16 Eylül 2016

Aileler İçin Haftasonu Etkinlik Önerileri - Harcama Yapmadan

Haftasonu Ne Yapılır?

Haftanın yorgunluğunu atmanın en güzel yolu stresten uzak kalmak ve ailece bir şeyler yapmaktır.Alışılmışın dışında insanın kendine veya ailesine zaman ayırmanın ruhen mutluluk ve hafiflik hissetmesine sebep oluyor.

Bulunduğumuz yerde haftasonu bir şeyler yapmak için büyük şehire gitmeyi gerektiriyor,zamanla bunun pek de kolay ve mümkün olmadığını anlayınca bulunduğumuz yerde neler yapılabilir diye düşünmeye başladım,aşağıdaki listede bu güne dek haftasonu veya tatil günlerinde yaptıklarımızı listelemeye çalıştım..Hepsinden ailece keyif aldık birbirimize daha çok yakınlaşıp hoş vakit geçirdik.

Hiç bir kuruş bile harcamadan ailece yapılacak bir çok şey mümkün.Her şeyin bir bedeli olduğu bu devirde bazı değerleri tekrar tanımak haftasonumuza anlam katacaktır.Yeni haftaya da daha enerjik daha motive edilmiş bir şekilde başlamamıza yardımcı olacaktır.
Bu liste kısacık olabilir ama değer ve katkıları uzun soluklu ve anlamlı olacaktır.Kimbilir,belki de bazı güzellikleri tekrar hatırlamamıza neden olacaktır.

ÇOCUKLU AİLELER İÇİN:


Huzurevi Ziyareti

Çocukalrımız ile birlikte bir huzurevini ziyaret etmek belki de hiç aklımıza gelmeyecek bir şeydir,hayatımda bir kez huzurevine gitmiş biri olarak üzerimdeki etkisini hala unutamadığımı söyleyebilirim.Hayatın sonlarına gelmiş insanların arasına karışmak,sizi gördükleri anda gözlerindeki sevinci görmek paha biçilmez bir güzelliktir.

Onlarla konuşmak,onlarla vakit geçirmek eminim ki hayata olan bakış açımızı etkileyecektir,bir çok şeyi tekrar gözden geçirip farklı bir değerlendirme yapmamıza vesile olacaktır.Şiddetle tavsiye ediyorum.

Kur'an Okuyun

Anne veya babanın çocuklarını yanına oturtup Kur'an okuduğunu hayal edin.Ne kadar güzel bir manzara değil mi?
Bu manzara kimin hoşuna gitmez ki,özellikle meleklerin ve tabii ki Rabbimizin de hoşuna gidip evimize rahmetin daha çok inmesine sebep olacaktır.


Şehirde Daha Evvel Gitmediğiniz Bir Camiye Gidin

Sırf başka bir camide namaz kılmak için evden hazırlanıp çıkmak bile güzel.Sürekli gördüğümüz ama hiç içine girmediğimiz ne kadar çok camimiz var değil mi?..bunlardan birini haftasonu ailece ziyaret edebilir,abdestimizi camide alıp ailece namaz kılabiliriz.


Kütüphaneye Gidiyoruz

Kütüphaneler de sakin ve huzurlu ortamlardır.İş hayatından günlük koşuşturmacadan uzak mekanlara sığınmak insanı mutlu ediyor zaman zaman.Ailemiz ile birlikte kütüphaneye gitmenin bir çok faydası olup çocukların hastane vs gibi mekanlar dışında da sessiz olunması gerektiğini ve aynı zamanda hoş vakit geçirilebileceğini öğrenebilirler,yepyeni kitaplara göz atabilir kitapların yaşadığı ortamdaki havayı teneffüs edebilirler.


Sokak Hayvanları İçin Su ve Yiyecek Ver

Evimizde mutlaka kullanmadığımız kaplar vardır.Bunları sokak hayvanları için temizleyip mahallemizin belirli yerlerine koymak üzere su veya yiyecek ile doldurup sokak hayvanlarını mutlu edebiliriz.Bu davranışın çocuklar üzerindeki etkisi çok güçlüdür.Ayrıca da sevaptır.


Uzun Zaman Görüşmediğiniz Dostlarla Yemek 

Ayak üstü sohbet ettiğiniz,nicedir buluşup bir çay bile içmeye vakit bulamadığınız aile dostlarınız ile yemek yemek de haftasonu yapılacak etkinliklerden biridir.Çocukların bir araya gelmesi gürültü ve patırtıya sebep olacağını düşünmeyin.Öyle olsa bile kendi çocukluğunuzu düşünüp kuzeleriniz ve yeğenler ile geçirilen gürültülü kalabalık günleri hatırlayın.
Ne kadar güzeldi o günler değil mi?

Ailece Oturup Film İzleyin

Ailece rahatlıkla izlenebilecek filmlerin sayısı pek çoktur.Bunlardan bir kaçı şöyledir:

CENNETİN ÇOCUKLARI:
İzleme Linki: http://muslimmedya.com/cennetin-cocuklari-children-of-heaven-iran-filmi/

MİM MESLE MADAR-ANNE GİBİ:

SERÇELERİN ŞARKISI:
İzleme Linki: http://www.youtube.com/watch?v=FRAzVDQFAgg

EKMEK VE ÇİÇEK:
İzleme Link: http://gencmuslumanlar.com/tavsiye-film-nun-va-goldoon/

KAPLUMBAĞALAR DA UÇAR:
İzlenme Linki Yok-Google'da AratınızÇocuklar İle Birlikte Bisiklet Sürün

