29 Nisan 2016

Aslının İçinde


Bir lale tadında olup bir lale endamıyla dik durmak..bulunduğum yerde dik durmaya çalışan o kadar çok şey var ki..yalnızlık dile değmiyor bu yüzden..ve okul yolu ile birleştirilince hayat yolum,renklerini,kokularını,derslerini ve ibretlerini alıyorum adım adım..ben,bu hayatta bu toprağın üzerindeyken daha diyor ki bana bak şu kara cisimden neler bitiriveriyor Rabbin..


Renklere bakmalısın,dokulara bakmalısın..her biri bir sır her biri bir tohumdur..çatlamadan açar mı,açmadan büyür mü kokar mı dolar mı şu kara toprak diye bastığın zemin..Bu güzellikleri gövdesinde büyütenin olacağım bir gün..bir gün bu gövde ile birleşeceğim..elim,ayağım,kulağım ve tüm bedenim onun olacak..bana verileni geri vereceğim..teslim olmak bu yüzden şimdiden gerekli..kimbilir,belki tekrar bitirir beni Rabbim,bu topraklarda olmasa bile,belki tohumum başka topraklarda çatlar ve açar çiçeklerim..


Birbirimize dokunuyoruz esasen..topraktan gelenler en güzel halleriyle birleşip bir bütünü oluşturuyor..kimseye ihityaç yok demek ters kaçar kalbe..herkes herşey birbirine muhtaç..
Sarı sarılığını alıp gitse..
Yeşil yeşilliğiyle dalları terk etse..
Ağaç gövdesinden feragat etse..
Olur muydu çiçek,olur muydu ağaç ?


Sev sana verileni..
Sev..
Sevin alınması geri..
Su dese ben giderim burdan ileriye,toprak dese ben daha fazla bunu tutmam diye..biri ileriye kaysa biri kaçsa geriye..nehir yatağında durur muydu..denge sağlanır mıydı can söyle..


Onca pervane olmuş çiçek dalında iken ..memnuyetsizlik gelip yapışır canıma zaman zaman..
Niye?..

Kör mü ki yüreğim,gaflet mi ki eteğim,gömleğim..bu ninni kulağıma ne vakit söylendi..kalbim ne diye küstü sevgiliye?


Mekanımın aynasıyım ben..
Ne dokunuyorsa kalbime o çıkar beriye..ve herşey için herşey oluyorum fark etmeden..bunca hazırlık bu gün mü yapıldı?
Çiçek bir günde mi boy gösterip uzadı,morardı,kırmızılaştı..
Olur mu bir günde mucize..bir günde biter mi çiçek uçar mı kuş..

Tut ki olur..
Sağlam olur mu gövdesi,kanatı kudretle uçurur mu?

Lazım olanı göremiyorsam..görenleri lazım kılıfına bürümüşüm,faydası var mı?
İçimdeki tohumları büyütmezsem,hazırını alıp vazoya koysam,süslesem bunlarla evimi,gözlerimi,can tatmin olup,yüreğim bu kadarına tamah eder mi?..
Yaşam..
Bir an..
Şu an..Şimdi ve sonrası belirsiz iken..henüz içimdekilere nefes alma fırsatı vermemişken tutunduklarımı,sevdiklerimi,beğendiklerimi yüceltmek,büyütmek niye..
Lezzet bir tabak yemekte,bir fincan kahvede mi sadece..
Öyle mi gerçekten..
Bunca ihtişam..bunca alem içinde alem yaşam içinde yaşam..bunlarla sınırlı..bunlardan ibaret olabilir mi?OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

28 Nisan 2016

Leyla'dan SonraAşağıdaki yazı Leyla'dan Sonra sitesinden alıntıdır...
TRT'de yayına giren İyi Fikir programına konuk olan İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi'nde doktorluğa yeni adım atmış gençlerden aldım haberi..


Bugün odamı toplarken bir yerlerden Leyla’nın annesinin telefonu çıktı karşıma. İçim ‘cız’ etti, korkarak aradım ve yine korka korka ‘Peki ya Leyla’yı sorsam?’ dedim. Titreyen bir ses ‘Ben de kandil diye Leyla’nın ruhuna irmik kavuruyordum şimdi’ cevabını verdi. Ve o anda kafamdan geçen, günlerdir peşinde koşturduklarım oldu. Fatoş Abla’ya mutlaka bir çayını içme sözü verip, ölüme dair birkaç beylik laf edip, aslında söylediklerimle kendimi bile teskin edemeyip 17 aylık yeğenime koşup sarıldım.

Ve bu kez çok kısa süren bir toplantının ardından ‘Daha fazla beklemek yok’ dedik. Daha fazla gözyaşı ve pişmanlık kalmamalı geride. Çünkü Leyla’nın bizden beklediği yalnızca bir bisikletti, camdan hergün annesine gösterdiği, evine kısacık gidebildiği zamanlarda da olsa sürmek istediği.. 6.5 aylıkken tanısı konan hastalığı oldukça kötü huylu bir tümördü, nefes borusuna yakın olması sebebiyle de oldukça kritikti. Kendisini koca koca ameliyatların beklediğinden habersiz ve öyle masumdu ki Leyla.

Ve şimdi o yok. Arkada teslimiyetli bir anne, kimbilir küçük dünyalarında neler hisseden abileri ve bir de fazlasıyla mahcup biz üç koca abla var işte. Hayal kuranlar var..dikkat!..

Dediler ki hasta çocukların istekleri,hayalleri var..onlar hasta değil,hayaller asla hasta olamaz..
Hayalleri bazen bir patates kızartmasından bazen ünlü biriyle tanışmaktan ibaretmiş..

Hayallerin gerçekleşmesi için aracılar ile iletişime geçen ekip sla para kabul etmiyor..durmadan çocuklarla konuşuyor iletişim halinde olmaya çalışıyorlar..asla para kabul etmiyorlar dediğim gibi.

Bizden vesile olmamızı istiyorlar sadece çocukların hayallerini gerçekleştirmek için..belki o patatesleri bizim almamızı belki kızartmamızı istiyorlar ama asla para söz konusu değil..

Leyla'dan sonra hasta yatağında olan onlarca yavru hayallerinin pencerelerden kapılardan girmesini bekliyor..ordalar,bekliyorlar.

