9 Ağustos 2016

Microsoft'an Birileri Aradı


Evin telefonu çaldı,bozuk bir İngilizce ile Çin veya Malezya kökenli bir bayan birşeyler anlatmak için gayret ediyordu. .

-Lütfen daha yavaş konuşur musunuz sizi anlamakta zorluk çekiyorum,dedim.

-Madam;Evinizdeki bilgisayarda ağır bir virus algıladık,bir ihtimal ki indirdiğiniz bir film veya oyun ile size bulaştı sizi Microsoft'an arıyorum bunun temizlenmesi için size yardım etmek istiyorum lütfen bilgisayarınızı açar mısınız. ?


Microsoft?

Virus?

Film/Oyun
indirmek?

..Microsoft tamam virüs tamam ama ne film ne oyun indirdik...bu ne olabilirdi?


-Hanımefendi evde iki bilgisayar var hangisine bulaşmış olabilir acaba diye sorduğumda hattın diğer ucunda İngilizcesi çok daha düzgün daha orjinal bir bay ile konuşmaya devam ettim..

-Londra,Microsoft'tan arıyoruz bilgisayarınız ağır bir virüs barındırıyor bunu hemen temizlemeniz gerekmektedir bilgisayarınızı açıp bu virüsü hemen temizlemeniz gerekmektedir lütfen bilgisayarınızı açar mısınız. ?


Bilgisayarım açtım benim kullandığım kulağıma verilen talimatlara göre istenilen yeri açtım (EventViewer)karşımda hata ve uyarı dolu bir liste belirdi..telefondaki sesi lisedeki uyarıları görüp görmediğimi sorunca onları görmemek mümkün mü ekranı kapladı nerdeyse bu kadar virüs bulaşmış olabilir miydi?

-Panik yapmanıza gerek yok hepsini temizleyeceğiz,diye cevap verdi uzaktan yardım imkanını sunacaklarını söyledi,yardımın gerçekleşmesi için bir siteni adresini verip bilgisayarima ulaşmak istedi,tam hatırlamıyorum verilen siteye girdim kod gibi bir şey girdim açılan pencereye böylece bilgisayarıma erişim sağlanmış oldu.Aferin bana.

Ekran üzerinde birşeyler yapıyordu Google açıyor başka yerlere giriyo ve ardından virüsü temizlemek için kullandığım Windows'un orjinal olup olmadığını en son ne zaman format attığımızı kodu şifresi vs gibi sorular sordu..hattaki sesin arkasında yoğun bir gürültü vardı,telefonda konuşan başka insanlar vardı sanki bir müşteri hizmetleri gibi onları duyuyordum yine de aklım virüs,gördüğüm o hatalar ve uyarılar dolu listeden bir türlü baskabaşkadır şey düşünemiyordu. .konuşma çok uzun sürdü Windows kodunu yenilemem gerektiğini aksi takdirde kullanılamaz hale geleceğini bu hizmet için üç ödeme seçeneği sunuldu.

Bulunduğum sitede minik bir pencere vardı telefondaki ses söylemek istediğini daha iyi anlamam için ödeme seçeneklerini bu pencereye yazdı.

Aklım iyice karışmıştı başıma ilk kez böyle bir şey gelmişti ödeme seçeneklerinden birini seçmem gerektiğini bunu hemen yapmam gerektiğini tekrarlayıp duruyordu telefondaki ses...

Direniyordum inanmakta direniyordum aklım almıyordu ben nerde hata yapmıştım soruları gelip gitti derken ikna etme çabaları devam ediyordu,telefondaki ses değişti bir başkabiri konuşmaya devam etti daha tecrübeli daha deneyimli biri olmalıydı belki de ben tam olarak anlamamış olabilirdim ödeme yapmam için banka hesap bilgilerini istedi,hesapta istenilen miktarda param olmadığını söylediğim halde,eşimin işten yeni geldiğini küçük çocuklarım olup beni çağırdıkarını, kapatmak gerektiğini gitmem gerektiğini söylesem de ne telefondan ne bilgisayardan ayrılmamaimkan vardı bu ödeme şimdi yapılmalıdır hemen şimdi. .yoksa?


