12 Ekim 2016

Sonbahar Resimleri #2

Yaprak sıkılmıştı ağaçtan, bahaneydi sonbahar.

Almanya'da olmak ayrı bir mevsim ayrı bir zaman dilimidir benim için.
Heyecan duyarak çektiğim çok az resim var.Çoğunu bir gün giderim anı kalsın buraları gördüm dediğim için çekiyorum..

Genel olarak doğa resimleri çekiyorum,insanları,günlük yaşamı ilgimi çekmiyor,spor ve alışveriş dışında pek fazla bir şey yaptıklarını da göremiyorum zaten bulunduğum yerde.

Büyük şehirlere gittiğim zaman kalabalıktan karışıklıktan hemen kaçmak istiyorum,vahşi yaşamı andırıyor bana o koşuşturma..

Gün içinde pek az sayıda insan görüyorum burada,okulda veya alışveriş için markete gittiğimde bunun dışında insanlara rastlamak nadir bir şey..bazen havanın sıcak ılık veya soğuk olup olmadığını pencereden bakıp sokaktan geçen birilerini görüp ona göre giyinmek istiyorum,sokağa bakınca aksilik bu ya o anda kimse geçmiyor.

Bekliyorum bekliyorum geçen yok böylece de nasıl giyineceğime dair dışarıya çıkmadan veya balkona çıkmadan pek bilgim olmuyor..

Pencereler genelde kapalı veya çok az aralı,çamaşır telleri olmadığı için çamaşır bile göremiyor insan,yemek kokuları sadece bina içinde duyuluyor.İnsanlar duygularını gizlediği gibi seslerini de heyecanlarını da mutluluklarını da gizlemekte ustalaşmış.

Sürekli çalışıyorlar sürekli bir telaş içindeler.
Nereye gidiyorlar?..
Oysa her yer her taraf güzelliklerle dolu,hayırkıyor doğa..her mevsim her köşe haykırıyor adeta..

Bak bana!..bak bana...


Almanya..

Burası Almanya.Bakımsız olan bir köşesine rastlamak güç bela..ağaçlar arasına sıkışıp unutulmuş belediye elemanının çöp toplama çubuğunun ulaşamadığı plastik bir bardak veya bir poşet görebilirsin ancak..sürekli bir yerlerde çalışmalar yapılır sürekli tabelalar,yolun bir tarafını kapatmalar,uyarı ışıkları görürsün..
Doğaya mı düşkünler yoksa doğaya sahip çıkmaları yapılarının maliyetini yükseltmek için mi anlamış değilim.

Kocaman hamaklara,bir çocuğun arzulayacağı tün oyuncakları içinde barındırıran evler var burada.Çoğunlukla hepsi bakımlı bahçelere sahip olmasına rağmen iki yıl boyunca kocaman hamaklara uzanan birini,oyuncak dolusu bahçede cıvıl cıvıl oynayan çocuklara hiç mi hiç denk gelmedim..ne ara tadını çıkartıyorlar bu güzelliklerin bilmiyorum..
Doğa her yerde güzel,ruha şifadır..insan fazla bir  şey istemez doğa olduktan sonra diye düşünüyorum.Benim için doğa kafi..çok bile,hak etmesek bile bazen,doğa kafi doğa insanın huzur bulması için çok çok yeterli...Günaydın..


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

16 yorum:

 1. ellerinize sağlık çok guzel resimler...

  YanıtlaSil
 2. tqam anlamıyla bayıldım, olağanüstü fotğraflar! sonbaharın bu gotojenikliğini çok seviyorum =)

  YanıtlaSil
 3. Ben de Almanya'yı görmek istiyorum yaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben gitmek İstiyorum buradan aslında dilerim ikimizin de isteği gerçek olur :)

   Sil
 4. Resimler çok güzel. Sonbahar da resim çekmek için çok güzel pozlar veriyor:)

  YanıtlaSil
 5. Resimlere bayıldım ama bu muhteşem doğanın tadını çıkaracak kimse yok desenize

  YanıtlaSil
 6. Almanya'nın deminki mantar zenginliği de harikaydı. Çoook güzel. İklim uygun; ama korunan şeyler görülebiliyor. Kesilselerdi.... Çok güzel. Çok teşekkürler bu görseler için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Almanya'nın iklimine bir Akdenizli olarak sanırım ki hiç bir zaman alışamam Yasemin hanım ama doğanın korumasıyla ilgili yazdıklarınız doğru,güzel bakıyorlar.
   Ben teşekkür ederim.

   Sil
 7. Doğa, insanın ruhunu hissetmesini sağlıyor.

  Fotopraflar çok iyi geldi.

  YanıtlaSil
 8. Demek Almanyadasiniz ben de yillardir Avusturyadayim. Sansim var ki küçük sehir kasaba arasi bir yerde yasiyorum evden çikip hemen ormana girebiliyorum. Komsularim da cok sicak insanlar. Yasadigim yerde hemen herkesi taniyorum artik. O yüzden mutluyum. Büyük sehirler daha ruhsuz oluyor tabii haklisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin adınzıa çok sevindim..küçük bir yerde yaşamanın bir çok avantajı varidoğru.İnsan kendini daha çok insan ve güvenli bir ortamda hissediyor bizim burası da hem samimi hem güvenli hem de doğa bakımından zengin ancak ben bu güzel ortamın daha bir konum olarak aşağılarda olmasını isterdim,Yunanistan Türkiye gibi :)
   Mutluluğunuz daim olsun hep huzurlu yaşamanızı diliyorum Derya hanım,hoş geldiniz.

   Sil