Herkes ama herkes yardım edebilir..hayaller listesi çok uzun çünkü..ama bence sıkıntı değil,bolca hayal kurulmalı ve kurmalı özellikle bu çocuklar..bir çocuğun hayalini gerçekleştirmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir site:LEYLA'DAN SONRA

Direk iletişime geçmek daha fazla bilgi almak ve bir hayaligerçeğe dönüştürmek için:İletişim için: istanbultip@leyladansonra.com
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

27 Nisan 2016

Nasıl Uyuyorum - Kolay Uyuma Yöntemi


Gün geçmiyor ki insan beyni ile ilgili yeni bir keşif bulunuyor olmasın..bilim adamları harıl harıl bunun için çaba sarf edip çalışıyor..
Ben bir bilim adamı elbette değilim..ancak bizzat insanın yaşayıp deneyimlediği bazı şeyler vardır ki bunlar bilim ile değil çok sade bir dil ile hattasade bir anlayış ile bile anlaşılabilir..

Hayatımın bu dönemlerinde çok yoruluyorum ve uykuya geçişim nerdeyse hemen hemen gerçekleşiyor..yine de bazen aşırı yorgunluk uyuyamamama sebebiyet veriyor..haliyle insan istese de istemese de geriliyor,hem yorgunsunuz hem uyuyamıyorsunuz..çıkışı zor bir yol..

Bir kaç yıl evvel fark ettim ki uyumadan evvel neler düşündüysem,aklımdan neler geçtiyse rüyama giriyor,rüyam o düşüncelere göre şekilleniyor ve nihayetinde rüyalarımın çoğu kötü veya karmakarışık olmakla beraber yeni güne uyanışım da bu rüyaların etkisi altında kalmama neden oluyordu..

Bir kaç yıl evveline kadar dediğim gibi..sanırım son dört yıldır bu durum tamamen hayatımdan kalktı..
Ne yaptım peki...uyumadan evvel düşünmeyi kendime tamamen yasakladım diyebilirim ..şöyle ki uyumadan evvel gün içinde ne yaşadıysam ne kadar iyi veya kötü geçtiyse yastığa başımı koyduğumda bunlardan hiçbirini düşünmüyorum. .yok iradem o derece güçlü değil tabii ki..Tüm bunları yapabilmek için çok basit bir formül veya yöntem uyguluyorum..

Tekrarlamak. .bazı kelimeleri tekrar tekrar söyleyerek uykuya geçişi rahatlıkla sağlıyorum. .hem de öyle bölünen hafif bir uyku değil uyuduğum. .

Bu kelimelerin ne olduğunu merak eden var mı. ?


Yıllarca bu denli etkili ne olabilir..bi tahmin eden var mı. .olsa da olmasa da bu yayını okuyan bu gece deneyebilmesi için bunları zaten yazacağım. .

Yastığa başını koy..gözlerini kapat içinden veya dilinle veya alçak sesle hiç fark etmez istersen hepsini sırayla istersen aynı kelimeyi tekrarla..

Kelime seçenekleri çok fazla..aslında işin sırrı şu bence..bu kelimelerin dna'mizda oluşu onları bu derece etkili kılıyor. .sanki bi şekilde illa ve mutlaka bu kelimeleri söylemelisin söylemek zorundasın diyor bedenimiz..


Sürekli tekrarladığım kelime-dualar şöyle:


1-Allah'ın her hangi bir esması(esmaların veya sadece bir esmanın anlamını bilerek okumak olası sıkıntı yaşadığımız bir durum için de tesirli olur diye düşünüyorum).
2-Efendimiz Muhammed'e salavat
3-Kevser süresi
4-İhlas süresi
5-Kelime-ı şehadet veya sadece La ilahe illallah..

Vücudumuz bile bir çok ayeti taşıdığını bilim adamları keşfetmiştir..küçük bir örneği de var..telefonumdan bir not bu:İnanılmaz değil mi..İster bir kelime ister bir ayet ister bir Esma ister bir salavat art arda söylenir ve uykuya geçiş kolaylıkla gerçekleşmiş olur..Her gece bu şekilde uyuyorum her gece uykuya dalmam beş dakikadan uzun sürmüyor. .şiddetle tavsiye ediyorum..inşallah vakit bulup Zikir ile ilgili çok faydalı ve çok etkili bir yazı daha paylaşacağım. .biraz daha sadeleştirme ve özetlemek gerektiği için şimdilik bu kadarını kendi tecrübeye dayanarak en sade kelimelerle paylaşmak istedim. .

Denemeniz ve istifade etmeniz dileğiyle. .

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

23 Nisan 2016

Film Gecesi/Düşlerin Terzisi


Doğup büyüdüğü kasabadan bir cinayetin işlenmesi sebebiyle uzaklaşan bir kadının geri dönüşü..daha yetenekli daha becerikli ama halen içindeki derin acıyı ve kasaba halkı tarafından üzerine yığılmış suçlamaların altından kalkamamış gerçeği herkese ispat edip kendini aklamaya çalışan bir kadının hikayesi..önyargılı bir toplum birbirinin sırrını sıkıca gizleyen gerçeğin tam olarak nedir diye düşünmeyi bile göze alamayan bir baskı ortamı..

Düşlerin terzisi izlenesi güzel bir film diyebilirim..beklentim veya hayal ettiğim biraz farklı olmasına rağmen bambaşka bir havası olduğundan izlenir diyebilirim..not verecek kadar mahiretli değilim..

Filmde yine güzel bir kadın,yakışıklı bir adam tabii ki de aşk mevcut,müstehcen sahneleri de var..ben daha fazla iğne iplik,patron kumaş daha fazla bu tarz görüntülere rastlarım diye düşündüm..
Her halükarda emek verilmiş iyi işlenmiş bir konusu var..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

22 Nisan 2016

Ramazan Yaklaşıyor,Planlar KuruluyorYaklaşıyor Ramazan ..Ramazan yaklaşıyor..bu telaş bu yoğunlukta nasıl geçecek..böyle uzun günler,böyle hareketli bir ev,küçük çocuklar,hızlı yaşam,bitmeyen istekler/ihtiyaçlar..

Dur böyle düşünme,dedim kendi kendime..
Kendime komut vermek çok etkili oluyor,deneyebilirsin.

Geçen yı lda böyle düşünmüştüm,Ramazan'a çok az kalmıştı..hemen hemen bir buçuk ay evvelinden başladım endişelenmeye..

Bebek var,uyku düzeni henüz söz konusu olamaz,büyük kızım okula gidiyor ben sabah namazını kıldıktan sonra yastık yüzü görüyorum,nasıl başa çıkarım?

Ramazan geldi çattı sonra..evet,çattı..

Korku ve endişe ile hazırlandık sahura o gün,korku bendeydı endişe de öyle..
Nasıl başaçıkarım?..

