11 Eylül 2016

Kurban Bayramı - 2016 Bizim Evde Bayram:Arefe Günü

Bayram-Resim kaynak

İslam aleminin bayram için hazırlıkları son sürat devam etmekte bugün..kimisi evini pırl pırıl temizler kimisi evi olmadığı için yakınlarıyla,yakında kalanlar ile bir bayramı daha karşılamaya hazırlanıyor..

Bugün arefe,bayrama çok az bir zaman kaldı..evde yapılacakalr çok telaş eksik olmayacak..
Yurtlarında olanlar bugün kabirleri ziyarete gidecek,Kur'an okuyacak..
Mahallelerde bir şeyler mutlaka dağıtılacak,belki pişiler belki lokmalar belki de başka bir şey..adettendir çünkü.

İnsanların bulundukları bölgeye göre adetler,gelenekler yaşanacak,bayram tebrikleri,ev ziyaretleri ve buna benzer bir çok bildiğimiz güzel adetlerin vucüt bulması bayramı bayram yapan alışkanlıklarımızdan sadece bir kaçı..

Bayramı bayram gelmeden bayram yapan daha bir çok güzelliklerimiz var elbette.
Bunlara katkı sağlayan biraz annenin yaptıkları biraz babanın getirdikleri,büyüklerin hazırlıkları komşuların tatlı telaşlı ziyaret beklentileri oluyor elbette.

Anne tatlıyı hazırlayacak çocuklar da yeni alınmış giysileri bir an evvel giyebilmek içni evin içinde dolaşıp paketleri defalarca açacak,sonunda paketleri veya poşetleri talan edecek,bayramda toplanacak paralar ile alınacakların hayallerini kuracaklar..

Babalar her ne kadar hazırlık telaşına uzak gibi görünseler de bir çok nimeti onların vesilesi ile evlere ulaştırıyor Allah..Bayram sevincini de bayramı da annemin dediğine göre eve babalar getirir..

Bayram sabahı erken kalkılacak yine,küçük çocuklar akşamdan mis gibi yıkanacak geriye kalanlar sabah namazından evvel boy abdesti alıp evin erkekleri caminin yolunu tutacak.
Anne namazını kılarak Kur'an okuyacak dua edip evin bereketi,huzuru için dua edecek,yakındaki komşulara az bile olsa bir sadaka vermek için daha gün aydınlanmadan kapılarını usulca çalacak.

Sonrasında evini son kez gözden geçirecek,ütülenecek olan giysiler varsa onlar ütülenecek yoksa elden geçirecek her köşeyi özellikle de giriş kapısını..tatlıyı kontrol edecek,kapıya gelecek olan çocuklar için şekerleri güzel bir kasenin içine alacak bir başka kaseye de bozuk para koyacak..

Kahvaltı hazırlığına başlamadan evvel üstünü değiştirecek aynanın karşısına geçip biraz güzelleşecek,bayram çünkü..böyle bir sabah elbette insan hem farklı görünmek hem farklı hissetmek ister..

Camiden bayram getirilir..babanın elindedir bayram,avucundadır,o sadece bayramda hissedilen kucaklaşmanın sıcaklığındadır.

Çocukların,evdeki büyüklerin bayramlarını tebrik etmeleri en güzel bayram manzaralarındandır.
Bu manzaraya bir manzara da eklenir ki her zaman beni duygulandırır.

Eşlerin birbiriyle bayramlaşmaları.
Birbirlerine bayrama ulaştıkları için bakışarak teşekkür etmeleri,zorlukların bu noktada bittiğini,sorunlar veya yaşanan sıkıntılar ne olursa olsun üstesinden tekrar gelineceğini ümit etmeleri,sarılmaları ve sonunda birbirine karşı olası kırgınlıklar,çekişme veya tartışma sonucu söylenmiş sözler gibi pürüzleri silmeyi istercesine affetmeleri,birbirlerini bağışlamaları.

Kadının eşinin elini öpmesi çok kutsal çok mübarek bir andır benim için..çocuklarımın elimi öpmesinden çok sadece bayramlarda eşimin elini öpmenin çok başka bir lezzeti çok yüce bir güzelliği olduğunu hissediyorum..

Rabbim bu güzelliği tüm eşlere,tüm ailelere yaşatması ve artırması dileği ile..
Büyüklere,küçüklere,yurdunda olanlara ve olmayanlara kısaca dünya üzerinde bulunan tüm müslüman kardeşlerime bol ziyaretli bol el öpmeli,bol sarılmalı ve sevgi ile dolu anlamlı bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum..

Rabbim bayramlarımızın sayısını çok,mübarek ve hep beraber yaşanan güzelliklerden eylesin..

Bayramımız şimdiden mübarek olsun...


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

12 yorum:

 1. Hayırlı Bayram'lar, ne güzel bir tablo çizdin öyle. Bir de kurban Bayram'ı oldugu için Et'ler gelecek, kavurmalar yapılacak vs....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveet etler de pişirilecek tabii onu da bayramın birinci günü postuna yazicam..iyi bayramlar ;)

   Sil
 2. Ne güzel bir yazı olmuş. kırgınlıkların son bulduğu bir bayram olur inş.kucak dolusu sevgiler selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inşallah canım kırgınlık olmaz olmasın inşallah.

   Sil
 3. Bayramınız mübarek olsun ablacım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım senin de mübarek olsun.

   Sil
 4. Ne güzel bir bayram portresi. Hele de eşler arasındaki bayramlaşma...İnşallah bayramımız ve bayramlarımız aynen yazdığınız gibi geçer. Hayırlı bayramlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duygulandırır beni her seferinde..
   Hayırlı bayramlar sevgilerimle..

   Sil
 5. Bayramınız mübarek olsun ablacım :)

  YanıtlaSil
 6. Tam bir bayram güzellemesi olmuş bu. Eline sağlık hanımcan. Bayramın mübarek olsun ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ olasın canım Emine ;)
   İyi bayramlar.

   Sil