16 Kasım 2016

Telefonumdan Notlar #6Telefonumdaki not defterine şunu yazmışım:

İnsan içinden görür,içinden duyar,içinde nelerin olduğu,nelerin göründüğünü sen fark ediyor musun?.
Ömrün var evin çocukların eşin dostun ama bunlardan sana ne kadarı geri geliyor çoğalıyor fayda ediyor?
Her şey imtihandır diyen Rabbinden fazlasını biliyor olabilir misin?
Bak her şey imtihan,kapıyı açışın bile imtihan.
Çarpmadan açmalısın sessiz kapatmalısın kapatmak da yanlış bir tabirmiş kapı kapatılmaz,örtmelisin,çevreye rahatsızlık vermemelisin bunları yaparken varlığın gövdendeğil,ahlakın önplana çıkmalı,nefsin çıkmamalı nefsinin hoşlandığı şeyler çıkmamalı,çıkmamalı vs vs ne yazıyorum ben.

:)

Telefonumdan notlar#6.


Çok şey birikmiş aktarma zamanı,biraz düşünme biraz tebessüm etme zamanı :)İki yıl boyunca ikinci el olarak alınan ev eşyasını yavaş yavaş değiştirme zamanı yaklaşmakta,ikinci el olduklarından değişmeyecekler,yavaş yavaş dağıldıkları için değişecekler,belirtmekte fayda var..


Eşyaların değişmesi yapılacak ikinci iş aslında,onun öncesinde zeminlerin laminat ile döşenme niyeti var...yerler taş olduğundan kışın oldukça soğuk oluyor..resimler eşyalar veya genel olarak odanın dekorasyonu için kaydedilmedi.


Laminatı seçme işi bana bırakıldığı için bir çok resim kaydettim haliyle,bir çok şeye uyumlu olsun istiyorum,eşim beyaz tonlarda olmasından yana bense çok koyu ahşap bir desen istiyorum ama..


Koyu zemin demek nerdeyse her lekeyi göstermesi demek,her gün silinmesi benim bir el beziyle evin içinde dolaşmam demek iki küçük çocukla gereğinden fazla ev için pervane olmak enerji sarf etmek demek diyerek ben de seçimi beyaz zeminden yana kullanacağım diye düşünüyorum..eşyaların hizmetçisi olmayı sevmem onlar bize hizmet etmeliler..
Halılarımız Shaggy halı,yani içinde ne ararsan var,bakımı,yıkanması tam bir sıkıntı,süpürmek yetmiyor,balkondan aşağı şöyle bir güzel silkelemek yasak,iğne olur başka bir şey olur içine kaçar görmek imkansız,asla almayın,çocuklu bir aile iseniz sakın almayın...bu tarz halıları yeni çıkmış olmalılar,çok çok beğendim..

INSTAGRAMDAN SEÇMELERDini paylaşımları olan hesapların içinde bu tür reklamların yer alması hiç hoş değil,yorumum bu kadar.Düşündürücü güzel paylaşımlar..

Almak istediğim bir güzel kitap:
İnsanların günahları, ayıpları ve çirkin halleri mânen pis ve necis şeylerdir. İnsandan iki çeşit necaset zuhur eder: Maddi necaset, manevi necaset. Kişi maddi necasetten nefret eder, iğrenir. Hastalıkların teşhis ve tedavisi dışında ve o da yüksek ücretler mukabilinde olmak şartiyle hiç kimse başkalarının maddi pislikleriyle ilgilenmez, onları kurcalayıp karıştırmaz.

Ne yazık ki, durum mânevî pislikler yani günahlar için öyle değildir. İnsanlar başkalarının o türlü dışkı ve fışkılarıyla nedense çok ilgilenirler. Muhakkak ki, bu büyük bir ahlak ve karakter noksanlığının tezahürüdür. Başkalarının günah ve ayıplarını kurcalayan insanları tezek böceklerine benzetirsek hata etmiş olmayız.

Gıybet İlleti
Ubeydullah Küçük
Bedir Yayınevi

Kaynak:İktibas

Güzel geçsin gününüz :)


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

10 yorum:

 1. Shaggy halı almıştım bir kere ben de, silkelemekle de gitmiyor içindekiler, çocuklular için çok kullanışsız.

  Benim zemin açık renk, bütün saçlar tozlar onda da çok gözüküyor, kırçıllı renk almak lâzım, tek renkler iyi olmuyor.

  Reklamlar hiçbir şeyin arasına yakışmıyor, bir de son gwzdiğim yerlerin reklamını her yerde görünce tüylerim diken diken oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu halıların talipleri var,vereceğim daha düz süpürme sorunu olmayan hali almalıyım halıda iğne bulunca korktum açıkçası...zeminleri gelince kırçıllı hangileri oluyor acaba daha önce bu tabiri duymadım :(

   Sil
  2. Yukarıdaki parke resimleri genelde kırçıllı zaten, en sonuncusunda daha da belli. O renk hem açık hem koyu gayet kuşlanışlı.

   Sil
  3. Bir nevi eskimiş gibi dimi evet ben o tarz düşünüyorum bir çok yönden çocuklu aileler için ideal geliyor o desen bana.

   Sil
 2. Ben de bu kitabı okuduktan sonra birisine hediye etmiştim.

  Komşu meselesine gelince; birisinden duydum. Heyşeye kapıya geliyor, bakkal dükkanına çevirdi beni, demişti. Bundan da kaçınmak lazım sanırım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı ben de notlarımı temize almadan okumaları için verdim..geri dönmesini bekliyorum elimde mutlaka olmalı:)
   Dükkanın yerini şaşırmış olabilir o tür komşular da insan nasıl kaçınsın :(

   Sil
 3. Başkalarının günah ve ayıplarını kurcalayanlar için yapılan tanımlama çok doğru. Yoksa neden kurcalasınlar ki:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan bunu biraz düşününce o tanımı yerinde buluyor gerçekten.

   Sil
 4. Shaggy halı kadar kötü halı bende görmedim...
  beyaz parke ise evet tozu gosterıyor fakat koyu laminant kadar degıl ve kesınlıkle açık renk parke evi daha da geniş gosterıyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle canım shaggy halılar görüntü olarak çok hoşuma gider ama çocuklu evler için uygun değil sanki.

   Sil