Akşam 21:45'de iftar..02:30 civarıydı sanırım sahura kalkıp sofraya oturmamız..
AMa hiç de düşündüğüm gibi geçmedi Ramazan...korkularım korku olarak kaldı ve bir noktadan sonra sıfırlanıp eridi hepsi..

Anların ve zorlukların içine güzel anlar gizlemiş Rabbim..Kendimle başbaşa kalma nimeti varmış gizledikleri arasında,bir demlik çayı oturup tek başıma balkonumun sessizliği ve serinliği içinde içmeyi,beynimin dinlemesi varmış gizledikleri arasında..

Hayır çok Kur'an okuyamadım,hatta hatim bile indiremedim,var olan hatim üzerinde gittim..
İstediğim gibi de fazla ibadet edemedim,süpürgeyi açıp evi süpürmek dahi büyük bir olaydı gözümde..

Ramazan dolu dolu geçmişti..çocuklardan şu anda aklımda kalan her hangi bir zorluk hatırlamıyorum..bir tek sıcak..

Sıcak günlere denk gelmişti Ramazan,sıcak ve upuzun günlere..
Hesapladım..bu yılın Ramazanı son uzun günlerde oruç tuttuğumuz Ramazan ayı olacak Allah nasip ederse..seneye Allah Kerim..Allah her daim Kerim....

Ama nasıl derin günler..nasıl anlamlı her şey..bir yandan dünya çekiyor bir yandan Rabbim manevi anlamda seni telaşta olsan bile yorgunluktan bitmek üzere olsan bile hatta uykusuzluk çeksen kaldı kibunların yanısıra derdi olur evin,tasası olur eşlerin hepsini topyekün sanki hafifletiyor sanki anlamını erteletip dünya ile senin arana şeffaf ama güçlü sanırsın ipekten örülmüş sağlam bir perde çekiveriyor..

Bunları hatırladıkça..geçen yılki Ramazan öncesi endişe ve korkumun  Şeytan tarafından titizlikle hazırlanmış bir plan olduğunu çok net görebiliyorum..

Euzübillahimineşşeytanirracim..


Dipnot:Konuya uygun daha uygun bir resim bulamadım,görsel netten alıntıdır,bizim evde böyle ihtişamlı sofralar kurulmamakta ve bu tarz eşyalar bulunmamaktadır.
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

21 Nisan 2016

PapatyalarBazen ilkbahar,tüm evren,canlanan toprak,çatlayan tohum,öten kuştan ibaret değildir..
Bazen ilkbahar,minik bir kız çocuğunun avuçları içinde mutluluk ile hapsedilen toprağına yenice veda etmiş bir tutam papatyadır..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

19 Nisan 2016

Sosyal Ağlar İçin Paylaşım FiltreleriFacebook,Instagram veya an itibari ile bulunduğumuz Blogger platformundayız,diyelim ki paylaşım yani yayın yapacağız.
Yayını güzelce hazırladık,imla kurallarını önemseyerek bilgimiz çerçevesinde yazmaya çalıştık,özenle cümleleri kurduk,nokta virgül kontrol ettik,yazım hatalarını tekrar tekrar kontrol ettik uygun da bir resim bulup yayına ekledik YAYINLA tuşuna basmak üzereyiz..

DUR BASMA!

Müslümanların tüm bunları yaptıktan sonra yapması gereken bir şey daha var dostlar..
Sosyal Ağlarda Paylaşılmak Üzere Hazırlanan Yayını Edep/Usul/Ahlak filtrelerinden geçirmek..

Aşağıda yer alan metin Suffagah sitesinden alıntıdır..

MESELA:

Sosyal medyayı ve YouTube’u kullanırken herkes kendine şu soruları sormalı:
“Bu yorumu/videoyu/durum güncellemesini neden paylaşıyorum?”
“Kimin için?”
“Şöhret peşinde miyim?”
“Olduğum kişiyi yansıtıyor mu?”
“İnançlarımı yansıtıyor mu?”
“Manevi gelişimime katkı sağlayacak mı?”
“Gerçeği mi yoksa hayallerimi mi yansıtıyor?”
“Kendime ve diğerlerine karşı samimi miyim?”
“Sosyal medyaya, anne-babamdan/ailemden/manevi amellerimden daha mı çok zaman ayırıyorum?”
“Başkalarına iyilik yapmaktan daha çok sosyal medyayı mı kullanıyorum?”
“İyi amellerimi reklam mı ediyorum?”
“Başkalarının yararına yaptığım bu iş kendime yapacağım faydalı işten daha mı önemli?”
“Eğer bu gönderiyi yapmasaydım bir şey değişir miydi?”
“Bu, samimice, birilerine etki eder mi?”
“Bu benim hakkımda mı?”
“Bunu kendine güvensizlik ve sevgisizlikten ötürü mü yapıyorum?”
“Çevrimiçi kişiliğim ile çevrimdışı kişiliğim aynı mı?”
“Allah için mi yoksa egom için mi?”
“Kimin rızasını gözetiyorum?”
“Hiç burada herkes önünde özür diledim mi, bir hatamı belirttim mi veya bir düzeltme yaptım mı? Yapmadıysam neden?”
“Ne kadar izlenme, yorum ve beğenme aldığım benim için önemli mi?”
Tüm filtrelerden sonra olumsuz veya filtrelere takılan her hangi bir unsur ile zıt bir şeyler yoksa paylaşımımız sosyal ağlardaki yerini alabilir..


Yazan: Hamza Andreas Tzortzis
“Bu yazı, Hamza Andreas Tzortzis’in ricası üzerine Mekteb-i Suffa ekibi tarafından Türkçeye çevrilmiştir.”


Bu yayın tüm filtrelerden başarı ile geçmiş bulunmaktadır haliyle sosyal ağlarda gönül rahatlığı ile paylaşılabilir türdendir :)

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

18 Nisan 2016

Kırk Yaşına ErdiğindeHayırlı sabahlarımız hayırlı günlerimiz olsun inşallah..iki üç konu arasında gidip geldim bugün..yayın gireceğim bloga evet ama üç konu var elde üçü de hem faydalı hem ciddi oranda önemli..seçim biraz zordu..


Birinci konu bir kaç gün evvel yayınladığım Bize Nazar Değdi konumun devamı gibi bir şeydi..Sosyal alanlarda yapılan paylaşımların nedeni ve asıl sebeplerini sorgulama ve o yönde yayını yapmak veya yapmamak ile ilgiliydi..


