21 Eylül 2016

Not Almanın Faydaları Nelerdir?Eski evimin mutfak dolaplarından
birisini boyuna not panosu yapmıştım.
Öyle bir köşeye dönüştü ki zamanla baktıkça ''sanırım ben en çok evin bu köşesini seviyorum''dediğimi bilirim.

Dolabın üzerinde yok yok.
Oğlumun cep telefon numarası,Mevlana'dan sözler,Şems-in cevaben yazdıkları,Yemek Tarifi,Perde ölçüsü,yine unutmak istemediğim bir kaç güzel söz vs...dolmak üzereyken evden çıkıp buraya geldik yoksa bu dolabın sonu ne olurdu merak etmiyor değilim.

Parlak bir fikrin ne zaman geleceği belli olmaz,gecenin yarısında bile olsa not etmen gerekebilir,o parlak fikir gecenin üçünde gelip not edilmesi gerekebilir,yanında mutlaka kağıt kalem olmalı insanın diye düşünüyorum.

Not aldığım konular genelde hedef olarak belirlediğim şey ile ilgili olur,örneğin blogum ile ilgili yayınlar hakkında çok not tutarım,her yerde tutarım,her yere de yazabilirim yazamazsam unutacağımdan çok çok eminim çünkü..Aklınıza gelen bir fikir önemli görünüyorsa o anda,o anda mutlaka yazılmalı yazan bir kalem bulunmalı bir parça kağıt etrafta mutlaka olmalı...

Notlarımı gözden geçirip okuyunca aklımda gün içinde çok çok daha fazla şey dolaştığını çok daha fazla kayda değer şeylerin olduğunu görüp bu kadar az not aldığıma veya kısa yazdığıma pişman dahi oluyorum.

Not Almamın Faydaları Nelerdir?


Bir zamanlar veya bir süre önce hatta bir gün öncesinde dahi almış olduğum bir not o anki ilgi alanımı,düşünme şeklimi,merak ettiklerimi ve tabii ki yapmak istediklerimi gösteriyor.

Kendime bir önbellek hazırlamak gibi bişey veya bir şeyleri gerçeğe dönüştürmek için zemin hazırlamada faydası oluyor.

Çocukların doktor randevuları,aşı günleri gibi bir çok şeyi not edince stresimin azaldığını hissediyorum,bak bunu bana hatırlat deyip kendini rahat hissetmek gibi bir şey bu.Danışabildiğim notlarım olunca düzenim da daha iyi bir şekilde ilerliyor.

Pişmanlık duymama da sebep olmuyor değil,yazdıklarım yapmadıklarımı hatırlatır bazen,yapamadıklarımı da tabii ki.
Gün içinde bir çok şeyin yapılabileceğini not ettiğim zaman notlara göz atıp içinden birini seçip hayata geçirdiğim zaman ciddi anlamda kendimi mutlu hissediyorum.

Söyleme Yap.


Yazıyorum yazıyorum ama ne kadarını yapabiliyorum ki demiyorum artık.
Aklımın karışık olduğu bir anda veya ne istediğimi bilmediğim bir anda notlara danışıp bir karar almak notlar sayesinde daha kolay oluyor,beynimdeki kalabalık birden boşalıyor net ve hedef olan bir eyleme doğru yol alabiliyor en azından ilk adımını atmış oluyorum.


Not almak güzeldir önemlidir bazen gülümseten bazen de düşündüren bir eylemdir,aldığınız notlar hakkında ne düşünüyorsunuz,notlar ile ilgili düşünceleriniz veya istifade ettiğiniz şeyler nelerdir?..ha bu arada kimin sözüdür var mı bilen.?

Söz uçar yazı kalır,demiş hani..ne doğru demiş diyen ne güzel söylemiş...eminim o da not tutmayı seven biriydi :)
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

22 yorum:

 1. Kesinlikle ^^

  Ben de not tutmayı çok severim, bir de not defterlerini <3

  Düşünceler değişebiliyor ve unutulabiliyor.. Bu durumlar için güzel bir yöntem ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Not defterleri evet çok çok sevimliler her biri çiçekli si de daha resmi olanları da sanki yazmak için davet çıkartırlar;)

   Sil
 2. Not almak benim içinde karar veremediğim yada yapılacak bir şey bulamadığım anlarda imdada yetişen bir kurtarıcıdır. Not aldığım zaman yapmak istediğim yada planladığım işlerin daha yapılabilir olduğunu düşünüyorum. Yapılanların üzerini çizdiğimde aldığım keyif hem kendimi daha iyi hissetmemi sağlıyor hemde başarmış olma hissini yaşatıyor. Daha ne olsun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağmurcuğum senin her yere bişeyler yazma yöntemin var ya ona hayranım zaten..not almak benim için de çok teşvik edici oluyor yaşasın not tutmak!

   Sil
 3. hele de unutkanlık başgöstermeye baslamıssa artık

  YanıtlaSil
 4. Buraya yazdıklarını dikkate alacağım. Kalemine sağlık. :)

  YanıtlaSil
 5. Ben de danışmanlık yaparken danışanlara sık sık yazmayla ilgili teknikler öneriyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke buraya da bi kaç teknik ekleseydiniz ;)

   Sil
 6. Faydasına hep inandığım, birkaç kez de yanımda defter taşımaya niyetlendiğim halde okulda deli gibi tuttuğum notların ötesine gidemeyen şey oldu hep :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna rağmen yazılarınız çok içten çok güzel tebrik ediyorum.

   Sil
 7. Notlar, projeler. Bunlarsız hayat olmaz. :)
  Tabletler çıktı ama ben kağıdı kalemi elimden bırakamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teknoloji kagida kaleme dokunma hissini verecek kadar gelişirse ancak o zaman sevgili müfred :)

   Sil
 8. Aynen katılıyorum. Notlar elim ayağım gibi resmen :)

  YanıtlaSil
 9. Ben de yazınca işlerimin azalıp hafiflediğimi hissederim. En önemli kısım hallolmuştur sanki. Yatağımın başucunda defterim kalemim hiç eksik olmaz. Çantamda da. Çok unutkanım anında yazmazsam bir daha hayatta aklıma gelmez bloğa yazmayı düşündüğüm cümleler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet o hafiflik hissi de bana güven veriyor Handan ben yoğunluktan dolayı unutabilirim kesinlikle dediğin gibi de aklıma gelmez bi daha :*

   Sil
 10. Benim not defterim telefonum randevularim ajandada kayitli toplanti ve gunluk notlarim telefonumda ki defterde kayitli dua ediyorum telefonumun basina bisey gelmesin yoksa kendimi alzahimer hastasi olmus gibi hissedecegim .acilen bir not defteri tutmam gerek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Telefonuma bişey olmasın diye ben de dua ediyorum çok kıymetli bilgiler gizli içinde:) yine de kağıt kalemle yazıp bişey emri sağlama almak en iyisi.

   Sil
 11. Hayat koşuşturmacısında hafıza her yere yetişemiyor. Unutuyor. Ama yapılması gerekenler unutulmamalı. Not tutmak önemli bir yardımcı. Ben de bu konuda bir yazı yazmıştım. http://turgayaksoy.blogspot.com.tr/2015/02/not-tutmak.html Blogunuzu takibe aldım ben de beklerim. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgili yazınızda dile getirdiğiniz gibi "insan fanidir unutur"..yazmak not almak bi şekilde hayatı kaydetmek güzeldir küçük küçük notlar halinde olsa bile...ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim hoş geldiniz.

   Sil