30 Aralık 2016

Zorluk - Maddi Manevi Sıkıntılar İçin Dua


Bismillahirrahmanirrahim

“Summes sebîle yesserahu.”

ثُمَّ السَّبِيلَ يَسَّرَهُ

Manası:Sonra ona, doğumunu, seçeceği yolu, mutluluğu, hidayeti, çevresinden yararlanmayı kolaylaştırdı.”


Kısacık ama etkili,ne zaman etkili?..

Darda,zorda kaldığımız anlarda,çıkışımız veya elimizdeki imkanların tükendiği elimizden hiç bir şey gelmediği veya elimizden gelen herşeyi yaptıktan sonra işimizi Allah'a havale edip söylenecek en güzel en etkili kelimelerden sadece üç tanesi hakkında bahsetmek istiyorum bugün..''İşimiz yine olmadı,zorlukların ardı arkası kesilmiyor,iki yakamız bir araya gelmiyor''diyen varsa bu ayeti mutlaka ama mutlaka tesbih gibi dilinden düşürmesin.

Bu dua mahiyetinde olan ayet Abese suresinin yirminci (20) ayetidir.Zorları kolaylaştırmak ile ilgili bir çok faydasını görenler var.Kur'an'i Kerim'de bulunan her ayet biz insanlar için şifa olduğu gibi mutlaka dert sıkıntı ve zorluklarımız için de her bir ayet bir kurtarıcıdır.

İkinci kızımın doğumunda dilimden düşmedi bu ayet,doğum sadece kırkbeş(45) dakika sürdü,doğum esnasında bu duanın etkisini bir çok bayanın görmüş olması muhtemeldir ki kolay doğum duası olarak da bilinmektedir..

Bu yayını hazırlamamın sebebi ise evrak işlemleri bir tülü yola giremeyen dostumun ayeti ezberlemesi ve bu vesile ile kendisi gibi sıkıntıda olan kardeşlerimizin bu ayetten haberdar olup istifade etmesidir.

Mümkün mertebe okuyun,tekrarlayın,inanarak.

Hayırlı olanı nasip etsin Rabbim dilerim,unutmayalım ki bazen bizim istediklerimizde şer istemediklerimizde hayır vardır kardeşlerim,bir işimiz ısrarımıza rağmen olmuyorsa veya çok büyük sıkıntılar sonucu oluyorsa içinde pek hayır veya sonunda bize pek bir getirisi olmayabiliyor..

Ayeti dilinizden düşürmeyin,gözünüze basit gibi görünmesin,asla basit gibi görmemek gerek ki Kur'an'i Kerim'in bir harfi dahi nice hikmetler nice mucizeler içermektedir..kalbiniz selim diliniz temiz niyetiniz pak olması ve istifade edip işlerinizin kolaylaşması dileği ile,gününüz hayrolsun..
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

17 yorum:

 1. Okurken,telaffuz etmek biraz zor oldu ama teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Bilmiyordum. Not ettim. Çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. hayırlısını ve bızım ıcın herşeyin en ıyısını nasıp etsin... Nerde yardıma ıhtıyacı olan varsa rabbim herkesin yardımcısı olsun..

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Cümlemizden inşallah bilmukabele,sevgiler.

   Sil
 5. Bir sey daha ogrenmis oldum. Allah razi olsun.

  YanıtlaSil
 6. Allah razı olsun ablacım :) tamda ihtiyacım olan günlerde yetişti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepimizin ihtiyacı var canım Allah senden de razı olsun.

   Sil
 7. Aklımın bir köşesine yer etsin. Etti.

  Böyle çok güzel oluyor ayetlerin anlamları bize, hayatımıza dokunduğu yerler... Çok beğendim. Teşekkürler. 😊

  YanıtlaSil
 8. Sağolasınız, Amin.
  Son yazımda siz de varsınız efenim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Efendim geldim gördüm okudum,çok teşekkürler :)

   Sil
 9. Tam da şu aralar ihtiyacım olan bir dua. Karar veremediğim ciddi bir konu var. Hayırlısını dileyip rabbime sığındım. Hepimizin hakkında iyiyi o bilir. İyi olanı nasip etsin inşallah.
  Bu güzel dua için teşekkürler.

  En kocaman sevgiler

  YanıtlaSil