8 Eylül 2016

Askerlerin Saçı Neden Kısa Kesilir?


Eşime daima saçlarını kesmemesini sakallarını mutlaka bırakmasını söylerdim..evet belki yorucu olabilir bir yerden sonra uzun saç tutmak veya sakalın bakımını iki günde bir yapmak ancak sakalın veya uzun saçın dinimizdeki yeri hem değerli hem de ayrıdır.

Gayri müslimlere sırf muhalefet olsun diye sakalın uzaltılmasını emretmiştir Peygamberimiz(s.a.s)örneğin..
Her hadisinde her sözünde mutlaka bir hikmet olduğu gibi ''acaba sakal bırakmanın veya saçı uzun tutmanın ne gibi hikmeti olabilir''diye düşünmedim değil,düşündüm ama bununla ilgili açıkçası ne bir araştırma yaptım ne de daha fazla bilgiye rastladım..hoş,bazen bilginin vakti de gelmemiş olabileceğinden karşında olsa bile göremez insan..

Vakti gelmeyen bilgi dedim,sakal ile uzun saçın bilgisi merak ettiğim sorumun yanıtını ve hikmetini yıllar sonra çıkardı karşıma çünkü..
Nasıl boş olabilir ki Allah resulünün sözü..bir hazine gibi olduğunu defalarca görmez mi insan,zamanla,zaman değiştikçe,halimiz değiştikçe an gelir hemen yerine oturan taş gibi olmuyor mu sözleri..işte bu da böyle bir şey olsa gerek.


Mantıklı bir çok yani var bana göre aşağıdaki yazıda geçenlerin..çoğu yazıyı kaale almayıp "saçma"bir tespit olduğunu yazsa bile insanın vücudunda bulunan her şeyin ama her şeyin bir amacı olduğunu düşünerek doğruluk payı yüksek olduğuna inanıyorum şahsen..

Herkes kendi tespitini kendi çıkartsın diyorum..


NEDEN UZUN SAÇ?Saç ile ilgili bu bilgi Vietnam Savaşından bu yana halktan saklanmaktadır.
Kültürümüz insanları saç stilinin kişisel bir tercih konusu olduğuna inanmaya yönlendirir, saç stili moda konusudur ve insanların saçlarını yaptırma tarzı sadece kozmetik bir sorundur. Ama Vietnam’a geri döndüğümüzde bÜtünüyle farklı bir resim ortaya çıktı, dikkatli bir şekilde örtülen ve halktan saklanan bir resim.
Doksanlı yılların başında Sally (mahremiyetini korumak için isim değiştirildi) VA Hastanesinde çalışan lisanslı bir psikolog ile evlendi. Post travmatik stres rahatsızlığı olan savaş gazileri ile çalışıyordu. Onların çoğu Vietnam’da hizmet etmişti.
Sally anlatıyor, “Bir akşam kocam eve geldiğinde ellerinde kalın bir resmi görünen dosya vardı. İçinde hükümet tarafından görevlendirilmiş bazı araştırmaların yüzlerce sayfası vardı. Kocam içindekilerden şok oldu. O dökümanlarda okuduğu şey hayatını tamamen değiştirdi. O andan itibaren orta yaşlardaki muhafazakar kocam saçlarını uzattı ve bıyık bıraktı ve bir daha hiç kesmedi. Dahası, VA tıp merkezi bunu yapmasına izin verdi ve diğer çok muhafazakar adamlar da onu takip etti.
Dökümanları okurken nedenini anladım. Vietnam Savaşı sırasında savaş departmanındaki özel kuvvetler yetenekli casusları aramak için Amerikan Kızılderilileri bölgelerine gizli uzmanlar gönderiyordu, engebeli arazilerde gizlice hareket edecek eğitimli genç erkekleri arıyorlardı. Özellikle sıra dışı, neredeyse doğaüstü, iz sürme yetenekleri olan adamları arıyorlardı. Onlara yaklaşılmadan önce, bu dikkatle seçilmiş adamlar iz sürmede ve hayatta kalmada uzmanlar olarak dökümante ediliyordu.
Yeni askerleri askere almak için kullanılan işe yarayan düzgün cümlelerle olağan ayartmalarla, bu Kızılderililerin bazıları askerliğe kaydedildi. Askere kaydolduklarında, şaşırtıcı bir şey oldu. Kendi doğal bölgelerinde sahip oldukları yeteneklerin ve becerilerin gizemli bir şekilde yok olduğu görüldü, bu askerler başarısız olmaya devam ettiler.
Ciddi performans başarısızlıkları, hükümetin bu acemi erleri kapsamlı şekilde test etmesine yol açtı. Beklendiği gibi performans gösterememeleri sorgulandığı zaman, daha yaşlı askerler ısrarlı şekilde askerlik nedeniyle saçları kesildiği zaman, artık düşmanı ‘hissedemedikleri’ yanıtını veriyorlardı. ‘Altıncı duyuya’ erişemiyorlardı, ‘sezgileri’ artık güvenilir değildi, ince işaretleri ‘okuyamıyorlardı’ ve süptil duyular dışı bilgiye erişemiyorlardı.
Test kurumu daha fazla Kızılderili asker topladı, saçlarını uzatmalarına izin verdi ve onları çoklu bölgelerde test etti. Tüm testlerde aynı skorları alan adamları ikili olarak bir araya getirdiler. Adamlardan birinin saçı kesilmezken, diğerinin saçı kesildi. Sonra iki adam tekrar teste tabi tutuldu.
Saçları uzun olan adam yüksek skorlar almaya devam etti. Saçları kesilen adam daha önce yüksek skorlar aldığı testlerde başarısız oldu.
Döküman tüm Kızılderili askerlerin saç kesiminden muaf tutulmasını tavsiye etti.

Bedenin her bir parçasının, bütün olarak bedenin esenliği ve hayatta kalması için icra ettiği duyarlı bir işi vardır. Bedenin her bir parçasının var olma nedeni vardır.
Saç sinir sisteminin bir uzantısıdır, dışsallaşmış sinirler olarak görülebilir; beyin sapına, limbik sisteme ve neokortekse çok fazla miktarlarda önemli bilgi aktaran bir tür son derece evrimleşmiş ‘duyarga’ veya ‘anten’ olarak düşünülebilir.3
İnsanlarda sadece saç değil, erkeklerde yüz kılları beyne ulaşan bilgi ana yolu sağlar; saç aynı zamanda enerji yayar, beyin tarafından dış ortama yayılan elektromanyetik enerjiyi yayar. Bir insan uzun saçlı iken ve saçlarını kestirdikten sonra Kirlian fOtoğrafları ile bu görülmektedir.
Saç kesildiği zaman, ortamdan alınan ve ortama gönderilen aktarımlar büyük ölçüde engellenir. Bu hissizleşme ile sonuçlanır.
Saç kesimi lokal ekosistemde çevresel stresin farkındalıksızlığına katkıda bulunan bir faktördür. Ayrıca her türde ilişkide duyarsızlığa katkıda bulunan bir faktördür. 

(Çeviri: Saffet Güler)


Metni buraya kadar okuyan okuyucuma şöyle bir soru sormak istiyorum.

Askerlerin saçları neden kesilir?
Ya da bir tespit mahiyetinde bir cümle yazmak isterim.

Askerlerin saçı bu yüzden mi kısa kesilir?

Üzerinde düşünülmesi gereken bir konu şüphesiz ve yine şüphe yok ki bunu Efendimiz tavsiye etmişse elbette vardır bir sebebi elbette çoktur hikmeti..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

8 yorum:

 1. Çokdüz bir mantıkla düşünürsem, muhtemelen toplu yerlerde saç hijyenini sağlamak için diye cevaplarım. Ama kadınlar da durum biraz farklı. Bir kadının saçını kestiğinizde onu tamamen güçsüz ve gururu kırılmış bırakıyorsunuz. Bazı filmlerde de bu sahne kullanılır mesela.

  *Yukarıda fotoğraftaki yahuşuhluu saçını kesitirmesin sakın!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz kadınların ruh hali direk saça yansıyor sanki örneğin büyük bir hayal kırıklığı veya sıkıntı sonrası mutlaka saçta değişiklik isteriz..yahhuşukluya mesajını bizzat ileteceğim;)

   Sil
 2. Çok ilginç bir yazı olmuş. Ben de eskiden saçları uzun olan eşime tekrar uzatmasını söylüyorum ama işyeri malum. Nedeninin bu olabileceği hiç aklıma gelmezdi ama uzun olunca sanki doğrusu, gerçeği böyleymiş gibi geliyor. Onu tamamlıyor gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşyeri saçın uzunluğuna müdahale edebilir mi yani demek istediğim temiz ve bakımlı olsa bile söz hakkı olur mu? ..bana anlatılan çok mantıklı geldi nedense.

   Sil
  2. Yurtdışında daha rahat sanırım bu tarz konular ama Türkiye'de eşimin çalıştığı hiçbir yerde izin vermiyorlar (özel sektör olmasına rağmen).

   Sil
  3. Burda öyle çalışanlar gördüm ki ki kişi yeşile boyamış saçını kimisi yüzü gözü küpe piercing içinde..özel sektör ve bu kadar tutumlu olması şaşırtıcı gerçekten ki uzun saçın aykırı bir yanı olduğunu da düşünmüyorum.

   Sil
 3. Bir kitapta okumuştum tam nerede olduğunu hatırlayamıyorum şimdi. Cihad esnasında kılıçla boynun kesilmesini bir nebze zorlaştırırmış uzun saç. Başka hikmetleri de olabilir tabii. Bir de saçı boyama mevzusu vardı. Düşmana heybetli belki genç ve kuvvetli görünmek için siyah boyamaya ruhsat verilmişti. Sair zamanlarda caiz değil sanırım siyaha boyamak. Çünkü Firavun saçını ilk siyaha boyayan kişiymiş. Bunu ruhul beyanda okumuştum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarı renge boyama mevzusunu okumuştum bir hadiste ben de elbette bir çok hikmeti vardır hiç bir sözü boş olmaz Peygamberimizin (s.a.s)

   Sil