27 Ağustos 2016

Waldspielpark Schwanheim - Su Parkı DiyelimKocaman bir kaydırak,daha kocaman bir sal,kocaman bir fiskiye,kalabalık,yeşillik,çocuk sesleri,masa tenisi,mangal kokusu,sağa sola kaçan bebekler ve yakalamak için oturduğu halıdan fırlarcasına kalkan telaşlı anneler..Su,ıslanmak,sevinç çığlıkları,soğuk su,ilk başta dokunamamak,diğer çocuklara bakıp bakıp dokunmak için kendini teşvik etme seansları ama en hızlısından ve sonunda karar vererek suya dokunmak ve biraz ıslanmak sonra biraz daha ıslanmak..


Waldspielpark Schwanheim

Alelacele yiyecek bir şeyler alıp yaşadığımız kasabaya yakın olan su parkını görmeye gittik..o gün hava sıcaktı ama bizim ikindiye doğru yola çıkmamız sıcak günün sonlarına denk geldi..su fiskiyesi en çok dikkatimi en çok çeken (yazının sonunda nedenini anlayacaksınız) şey oldu.

Waldspielpark Schwanheim

Yanımzıda her yaştan beş çocuk vardı..suya girdiler oyun oynadılar,bir şeyler yemek için  ıslak ıslak 50cm derinliğinde havuzun etrafında koşup durdular yine ıslandılar tekrar yediler tekrar geri gittiler..inanılmaz derecede eğlendiğim bir park oldu ama,ama sinmedi içime..

Waldspielpark Schwanheim

Avrupa'da insanların veya belediyelerin çocukalr için yaptığı yerler gerçekten akla durgunluk veriyor bazen,hayır bu park normal denebilecek türden ama yine de akılalra durgunluk veren yanı yok denemez.

Waldspielpark Schwanheim

Bir masalda yaşamak gibi bir öyküden geçmek gibi bir dönemi görmek gibi,tırmanmak için,tepinmek için,kaymak için,ip ile havada süzülmek için,sal ile bir ileri bir geriye gidip gelmek için hem de boyuna yatarak hem küçüklerin hem büyüklerin hoşuna gidiyor..

Waldspielpark Schwanheim

İtiraf etmeliyim ki bu kaydırağı gördüğüm anda korktum..yüksekti parlaktı ve ben kaydırağa bileni bir kaç asır geçmiş olmalı heralde diye düşünerek kendimi yaşlı değil de büyümüş hissettim...enteresan olan bir şey daha vardı ki parktaki tüm eğlence alanları ve objeleri hem çocuk hem büyükelr için uygundu! :)

Bu kaydıraktan kaydım arkadaşlar..yapay bir kum tepesini çıktım önümde kızım korkumu ve acaba nasıl yapılıyordu sorumu düşünerek kaydım..bir kez iki kez üç kez,sonra bir kez kızımla ibir kez başka bir çocukla sonra başka bir çocukla..büyümüş olan beni de böylece o kaydıraktan fırlatmış oldum..

Hatırlatmakta fayda var:parka çocukları eğlendirmek için gelmiştik :)

Waldspielpark Schwanheim

Waldspielpark Schwanheim

Çocuklar da eğlendi biz de eğlendik,en son ne zaman oyun oynamaktan dolayı bu denli yorulduğumu hatırlayamadım,evet asırlar olmuş :)

Çocuklar değil biz eve dönmek istemedik kalabildiğimiz kadar da kaldık..

Aşağıdaki resimler netten alıntıdır..

Waldspielpark Schwanheim

Parkın barındırdığı bir çok oyun imkanı olmasına rağmen...

Waldspielpark Schwanheim


Waldspielpark Schwanheim

Mangal alanı dahi ayrılmış olmasına rağmen..


Waldspielpark Schwanheim

Deli gibi su fışkıran fiskiyenin kapanış anında bir gerçek ve bir çirkinlik çıkıyor karşınıza..çocukların gölgesinde ve serniliğinde eğlendikleri fiskiyenin şekli şemali iki bacağını açmış bir kadın olduğunu net olarak görmek beni daha parka adımımı attığım anda şaşırtmıştı ancak belki ben yanlış gördüm belki de önyargılı düşünüyorum diyerek düşüncelerimi kendime sakladım..kimsenin tadını da kaçırmak istemedim..

Evet belki de hala öyle düşündüğümü söyleyenler olabilir yalnız bu kadar çok oyun imkanı barındıran ve çocukalr için,aileler için bu derece güzel bir alan düzenleyenler fiskiyeye böyle bir şekil vermeleri nerden nasıl akıllarına geldi diye merak etmeden duramıyorum..
Parka gitmemek için bir neden değil gidilir yalnız sizce de çok enteresan değil mi?
Sanki her güzellikte her doğallıkta bir şeyler var gibi bir mesaj aktarılıyor gibi,gibi gibi gibi...

Kaymanın,hoplamanın,küçükten büyüğe eğlenmenin imkan verildiği gibi görünen bir parkın taze veya olgun beyinlere verdiği bir mesaj olabilir miydi?

Siz ne düşünürsünüz..ben mi fazla önyargılı yaklaştım..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

3 yorum:

 1. Öncelikle parka bayıldım. Bizim buradaki kırık dökük çocuklarda hiçbir heyecan yaratmayan parkları düşünüp üzüldüm sonra.

  Kaydırak çok çirkin gözüktü gözüme. Yakın plan inceleyince kadından çok bir ağacın altına kendini atmış uyuklayan bir adam olabileceğine karar verdim. Üzerinde de kıyafeti var, apoletli gibi yelekimsi bir şey. Hatta bıyıkları da var. Öyle düşününce olabilir gibi geldi aksi halde çıplak heykelleri sevmekle birlikte çocuk parkında çok absürt bir poz benim açık fikirliliğimi aşmakta :D

  YanıtlaSil
 2. Güzel oldukları kadar ürkütücü yanlarıda var, çocuk diyince biraz daha masumane şeyler bekliyoruz ama bu çoğu parkta mümkün olmuyor ve çocuklarla aramızda bir tartışma başlıyor kaymak ,eğlenmek istediği şeyin biraz tehlikeli olabileceğini anlatmaya çalışırken yoruluyoruz bazen :)

  YanıtlaSil
 3. Ne yalan söyleyim dün bahsettiğinde netten baktığımda ilk o fıskiye cekti dikkatimi sadece bacaklarını açmış kadın değil ki kollarının ve yüzünün durusu da porno dergisinden fırlamış bir fotoğraf gibi. Buralarda Bir sürü su parki olduğunu düşünürsek baska su parklarını tercih etmek ve sırf bu fıskiye için Oray'a gitmemek bence anlaşılır. Alternatif varsa kullanmak lazım çünkü Almanya'da zaten çocuklarımız hayatında defalarca boyle bilinçaltı sembolleri ile karşılaşacaklar. Ne kadar azaltabilirsek o kadar iyi.

  YanıtlaSil