6 Eylül 2016

Almanyadaki Yaşlılar


Akşam üzeri bir kalabalık bir telaş.
Bir yandan evimize yakın araziye inen helikopter diğer yandan çoluk çocuğun bir yöne doğru gitmesi önemli bir şeylerin olduğunu gösteriyordu.Oldukça sakin olan kasabamızda küçücük bir olay dahi herkesin dikkatini çeker zaten,bu olay çöp kovaları için bir atışma bile olsa.

Pencereye çıkıp neler olup bittiğini anlamaya çalıştım ben de..helikopter araziye indi içinden bir kaç kişi çıktı daha sonra ambulansın siren sesi onun ardından itfaiye gelip yolu kapattı.

Ne oluyordu?

Vakit akşam vaktiydi güneş yeni batmıştı gün aydın sayılırdı daha,üstümü giyip dışarıya çıktım.
Araba ile kalabalığın olduğu yöne doğru gittim.
Oğlum,kızım kalabalığın arasındaydı ve daha bir çok anne baba ve çocuk da meraklı meraklı olup biteni anlamaya çalışıyordu.

Birileri bir kedinin çatıda mahsur kaldığını söyledi ancak bu açıklama helikopterin gelişi için mantıklı bir açıklama yeterli bir izah değildi.Uzun süre kalmadan eve döndüm.

Aradan bir saatten fazla bir süre geçti,çocuklarım eve gelince telaşlı heyecanlı korkak bir anlatım ile olanları anlatmaya başladılar.

Evimizin az ilerisinde bulunan olay yeri bir apartman katıydı.Yaşlı bir bayan tek başına evinde ölü bulunmuştu kedisi de evdeki kokuya daha fazla dayanamadığı için kaçmış apartmanın çatısında mahsur kalmıştı.

Apartmana savcı,doktor gelmişti.Helikopter ile gelen savcının ta kendisiymiş.
Tek başına yaşayan bu bayanın çocukları olduğu halde uzun süre ölüm haberi alınmamış.
Hayata gözlerini yumduğunu kedisini dışarıda panik halinde görenler anlamış.Aynı apartmanda bu yıl yaşanan ikinci ölüm hadisesi olduğunu öğrendim bir kaç gün sonra.Bu olay kasabanın gündemi haline gelmişti haliyle herkes bunu konuşuyor yaşadıkları şoku atlatmaya çalışıyordu.

Bir insanın çocukları olduğu halde tek başına evinde ölmesini anlarım,yalnız bunun kısa süreceğini çocuklar tarafından anne veya babanın yokluğu veya sessizliği fark edilemeyişini anlayamıyorum.

Bir insanın yaşayabileceği en acı durumlardan biri olduğu tartışılmaz,kimse tek başına ölüp günler sonra bulunmayı istemez...

Bu olayın ardından gün aşırı her gün sokakta gördüğüm yaşlılara bakıp ''acaba çocukları var mı'' veyahut ''acaba çocukları ile ilişkisi iyi mi,kendisini arayıp soruyorlar mı?''sorusunu soruyor onlar hakkında üzüldüğüm bile oluyordu..

Sokaklarda caddelerde can havli ile bazen zorlanarak bazen düşüş yaşayarak bisiklet kullanan yaşlılar görürsünüz burada...veya yaşı ne olursa olsun koşan yaşlılar görürsünüz.

Buraya ilk geldiğimde kendilerine hayran kalmıştım,bu yaşa rağmen hala aktif olmak için sağlıklı yaşayabilmek için böylesine dinç olmaları hoşuma gitmişti...ne mutlu onlara ki koşabiliyorlar bisiklet kullanabiliyorlar ...ama burada yaşadıkça ve çevremde bu tür olayların haberini aldıkça biraz daha yakından tanıdıkça Batı kültürünü,buralarda bir ömür yaşayan insanlar ile sohbet ettikçe yaşlıların sağlıklı bir yaşam için değil,kimseye ihtiyaç duymamaları için tabiri caiz ise ayakta ölmeleri için spor yaptıklarını sağlıklı beslenmek için gayret gösterdiklerini öğrendim...

Bunların en şanslıları tabii ki elinde bir mal varlığı veya hayat arkadaşı hala hayatta olanlardır mutlaka,şüphesiz öyledir..tamamen yalnız yaşayanlar veya çocukları tarafından yeterli ilgi ve alaka görmeyen veya aile bağları zayıf olduğu için bir huzur evine gitmeyi tercih eden yaşlılar da şanslı yaşlılar grubuna dahi ledilebilir..

Huzur evine gidemeyecek kadar maaşı olmayan düşük maaşlı yaşlılar ise geçimlerini sağlayamadıkalrı için başka yaşlılar ile birlikte yaşayarak tüm gelir ve masrafları ortak bir şekilde paylaşıyor,çoğunlukla da yaşlılar Almanyada ne yazık ki tek başına ölüyor..

Bu acı gerçek İngiltere,Avustrulya,Japonya gibi ülkelerde de sık sık yaşanmaktadır...

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

13 yorum:

 1. Böyle durumlar da canım memleketim diyorum, evladı arayıp sormasa da illa ki komşuları göz kulak olur.
  almanyaya mı taşındınız ? Ben sizi en son yunanistan da bırakmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerek Türkiye'de gerek Yunanistan'da olsun insanlar akrabasını komşusunu merak eder halini hatırını sorar bizim oralarda da böyledir çok şükür. .
   Yunanistan'daki ekonomik krizden sonra Almanyaya gelmek en uygun hareketti bizim için,şimdi kanatlar başka güzel bir diyar için ısıtılıyor :)
   Elhamdülillah. .