Ailedeki her bireyin bisikleti olmaza bisiklet gibi bir keyfi kaçırıyorsunuz demektir.Ailece bisiklet sürmenin grup halinde hareket etmenin zorluğu ve güzelliğini öğretir,trafik kurallarını da kolayca çocuklara öğretmek için bulunmaz bir yöntemdir..Henüz bisikletiniz yoksa en yakın zamanda temin etmenizi tavsiye ederim :)


Kullanmadığınız Eşyaları Bağış İçin Ayırın

Anne,babanın ve çocukların artık kullanmadığı uzun zamandır giymediği giysiler veya oyuncaklar,aksesuar gibi bir çok şeyi elden çıkartıp dolabınızda yer açın.Çocuklar oyuncaklarından bir kısmını başka çocukları mutlu etmek için kendi seçer,anne ve baba da uzun süre ele almadığı bir çok eşyasını bunların arasına katıp bağışlamak üzere paketler.
Sonbahar kapıdayken mevsim değişikliği sebebiyle dolaplar kolayca elden geçirilir ve başkaları mutlu edilir böylece :)


Bahçe İşleri İle Vakit Geçirin

Bahçesi olanlar veya köyleri mesafe oalrak yakın olanlar ne şanslı!..bahçe işleri ile uğraşmak vucüdumuzda biriken negatif enerjimiyi boşaltmak demek.Bahçesi olanlar haftasonu bu fırsatı değerlenirmeli,zira havalar her an değişebilir.


Bahçe Yoksa Evdeki Çiçeklere Bakım Yap

İster saksıda bir çiçeğimiz olsun o bile ilgi ve bakım ister muhakkak,sararmış yaprakalrını temizlemek,toprağını şöyle bir döküp karıştırmak,taze oksiyen aldırmak çiçeğe güç katacaktır,bir çiçek ile oturup konuşmak onu yakından incelemek bile muhteşem bir şeydir.
En son ne zaman bir çiçeğe yakından bakıp onunla konuştuk?ANNELER İÇİN:


Cilt Bakımı Yapın


Yoğun ve çalışan annelerin genelde kendilerini ihmal ettikleri doğrudur,isteseler bile bir bakım rutini yürütemezler.Bu haftasonu iki saatlik bile olsa cilt bakımımıza vakit ayırabilir,örneğin uzun zamandır yapmadığımız o nemlendirici maskeleri saçımız ve yüzümüze yapabiliriz.Çok Uzun Süren bir Köpük Banyosu Yapın

Günün erken veya günün son saatlerinde,tahminen sizi rahatsız edecek birilerinin olmadığı vakitleri yazdım,banyodan defalarca çıkmak istemeyiz tabii ki,bu rahatlatıcı da olmaz :)


Makyaj Malzemelerini Temizleyin-Düzenleyin

Evet uzun zamandır birbirine karışmış renklerini ayırt etmenin bile zor olduğu o minik kutu veya çekmeceniin temizlenmesi pazartesi günü kendinizi harika hissetmenize sebep olacaktır.


Yeni Bir Yemek Tarifi Deneyin

Not ediyoruz,saklıyoruz,bir gün denemeliyim bunu diyoruz ya,işte o günlerden biri bu haftasonu olsun,yeni bir tarif evdeki sofralara renk ve değişiklik katacaktır bu bir salata olsa bile.


Ekmek Yapın

Mis gibi sıcacık ev yapımı bir ekmek pişiyor fırında.Ev mis gibi ekmek kokuyor!
Nasıl ama?..


BABALAR İÇİN:


Biz kadınlar evin her köşesini temizlemekten kendimizi alıkoymayız ama arabayı temizlemek asla bir kadının düşüneceği veya isteyeceği bir şey olamaz en azından benim için bu böyle..
Babalar arabayı temizleyebilir,bu anne için harika bir hediye olacaktır..


Anneye iyi bakın dostlar,anne evin motorudur,enerji kaynağıdır ;)

Planlarınızı bugünden yapın arkadaşlar...önerilerinizi her daim beklediğimi de lütfen unutmayın.


HERKESE GÜZEL VERİMLİ RAHATLATICI VE HUZUR DOLU BİR HAFTASONU DİLERİM...
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

6 yorum:

 1. İsim şehir oynamak. Çocuklarla birlikte kek yapmak. Işıkları kapayıp mum ışığında birbirimize fıkra anlatmak. Kutu oyunu oynamak. Kupa boyamak. Çanta boyamak. Balonla oynamak. Fotoğraf makinası alıp ilginç şeyler çekmeye çalışmak. Kozalak toplamak. Bedava müzeleri gezmek. Aklıma bunlar geldi benim de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kozalak toplamak çok güzel bir fikir toplamıştık bir zamanlar kıştı üstelik:)
   Güzel öneriler Handan teşekkür ederim.

   Sil
 2. heeey baksanaa, bir dahaki "bloglardan seçmeler" yazımda seni yazcaktım yaaa. bugünlerde başka bloglarda yorumlarını okuyordum yaaa eski dostum bugünlerde aktif blogçu oldu yine blog okuyor yorumluyor diyordum dur yenilere tanıtayım onu diyodum valla bu pazar seni de yazcaktım bazı yeni arkadaşlarlaaa ve sen gelip yorum yaptıın işteee çekim yasasııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin deep senin kadar vefalı olamasam da var kalbimde bir yerin..gerçekten de özlüyorum zaman zaman hani blog dünyası benden uzak kalsa bile 'deep vardı' diyeceğimi adım gibi biliyorum.
   Tanıtım fikrin için şimdiden teşekkür ederim hep mi incesin ;)

   Sil
 3. Biz de sokağa çıkıp bedava oyuncak arıyoruz. Bizde yerdeki börtü böcekten parktaki salıncağa kadar akla gelebilecek her şeyin adı bedava oyuncak ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece oyuncak mı hazinedir onlar hazine hatta ganimet :))

   Sil