8 Ekim 2016

Kışın Ne Yapılır-Kış Mevsimini Nasıl Değerlendirmeliyiz


Günün saatleri bize yetmiyor yirmidört saat bile az dediğimiz günlerin yavaş yavaş sonuna geliyoruz.
Ekim ayının sonunda saatlerin değişmesi ile bir çok şeyin değişeceği kış mevsimi tamamen farklı gecebilir daha anlamlı,daha besleyici geçmesi için şimdiden aklımızda bir program yapıp bu uzun geceleri ve kısacık günleri hazine olarak görüp gerçekten değelendirebiliriz.

İnsanoğlunun günleri bu çağda o kadar hızlı tükenip gidiyor ki kendine ve ruhuna ayırmak istediği vakti bir türlü bulamaz oldu.Genel olarak inanıyorum ki bir çoğumuz kendimiz için yapmak istediklerimizi sevdiklerimiz veya gündemimizi oluşturan sebeplerden dolayı ertelemek zorunda kalıyoruz.

Ancak zaman hep akıyor.
Yaz kış demeden sabah akşam demeden saatler uçup gidiyor.
Kendimiz için yapmak istediklerimizi ne zaman yapacağız?..
Biraz öncesinde düşünürsek ve en önemlisi somut bile olsa bir karar alırsak eminim ki ruhumuza çok iyi gelecek sonuçlar elde edebiliriz.

Allah'a hamd olsun ki kış geliyor.Evet zorluklarını havanın şartlarıyla ölçüp değerlendiriyoruz ve evet bizi kış kelimesi bile korkutuyor olabilir ama öyle değerli ki kış mevsimi biraz düşünürsek.

Yaz mevsiminde asla bulamadığımız değerli zaman dilimlerini içinde gizler kış mevsimi.Gündüzler kısadır ve sen daha fazla yorulma der gibi daha kısa daha pratik bir program yapmamızı sağlar kış.
Geceleri ise düşününce akıl almaz boyutta uzun olur.İnsan bir çok şeyi yapabilecek lükse sahip oluyor hemen.

Saatlerce televizyon karşısında geçen kış gecelerini şöyle bir hatırlayalım.İzlenen bir dizinin süresi en az üç saat sürerken dizinin ardından bile insanın vakti kalıyor.
Bu kış gözlerimize değil ruhumuza iyi gelmesi için bir kaç öneri olsun ki bu önerileri ''ama ne zaman'' veya ''belki bir gün'' diyerek erteleyen okuyucularıma içim özel olarak paylaşmak istiyorum.

Heyecanlıyım.
Kış gelince oldukça heyecanlı hissediyorum kendimi.Kış derin ve anlamlı gelmiştir bana her zaman.Biraz kendi duygu ve düşüncelerimi de eklemek istiyorum buraya çünkü burası benim için çok özel olduğu gibi çok özel insanların da uğradığını onlar için özel bir kaç söz veya paylaşım eklemem gerektiğini asla unutmayı istemem.

BU KIŞ RUHUMA BUNLAR İYİ GELECEK

OKUNMAMIŞ KİTAPLARKitapları nerdeyse hepimiz seviyoruz,çoğunu okumaya vakit bulamasak bile kitap almaktan kendimizi alıkoyamadığımız da bir gerçek.
Bu kış okunamayan veya yarım kalan veya okumayacağımızı bildiğimiz kitapları elden geçirmenin bize oldukça katkısı olacaktır.

OKUNAMAYAN KİTAPLAR

Hevesle alınmış veya hediye edilmiş kitaplarımız vardır,okumaya başlayıp da bir türlü bize hitap edemeyen yazarı veya yazma tarzı bize agır/hafif gelen kitaplarımızı ayırarak en yakın kütüphaneye hediye etmek için ideal zaman.Bu tür kitapları okuyacak veya isteyecek birine hediye etmek de güzel veya blogu olan bu kitapları çekilişe dahil edip armağan edebilirler.

NEREYE BAĞIŞAYABİLİRİM? diyorsanız:
YARIM KALAN KİTABI NE YAPMALI

Aslında güzel bir kitap veya aslında elime alsam okuyacağım dediğimiz kitaplarımız da var.Hakkında bir çok yorum okuduğumuz veya çok satılan çok popüler olan ve kitaplığımızda yer alan kitapları okumak için uzun geceler çok uygun.
Yarım kalan kitap okunmayacaksa veya okunmuyorsa o kitabın bizim için yazılmadığını düşünerek kime uygun olur diye yeni sahip arayışına girmemiz en güzeli olur.Yukarıda verilen listeden istifade edilebilir.FAVORİ KİTAPLAR

Gözbebeğimiz olan veya asla başkasının elini sürmesini istemediğimiz veya bizim için çok özel olan kitapalrımız da var.Bu çok sevdiğimiz kitaplarımıza kendi ellerimizle bir kılıf dikebilir veya örebiliriz veya güzel bir kağıt ile kaplayabiliriz.Kaplama işine pek sıcak bakmasam da en son çare olarak bunu düşünmenizi tavsiye edebilirim naçizane çünkü kitap içi ile de dışı ile de özeldir.Orjinalliğini korumak gerek.Son olarak da favori kitaplarımız her zaman tekrar okunabilir lezzete sahip olduklarından bir kez daha okumak için sıcak bir çay eşliğinde kucağımıza almayı unutmamalıyız.
NOTLARZaman zaman kitaplar üzerinde aldığım,altını çizdiğim cümleleri,araya sıkıştırdığım kağıt parçacıklarını gördüğümde o kitabın bana okunduğu zama n ile ilgili bir anı veya bir bilgiyi hatırlatır.Bu güzel bir şeydir.Kendime bıraktığım küçük bir hazine gibidir bu notlar..
Kitaplarda yer alan bu altı çizili satırları veya küçük not kağıtlarını temize çekip bir not defterine aktarmak bilgimizi tazeler anılarımızı canlandırır ve yazıldığı için akılda daha kalıcı olur.
YARIM KALMIŞ ÖRGÜLERHangimizin yok ki,oldukça sıkıcı bir görüntü olsa bile yün veya iplik poşetlerini önümüze döküp hangisi tamamlanabilir hangisi ele alınamaz diye ayırmak beklenmedik bir hafiflik hissetmemize sebep olacaktır.Yarım kalmış hiç bir şey olmamalı insanın bu bir çorap bir etkı dahi olsa.Örülmeyecekse ipi skülebilir,yumaklar düzenlenebilir yünlerimiz daha düzenli bir şekilde poşetteki yerlerini alabilir.

Örgü örmeyi küçümsememek lazım,nihayetinde bir çok psikolog tarafından el uğraşı ile ilgili olan kişilerin daha mutllu olduklarını üretmenin çok katkısı olduğunu konsantre gerektiren el işleri ile uğraşmanın sakinlik getirip sabrı artırdığını vurguladığını duyuyoruz..yani bir kadın evinde bir atkı ördüğü zaman bunun yanı sıra birinci sınıf bir terapiyi de kendi kendine görüyor demektir.Onu rahatsız etmeyin :)


BORÇLAR


ORUÇ BORCUYazdı sıcaktı derken günlerin oldukça uzun sürmesi de Ramazan ayında biz bayanların tutamadığı oruçların da tamamlanması kış mevsiminde hem ruhumuza iyi gelecek hem omuzlarımızdan bizi ağırlaştırdığını fark edemediğimiz bir yükü alacaktır.Bu kısa kış günlerinde o günlerin oruçlarını tutmanın tam zamanı.Oruç ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler için:
KIŞIN ORUÇ TUTMAK GANİMETTİR
ORUÇ BORCUMUN NE KADAR OLDUĞUNU BİLMİYORUM


NAMAZ BORCU-KAZA NAMAZLARIHayat akıyorsa ömür de azalıyor demektir.Ne zaman ödeyeceğiz Allah'a olan namaz borçlarımızı.Dünyada da borç ahirette de borç olmaz ki.Kendimize çok fazla yğkleniyoruz veya yükleniyor hayat şartları bize.
Bir kitapta çok güzel bir söz bulup altını çizmiştim,yayını yazma esnasında burada ara verip altını çizdiğim cümleyi bulmak için İslam Alimlerinin Gözüyle ZAMANIN KIYMETİ kitabını açıp bakmak istiyorum.