Biraz sorgulamayı alışkanlık haline getiren
Biraz endişesinin kökünü ve sebebini bilmek isteyen
Biraz kendini İslama uygun bir hale sokup şekillendirmek isteyen ve bunun tasasını da sıkıntısını da yaşayan insanlara bu konu anlamlı gelebilir diye düşünüyorum..

Geçen gün hangi sitede olduğunu kaydetmediğim için bulamadım ama ekran resmini çekip telefonuma kaydettim..

Görüntü buydu:
Kırk yaşıma hemen hemen 3 yıl kaldı..
Hangi ahlak üzereyim?
Davranışlarım,tepkilerim,tavırlarım ve alışlanlıklarım ne yönde..

ETEKLERİM TUTUŞTU tabiri çok uygun bana!

Kırk yaşıma gelmeden evvel maazAllah bir çok şeyi yerine oturtmak şart oldu artık..
Kırk!..
Dile de kolay kulağa da ama bunun içinde neler var?

Kırk yıl geçmiş olacak kalbimden ve beynimden.
İçimdeki hatıralar,yaşananlar,olaylar,gelmiş geçmiş insanlar,onların bıraktığı izler hatıralar.
Bu yaşıma dek tecrübe olarak içimde yer edenler,bu yaşıma dek alışkanlık haline gelmiş olanlar nedir?

Vakit yeter mi bunları anlamaya ve algılamaya,algılayıp düzeltmeye iyi olmayanları,zararlıları,zehirlileri ya da atmaya yeter mi?

Alemlerin Rabbi olan Allah bir insanın içinde barınan tüm alemleri tüm meziyetleri yetenek ve ilimleri düzeltmeye elbette Kadirdir..

Yazarken bile endişem belli oluyor,hissediyorum endişemi..geriye dönüp bakınca,neyi nasıl yaptığıma takılmamam gerektiğini anlıyorum.
Çok şey silinmeli,çok şey boş verilmeli..

ÖZ

Özlü ve anlamlı ne ise ve ne varsa kendimi ve kişiliğimi onarabilecek düzeltecek güzelleştirecek her sebep her eylem her faktör dikkate alınmalı..

BAŞA AL DOSTUM

Çocukluk dönemim her nasıl idiyse hiç önemi yok bu noktadan sonra..
Ama genç kız iken veya ergenlik döneminde içimin kıpır kıpır olduğu,özendiğim bir çok şeyi tekrar hatırlayıp kırk yaşıma girmeye ramak kala uygulayabilir hayatıma tatbik edebilirim.

Bu gün..

Bir karar üzere ve bu kararın düşüncesi bile bir hafta beynimin içinde dolaşıp kaçamayacağını anlayınca kendini teslim edip irademe ve vicdanıma daha da çok nefsime uyum sağladı..

Hayal ettiğim gibi olamam ama istediğim gibi olabilirim.

İSTEDİĞİM GİBİ

İstediğim gibi bir anne
İstediğim gibi bir eş
İstediğim gibi bir kul 
İstediğim gibi bir insan.

Dünya çekiyor ellerimden,gözlerimden,yüreğimden!

Televizyonlar,telefnlar,insanlar,çevrem,ilgi alanları,heves duydukları şeyler,koşuşturmacaları ister istemez benim hayatımı da etkiliyor.Bebeğim var,ne bir sohbet grubuna katılabiliyor ne de başka bir topluluğun parçası olma lüksüne sahibim..
Ne yapılacaksa olduğum yerden,evimden ve evimde yapılacak..

Zor bunların hepsi olmak..ama bunlar olmak için çaba sarf etmek,bunları derdin edinmek de zor iş..

Zor işleri de severim ben...
Böyle bir niyet üzere olanı da Allah sever..

Bu yazı yorum almak için,ilgi ve alaka için,dikkat çekip endişe korku yaymak için hazırlanmadı.
Bu yazı benim sıkıntıma benzer sıkıntısı olana hitap ediyor.

Bu hal içinde olandan yorumlar sevinçle karşılanır..


Sevgiyle kalın...

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

15 Nisan 2016

Mervemden Damlalar-Yeni Şablon


Sevgili Mervemden Damlalar blogunu az evvel bittirdim..sahibinin henüz haberi yok,bilerek haber vermedim..yine bilerek izin almadan kendisinden bir yayın girdim..

Mutlu etmek için..
Mutlu olur mu?
Bilmem..sevinir mi ağlar mı güler mi,yoksa kızar mı :)tehdit dolu mailler bana atar mı?..

Yoktur o yürek onda bilirim..
Demi hep duadır artık ve sabır sardı dört bir yanını..ısrarla dua isteyeceğim insanlardandır o artık..
Onca güzelliklere layık bir kadın..

Hayırlı olmasını diliyorum..çok sevsin çok güzellik ve bereket getirsin hayatına etkilesin bu değişiklik onu bir nebze dahi olsa..alt tarafı bir şablon diyeceksin,haklısın da böyle demekle..
ama bazen küçücük bir sebep...

Mutlu olsun yeter ki..
Ben de dahil olayım duasına..


Canlı olarak görmek istersen buraya tıkla:MERVEMDEN DAMLALAR

Bu etkinlik nedir merak edersen burayaSANA BİR HEDİYEM VAR tıkla..


Güzellikler dilerim..
Sevgiyle kalın..
OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

14 Nisan 2016

Saç Dökülmesine Bitkisel Çare/Karanfil Kürüm

Karanfil kürü


Saç dökülmesine etkili gerçekten faydası olabilecek çareler peşinde olanların dikkatine!


Bu benim kimyasal bir kür deneyip iyi sonuçlar aldıktan sonra bitkisel bir çözüm arayışı sonucumun meyvesidir!..
Karanfil Kürüm!..

Maliyeti küçük elde edilen sonuçları çok etkili olan bu nimetten gerçekten çok fazla şey umabilir bekleyebilirsiniz..

Karanfil Ağacı

KARANFİL/KARANFİL AĞACI

Karanfil baharat olarak bilinmektedir..biliyor ama tanımıyoruz..kısaca tanımak isteyenler için:

Tükettiğimiz,kokusunun nerdeyse sevmeyeni olmayan bu bitki ile ilgili kısacık bilgi,temel bilgiler..

Anavatanı Endonezyadır.
Sıcak iklimde yetişen bir bitkidir.