-Yoksa internet üzerinden yaptığınız tüm işlemler tüm hesap şifreleri vs gibi bilgileriniz silinecektir,Windows'lar kapanacaktır bilgisayarın hiç bir verisine veya dosyalarınıza erişiminiz olmayacak.


Kullanımı için banka tarafından şifre istenen bir kartın bilgilerini girdim elbette çekim yapmaları mümkün değildi ama olsundu olan olmuştu bilgisayarıma girmelerine izin vermiştim bi kere bunu kendim yapmıştım böyle aptalca hareket ettiğimi düşünmeden telefonu vaktinde yüzlerine kapatmadığım için kendime kızmıştım yapacak bişey yoktu baskı altındayım yeterli param yok ödeme yapılamaz dediysem de başka bir banka kartı denememi istediler,elimde bir kart daha vardı:ev kirası çocukların okul parası elektrik su gibi evin giderlerini ödediğimiz kart bu olamazdı bunun bilgilerini vermek her halukarda riskliydi verilmemeliydi.


Kendilerine ikinci kartın bilgilerini vermeyeceğimi,sonuç ne olursa olsun bu ödemeyi yapamayacağımı söyledim,bilgisayar ve internet üzerinde size ait herşeyin yok olmasını göze alıyor musunuz diye bir soru sordu evet alıyorum herşey silinebilir dedim ve işte o anda bilgisayarıma sızmış olan sistemin bir robot olduğunu robotların duyguları olmadığını internet ve bilgisayarımda bulunan herşeyi tüm verilerin silineceğini söyledi telefondaki ses...bu benim için bir sorun teşkil eder miydi?


Ekrandaki yardım penceresini kapatıp uzaktan yarimi kesince telefondaki ses de paniğe kapıldı,neler oluyor yardımı kestiniz mi diye sordu,olumlu cevap alınca tavrı değişti herşeyin bittiğini söyledi yardım penceresini kapatmış olmama rağmen tarayıcıda açık bulunan tüm siteleri kapattı ardından tarayıcıyı kapattı çok hızlıydı Başlangıç menüsüne gidip bir şeyler daha yapıp ekrandan herşey yok olmaya başladı.


Bilgisayarın fişini çektim artık çok geçti bunu daha başından yapmalıydım hatta telefonu bile baştan uzatmadan kapatmalıydım.


Her hangi bir yanlış yapmadığımı bildiğim halde,bilgisayara ne film ne oyun ne yasa dışı birşeyler yapmadığım halde yabancı bir ülkede yaşamanın kanun ve kuralları bilmemekle beraber gelen bir korkuydu benimki hele ki bir kaç gün öncesinde yüksek miktarda cezaya çarptırılan bir ailenin haberini okuduktan sonra bu korkumu daha da büyüten bir olay henüz tazeyken telefonda duyduklarıma inanmış oldum.


Evet bunlar dolandırıcıydı,çok iyi koordine edlmiş bir çeteydi,sahtekarlardı,ne benim bilgisayarım ne verilerim peşindelerdi,muhtemelen ne adımı ne kaldığım yer(ülkem hariç)hakkında bilgileri yoktu.Cesaret edip bilgisayarı iki gün boyunca açamadım. ..açtığımda ise siyah bir ekran ve şifre gerektiren bir pencere ile karşılaştım.

Bilgisayarım kilitlenmişti erişimim yoktu telefondaki sesin dediğine göre de herşey yok olmuş (tu)muydu?


Bu konu ile ilgili internette biraz araştırma yaptıktan sonra yalnız olmadığımı,benim gibi sayısız kişilerin bu tuzağa düştüğünü görünce rahatladım,daha da önemlisi ise bilgisayar teknisyenimle konuşunca tamiri mümkün olduğunu,herşeyin yerinde durduğunu bu insanların sadece para peşinde olup verilerimi silme zahmetine dahi girmeyeceğini söyledi..


Rahatlatıcı!..hem de çok..


Bu olaydan ne öğrendim?


-Arayan her kim olursa olsun bilgisayarıma erişmelerine asla izin vermemem gerektiğini

-Microsoft'un asla ve asla aramadığını(sizin başvurunuza dönüş olarak yapılan aramalar hariç)


-Bilgisayarın tek kullanıcısı ben olsam bile şifreleri kaydetmemem gerektiğini(evet her seferinde yeni baştan girmek en sağlıklısı)

-Her hesap için farklı şifre kullanmayı(hesap ve şifrelerini kağıt kalem ile bir yerlere not etmek bu durumda en sağlıklı yöntem)


-Google üzerinde sevdiğim siteleri,yer imlerini hesabımla giriş yapıp kaydetmem gerektiğini.


-Bu olayın ardından Google hesabım ile giriş yaptığımda ekranda tüm sevdiğim siteler kısaca yer imlerim yerinde duruyordu.


-Bilgisayarımda bulunan tüm verileri yedeklemeyi.
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

36 yorum:

 1. Geçmiş olsun. Bankayla görüştün mü, kartından işlem yapmasınlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başıma gelen bu olayı paylaşmamın sebebi başkaların da aynı tuzağa düşmesini önlemek,dikkatli olmak yetmiyor bazen,çok teşekür ederim.

   Bilgilerini girdiğim karttan her hangi bir işlem yapmaları için bankanın bizzat güvenlik adımlarını geçmeleri gerek,istenilen ek şifreler olmadan her hangi bir işlem yapılamaz bu anlamda içim rahat her hangi bir işlem kesinlikle yapılmayacağını bildiğim kartın bilgilerini girmiştim çok şükür yine de banka ile görüşüldü gerekli değişikliklerin yapılmasını istedik.

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Demek ki çok dikkatli olmak lazım. Hemen inanmamak lazım. Paylaşımınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asl ben teşekkür ederim...henüz Türkiye'de yaşandı mı bilmiyorum yine de bilgilendirmek istedim,internette çok dolaşan ve yıllarca bir çok olayla karşılaşan insan bile dolandırılıyor Allah muhafaza etsin.

   Sil
 3. Dün akşam bir arkadaşımın annesi ile babasını dolandırıp 25000 tl larını almışlar.

  Oluyor, insan bir anlık boş bulunabiliyor. Beni komiserim diye arayan adam o kadar otoriterdi ki, inanılmaz. Neyse ki akıllı bir günüme denk düşmüştü. Sen de tedbiri elden bırakmamışsın. Hele ki yabancı bir yerde insan daha da ikilemde kalıyordur. Çok geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olaydan bir hafta önce gazetede dırf müzik indirildiği için 3500 avro para cezasına çarptırılan bir ailenin haberini okumuştum,bizim evde de ergen var olabilirdi hani bilemiyor insan herşey de gelir ya o anda aklına..
   Size de çok geçmiş olsun canım evet hem çok ciddi hem çok inandırıcılar,dolandırıcılar :)

   Sil
 4. Canim çok geçmiş olsun. En azından erken uyanmıssinda diğer kartın şifresini vermemissin. Allah korumuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geç uyandım aslında Sultan ama zararın neresinden dönülse kardır deyip avutuyorum kendimi,teşekkür ederim arkadaşım.

   Sil
 5. Geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsınız gerçekten. Bu gibi sorunlar yüzünden kendi bankamdan arayan kişiye bile güvenmeyerek yüz yüze görüşmeden hiçbir şeye onay veya bilgi veremem diyorum. Umarım daha fazla kişinin canı yanmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru. ..yüzyüze görüşmek en sağlıklısı yalnız devir teknoloji ve internet devri bunu unutarak güvenliği ikinci plana atabiliyor ya da ınternette söylenenlere gereğinden fazla itibar edebiliyoruz.Benim de dilerim o yönde inşallah bu yayın daha çok kişiye ulaşır da bilgilendirici olur en azından benim yaşadığım.

   Sil
 6. Allah'ım yarabbim neler yaptın böyle yaa.. Bir yandan okuyorum, bir yandan acaba bize de bulaşır mı virüs diyorum :) Şaka bir yana çok geçmiş olsun. Bir ara rüya diyeceksin diye düşündüm ama baya ciddi ciddi yaşamışsın bu olayı. İnsanın boşluğuna geliyor dedikleri bu olsa gerek. Aman dikkat et bir daha yaşama böyle şeyler. Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rüya değil kabus :) kapatmak istiyorum kapatamıyorsun gitmek istiyor gidemiyorsun Allah muhafaza etsin durum çok tehlikeli.
   Benden de sevgiler güzel yayınlarda buluşmak dileğiyle ile ne diyeyim :)

   Sil
 7. ya beni de sürekli olarak belçika'da yaşayan türkler arıyor. polise gittim. para isteyen çeteymiş. halen her gün arıyorlar engellediğim halde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırdır hayır olsun nasıl bir mantıktır bu deep evet olabiliyor telefon numaranı değiştirmeyi düşündün mü. ?