Altını çizdiğim cümle şöyle:

Ey Ademoğlu,sen günlersin.
Bir gün geçince bir parçan da gidiyor demektir.
Hasan-ı Basri (Allah ondan razı olsun)


Bu sözü okuduğumda odlukça etkilenmiş altını çizmiştim.
Evet,zaman biziz,günler biziz.Madem ki de önümüzde böyle uzungeceler ve kısacık günler var bizim de daha anlamlı ve daha çok çoğalacak hem dünya hem ahiret hayatımıza katkısı olacak uğraşlara biraz daha fazla ağırlık verip önem vermemiz gerekir belki de.

Kaza namazları sayısı çok olan için gerçekten büyük bir derttir,unutulsa da derttir hatırlansa da.Uzun kış geceleri belki sayısı çok olan kazaları kılmak yeterli olmayabilir ancak bu uzun kış gecelerinde her gün bir günün namazlarını kaza etme alışlanlığını elde etmek mevsim değişip yaz olunca bile bunun devamının geleceğine dair güzel bir işarettir.

Namaz borcumuz bizim borcumuzdur evet herşey çok hızlı herşey bir gün yapılacak gibi erteleniyor olabilir ama gündem sürekli değişiyor hayat sürekli her sabah yeniden şekilleniyor böylece biz de bu hayatın içinde olduğumuz için şekillenip her gün değişiyoruz.Üzerinde bir parça düşünürsek kayıplarımızı hemen görebiliriz belki.Bu düşünce beni zaman zaman korkutuyor.

KAZA NAMAZLARININ SAYISINI BİLMİYORUM diyenler için hesaplamayı kolayca yapabilecekleri bir kaç faydalı bağlantı aşağıda yer almaktadır.
UYGULAMA:KAZA NAMAZI HESAPLAMA APP'I DA MEVCUT İNDİRMEK VEYA İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN


KIŞ GELDİ GELECEK
Yazseverler her ne kadar kış mevsimine sıcak bakamasalar da ümit ediyorum ki bu notlarımda kendilerine yakın bulabilecekleri uğraşlar neticesinde kış mevsimine de en azından biraz daha ılımlı bakmaya başlarlar.Elimden gelen bu kadarı aklımdan dökülen bunlardı sevgili okuyucularım kıymetli yorumlarınızı veya versa benim için çok başka bir değeri olan önerilerinizi yorumlarınıza eklemekten lütfen çekinmeyin...

BU KIŞ RUHUMUZ İÇİN DAHA NELER YAPABİLİRİZ?


Gönlüm ister ki her insan bir başka insana ne kadar uzak olursa olsun arada ne kadar mesafe olursa olsun internet nimeti vesilesiyle fayda sağlayabilsin,her insan bir bilgi denizidir her insan özel olduğu gibi bildikleri de özel ve bir başkası için hazinedir bu yüzden sizin için belki az değeri olan bir bilgiyi paylaşmaktan lütfen yorumlaa eklemekten geri durmayın..

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum ayrıca oldukça uzunca bir konuydu gözlerinize sağlık...sımsıcak verimli bir kış dilerim...


