eylül 2016

Alberobello Köyünü Gördünüz Mü - İlginç Hikayesi Olan Otantik KöyHenüz bilmediğimiz ne güzel yerler var dünya üzerinde..ailece gidip görülebilecek rahat huzurlu bir yerleri de var bu dünyanın,bazıları da oldukça yakınımızda...


Alberobello köyü örneğin..
İtalya'da bulunan bu şirin köyün hikayesi de çok güzel köyün kendisi de.Dönemin vergi derdinden bıkmış olan halka  Dükleri evlerini koni şeklinde,taşların üst üste dizilerek kolay yıkılabilir malzemelerden inşa etmeleri tavsiye edilir.. halk evlerini bir gün kolayca yıkılabilir şekilde inşa ederek yaşamlarını sürdürüyor..ilk başlarda 40 kadar yapı mevcut iken günümüzde 1500 kadar yapı yer almaktadır...kısaca girişte belirttiğim sebeplerden dolayı halkın evlerinin yıkımı kolay olması için böyle bir çareye başvurmuş.


Evlerin bu görünümü ve türü bina kavramına girmediği için yıkıma uygun da görünebilirdi yıkılmamaya da..asıl mesela ve mantık evlerin çatısız olması kısaca...çatısız olan yapıların vergilerden muaf tutulma ihtimalini taşırdı.


Trulli evleri diye adlandırılan bu evlerin ana malzemesi Güney İtalya bölgesinde bol miktarda bulunup yıkıldıkları halde tekrar inşa edilmesi için kullanılan kireç taşından inşa edilmektedir..görünümleri oldukça şirin ve dikkat çekicidir..

Taşlı daracık yollar,şirin dükkan vemağazalar hatta kiralık evler bile bulmak mümkün buralarda..Akdeniz'in güzel bir köşesi otantik bir köyüdür Alberobello...İsmini telafüz edin:Albero-Bello...kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?
1996’da UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi bile girmiş olan bu şirin yer pek popüler olmadığı için pek bilinmiyor olabilir ancak yavaş yavaş burası da turist akımına uğramaya yolunda epey bir gelişme kaydettiği görülüyor..
Bu yazı ve içerik Değmesin Yağlı Boya tarafından hazırlanmıştır-İzinsiz,kısmen veya tamamen alınamaz.Ek bilgi içiniletişime geçmeniz rica olunur.

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

17 Eylül 2016

Jardin Majorelle - Yves Saint Laurent'in Gizli Bahçesi


Jardin Majorelle, FAS


Fas’ın Fransız sömürgesi olduğu yıllarda yine aslen Fransız olan sanatçı Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış çeşitli bitkilere sahip bir bahçedir.

Koyu kobalt mavi rengini bolca kullanmış oluşu bu mavinin tonu kendi ismiyle de anılmaya başlamış zamanla.bahçe içindeki binaların tümü aynı renge sahip olup yer yer dekorasyonda zıt renkler ile bu güzel renge derinlik ve sıradışılık katıyor.İnsan bu rengin güzelliğine bakmaya doyamıyor kısaca.Bahçe ünlü Yves Saint Laurent ve Pierre Berge tarafından keşfedilip 80'li yıllarda satın alınıyor.Bu alışveriş sonucu bahçe daha da bir güzelleşip ilgi odağı olmaya başlıyor.

Bahçe yapıların birinde Yves Saint Laurent tarafından yapılmış bir kolaj galerisi de yer alıyor,galeri dostları için özel hazırlandığı için ''Gallery Love'' adını taşıyor.Ziyaretçi akımı buna bağlıdır biraz da mutlaka.Yves Saint Laurent'in ölümünden sonra bahçe içinde bulunan Villa Oasis gül bahçesine dönüştürülerek Yves Saint Laurent'in hayat arkadaşının anısı olmak üzere bir sutün yerleştirilmiştir.

Bahçede nilüfer çiçekleriyle örtülü içi kırmızı japon balıklarıyla dolu havuzlar mevcut,devasa kaktüsleri de özellikle dikkat çekici.
Jardin Majorelle'in bünyesinde barındırdığı yapılardan birisi de Marakeş’in Berberi Müzesidir.
Fas kültürünü tamamıyla bir yerde yaşamanın bir başka adı olsa gerek bu bahçe.Ziyaretçiler hem ünlü modacının basına ve moda dünyasına yansımamış özel hayatından eşyalar bulabilir ya da bu güzel bahçede keyifli naneli çaylarını yudumlayıp keyifli dakikalar geçirebilir diye düşünüyorum...

RESİMLER GÜZEL BİRAZ DAHA GÖSTER diyenlere...

Jardin Majorelle Bahçesi, FAS

Gidip görmek nasip olur inşallah...
Bu yazı ve içerik Değmesin Yağlı Boya tarafından hazırlanmıştır-İzinsiz,kısmen veya tamamen alınamaz.Ek bilgi için iletişime geçmeniz rica olunur.
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ: