31 Aralık 2016

Ne Yıldı Ama - 2016


Bir yıl daha bitti dostlar.
Ne yıldı ama!..

Yıldıran,yalan dolan,komplike,kompleksli,deli divane bir yıldı.
Oturup düşünülünce evvela benim hayatımda cereyan eden olayları hatırlamaya çalışıyorum.Nerden nereye gelindiğini görmeye çalışıyorum.Geçen yıl bu zamanda kimler vardı hayatımda,kimler gitti kimler geldi..Yenilik olarak neler vardı,neleri tükettim nelerin sonuna geldim.

Yeni bir yıl daha başlıyor işte,yarın hem de.
Müslümanların takvimi başkadır diyeceksiniz belki elbette öyledir,bizim yılbaşımız çoktandır yol aldı geldi geçiyor,ama biz bir de bu günümüzü ve bu gün içinde dünya ile din dil ırk ayrımı yapmadan kullandığımız bir takvime daha ayak uydurmak zorunda olup onunla hayatımızı yaşıyoruz.

İşte bu ortak takvimin son gününde insanlar bir çok şeyi gözden geçiriyor,çok kısa bir süre sonra yani yarından büyük şeyler bekliyor büyük dilekler yapıp onun öncesinde de hazırlık ve telaş içine girip bir yerlerden bir şeyler bekliyorlar.

Bu gece ne olacak?..

Uzaklardan birileri gelip birilerine aramağanlar mı edecek?
Kişiye özel bir kader mi yazılacak bu gece?..

Yönelip bir tarafa veya bir ağaca dallarından nimet meyveleri mi çıkacak bilmiyorum.Ama şu var ki ne bir ağaç ne bir hindi mutluluğu ve umudu getirmeyecek.Evet bir çok şeyi doğru bulmasam da çok sevdiğim insanoğlunun umuda ihtiyacı olduğunu görüyorum..

Güzellik istiyor,mutluluk istiyor,bekliyor...
Bazen ezmemesi gereken doğruları ezip geçiyor bu mutluluklara ulaşmak için,her bayramı kutlamayı dahi göze alabiliyor,bazen kısa bir mutluluk dönemi için başkalarının adetlerine özeniyor..
Kınamaktan ayıplamaktan korkarım.

Zor bir yılı yavaş yavaş geride bırakıyoruz işte bu gece.Bitti mi bir şeyler son buldu mu?
Döndü mü Suriyeli çocuklar evlerine sabah evlerinde kahvaltı edecekler mi?..Aylan bebek sahilde canlanıp midye kabukları toplayıp o sahilde koşacak mı?..sanmıyorum...dertler olduğu gibi yerinde duruyor.

Ne çok yaraladı bizi 2016 ne çok ne derin acılar yaşattı..Nasıl bir imtihandı devam eden,hala süren.Çünkü bitmedi dostlar.Bitmedi.

Bunca acı ve sıkıntıdan sonra camiler dolup taşmadı,insanlar canı yananın canını gerektiği derecede avutmadı,evindeki yara bantlarını,çorapları ve battaniyeleri alıp yanına koşmadı.

Senemiz kötüydü,alabildiğine acı vardı,ihanet vardı,gözyaşı vardı dedim ya acının rengi olsaydı kızıla boyanırdı dağlarımız göğümüz kızıl olurdu mavi değil..

İmtihanımız devam edecek yarın sabah da devam edecek,bu gece veya seçtiğimiz her hangi bir gece biraz eğlenerek bir iki hediye alıp evimizin bir kaç köşesini süsleyerek bitmeyecek bu acılar.Bitmeyecek çünkü biz gerekeni yapmadık.
Yaptık mı?

Çok derin düşünmek gerek biten bu yılı,çok sorular sormamız lazım kendimize.
Geçen yıl ben nasıldım bu yıl nasıl oldum,kaç tane saç telim ağardı kaç insanın omuzuna dokundu ellerim,kaç kalbi avuttum kaç kalbi kırdım!..kaç kişiye derman kaç kişiye dert oldum?..demeliyiz bunları..

Rabbimin gözünde yol kat ettim mi,bir parça olsun istediği gibi olabildim mi?..Ona karşı olan borçlarımın hesabını yapıp borcumu ödemeye niyet ettim mi..yoksa ben bu borç dağının tepesini göremeyecek kadar yükselttim mi?..

İnsanın ektiğini biçtiğine inanıyorum.
Sadece yarından sonra değil,her gün ektiklerimiz dünyaya bir nefes huzur olmasını diliyorum,her daim.

Bugün benim için sıradan bir gün yarın da sıradan bir yılın başlangıcı olacak ama dilerim ki Allah'tan 2016 bir çoğumuza ders olsun...2017 yılı insanlığın,kararlı olmanın,özümüze dönmenin kendimizi bulmanın yılı olsun...Bunların hepside insanlığa nassip olmaktan çok insanın hak ettiği şeyler olsun..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

5 yorum:

 1. inşallah sevgi hanımcım.. yazıyı okuduktan sonra bilgisayarda kendimi gördüm okudukça boynum bükülmüş.. :( ne acı bir yıldı..hala da öyle..ama her şey güzel olacak..öyle olsun inşallah.. sevgiler.. hayırlı huzurlu bir yıl diliyorum :)

  YanıtlaSil
 2. Eskiyen yıl bizi de eskitti gitti. Yeni yılı bizi yaratanın rızasıyla iyi insan olarak geçirelim inşallah.

  "Bu akşam da gönlümüzce bitmediyse gün
  Demek tümü bizim omuzlarımızda yükün
  Gelin buna bir çare bulalım
  Bunca olduğumuz gayrı yetmiyor
  Yarın daha iyi adam olalım
  Yarın daha sağlam daha akıllı
  Yarın daha sevdalı daha haklı
  Günün bize bağlı olduğunu bilelim."

  (Melih Cevdet ANDAY)

  YanıtlaSil
 3. Oturduğumız yerden her şey düzelsin diye beklemenin saçma olduğunu anlayıp da ufak da olsa kendi çapımızda birşeyler yapmaya başladığımızda düzelmeye başlar yavaş yavaş herşey ama sadece oturup konuşarak, dileyerek olmuotr bu işler.

  YanıtlaSil
 4. Rabbim aklımızı uyandırıp kalbimizi canlandırsın inşallah,insanlık için de zor bir yıldı dünya için de,teşekkür ederim..

  YanıtlaSil