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

22 yorum:

 1. Güzel öneriler. Yün örmeyi severim. Artık gözlerim de istemiyor örmeyi, zaman da izin vermiyor.

  Yün örerseniz paylaşırsınız di mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitapları ayrıştırma dışında yazdıklarımın bir kısmını yapamayan başladım:)
   Yun de örüyorum fırsat buldukça eskiden çok paylaşımım vardı elbette neden olmasın paylaşmayı ben de isterim Ayşei hanım kitap kılıfı önerisini sizin Leylek dede kitabını hatırlayarak ekledim bu arada,güzel bir gün geçirmenizi dilerim günaydın:)

   Sil
 2. Çok guzel anlatmışsınız bence de hepsi bu kış yapılmalı :)! Bu arada ben de bloğa beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vakit bol yapılır dimi :)..
   Hemen ziyaretinize geliyorum,günaydın.

   Sil
 3. Kalemine sağlık, evet oldukça birikmiş kitabım var ve bu kış okunacaklar :) Örgü örmek demişsin ya çoook istiyorum, iyi geliyor bana. Ama öyle ücra yere sakladım ki şişleri, daha üç dört yıl elime alamam herhalde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi kaç gün sonra şirin minik örgütlerimi paylaşmayı düşünüyorum sanırım o zaman şişleri hemen aramaya başlayacaksın:))

   Sil
 4. İNŞALLAH KUZUM SAĞLIKLA KIŞI DOLU DOLU YAŞATSIN RABBİM :)SEVGİLERİMLE CANIM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah ablam en verimli şekilde geçer hepimiz için sevgiler benden.

   Sil
 5. Geçen hafta gönderdim kitaplarımı, kitapağacında iki okul bir hapishane buldum, ptt kargo kitapları çok indirimli gönderiyor, herkesin aklında bulunsun.

  Kış konusunda da aynı düşünüyoruz Sevgi, hahaha vallahi ben de diye yorum yazmaya utanır oldum.

  Kış bedenimin dinlenip ruhumun kendine geldiği bir mevsim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diye yazma o zaman ;)
   Kışı sabırsızlıkla bekliyorum Handan beni de çok dinlendirir..öptüm can.

   Sil
 6. Neredeyse her türlü elişini yaptım/yapıyorum ama çok sabırlı biri olduğumu söyleyemeyeceğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her türlü el işini yapıyorsan en azından azimlisin:)

   Sil
 7. Kalemine sağlık ablacım :)

  YanıtlaSil
 8. Ben de nedense bu kisi sabirsizlikla bekliyorum.sizin de Dediginiz gibi Gecen Kis baslayip bitiremedigim battaniyem,yazin alinan kitaplarim beni bekliyor.oruc borclarim da .sevgiler Emel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yarım işlerin tamamlanması için kış ideal hoş ve huzurlu vakitler dilerim Emel hanım:)

   Sil
 9. Selamun Aleyküm
  Kişta en sevdigimiz cocuklarla beraber oyun oynamak o kadar cok güzel (gesellschaftsspiel) varki. Yaninda ceviz findik meyve ve ev yapimi tursu tabiki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyna vealeykumusselam ..Rabbim huzurunuzu artırsın çocuklarla kış çok daha güzel yuva kavramı daha güzel hissediliyor.

   Sil
 10. önceki senelerde mahalle muhtarlığına ve huzur evine ayıkladığım dergi ve kitapları. Ama yine ayıklanması lazım.
  Öyle güzel özetlemişsiniz ki kışı içim ısınıverdi. Huzurlu bir kış dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huzurlu bir kış dilerim ben de Kanada'daki kardan bir top da buraya gönderin olmaz mı:)

   Sil
 11. Canım üşümeyi sevmesemde kışı çok seviyorum.
  Ayrıca gerçekten harika yol haritaların var. Yapılacak uzun-kısa zaman planlarında yerini alması lazım gelir.
  Allah razı olsun.
  Muhabbetle♡♡♡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kış aslında kısa sürüyor günler uzamaya başladı bile bulunmaz bir nimettir şu kısacık günler Sevdam hoş geldin canım Allah senden de razı olsun kardeşim ne kadar özlemişim yorumlarını❤

   Sil