Çok sıcağı sevdiği için Akdeniz bölgesinde veya daha Kuzey konumda bulunan ülkelerde yetiştirilmesi pek elverişli değildir..Seralarda ideal sıcaklık ve nemli ortamda yetiştirmek mümkündür ancak..
Ev ortamında süs bitkisi gibi yetiştirilebilir..
Bilinen karanfil çiçeği ile iki farklı şeydir.Dört mevsim yeşil kalmaktadır.Dünyaca bilinir sevilir tüm mutfaklarda kullanılmaktadır.

Bir çok nimet gibi tazeliğini su testi ile öğrenmek mümkündür..Kalitesi düşük ve adi ise su üzerinde yatay vaziyette durur,kalitesi yüksek olan karanfil tohumcukları ya suyun dibine batar ya da başı yukardı olup dik durmaktadır.

Karanfil ağacından yararlandığımız bölüm tohumlarıdır..evet o karanfil diye bilinen minik saplar ağacın tohumudur,açılmış hali ve olgunlaşmış hali değildir.
Henüz daha taze ve yeni yeni yetmeye başlarken tohumları toplanır,kurutulur..

Bir çok alanda bir çok amaçla kullanılabimektedir,antiseptik,hoş kokulu,mide sıkıntılarına çok faydalı,çocuk sahibi olmak isteyenler için zemin hazırlamada yardımcıdır,kolay bir doğum yapmak isteyenler için bile faydalıdır.

Allah'ın güzel nimetlerinden biridir..faydalanmak nasip olsun..


Karanfil nimetini saç dökülmemi durdurmak için kür olarak kullanmaktayım..Sevgili G.hanım (Kozmik Bakım/Saç Dökümüne Bitkisel Çözüm Kürü)tavsiyesi üzerine kullanmaya başlayıp faydasını iki aylık kullanımdan sonra buraya aktarmak istedim..


ÇARE BİR TUTAM KARANFİL SAPINDAYMIŞ MEĞER!


KULLANIM ŞEKLİ10 ila 15 adet karanfil sapını 10dk kadar kaynatıyorum.Kaynadıktan sonra cam bi kavanozda ılıyana dek kapalı bir vaziyette demlenmesini bekliyorum..

İyice ılıdıktan sonra süzerek boş ve temiz bir fısfıs'a alıyorum..Geriye kalan saplarını minik bir tüpün içine bir miktar şampuanımdan ekleyerek her saçımı yıkamada bu karışımı kullanarak tüketiyorum..uzun süre tutmak veya çok miktarda şampuan eklemek sapların çürümesine sebep olabileceği için G.hanım az miktar şampuan eklememi önerdi..Her saç yıkamanın ardından saçıma fısfısla karanfil küründen saç diplerime masaj yaparak sürüyorum..bir sonraki yıkamaya dek saçımda kalıyor..daha fazla bilgi burada
İlkbahar mavsiminde olduğumuz için kullanmak ve sonuç görmek isteyenlere önerim şu olabilir..biraz beklemekte belki fayda görebilirsiniz yani şimdi kullanıldığı uygulandığı takdirde gerçekten sağladığı sonucu elde edemeyebilirsiniz,saçlar ilkbahar mevsiminde doğal olarak dökülmektedir..Maliyeti yüksek,içeriği çoğunlukla kimyasal malzemeden oluşan saç dökülme ürünlerini böylece kullanmamaya karar verdim..

Şiddetle tavsiye etmekteyim..
G.Hanım..Çok teşekkürler,her şey için..

OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

13 Nisan 2016

Bize Nazar DeğdiNazara inanırım dedim ya, bakın ne oldu! Bir kedimiz vardı, şahane bir hayvan. Onun fotoğrafını Facebook’a koydum.
Kediyi ekledim, iki gün sonra öldü hayvancığız...
Facebook’u da sosyal medyayı da sevmiyorum. Ekip arkadaşlarım, aktif ol, bir şeyler yaz dedikleri için koymuştum kedimizin fotoğrafını. Karım çok ağladı. Bu da bana bir dersi oldu. Sevdiğimiz şeyleri korumamız ve kendimize saklamamız lazım. Bütün dünyaya davetiye çıkartmaya lüzum yok.
SAMİ YUSUF-Akşam Gazetesine verdiği röportajdan nazar ile ilgili söyledikleri.
Kaynak:burada

BİZE  NAZAR DEĞDİ


Nazarın hak olduğuna,var olduğunu ve etkisinin güçlü olduğunu hayatımızda az çok hissetmiş ve deneyimlediğimiz muhakkak olmuştur..son zamanlarda bu deneyimlerimin sayısı artınca daha da fazla inanmaya başladım nazara..

Nazar hak'tır(gerçektir)
Kaderin önüne az daha nazar geçecekti diye buyuran Efendimiz(s.a.s) hadisi de sahih hadislerdendir..Kur'an'ı Kerim'de de Kalem suresinde nazar ile ilgili gelebilecek kötülüklerden bahsedildiğine göre inkar edilecek yanı kalmıyor.

Nazar ile ilgili bir yayın..bir farkındalık bir pişmanlık bir Allah tarafından 'Daha dikkatli daha tedbirli ol hatta belki daha mütevazi,aşırıya kaçtın/kaçmak üzeresin' uyarısı gibi bir şey bu..

Hatalarımızın kendimizi suçlamak için değil tam aksine düzeltilmesi gereken yanlarımızı Allah tarafından bizlere bildirildiğine inanıyorum..

Aptallık veya düşüncesiz hareket etmiş sonucu olarak değerlendiriyorum bu hataları veya düşüncesiz davranışları..daha iyi düşünmek,tartmak ve ona göre hareket etmek gerekiyor bana dediğim çok olmuştur..hatalarıma uyarı olarak bakmadan evvel..

Aslında ketum biri sayılırım,gösterişi de,sergilenmeyi/sergilemeyi de sevmem,kibirlenmekten de Allah'a sığınırım,korkarım..ama nefs işte,uyuldu belki,belki anlamadan birilerinin yaralarının kabuğunu soydum veya acıyan yanına dokundum..

Bir kaç olayın ardından düşündüm bunları..ve yaşanan olayların art arda internette paylaşılanların meyvesi gibi karnıma indirilen bir yumruğun gerçekliği kadar yansıdı gün yüzüne bunlar..birbirine öyle bağlantılı öyle yakındı çünkü..


