5 Eylül 2016

Kız Çocuklara Şort Giydirin


Öğle vakti şen şakrak bir şekilde beş altı çocuk parkta eğleniyor.
Kimisi ağlara tırmanarak en üste çıkmaya çalışıyor kimisi ona yetişmeye çalışıyor,rekabet içinde birbiriyle yarış halinde eğleniyorlar.
Gelişimleri ve eğlenmeleri bakımından ne kadar güzel şeyler yapıyorlar diye düşünebilirsiniz..
Ancak manzarayı biraz daha detaylıca anlatmakta fayda var.

Öğle vakti parkta oynayan çocuklardan ikisi kız dördü erkek çocuğu olmakla beraber çocuklar oyunun tadını doyasıya çıkarıyor,çocukların ebveynleri de oturmuş sohbet ediyordu.
Kız çocuklarının deliler gibi koşmaları yere düşmeleri,amuda kalkmaları takla atmaları dikkat çekiyor.

Neden?

Ebeveynlerin evden çıkmadan çocuğunun parka gideceğini hatta getirmek için hazırlayıp giydirdiği çocuğun kıyafetine gerekli önlemleri almamış olması,çocuğun rahat hareket edebilmesi ve mahrem bölgelerinin açığa/ortaya çıkmasını önlemek için hiç bir şey yapmadığını veya gerektiği kadar önemsemediğini görüyorum.

Yanımda eşim var arkadaşım ve eşi var,ayrıca ergen oğlum arkadaşlarımızın da on yaşında olan erkek çocuğu var.
Kardeşi olması muhtemel bir kız çocuğu etrafımızda daireler yaparak koşu yapmakta.
Üzerinde kısacık bir şort ve ipli bir bluz var.
Hepsi bu.Yanında koşan kardeşi ile birlikte defalarca önümüzden geçtiler.


Kız çocuğunun popo kısmının nerdeyse yarısı ortada ,başımı bir sağ tarafa bir sol tarafa çeviriyorum.Ben böyle yapıyorum aramızda bulunan eşlerimiz erkek çocukları da rahatsız olduklarını telefona bakarak avuç içlerine bakarak ifade ediyordu.

Az ileride buna benzer bir manzara daha var.
Kısacık bir etek giymiş bir kız çocuğu oynuyor,bacaklarını kaldırıyor bir kaç kez döndükten sonra yere düşüyor,bu kız çocuğunun eteği altında ne olduğunu görmek hiç de zor değil,kısacık bir iç çamaşırı,sadece.

Bir başka hadise de en son gittiğimiz su parkında meydana geldi.
Su parkına gelmiş ailelerin çoğu müslümandı,hanımların başı bağlıydı üzerinde tesettürlü kıyafet vardı ama çocukların ıslanıp üstlerini değiştirmek için yanlarına gittiklerinde kendin giyineceksin komutunu veren anne/baba çocuğuna tek başına giyinmeyi öğreteyim derken ıslak giysilerini çıkartırken meydana gelen görüntülerini görmüyor olsa gerek.

Daha fazla detaya girmenin anlamı yok..kız çocuğu olan herkes bu konuyu ciddi anlamda düşünmesi gerek..çocuğumuzu sokağa veya parka veya bir arkadaşın evine dahi olsa oynaması için göndermeden evvel etek giyecekse altına mutlaka dizlerine yakın uzunlukta bir şort giydirmeyi unutmamalılar.


Çocuklar oldukça saftır temizdir oyuna dalınca da neresi açıldığını neresi göründüğünü düşünecek durumda değildir,çocuğu korumak anlatmaktan daha etkilidir şöyle ki altında tayt veya şort olmadan sokağa çıkartmamayı prensip haline getirip uygulamalıyız.

Çocuklarımız masumdur ama umumi yerlerde oyuna dalmış bir çocuğu izleyen yüreği pis insanlar hiç de masum değillerdir.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

20 yorum:

 1. O kadar katılıyorum ki sana. Bu konuda çok muhafazakarım. Şu an kızım iki yaşında. Giydiği etek, elbise sayısı 10'u bulmaz. Ya evdeyizdir, ya kıştır altında çorabı vardır. Ayrıca çocuklara mini boylarda kıyafet giydirilmesinden de hoşlanmıyorum. Ben yıllarca mini etek kullandım, büyüdüğü zaman isterse kızım da kullansın. Daha neyin ne olduğunu anlayamaz hallerdeyken oranı ört, buranı kapat diye çocuğun aklını karıştıracağımıza en rahat hareket edeceği şekilde giydirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Etrafta aklına mukayet olamayan bir sürü insan varken hele, neden çocuklarımızı hedef haline getirelim. Çok güzel yazmışsın. Kalemine, yüreğine sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha çocuk yaştayken yavaş yavaş öğrenmeli burada (Almanya)buna özen gösteren Alman anneler de var bahsettiğim durum elbette genel değil ama günümüzde çok çok ince düşünmeliyiz.
   Günaydın sevgili Gökçe kızını öp benim için çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Edebi öğretmek için büyümelerini bekliyorlarsa durum çok vahim.. erkek çocuklarında da dikkat edilecek çok şey var.. Önemli bir konuya değinmişsiniz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahremiyet kız erkek kadın olarak değişmiyor tam aksine herkesin aynı genel ve toplumsal düşünerek edebe mahremiyete yoğunlaşması gerek..yorumunuz ve ziyaretiniz için teşekkür ederim hoş geldiniz.