   Sil
  2. o son çare bakalım :)

   Sil
  3. Acaba senin kitap çıkartıp çok zengin olduğunu mu düşündü bunlar deep :))
   Kıyamam ben sana değiştir rahatla derim tehditle yaşanmaz.

   Sil
 8. geçmiş olsun ilk kez duyuyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ilk kez yaşıyorum çok teşekkür ederim geçti inşallah.

   Sil
 9. Hey Allah'ım şu zekalarını hayra kullansalar ihya olurlardı. Çok geçmiş olsun ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki yatırımlar sadece bu dünyaya sevgili Emine..çok teşekkür ederim can.

   Sil
 10. canım geçmiş olsun... ama bu kötü olayın bir güzelliği senin blog dünyasına geri dönmen... sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi ya :) evet bu olay olmasaydı belki de dönüşüm daha da uyardı. .çok teşekkür ederim bademcik;) benden de sevgiler sana.

   Sil
 11. Çok geçmiş olsun
  Bunlar için akıl yoracaklarına Faydalı şeyler yapsalar keşke...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eh işte :(
   Ki böylesi daha zor daha yorucu olsa gerek..çok teşekkür ederim hoş geldin.

   Sil
 12. Offf geçmiş olsun . Zarar görmemen sevindirici. Sonuna kadar bir solukta okudum . Hepimizin yaşaması olası durumlar bunlar ne yazık ki ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklımızda olsun artık kuzum Allah muhafaza daha neler var kimbilir.

   Sil
 13. Çok geçmiş olsun. Paylaştığınız için de çok teşekkürler, aynısı benim başıma gelse ben de paniğe kapılıp sizin yaptıklarınızı yapardım herhalde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da bir çok kişinin başındanalenen geçmiş bir olay ..Türkiye'de yaşandı mi bilmiyorum henüz ama bir ihtimal yaşanır diye bilinsin istedim.Allah korusun en özelimizi dahi kendi elimizle ele verebiliyoruz işte bazen.

   Sil
 14. Geçmiş olsun. Zarar görmediğinize sevindim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hamdolsun ..yoksa bu ay kirayı bile ödeyemez hale gelebilirdik.Çok teşekkür ederim.

   Sil
 15. Ne şekilde ne yalanlarla insanları kandıracaklarını şaşırdılar artık , çok geçmiş olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah muhafaza etsin insan öyle bir ruh haline giriyor ki yaşanan gerçek mi yalan mı bilemiyor çok teşekkür ederim.

   Sil
 16. Çok geçmiş olsun canım.Paylaşman güzel olmuş herkesin başına gelebilir.Olaydan zarar görmemene ayrıyeten sevindim olacak işte bazen insanın basareti bağlanıyor bende şüphe duysamda inanırdım herhalde gelmiş geçmiş olsun,sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir an benim olanlar aslında benim değil diye düşündüm biliyor musun Yani herşey elimizden gidebilir iyi bir plan kafi geliyor elbette kanıyor insan çok iyi koordine edilmişti zaten ikna çabalarından belliydi hamdolsun daha büyük bir zarara uğramadık. .hoş geldin canım benden de sevgiler.

   Sil
 17. Dolandırıcılar sınır tanımıyor sürekli yeni bir yöntem geliştiriyorlar Çok ama çok sorgulayıcı olmamız lazım. Uzun aradan sonra yeniden sizinle buluşmak güzel, zarar görmemiş olmanız ve bizimle paylaşmanız daha güzel...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bişey ilk kez başıma geldi ..film gibi hala inanmakta zorluk çekiyorum sevgili Güleser,insana kendi elleriyle neler yaptırabilir insanlar Allah korusun.

   Sil