19 Aralık 2016

Fatma Hoca -Çocuksuz Kadınlara Sürekli Sevap Kazandıracak Müthiş Bir Tavsiye


Yaz mevsiminde oyunu bölüp 'Ben Kur'an okumaya gidiyorum' diyen kız çocuğu merağımı tetikledi.
Hafta içi nereye Kur'an okumaya gidiyordu ki?
Annesini tanıdığım için arayıp öğrenmek istedim.
Gittiği yer cami değil,Kur'an okumak için gittiği ev sıradan iki çocuklu hatta çalışan bir hanımın eviydi.

Benim kızı da göndermek için,çevremizin oluşumunda çok katkıda bulunacağını ümit ettiğim için kızın annesini arayıp bilgi aldım.

-Fatma hoca okutuyor çocukları fırsat buldukça.İstersen sen de kızını gönderebilirsin,müsait olduğu vakitlerde What's app grubuna mesaj atıp çocukları evine çağırır,belirli saati yoktur ama haftaiçi bir kaç kez çocuklar gidip küçük duaları,Elifba'yı okur ve öğrenirler,dedi.

Takdir edilecek yanları çok elbette ancak ben hocayı tanımadığım için tam olarak bir fikir yürütemedim,biraz da çekindim açıkçası tanımadan kızımı göndermeye.

Kısa bir süre sonra benim kızım da arkadaşı ile birlikte fatma hocanın evine What2s app'tan mesaj atıldıkça gitmeye başladı.
Dün hava kararmış 7'ye kadar gelebilirsiniz diye mesaj atmıştı yine.Karanlık olduğundan kızım tek başına gitmekten haliyle korktuğu için küçük kızımı da alıp Fatma hocanın yolunu tuttuk..

Hava serin ve temiz kokuyordu,bütün gün ince bir yağmur ıslatmıştı her yeri.
Fatma hocanın evine girip kızımın yüzüne bakmadan (utanmaması için) onları dinledim.

Önceden öğrenmesi için verdiği Fil suresini önce Fatma hoca okur ardından kızım ayet ayet tekrarladı.Beş kez okuduktan sonra hapşırınca okunacak duayı,bir kaç adet temel dini sorular sordu.

Kızımın çantasındaki küçük not defterini çıkartıp ezberlediği sureleri alt alta yazdı,bildiklerine artı henüz öğrenemediklerinin yanını boş bıraktı.

Aferin sana diyerek elini dolabın üzerinde duran poşete uzatıp bir şeker çıkardı.

-Al bakalım,dedi..

Hepsi bu kadar..

İki çocuklu ve çalışan bir kadın olması dışında kaldığımız bölgede bir çok çocuğa Kur'an'ı okutmak ve öğretmek için gayret gösteren bu kadını takdir etmemek mümkün değidli..bazen kendisi yoğun olunca kızı ve oğlu da çocukları okuttuğunu söyledi..bu daha da güzel...
İnsan düşününce gün içinde bilgisini başkalarına da bir şekilde aktarabileceğini istedikten sonra bunun mümkün olabileceğini hem kendine hem başkalarına faydalı olabileceğini gözlerimle görmüş oldum.

Zor değil kapını bir çocuğa açmak,ona bir kaç sure öğretmek.
Zor değilmiş ite,tohumcuklar ekip hasatını ahirette yapmayı ümit etmek..

Allah Fatma hocadan ve Fatma hoca gibilerinden razı olsun.

Çocuğu olmayan,olamayan hanımlar için de güzel bir öneri güzel bir yoldur diye düşünüyorum..

Allah kendilerine çocuk vermemiş olabilir ama başka çocuklar komşu çocukları akraba çocukları için güzel bir ilim kapısı bir cennet bahçesi olabilir evleri.

Çocukluğumda köyde geçen tatil süresince ne cami ne medreseye gönderilirdi çocuklar..

Kur'anı bilen vardı ve öğretmek okutmak için hevesli olan insanlar vardı..daracık odalarda sobalarının yanında o soğuk kış günlerinde cıvıl cıvıl sesleriyle Elifba cüzünü öğrenmeye çalışan çocuk sesleriyle capcanlı evler vardı..

Şimdi de olur,şimdi de mümkün..evler daha lüks daha uygun insan ağırlamaya..

Şimdi herşey daha uygun öğretmeye,çalışan anneler vakit bulamayan annelere hem bir kolaylıklar hem de yavrusu olmayan hanımlar için muhteşem bir fırsattır..işin yoksa veya varsa da vaktin varsa apartmanın bir veya iki çocuğu senden öğrenmeli bir kaç sure,müsaitsen kapını açıp dizinin ucunu başka bir çocuğun dizi ile birleştirip onunla yol almalısın velhasılı bu çeşme senin sevap kaynağın olabilir,onu ahirete kadar sonsuza kadar akıtmayı sağlamalısın..

İlim nasip etmişse sana Allah,bildiğin sadece bir kaç süre bile olsa o ilmin zekatını en iyi şekilde verip bu sevap fabrikasını kaçırmamalısın...Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

12 yorum:

 1. Maaşallah fatma hoca'ya ne kadar hayırlı bir iş yapıyor Allah ilmini artırsın

  YanıtlaSil
 2. Keşke dediğin gibi kolay olsaydı. Mumla arıyoruz. Bir besmeleyi öğretmek için, elifbayı öğretmek için hoca olmak gerekmez belki küçük bir çocuğa fakat insanların pek güveni kalmadı sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin çok güvendiği bir yakını komşusu elbet vardır olmaz mı hiç?

   Sil
 3. rabbim razı olsun kendisinden. günümüz şartları bizi din kardeşimize bile öyle uzaklaştırdı ki yağlı boyam, insanın kimseye güveni kalmadı. bırak başka eve kuran okutmaya çocuk göndermeyi; ilim öğretmek için umumi yerlerde çabalayan kardeşlerimize bile "cinci hoca" etiketi yapıştırıp fesat eleştiriler yapanlar var. insanın insana güvenmesi gerek, ama biz bunu çoktan kaybetmişiz. şimdi bana yollar mısın desen; zannetmiyorum yollayayım. öyle çok şey görüyoruz, öyle çok inancımızı yitiriyoruz ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir önceki yorumda da güven dile getirilmiş biz burada Almanyada böyle bişey görüyorsam Türkiye'de neden olmasın semmma?

   Sil
 4. Eyvallah.Allah razı olsun.Kulağıma küpe olsun,inşaallah.

  YanıtlaSil
 5. Maşallah barekallah takdir ettim. Rabbim bizlere de nasip etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her zaman her yaşta yapılabilecek güzel bir şey..İnşallah.

   Sil
 6. Başlık ne kadar manasiz ...çocuksuz kadınlara sevap kazandiracak muthis tavsiye?çocuksuz kadınlarin siz cocuk dogurabilen yetenekli ve şanslı kadinlara gore daha mi fazla sevap islemesi lazim siz niye uygulamiyorsunuz muthis tavsiyeyi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuk doğurabilmek şans veya yetenek işi değildir bu Allahın takdiridir..yine de çocuğu olan bir bayan kendi çocuklarına bildiklerini öğrettiği ve bunun sürekli sevap kazandıran bir yol olduğu için çocukları olamayan bayanlar için de güzel bir yol olur diye düşünmüştüm yani benim niyetim kırmak hele incitmek hiç değil tam aksine çocuk sahibi olamayan (ki bunun ne kadar acı verici bir duygu olduğunu bizzat tatmış tam 11 yıl çocuğu olamayan biri olarak)kendimden bilirim adsız kişi.

   Sil