BİZE NAZAR DEĞDİ ÇÜNKÜ

Olaylar


1-Ehliyetim olmasına rağmen arabayı henüz aktif olarak kullanamadığım ve bunun zorluklarını bir kaç yayın olarak blogumda paylaşmıştım..üzerinden fazla bir zaman geçmeden okul çıkışı arabada üç küçük çocuk olmak üzere araba seyir halinde ve süratsiz bir şekilde ilerlerken hafif yokuşlu bir yolda ön tekerlerin kayışı koparak sağ tarafımda park edilmiş arabaların birine çarparak durdu..2-Bir hafta önce yağmurlu bir günde arabanın içinde eşimi bekleme esnasında yağmurdan ıslanmış camların resmini çekip yine Instagram'da paylaşmıştım..üzerinden uzun zaman geçmeden arabam park halinde hiç trafiği olmayan bir mahalle kaldırımında başka bir araç tarafından ciddi zarar görerek uzun süre kullanılamaz hale geldi..Bana çarptılar kısaca.

3-İki hafta Önce Instagram hesabımda kızımın çiçek topladığı bir resmini paylamıştım..ne yüzü görünüyor ne vucüdü..sadece içi çiçekelrle dolu avuçları görünmekteydi..

Kısa bir süre sonra kızım arabanın kapısını kapatma esnasında parmağını kapıya sıkıştırır park yerinde çığlık çığlığaağlamaya başlar,arabanın arka koltuğuna bebeği yerleştirmeye ve emniyet kemerini takmaya çalışan ne bebeği bırakabiliyorum ne kızıma yardım etmek için yanına gidebiliyorum..tam arada kaldım ellerim titremeye pbedenimi panik sarmaya başladı..

Daha sakin olmaya çalışıp bebeğin kemerini bağlayıp kızımın yanına gittim (arabanın diğer tarafındaydı)kapıyı açıp elini kurtardım ancak aşırı derecede kan akıyordu..parmağını vurmuş çığlıkları devam ediyordu,kanı görme korkusu parmağının verdiği acı ile birleşince ortaya çıkan manzara tam bir panik manzarasıydı..

Arabadaki ilkyardım çantasından yara bandı arayışına girdim hemen ardından,yara bandı bulamadım,arabanın çekmecesinden ıslak mendil pakedini alıp parmağını sararak derin bir nefes alıp sakinleştirmeye çalıştım,kızım yerdeki kanları görünce bir türlü sakinleşemiyordu...

İlk şoku atlattıktan sonra eve gelip ilk müdahaleye yaptık..parmağındaki deri büyük zarar görmüş dikiş atmamız gerekebilir diye düşündürmüştü..

Evet içi çiçek dolu ellerin parmağı feci şekilde yara almıştı..4-Özellikle blogda gündelik hayat veya çocuklarım ile yazı girdiğim zamanlar yayının ardından mutlaka bir olay ile karşılaştığımı fark ettim..
Örneğin buradaki buradaki buradaki yayınların ardından evimizde sürekli anlamsız bir huzursuzluk meydana gelmişti..


SONUÇ İTİBARİ İLE KANAATPeki neden bloga girilen yayını sorumlu tutuyordum..Çünkü huzursuzluk HER SEFERİNDE konuya alınan şey ile ilgiliydi..bizzat ve direkt olarak o konu ile ilgili.

Şimdilerde her şey ortada ve paylaşılıyor..evler eşlerin aralarındaki muhabbet çocuklarımızın başarısı mal varlığı yediği içtiği ..bu da düşündürüyor elimde olmadan..acaba toplumun yaşadığı sıkıntılar biraz da bu kendimizi sergilemekten ileri gelebilir mi?

Merak etmeden ve sormadan duramıyorum..bir çok özelini kolayca paylaşan zarar görmez mi..bir şeylerin yolunda olmadığını hissetmez anlamaz mı?
Sezgilerimiz bu denli zayıflamış biz bu denli edebimizden uzaklaşmış olabilir miyiz?


NAZAR:

Bakışlardaki kıskançlık,kötülük etme,çekememezlik belirtilerine nazar denir.İnsanda olumsuz duygular uyandırır.İnsanın bunlara verdiği değere göre insanı etkiler.

İnsan gözlerdeki kin ve nefreti görür yapacaklarına karşı önlem alır.Tabi ilk iş Allah'tan yardım dilemek,önlemlerinin başarılı olmasını istemektir.

Nazar ile ilgili uzunca bir araştırma yaptım..konuyu saptıran veya yok sayan hattabatıl diyenlere de rastladım ..istifade edilebilecek bir kaç link ile aklımızın daha fazla karışmasını bir nebze dahi engellemek adına aşağıdaki linklere bakmanızı tavsiye edebilirim..

Tabii benim gibi nazara sık sık maruz kalan biri iseniz :)

...

NAZAR; Isınan Ruhun Gözden Yansıması. Nazar vardır haktır...


Gözler:
ruhi fonksiyonları ve beyin gücünü en rahat ve en tesirli şekilde kullanabildiğimiz organlarımızdır.
Baktığımız kişilerden veya eşyalardan çok defa gözlerimizi alamadığımız olur.
Bilim adamlarının da tespit ettikleri gibi göz yoluyla bir çeşit hipnoz gerçekleşmektedir.
İnsan kıskançlıkla ve kötü niyetle,
yani kem gözle bir şeye baktığı zaman baktığı şeye zarar verebileceği gibi,
aşırı muhabbetle bakmasıyla da nazar değdirebilir.
Şu da belirtilmeli ki; nazarda asıl faktör kişinin fıtri yapısıdır,
bu gibi kimseler kendileri istemeseler dahi ellerinde olmadan nazar değdirebilirler.
Müfessirlerden Fahreddin-i Râzi (k.s) nazar değmesini şu şekilde açıklar:
İnsan bir şeyi beğendiği zaman o şey hoşuna gittiği için kalmasını ister ya da ondan rahatsız olur,
sahibinin elinden çıkmasını ister.
Her iki istek de ruhta ısınma meydana getirir.
Ama ruhun ısınma derecesi aynı değildir.
İsteğin olumlu ve olumsuzluğuna göre değişir.
İşte bu algılarla meydana gelen ısınma, gözden beğenilen cisme doğru bazı parçaların (ışınların) akmasına neden olur. Gözden yansıyan bu parçalar beğenilen şeyi zehir veya ateş gibi etkiler.?
Nitekim Kur?an-ı Kerim?de; ?...İnkar edenler Kur?an?ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi? buyrulmaktadır.
Elmalılı M. Hamdi Yazır bu ayeti; ?Kafirler, Kur?an?ın yüceliğini öyle hissetmişlerdi ki,
kıskançlıklarından az daha nazar değdirecekler, aç ve kem gözlerin kötülükleriyle ellerinden gelse Rasulullah?ı (s.a.v) devireceklerdi? şeklinde açıklar.
Göz değmesi hakkında rivayet edilen hadisler,
bunun hak ve gerçek olduğunu açıkça göstermektedir.
Yani nazar bazılarının zannettiği gibi ?batıl? bir inanç değil, hak ve gerçektir.
Buhari, Müslim ve Ebu Davud?un İbn Abbas?tan rivayet ettikleri bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:
Göz değmesi haktır. Eğer kaderi (delip) geçecek bir şey olsaydı, bu, göz değmesi olurdu.?

Kaynak:NAZAR; Isınan Ruhun Gözden Yansıması     


Nazar değen kimse, dilerse şöyle  dua edebilir:


"Kendisinden başka ilah olmayan, benim ve herşeyin ilâhı olan Allah'a sığınırım. Benim ve herşeyin Rabbine sarılırım. Ölmeyen Diri'ye güvenirim. Kötülüğü "Lâ Havle ve lâ kuvvete illâ billah" diyerek defederim. Bana Al­lah yeter, O ne güzel vekildir. Kulların kötülüklerine karşı Allah bana yeter, yaratıklara karşı Allah yeter. Rızık verilenlere karşı gerçek rızık verici yeter. Sadece kendisine güvendiğim bana yeter. Herşeyin yönetimi elinde olan ba­na yeter. O'na sığınılır, başkasına sığınılmaz. Allah bana yeter. Allah dua edeni işitir. Allah'tan başka dua edecek yoktur. Kendisinden başka ilah ol­mayan Allah bana yeter. O'na güvenirim. O yüce Arş'ın Rabbidir."Bu dua ve sığınma niyazlarını deneyenler, yararının ne kadar değerli ol­duğunu ve onlara duyulan ihtiyacı bilirler. Bunlar nazar değdirenin etkisini engeller, etkiledikten sonra ise söyleyenin iman gücü,.nefis gücü, kapasitesi, tevekkül ve dayanma gücü ölçüsünde bu etkiyi defeder. Çünkü bunlar silah­tır, silahın etkisi de kullanana göredir.
Nazar değdiren, gözünün zararından ve nazar değene isabet etmesinden endişe duyuyorsa, şu duayı yapar: "Allah'ım! Ona bereket ver." Nitekim Ra-sûlullah (s.a.) da, Sehl b. Huneyf'e nazarı değdiğinde Âmir b. Rebîa'ya: "Ona bereket duası yapsaydın ya!" buyurmuştur. Yani, "Allah'ım! Ona bereket ver." demesini istemiştir.Nazar değmesinden kurtulma dualarından birisi de, "Bu Allah'ın dile­ğidir. Kuvvet yalnızca O'ndandır."şeklindedir. Nitekim Hişâm b. Urve, ba­basının, beğendiği bir şey görünce veya bir bahçeye girince bu duayı yaptığı­nı nakleder.
Başka bir dua, Cebrail'in (a.s.), Hz. Peygamber'e (s.a.) yaptığı duadır (rukye) ki Müslim, Sahih'inde bu duayı nakleder:
"Allah'ın adıyla; sana eziyet veren her kötülükten, her nefis veya haset-çi gözün şerrinden Allah'a sığınırım. Allah sana şifa versin. Seni koruması için Allah'ın adıyla O'na sığınırım."[663]
Kaynak:Nazarın Tedavisi  

Nazar Ve Büyünün İç Yüzü

Nazarı keskin olanlar… yani bir an sonrayı şimdideki izlerinden doğal kabiliyetleriyle algılayanlar niçin her zaman “tam isabet”li tahminler yapamazlar?

   Nazar ve Büyünün İç Yüzü


Faydalı olacak,nazardan koruyacak bir yöntem daha var bildiğim.
Bir kaç yıl evvel NAZAR SUYUNUZU HAZIR EDİN diye bir yayın girmiştim..hem benim okuyup hatırlayıp istifade etmemde hem de okumayanlara okutmak için BUYRUN

Nazar ile ilgili paylaşmak istedikleriniz veya önerileriniz var mı?
Nazar hakkında söylemek istedikleriniz nelerdir?


OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

9 Nisan 2016

Dünyadan Muhteşem Tarla Resimleri


Japonya/Kyoto
Çay Tarlalarıİngiltere/Kent Şehri - Lavanta Tarlası
Migrenim asla olmazdı..Vietnam - Pirinç Tarlaları -
O bacası tüten ev benim olsaydı ..Bir Çay Tarlası Resmi Daha..
Yeşil Huzur verir..
Bulgaristan/Safran Tarlası


Huzurdan da bahsetmişken aşağıdaki linke tıklayarak çıkacak olan sayfanın sağ alt bölümünde yer alan dişliye tıklayıp huzurlu bir ortama anında ışınlanın,ben FOREST yani ormanların içindeyim cıvıl cıvıl öten kuşları dinliyor güneş ışınlarının süzülerek geçtiği ağaçları seyrediyorum..
Buyurmaz mısınız?

CLICK&RELAX


Güzel geçsin gününüz..OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

8 Nisan 2016

En Sevdiğiniz Yemek Tarifi Hangisi?Gün yemek tarifleriyle başladı,yapıp da sürekli olarak menümüzde yer alan bir çok tarifimin blogumda yer almadığını görünce eklemeye karar verdim..art arda tarif girmemin sebebini açıklamak istedim ve bunun yanısıra evde yapılan yemeklerimizin favorilerini hem paylaşmak hem de sizin favori tariflerinizi sormak istedim..

Var mı favori tarifiniz?..deneyip mutlaka ama mutlaka yapılması gereken yapılacak yemekeler arasında yer alması gereken dediğiniz hatta sizden tarifini istedikleri bir yemek tarifi?

Çok memnun olurum paylaşırsanız eğer!.. ve memnun olmaktan ziyade deneyip fikir ve düşüncelerimi buraya da aktarmak isterim..

Tarif blogunuzda yayın olarak mevcut olabilir..linkini ekleyebilirsiniz.Link eklemeyi bilmeyenler buraya bakabilirler.
Tarif başka her hangi bir sitede olup deneyip memnun kaldığınız için yine aynı şeklide link olarak yorumunuzda yer alabilir..

Favorilerinizi bekliyorum!En favori tarifini benimle de paylaşır mısın?OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Mozaik Pastam

CEVİZLİ MOZAİK PASTA


Mozaik tatlısını sevmeyen var mı acaba..bu denli kolay ve hazırlanması kısa süren herkesin evinden mutlaka bir kere geçmiş bir tatlıyı kim sevmez..klasik tatlardan biridir ayrıca :) anılarımız bile var onunla ilgili..
Çocuklarım çok sever anneleri de elbette yapar..kolay ve kısa sürede hazırlanır ya,ondan :) yoksa zor ve meşakkatli tatlılar için henüz beklemem gerekecek..

CEVİZLİ MOZAİK PASTA


MALZEMELER

2 paket bisküvi
1 paket margarin(eritilmiş)
1 su bardağı süt
4 çorba kaşığı kakao
1 su bardağı şeker (pudra şekeri eklenebilir,hatta daha da iyi bir sonuç alınabilir)
Yarım paket kuvertür çikolata(eritilmiş halde)
Bir avuç ceviz


YAPILIŞI

Margarin ben mari usulü eritilir.Margarini erittikten hemen sonra aynı kaba kuvertür çikolata da eklenip eritilir.
Bisküviler oldukça derin bir kabın içine alınıp parçalanır,fazla kıymamaya özen gösterin.
Ayrı bir kapta Geriye kalan tüm malzemeleri alarak karıştırın,bu karışımı bisküvlerin üzerine dökerek elinizle kabın altından üstüne doğru yavaş yavaş harmanlayarak karıştırın,bisküviler gittikçe erir parçalanır..

Hazırlamış olduğunuz karışımı istediğiniz bir kalıba dökebilirsiniz ancak ekmek için kullanılan kalıplar pastanın hem kesimi bakımından hem de görünümü bakımından daha elverişlidir..
Kalıbınızın altına pastanın çok rahat bir şekilde çıkması için şeffaf jelatin kullanılabilir..

Tatlımızı 2 ila 3 saat boyunca dolabımızın buzluk bölümünde bekletiyoruz.
Servis etmeden 10-15 dakika önce buzluktan çıkarmakta fayda var.Tatlımız hem daha kolay kesilir hem yerken buz gibi soğuk bir tat ile karşılaşmayız.

Afiyet olsun..


CEVİZLİ MOZAİK PASTA


OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Ispanaklı Erişteli ÇorbaBir tutam ıspanak biraz erişte,kavrulmuş salça,bir iki çeşit bahat ve koyu kıvamlı mis gibi bir çorba sofranızda!
Hiç de zor değil aslında ancak bazen en basit tarifleri bile hatırlayamaz ya insan..

-Nasıl yapılıyordu?
-Salça mı,kırmızı biber mi ekleniyordu?

Kime olmamıştır..bana çoook..
Lezzetli mi lezzetli kış günleri için şahane bir çorba..tarifi benim diyebileceğim bir çorba üstelik..

ISPANAKLI ERİŞTELİ ÇORBA


MALZEMELER:

Bir tutam ıspanak
Bir çay bardağı erişte
1 adet ince rendelenmiş patates
Salça
Karabiber
Yenibahar
Tuz
Zeytinyağı


YAPILIŞI

Salça zeytinyağında kavrulur,üzerine sıcak su yavaş yavaş eklenir.
Kaynamaya başlayınca ince kıyılmış ıspanak ve eriştler eklenir,baharatları konur.

Koyu bir kıvam alana dek pişirilir,su eklemeniz gerekebilir,azar azar örneğin birer su bardağı kadar eklemenizde fayda var..

Afiyet olsun..OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ:

Kış Çorbası-Bebekler İçin Vitamin Deposu


Dün nohutlu patatesli çorba hazırlıyordum..üç çocuk ve çoğunlukla mamalarını hep ben evde hazırlayıp verdim veriyorum..bildiğim çok sayıda çorba tarifim varken ve henüz bu şekilde bilgim yok iken bebek çorbası bulmak için çektiğim sıkıntıyı hatırladım..zaman neler öğretiyor.

Benim gibi bebek için gerek kahvaltı için gerek ana yemek olarak veya gün içinde bebeği doyurmak için ev yapımı güzel çorba tarifi arayışı içerisinde olup bu tariflerimin de burada bulunması için bildiklerimi hatrımda kaldıkları derecede eklemeyi düşündüm..

Dünyanın belki de en pratik ve en önemlisi en hızlı hazırlanan bir çorba tarifim var mesela..bebek acıkmış ağlar iken yaşanan telaşı elin ayağa dolanmasını iki ayağın tek pabuca girme durumunu hangi anne bilmez :))

İlk olarak henüz bu sebzelerin zamanı tam olarak geçmemiş iken hazırlanabilecek sebzeli çok besleyici bir kış çorbası tarifimi paylaşmak istiyorum..bebekler dışında tüm ev halkı da çorbaları severek tüketiyor,eklemekte fayda var..


Almanya'da paket içinde pırasa havuç kereviz kuru soğan ve maydanoz olarak satılan sebzeleri kullanırım.


Sebzeler temiz ve yıkanmış görünüyor olsa da mutlaka yıkamak gerekir diye  düşünüyorum,yıkadıktan sonra da doğramaya geçiyorum.


Doğranmış sebzeleri tencereye alıp yumuşayana dek kaynatıyorum.
SEBZELİ KIŞ ÇORBASI TARİFİMALZEMELER ŞÖYLE:

1 adet orta boy havuç
Onun büyüklüğünde pırasa
Onun büyüklüğünde kereviz
1 adet küçük kuru soğan
1-2 dal maydanoz


BAHARATLAR:

1 çay kaşığı kimyon
Yarım çay kaşığı zerdeçal
Kırmızı biber
Karabiber-Tuz
Zeytinyağı


YAPIM AŞAMASI

Sebzeler yıkanır doğranır kaynatılarak yumuşamaları sağlanır.Sebzeler kaynadıktan sonra ayrı bir tavada kırmızı biber zeytinyağında kavrulur,nane eklenmiyor.

Sebzelerimizi el blenderınden geçirerek tekrar tencereye alıp kaynatıyoruz,su eklememiz gerekebilir,kaynama aşamasında tüm baharatlar ve kırmızı biberli karışımı ekleyip bi kaç dakika daha kaynatıp servise alıyoruz.


Çorbaya değişiklik oLması için bazen yarım fincan kadar mercimek veya bulgur veyahut küçük bir patates de eklenebilir..çorba mideye masaj gibi gelir çorbasız olmaz ve bebekler için özellikle hem lezzetli hem yapımı kolay tarifler için bildiklerimi inşallah aktarmaya çalışacağım takipte kalın,merak ettikleriniz olursa yorum olarak sorabilirsiniz,eksiklerim varsa lütfen düzeltmenizi rica ediyorum..

Afiyet olsun,güzel geçsin gününüz.


OKUMAK İSTERİM
PAYLAŞ: