18 Ağustos 2016

Oynamayan Tay At Olmaz


Günümüzde, çocuk oyunlarına duyulan ilgi azaldı. Kentleşme arttığı için oyun alanları azaldı, oyun parkları yerine iş yerleri yapıldı. Çocuklar için ayrılan alanlar ise çok kısıtlı ve bakımsız olduğundan oyun oynayacak yer bulamayan çocuklar evlerinde oynamaya başladılar.

Mahalle aralarında, kapı önlerinde heyecanla oyun oynayan çocukların sesleri duyulmaz olmuş, çocuklarımızın oyunları ve oyuncakları değişti, tek başına oynadıkları sanal oyunlara bağımlı hale geldiler. Çocuklar, okul dışındaki vakitlerini sosyalleşmesine katkı sağlayacak kültürel faaliyetler yerine duygusal paylaşımın ve karşılıklı iletişimin olmadığı, galibiyetin sevincini, yenilginin üzüntüsünü paylaşamadığı sanal bir dünyaya bağımlı oldu.
Sevinç ATABAY - TED Ankara Koleji Genel Müdürü


Çocuğun hareket etmesi, çalışması demektir, oyun oynaması demektir, yaşaması demektir.Oyun,çocuğun en ciddi işidir.Oyun, çocuğun dünya hakkındaki bilgisini geliştiren başlıca araçtır. Çocuğun en ciddi işidir, dili kullanma ve etkin bir anlatma aracıdır. Gerçek dünyayla, hayal dünyası arasındaki köprüsüdür, çocuğun öğrenme sürecine attığı ilk adımdır.Sevinç ATABAY - TED Ankara Koleji Genel Müdürü


Oğlumun dediğine göre ''Bir köyde yaşıyoruz anne,burda hiç bişey yok!''..

Büyük kızımın dediğine göre ''Gidersem arkadaşlarım bensiz naapar aanneeee''

Yaşadığım yerin en güzel özelliklerinden biri çocukların rahatlıkla sokakta oyun oynamalarıdır..iki bina arası genişçe bir alan her ne kadar çamaşır asmaya gibi günlük ihtiyaçlar için düzenlenmiş ise de bu alanı ayakta tutan,canlı kılan çocuklar ve onların gün boyunca oynadıkları oyunlarıdır..


Yemek önemli değildir,uyku da öyle..ama sokak ve sokaktaki arkadaşlar gerçekten her şeyden önemlidir..bir gün sokağa çıkmadan geçmemeli,hatta yağmur yağınca kaybedilen günün acısı tüm aileye yansıtılmalı..kızımın dediğine göre:bu gün sokakta oyun oynayamadım kendimi iyi hissetmiyorum anne...İki bina arası bir arazi..binaların balkonları pencereleri bu araziye bakar,bina sakinlerinin çocukları bu arazide gün boyunca oynar..çocuklar sürekli annelerin gözetimi altındadır..yalnız olduklarını sanıyor olsalar bile..Hava güzelse,sokakta oyun çok uzun sürecek demektir..sokakta oyun demek,çamurlu eller demek,siyah tırnaklar demek,kir içinde kalmış saçlar demek,dizleri yırtılmış delikli eşofmanlar taytlar demek,aç kalmak demek,tuvalet ihtiyacını zaman kaybı olarak görmek saatlerce tuvalet ihtiyacını ertelemek ertelemek ertelemek demek..

Sokakta oyun demek,beş katlı binayı defalarca inip çıkmak demek,zillere sürekli basmak demek,bisküvi at,su at,kilim at,oyuncak at demek..


Oyun oynayan çocuklar koşarak, atlayarak, tırmanarak, yakalayarak, sıçrayarak, sürünerek, sallanarak sürekli hareket ederler. Böylece, büyük ve küçük kas gruplarının gelişimlerini sağlayarak, ihtiyaçları olan ya da ileride ihtiyaçları olacak günlük yaşantıdaki becerileri kazanırlar.
Sevinç ATABAY - TED Ankara Koleji Genel MüdürüÇocuğun sosyal yönden gelişmesi onun birlikte bulunduğu toplum üyeleriyle uyumlu yaşayabilmesi, çevresindeki zorluk ve güçlüklere karşı duyarlılık geliştirebilmesi gibi ölçütlere bağlıdır. Özellikle grup halinde oynanan oyunlar tüm bu davranışları kazanabileceği bir ortam hazırlar. Bu yüzden oyun çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynar.
Sevinç ATABAY - TED Ankara Koleji Genel MüdürüOyun, çocuğun kendine güven, kendini denetleme, çabuk karar verme, işbirliği yapma, doğruluk ve disiplin gibi kişisel ve toplumsal alışkanlıklar kazanmasında en etkili bir yöntemdir.


Bir çocuğun normal olarak gelişebilmesi için düzenli olarak yaşına ve cinsiyetine uygun, bisiklet binme, koşma, atlama, sıçrama, tırmanma, sürünme gibi fiziksel birtakım etkinlikler içinde olması gerekir.
Sevinç ATABAY - TED Ankara Koleji Genel Müdürü

Büyük alışveriş merkezlerinden uzak olabiliriz,sinemaya istediğimiz sıklıkta gidemeyebiliriz,Pazar günleri bir şeyler yapabilmek için bulunduğumuz yerden uzaklaşmak zorunda kalıyor olabiliriz ancak çocuklarımın sokakta oyun oynamaları gibi bir nimeti dünyanın hiç bir alışveriş merkezine hiç bir muhteşem sinema filmine değişmeyecek kadar önemli ve kıymetli buluyorum..


Çocuğum burada ciddi bir iş yapıyor..


Sokakta arkadaşlarıyla gün boyunca oyun oynuyor..
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder