18 Eylül 2016

Alberobello Köyünü Gördünüz Mü - İlginç Hikayesi Olan Otantik KöyHenüz bilmediğimiz ne güzel yerler var dünya üzerinde..ailece gidip görülebilecek rahat huzurlu bir yerleri de var bu dünyanın,bazıları da oldukça yakınımızda...


Alberobello köyü örneğin..
İtalya'da bulunan bu şirin köyün hikayesi de çok güzel köyün kendisi de.Dönemin vergi derdinden bıkmış olan halka  Dükleri evlerini koni şeklinde,taşların üst üste dizilerek kolay yıkılabilir malzemelerden inşa etmeleri tavsiye edilir.. halk evlerini bir gün kolayca yıkılabilir şekilde inşa ederek yaşamlarını sürdürüyor..ilk başlarda 40 kadar yapı mevcut iken günümüzde 1500 kadar yapı yer almaktadır...kısaca girişte belirttiğim sebeplerden dolayı halkın evlerinin yıkımı kolay olması için böyle bir çareye başvurmuş.


Evlerin bu görünümü ve türü bina kavramına girmediği için yıkıma uygun da görünebilirdi yıkılmamaya da..asıl mesela ve mantık evlerin çatısız olması kısaca...çatısız olan yapıların vergilerden muaf tutulma ihtimalini taşırdı.


Trulli evleri diye adlandırılan bu evlerin ana malzemesi Güney İtalya bölgesinde bol miktarda bulunup yıkıldıkları halde tekrar inşa edilmesi için kullanılan kireç taşından inşa edilmektedir..görünümleri oldukça şirin ve dikkat çekicidir..

Taşlı daracık yollar,şirin dükkan vemağazalar hatta kiralık evler bile bulmak mümkün buralarda..Akdeniz'in güzel bir köşesi otantik bir köyüdür Alberobello...İsmini telafüz edin:Albero-Bello...kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?
1996’da UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi bile girmiş olan bu şirin yer pek popüler olmadığı için pek bilinmiyor olabilir ancak yavaş yavaş burası da turist akımına uğramaya yolunda epey bir gelişme kaydettiği görülüyor..
Bu yazı ve içerik Değmesin Yağlı Boya tarafından hazırlanmıştır-İzinsiz,kısmen veya tamamen alınamaz.Ek bilgi içiniletişime geçmeniz rica olunur.

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

12 yorum:

 1. Gezmek,görmek çok güzel. Ne diyeyim bize de nasip olur inşallah.

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten bayıldım yaa ne kadar mükemmel huzur veren yerler.
  Blogunuzu yeni keşfettim takibe aldım bende beklerim :)
  pelorina.blogspot.com

  YanıtlaSil
 3. fas italya tamam pikiş :) bak son yazımdasııın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baktımmmm çok teşekkür ederim düşünceli insan ;)

   Sil
 4. Çoook huzurlu çoook şahane bayıldım.....

  YanıtlaSil
 5. Gidip görecek ne çok yer var :)

  YanıtlaSil