19 Ağustos 2016

Salyangoza BakBasit diye gördüğümüz bir sümüklü böceğin rızkını arayıp bulması için yön bulucu ve iz takib edici olarak ışığa duyarlı iki göz anteni ve hemen altında kokuya duyarlı iki burun anteni verilmiştir ki bu antenler kesildiklerinde Allahu Teala’nın El-Cebbar ve Eş-Şafi sıfatlarının mânâ zuhuru ile yenilenirler.
Yine sümüklü böcek koruna bilmek için kendi kendisini kıstırıldığında kesip koparır ve kaçmak için yeri geldiğinde bunu kullanır.
Tehlike anında bazı cinsleri, kendini top biçiminde yuvarlarlar. Salyangozların yumuşak vücudları sert kabukları ile korunur ve tehlike sezdiklerine bu kabuklarına sinerler.
Sümüklü böceklerin bünyesinde ürettiği 3 farklı sümüksü sıvı vardır, gövdesini nemli tutan ve kurumamasını sağlayan kalın sümüksü sıvı ise kuşların ğağalarından kayarak kaça bilmesini sağlayan ve diğer canlıların ağızlarında kötü bir tad uyandıran ve yenmelerini engelleyici bir koruyucu salgıdır.
Bu ise Allah c.c.nun Er-Rahman ve El-Müheymin esmalarına bakışta, bizlere bu hikmet sahnesinde harikulade örnekler sergiler.

Allahın rahmeti ve sevgisi içinde hasbîlik yoktur. Yarattığını yarattığı için sever ya da sevdiği için yaratmıştır zaten…Rabbini bilen O’nun eşsiz rahmet ve sevgisine ihanet etmemek adına O’nun eseri olan her şeye şartsız sevgi duyabilmeli.
Hayırlı Cumalar..


Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

7 yorum:

  1. Çok güzel bir paylaşım teşekkür ederiz...

    YanıtlaSil
  2. Ne güzel bir paylaşım olmuş hem fotoğraflar hem bilgiler için teşekkürler, hayırlı cumalar.

    YanıtlaSil
  3. Çok çok çok güzel resimler.. Ben çok severim salyangozu. Onlarda beni sever. Elime aldığımda ürkmezler. Koluma koyarım yine ürkmeden gezinir kolumda. :))

    YanıtlaSil