   Sil
 3. Günaydın kızım var ve o kadar haklısınız ki yazının altına imzamı atarım. Devir bu kadar kötüyken mahremiyet eğitimi vermeye çalışırken böyle giydirmek hiç mantıklı değil. Tabii ki etek giyer elbise giyer ama bunun yeri park değil oyun alanları değil bunu benimsemek gerekli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günaydın Gülşah hanım tabii ki her duruma göre giysi mevcut tayt şort veya eşofman park için çok uygun size katılıyorum herşey her yerde giyilmez giydirilmez.

   Sil
 4. Ne güzel bir konuya değindin. Zaten çocuklara rahat edeceginseyler giydirmek lazım. Eteginde altına mutlaka tayt olmalı diye düşünüyorum. Benim oğlanlara sırf güzel görünecek diye mesela sert kotlar gömlekler giydirmiyorum. Hep esortman pijama, şort giyiyorlar. Onların rahatlıgı daha önemli. Hele de o yaslarda çocuklar birbirlerinin mahrem bölgelerine karsı cok meraklı oluyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklar için yapılan kot pantolonlar özellikle bir yıkamadan sonra sertleşir sebebini bilmiyorum hiç de uygun bir kumaş oldunuz düşünmüyorum dediğin gibi eşofman ve hatta daha eski giysiler ile oyun oynanabilir ki çocuk gönlünce kirlensin ve rahat olsun..mahrem bölgelerine de kesinlikle ilgi duyuyorlar evet bazen sanki şeytan özellikle dikkatlerini o bölgelere çekiyor yalnız bırakılacak gibi değil çocuklar bu zamanda.

   Sil
 5. üstelik yüreği pis insanlar öyle fazlayken... kaldı ki şort olmasa bile boxer tip çamasırları tercih ediyorum. Ayrıca daha da sağlıklı geliyor bana...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayıları da fazla yaş oranları da farklı cinsiyet de ne yazık ki artık fark etmiyor ..çok çok şüpheci çok tedbirli olmak lazım.

   Sil
 6. Ne kadar haklısınız. Kızlarımı anlattığınız hususlara özellikle dikkat ederek büyüttüm. Çevreme de telkin ettim. Çocuklar küçükken istediğini giysin büyüyünce özenmesin diyenlere katılamıyorum. Pis niyetli insanlar ne yazık ki çok fazla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Niyeti bozuk insanlar HER YERDE olabilir..Allah muhafaza etsin annelere çok iş düşüyor pek önemli gibi görünmüyor olabilir ama bence kız çocuğu olanlar bu konuyu dikkate almalılar.

   Sil
 7. Büyük kızım o kadar rahatına düşkün ki ( tabi bunda benim küçüklüğünden beri tayt giydirmemin büyük etkisi var) şu anda düğüne gidelim desem yine de elbise etek giymeyi kabul etmiyor. Eşim bu konuda benden daha dikkatli. Sürekli uyarmak yerine tedbiri baştan alıp çocuğa özgürlüğünü sağlamak daha kolay.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kız çocuklarının etek elbise giymeleri taraftarıyım. .tayt eşofman türü giysiler pratik ama ileriye yönelik başka sorunlar için zemin hazırlar etek giysin altına da tayt giysin öyle de güzel; )

   Sil
 8. Küçükken annem bizi etek altından tayt giydirmeye alıştırmişti. Çevrede bunda rahats5iz olanlar muhakkak çıkmıştır/ çıkacaktır. Kaç yaş grubu olursa olsun hiç bir kız çocuğu mini şort yada etek altına sadece çamaşır giyinmemeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kızım bi keresinde kısa bi şort ile çıkmak isteyince "sen giyip çıkarsan ben de giyip çıkarım"demiştim :)
   Anneler var olsun ne güzel ki hassasiyetini size de geçirmiş evet birileri beğenir ya da beğenmez önemi kalmıyor konu önemli ve getirecekleri düşünmek gerek.

   Sil
 9. Katılıyorum. Yaşı küçük dahi olsa böyle giydirilmemeli. Bu görüntülerden ben de çok rahatsız oluyorum. Dediğin gibi çocuk böyle şeylerden anlamaz. Annesi babası düşünecek. Sonra da çocuğumuza neden tecavüz edildi diye ağlayıp durmasınlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vebali de bizim sevabı da sevgili müfred...selamünaleyküm.

   Sil
 10. Mahremi öğretmiyoruz çocuklarımıza. Bedenlerinin bir meta olmadığını onlara verilmiş bir emanet olduğunu anlatmıyoruz. sonra çocuklarımız istismar ediliyo. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. İlk defa bloğunuza girdim ama yazılarınızı çok beğendim. Takibe alıyorum ki sizden faydalanayım. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlla edep illa edep..Allah razı olsun iadei ziyarete geldim aynı düşünceler bende de meydana geldi ilgi ve beğeni ile okuyacağım inşallah benden de sevgiler selamlar.

   Sil