7 Eylül 2016

Akşam Oldu Çay Demle


Gün güzeldi,sıcaktı,arasıra serin çokça yazdı...ama ilkin sıcak iken her yer akşam vakti serinledi cihan..
Gökyüzü denize dokunamayanları,denizi özleyenleri,denize hasret olanları avutmaya hazırlanıyordu sanırsın,öyle mavi!..

Delicesine mavi,mor,eflatun ve şebnem şebnem bir o şekle bie bu şekle giriyordu bulutlar..martılar bir yandan kuğular diğer yandan ve her yer alabildiğine mavi..gökyüzü değil bu dersin,bir tek deniz olur böyle ferah böyle derin böyle mavi,ama nasıl mavi!


Bak!
Dünya ne güzel!
Senin için!..
Bütün renkler senin için..
Hepsi ama hepsi senin için!..

Yerde ve gökte..


İnsanların sesleri çocukların çıplıkları,ağaçların gölgelerine karışan adımlar,yürüyenler ve duraksayanlar sevilenler ve kalpleri bir olanlar dolaşıyordu nehrin kenarında..ama o gün nehir aynaydı gökyüzü derya..

Derken hafif esmeye başladı rüzgar,meltem desem o değil başka bir rüzgar desem bilgim dahilinde değil..kuzey rüzgarı gibi hem yabancı hem evcil...Altını da sundu gökyüzü üstünü de dünyanın..her yerde bir güzellik saklı seç istediğini der gibiydi Rabbim..
Seçemem...
Ayırt edemem..
İşte bu diyemem..diyemem ki hiç birine..

Yerler nehir gökler mavi..

Deniz başımın üzerinde ayaklarımın altında bulutlar var sanki..


Geldim eve..güneş gitmek üzere başka ülkelere..tohumcuk çıktı metal kutudan eklendi çaydanlığın dibine,üzerine kondu çay..soğuk su harmanladı ikisini,tomurcuk mu çaya karıştı çay mı tomurcuğa..

Su başladı kaynamaya..bir kokudur sardı mutfağı,su sesi midir insanı sakinleştiren yoksa buharın buğusu muydu insanı gevşeten..bilemiyorum insanı yumuşatan nedir..Çay demlendi kondu bardağa..üç adet kırmızı karışmış birbirine..derinlikler,yetimlikler,özlemler,tomurcuk kokusu..dost uzakta kalp göğüste ve içinde gidenleri uğurlamalar,bir kez daha vedalaşmalar belki biraz neden'ler veya niçin'ler..ama sonunda yine olsun'lar ile noktacıklar koymalar...kabullenmeler..bilirsin,acı verenler..uğurlayamadıklarımı bir kez daha özlemeler falan,zararlı şeyler bunlar,fayda bakımından verimsizler,azlar..acıtırlar..

Akşam oldu can...kalk kendine bir çay demle ..ister iç ister içlen ..ama yanında olsun o incebel..bir anne sıcaklığı gibi karşında bir sevgili tutkusu gibi canında olsun..

Çay olsun ..

Yeter ki çay olsun bu akşam da..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

8 yorum:

 1. İçiyorsak bir sebebi vardır der şair.allah kabul etsin zilhıcce orucu tutuyoruz eşimin ablasıyla.hem biraz hava almak hemde kışlık fasulye turşusu yapmak için dışarı çıktık ama sıcak perişan etti bizi.su ve çay hayaliyle eve ulaştık.çay varya çay onu yaradan allaha ne kadar şükretsek azdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kabul etsin inşallah..Çay avutur insanı çoğu zaman afiyet olsun şimdiden ve tekrardan.

   Sil
 2. Şimdi hemen gidip bir bardak daha koyuyorum kendime, pastamdan da getirdim,hadi içelim.

  Dünya o kadar güzel ki, başını kaldırıp da bakmasını bilene her an görsel bir şölen. ( Apartman yığınlarıyla kaybolan kısımlar da olmasa...)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne çaya ne pastaya hayır demem..getir hemen!! :*

   Sil
 3. Merhaba blogunuzu yeni kesfettim ve takibe aldim bende beklerim sevgiler 😊

  bayankirpikk.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Ben de iade-i ziyarete geldim. Ama çok güzel bir zamanlama yapıp çay saatini seçmişim:) Bizimde olmazsa olmazlarımızdır çay çok severek tüketiriz. Size afiyet olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamanlama kesinlikle çok iyi ..Çay şifadır size de afiyet şifa olmasını dilerim hoş geldiniz.

   Sil