   Sil
  2. Gittiğiniz yerler de islamı yaşamanız ve çocuklarınızı ona göre yetiştirmenizi takdir ve saygıyla karşılıyorum, dahası örnek alıyorum. İnsan ezan sesi olmadan nasıl yaşar ki diyerek yurt dışına gitmeyi kabul etmemiştim. Demek ki kalp de islam ateşi olunca gerisi teferruat olarak kalıyormuş.

   Sil
  3. Her yerde yaşamak mümkün İslamı ancak zorlukları tabi kızarıklık oluyor çevre çok önemli ve çok etkili insan çevre ile savaş halinde diyebilirim gözle görülmeyen bir savaş..Hakkını verdiğimizi düşünmüyorum çünkü her gün yeni bir cephe açılıyor Allah yardımcımız olsun maneviyat olmadan ezansız da zor çok zor yaşanıyor ama yaşanıyor bir şekilde dürri yektam.

   Sil
 2. Çok acı. En çok bize ihtiyaç duydukları zamanda yapayalnız bırakılmalarını ala anlayamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayatın ve günümüzün gerçekleri bunlar keşke ibret alsak.

   Sil
 3. Dört kuşağın bir arada olduğu kalabalık bir ailede büyüdüm. Bu tarz haberleri duyunca üzülüyorum. Eksiklik genel olarak kültürden kaynaklanıyor. Bizim kültürümüzde eskiden büyüklere hürmet vardı, her daim örnek alınır fikir sorulurdu. Şimdiki zamanda bizde bozulduk. Büyüklerimizin zaman ayak uyduramadığını düşünür olduk. Rabbim bizi şaşırtmasın, büyüklerimizin yokluğunu göstermesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim kültürümüzde vicdan var burası tartışılmaz ancak dediğin gibi yavaş yavaş bizim kültürümüzde de bozukluklar meydana gelmeye başladı. .Batıya olan meraktan mi gelir bilmem sanırım bir çok etken faktör var ama aileler eskisi gibi olabilir vicdan duygusu canlı tutuldukca.

   Sil
  2. "Batıya olan meraktan mi gelir bilmem..."

   Kapitalist toplumdan gelir efendim. Herkes çok yoğun, zamanı yok yaşlıysa ilgilenmeye. Kariyer yapıyoruz! Sistem bencil ol, bak keyfine diyor. Sen uğraşma, parayı ver biz bakarız yakınlarına diyor.

   Bana göre Türk-İslam kültüründen daha da fazla yaşlılara değer veren Uzak Doğu toplumlarında (G. Kore, Japonya, Çin vs.) kapitalist anlamda ne kadar gelişme göstermişse bir ülke, o ülkede sağlık sektöründe geriatri uzmanlığı altında yaşlılar meta haline getirilmiştir. Kapitalist düzende her şey ama her şey paraya çevrilir. Milyar dolarlardan oluşan yaşlı bakım sektörü özel firmalar için (ilaç sanayi, hastane, bakımevi, evde bakım şirketleri, medikal cihazlar...) zenginleşme kaynağıdır...

   Türkiye'de de iki yüze yakın özel bakımevi mevcut. Sürekli açılan özel hastanelerle birlikte ülkemizde "gelişmiş!" olacak.

   Almanya'dan gözlemleriniz için çok teşekkürler. Ben de 'piyasa'nın içinden manzarayı paylaşmak istedim...

   Sil
 4. :(

  Biz de dün annemin anneannesini kaybettik. Yaklaşık 50 yıl Almanya'da yaşadıktan sonra sağlıkları artık elvermediği için bir kaç yıl önce Türkiye'ye dönüş yaptılar. Büyük dede de yaşıyor, rabbim sağlık versin. Bir ikisi bir de en küçük büyük teyzem yanlarındaydı. Büyük teyze şimdi orada tek başına bir kızı ile başka kimsesi yok. Ne mutlu bizim büyüklerimiz sahiplenenlerden oldu son anlarına kadar evlatları hep yanlarındaydı. Hatta çok büyük vefasızlıklar yaptığı evlatları da.. Şimdi dinimin kıymetini bir kez daha anlıyorum. Sürekli sılai rahim (akraba ziyaretyinden) ve yaşlılara yardım ve ziyaretin öneminden dem vurmuş efendimiz. O zamanlardan biliyordu işte bu günleri :((( Rabbim dini İslam olanlara rahmeti ile muamele etsin diğerlerine de yüce merhameti ile..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başınız sağ olsun Nur salkımı siz sağ olun yakınları akrabaları sağ olsun Allah Müslümanların yardımcısıdır yaşadığımız hayata göredir ölüm dirilişimiz de aynı şekilde..
   Duana amin diyorum Allah razı olsun.

   Sil
 5. Ne zor bir durum. Haklısın aslında ileri yaslarına rağmen dinç olmaları kendilerine bakıp kendilerini salmamaları takdir edilesi bir sey ama keske bu durum mecburiyetten kaynaklanmasaydı :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi zaman sonra anladım ben de asıl sebebini elbete hem zor hem acı bişey.

   Sil