6 Ekim 2016

Saygıdeğer Komşum

Resim kaynak:content/uploads/2012/07/blackmanmiddelage.jpg
Kucağımda bebek,elimde büyük bir poşet,ağır değil ama hacimli.
Apartmanın giriş kapısına yaklaşıyorum anahtarı aramam için bebegi indirmem poşeti yere bırakmam omzumdaki çantayı açmam içinden anahtarları çıkartıp kapıyı açmam gerek derken kapı içeriden açıldı.

Kapıyı açan zenci komşum ve karısı.

-There is always a angel to help
(Yardım edecek bir melek her zaman var);dedim komşumu görür görmez. 

-They are always ready diye karşılık verdi.
(Onlar her zaman hazır)

-I believe that,diye cevap verdim.

-God bless you,have a nice day diyerek kapıdan çıktı.

God bless you!

Yâni Tanrı sana rahmet etsin..
Nasıl güzel bir söz nasıl ince bir davranış değil mi? 

İnsanın bir inancı olması sözlerinde dua olması ne güzel...

Bu insan Müslüman değil olmak zoyunda da değil ama bir insan her hangi bir insan karşısındakine hürmet ederek dua ederek aynı inanca sahip olmasalar bile ne güzel hoşnut edebilir..

Buna ben insanlık derim.Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

20 yorum:

 1. Böyle güzel insanların varlığını bilmek bile mutlu edici :)

  YanıtlaSil
 2. Ne kadar erdemli bir davranış Demek ki bir insanın dini inancı ne olursa olsun önemli olan insan olması Senin güzel komşunda onlardan biri Kendisine Bende teşekkür ediyorum bu erdemli davranışı için :)....Her daim hoşgörü ve saygıyı unutmayalım ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şey gerekmiyor bir insanın gönlüne girmek için..saygıyı unutmayalım,katılıyorum.

   Sil
 3. Çok sevdiğim bir İngiliz atasözü var;
  "Kibarlığın paraca değeri yoktur; ama hayatın tekerlerini yağlar".

  YanıtlaSil
 4. Zaten şu ayrıştırma,ötekileştirme olmasa öyle güzel olucak ki her şey birazda hoş görü Aklıma neler geldi neler de en hayırlı yol susmak kafamda çağladı yine konular ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlla kategorize etmek gerek sanki dimi..konular çağladıysa ilham gelmiş,kaçırma bu treni :)

   Sil
  2. Kaçırma ama bir yerden sonra sıkılıyorum ben Çünkü biliyorum ki Hep bir anlatma karşı tarafın sürekli hoşgörüsüzlüğü Yoksa anlatılırda işte diyelim bugün asıl bombalarım vardı. Onu ayrıca yazıcam ...

   Sil
 5. Insanlik yapmak icin ayni inanca sahip olmak gerekmiyor tabi ki.Ama bunu kavramak icin insan olmak sart Rabbim herkese duaci komsular nasip etsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır,asla aynı inanca sahip olmak gerekmez,aynı havayı solumak bile kafi aynı havayı derken tek gökyüzü tek dünya anlamında söylüyprum..duacı komşular ise bir başka çok memnun oluyor insan...amin.

   Sil
 6. Komşu önemli. Bazen çok sevdiğin evini bile terk etmene sebep olabiliyor. Ev almadan önce komşularına bakmak gerekir belki ama. Çok katlı apartmanlarda bu çok zor. Bu kadar insanın bir olması mümkün değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komşularından sıkıntı çeken bir kaç hikaye dinlediğim olmuştur bir tanesi ''ölse su vermem''bile demişti komşusu için,ne geçti aralarından kim bilir Allah öyle durumlara düşürmesin.

   Sil
 7. Kesinlikle katılıyorum, önce insanlık..

  YanıtlaSil
 8. Üniversitede iken budist oda arkadaşım vardı. Bir gün sokak da kız ve oğlan kavga ediyorlar ama ne kavga. Kızın ağzından çıkanları en arsız insan bile ar ederek dinler. Yan odadan kızın biri olayı eğlenceli bir filmmiş gibi izleyip yorum yapıyor. Bende ''insanlar ne meraklı'' diyerek uyanmış oldum. Budist oda arkadaşım gürültü gelmesin diye camı kapadı ve '' biz insanların bu tarz durumlarına şahit olmayız'' dedi. Bizde ise anlata anlata bitirilmez. İnsanlık farklı bir şey din dil bakmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu çok güzel bir incelik de ayrıca..kalite meselesi.

   Sil