17 Eylül 2016

Jardin Majorelle - Yves Saint Laurent'in Gizli Bahçesi


Jardin Majorelle, FAS


Fas’ın Fransız sömürgesi olduğu yıllarda yine aslen Fransız olan sanatçı Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış çeşitli bitkilere sahip bir bahçedir.

Koyu kobalt mavi rengini bolca kullanmış oluşu bu mavinin tonu kendi ismiyle de anılmaya başlamış zamanla.bahçe içindeki binaların tümü aynı renge sahip olup yer yer dekorasyonda zıt renkler ile bu güzel renge derinlik ve sıradışılık katıyor.İnsan bu rengin güzelliğine bakmaya doyamıyor kısaca.Bahçe ünlü Yves Saint Laurent ve Pierre Berge tarafından keşfedilip 80'li yıllarda satın alınıyor.Bu alışveriş sonucu bahçe daha da bir güzelleşip ilgi odağı olmaya başlıyor.

Bahçe yapıların birinde Yves Saint Laurent tarafından yapılmış bir kolaj galerisi de yer alıyor,galeri dostları için özel hazırlandığı için ''Gallery Love'' adını taşıyor.Ziyaretçi akımı buna bağlıdır biraz da mutlaka.Yves Saint Laurent'in ölümünden sonra bahçe içinde bulunan Villa Oasis gül bahçesine dönüştürülerek Yves Saint Laurent'in hayat arkadaşının anısı olmak üzere bir sutün yerleştirilmiştir.

Bahçede nilüfer çiçekleriyle örtülü içi kırmızı japon balıklarıyla dolu havuzlar mevcut,devasa kaktüsleri de özellikle dikkat çekici.
Jardin Majorelle'in bünyesinde barındırdığı yapılardan birisi de Marakeş’in Berberi Müzesidir.
Fas kültürünü tamamıyla bir yerde yaşamanın bir başka adı olsa gerek bu bahçe.Ziyaretçiler hem ünlü modacının basına ve moda dünyasına yansımamış özel hayatından eşyalar bulabilir ya da bu güzel bahçede keyifli naneli çaylarını yudumlayıp keyifli dakikalar geçirebilir diye düşünüyorum...

RESİMLER GÜZEL BİRAZ DAHA GÖSTER diyenlere...

Jardin Majorelle Bahçesi, FAS

Gidip görmek nasip olur inşallah...
Bu yazı ve içerik Değmesin Yağlı Boya tarafından hazırlanmıştır-İzinsiz,kısmen veya tamamen alınamaz.Ek bilgi için iletişime geçmeniz rica olunur.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

8 yorum:

 1. Resimler muhteşem ama şu sömürge durumları beni sinir ediyor. Sonrada medeniyet denilmiyor mu :) Her şey çelişki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu işler öyle yürüyor bilmez misin ?
   Önce sömürü sıra medeniyet showları.
   Ama bahçe güzel o ayrı;)

   Sil
 2. Çok güzel bir paylaşım olmuşşş görseller muhteşem teşekkürler ♥ :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mavinin bu tonu kelimenin tam anlamıyla göz alıcı!

   Sil
 3. vay yaaa sahiden de görülecek yer. aklımda vardı kazablankayı görmek. işallah bakalım :)

  YanıtlaSil
 4. Love the blue houses!

  https://beautyfollower.blogspot.gr/

  YanıtlaSil