11 Ekim 2016

Kavanozları Neyle Dolduruyoruz?


Profesör sınıfa girip, karşısında duran en seçilmiş öğrencilerine kısa bir süre baktıktan sonra:
- Bu gün “Zaman Yönetimi” konusunda deneyle karışık bir sınav yapacağız dedi. Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkardı. Sonra, kürsünün altından yumruk büyüklüğünde bir düzine taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. Kavanozun daha başka taş almayacağından emin olduktan sonra öğrencilerine döndü ve:

- Kavanoz doldu mu? diye sordu. Öğrenciler hep bir ağızdan:

- Doldu diye cevap verdiler. Profesör:

- Öyle mi? dedi ve kürsünün altına eğilerek bir kova mucur çıkardı. Mucuru kavanozun ağzından yavaş yavaş döktü. Sonra kavanozu sallayarak mucurun taşların arasına yerleşmesini sağladı. Sonra öğrencilere dönerek bir kez daha:

- Bu kavanoz doldu mu? diye sordu. Bir öğrenci:

- Dolmadı herhalde, diye cevap verdi.

- Doğru, dedi profesör ve tekrar kürsünün altına eğilerek bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum tanelerini taşlarla mucurların arasına nüfuz edene kadar döktü. Tekrar öğrencilerine döndü ve:

- Bu kavanoz doldu mu? diye sordu. Tüm sınıftakiler hep bir ağızdan:

- Hayır! diye bağırdılar.
- Güzel! Dedi profesör ve kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz ağzına kadar doluncaya dek suyu boşalttı. Sonra öğrencilerine dönerek:

- Bu deneyin amacı neydi? Diye sordu. Uyanık bir öğrenci hemen.

- Zamanımızın ne kadar dolu görünürse görünsün, daha başka işlere ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır diye cevapladı.

- Hayır, dedi profesör, bu deneyle anlatmak istediğim, büyük taşları baştan yerleştirmezsek küçükler girdikten sonra büyükleri hiçbir zaman kavanozun içine koyamayacağımız gerçeğidir. Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken profesör devam etti.

- Nedir hayatımızdaki büyük taşlar? Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayalleriniz, sağlığınız, bir eser ortaya koymak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek,.. büyük taşlarınız belki bunlardan birisi, belki birkaçı, belki hepsi. Bu akşam uykuya yatmadan önce iyi düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir, iyi karar verin. Bilin ki; büyük taşlarınızı kavanoza ilk olarak yerleştirmezseniz hiçbir zaman bir daha koyamazsınız. O zaman da ne kendinize, ne çalıştığınız kuruma, ne de ülkenize faydalı olursunuz. Bu da iyi bir iş adamı, gerçekte de iyi bir insan olamayacağınızı gösterir.Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

10 yorum:

 1. Çok güzel bir hikayedir.. Hatırlattığın için teşekkürler. Bu arada mailini bekliyorum canım. Bir de unutmadan; Selamun Aleykum

  YanıtlaSil
 2. Daha önce de duymuştum bunu ama iyi ki de yazmışsın. Tekrar okumak iyi geldi.Çok anlamlı...

  YanıtlaSil
 3. Bildiğim ve çok sevdiğim bir hikayedir.Hatırlatmanız iyi oldu :)

  YanıtlaSil
 4. Büyük taşlar farzlardır ve vacipler. Sonra sünnetler ve nafileler gelir. Daha sonra ise müstehap olan güzel işler.

  YanıtlaSil
 5. Tekrar tekrar okumaktan bıkılmayacak bir hayat dersidir.

  YanıtlaSil
 6. Önceliklerimizi dogru belirleyemiyoruz bütün sorunlar bundan kaynaklanıyor :(

  YanıtlaSil
 7. Oldukça öğretici bir hikaye gerçekten, bu arada görsele bayıldım... sevgiler:)

  YanıtlaSil
 8. "Benim hayatımdaki büyük taşlar ne acaba" diye düşündürdü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkında olmadan hayatımdaki büyük taşların kavanozda yani ömrümde olduklarını gördüm (ailem)..evet insan düşünüyor bunu acaba nedir Gülsüm hanım ben de merak ettim.

   Sil
 9. Kıymetli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim benden önce hikayeyi okuyan arkadaşlar varmış ne mutlu size ki daha önceden denk gelip okumuşsun eksik olmayın.

  YanıtlaSil