17 Ağustos 2016

Kantaron Yağı Yaptık - Kantaron Yağı Nasıl Yapılır/ Kantaron Yağı Neye İyi gelir?

Sarı kantaron

Doğa çöp üretmez.
İbrahim Saraçoğlu...

Faydasını bilmediğimiz milyonlarca bitkiler var çevremizde,büyük şehirlerde olsakbile mutlaka ama mutlaka faydalanabileceğimiz bir bitki bitmiştir yakınlarda.Tanımadığımız bilmediğimiz için bitkileri sıradan(!)birot sanıyoruz hatta bazengörüntü kirliliği meydana gelmemesi için koparıp atıyor aklımızca temizliyoruz :)

Öyle değil işte..bir bitki sana yakın bir yerdeyse onu oraya yerleştiren sana bir mesaj gönderiyor demektir,al o bitkiyi! :)


Sanırım bir buçuk ay evvel yakınımızdaki parktan kantaron çiçeklerini toplayıp kucağımın sığdırabileceği miktarda eve sarı sarı çiçeklerle gelmiştik.Evet bu resimde gördüğünüz kantaron çiçeğidir,sarı kantaron..kırmızısı ve daha fazla türü de mevcut şu anda her yerde bulunan bilgileri vermek istemiyorum benim burada paylaşmak istediğim bu güzel narin sarı çiçekli bitkiden elde edilen yağın yapımı ve bu yağ vesilesiyle gördüğüm faydalardır.


Sarı kantaronun mor,adını henüz blimediğim ama mor olduğu için özellikle topladığım bitkinin bir resmi daha,adını bilen varsa sevinirim.


YAPIM AŞAMASI

Sarı kantaron eve gelip herkese bir iş düştü ve çok eğlenceliydi..Hemen yapımına giriştik haliyle.Yere kullanılmayan eski bir çarşaf serdik,çiçekelrini ve biraz da gövdesinden yani saplarından makas ile bitkiyi tam anlamıyla doğradık :)


Doğrama işlemi bitince temiz ve içi kuru buzdolabına içme suyu koymak için kullandığım cam şişelerin içine çiçek ve sapları doldurmaya başladık..daha küçük şişeler ercihim olurdu ama kantaronu evde bekletmek istemediğim için mevcut cam şişeye doldurduk.


Şişeler dolunca üzerini örtecek miktarda has zeytinyağı,bizimki kendi üretimimiz olduğu için fazla has ve saftı..mutluluk işte,kendi üretimimiz demek bile gurur verici.


Çiçekler bu haliyle (45) kırk beş gün boyunca rengi dönene kadar güneşte bekletilir diye okumuştum,başka bir yerde ise bir yıl kadar bekleme ihtiyacı olduğunu yazılmıştı..hangisi doğru?..orası muamma..
Rengi dönünceye kadar ve bu narin çiçeğin çok hoşkokusu meydana çıkıncaya kadar beklettim..iki aya yakın yani..


İki aya yakın bekleme süreci henüz bitmiş değil,rengi koyu bir kırmızıya döndü dönmesine ancak kokusu henüz istediğim kıvama gelmedi buyüzden hala pencerede durmakta.

Allah'ın güzel hediyeleri..faydalarını da yazmak istiyorum bu yüzden..

Çevrenizde bu güzel bitki varsa çok küçük bile olsa bir şişehazırlamanızı öneririm.


KANTARON YAĞININ FAYDALARI NELERDİR - KANTARON YAĞI NERDE KULLANILIR?

BEBEKLERDE PİŞİK İÇİN:

Kantaron yağının faydasını en etkili haliyle bebeğimin aşırı derecede pişik olduğugünlerde gördüm,çaresizlik sonucu evde mevcut olan kantaron yağını pişik olan bölgeye sürmüş bir gecenin ardından cildin tamamen kendini onardığını görünce deneyimlemiş oldum..denediğim bir çok pişik kremini gözden çıkartıp kantaron yağını annelere şiddetle tavsiye eder oldum.

YÜZDEKİ-CİLTTEKİ LEKELERİ YOK ETMEK İÇİN:

Ciltteki bir çok yara izini yok etmekte üstüne yoktur diyebilirim,kızlar kavga eder bir oyuncak için evimizde kıyamet kopar ve kızlar tırmalar arkadaşlar :) küçük kızım büyük kızımın yüzüne muazzam bir çizik atınca bu yaranın iz bırakacağını anlamamak mümkün değildi,kantaron yağını hemen o gece yüzüne uygulayıp sabah rahat bir nefes aldım..gece uygulamamın sebebi ise vucüdun bir çok dış malzemeye karşı daha kabullenici oluşudur, tabiri caiz kelime doğruysa yani vucüdün daha dingin olduğu zaman diliminde uygulaması taraftarıyım.

Bu iki deneyimim ardından kantaron çiçeklerini bir çok yede görünce yapımını araştırdım ve ilk fırsatta toplayp hazırladık.Elimde mevcut olan anne yapımı kantarn yağını da büyük birtrafik kazası geçiren bir hanım kardeşimize gönderdik(Allah acil şifalar versin,amin)

Kantaron yağı cilt üzerinde çok faydalıdır,sözümün özü ve özeti budur..mutlaka evde bulundurmak lazım..hatta minik şişelere ayırıp hediyeetmek lazım..ayrıca okuyunuz:

KANTARON YAĞININ FAYDA VE ÖZELLİKLERİAğaşıdaki metin kantaron.gen.tr adresinden alıntıdır.


Antiseptik özelliğinden dolayı yarada mikrop oluşmasını önler

Yanıklarda kantaron yağı kullanılır. Yanık yarasını kısa sürede iyileştirerek yanık ağrısını da giderir. 

Yanık yarasının mikrop kapmasını ve iltihap oluşmasını önler

Ayrıca güneş yanıkları için de kantaron yağı kullanılır. Güneş yanığı oluşan bölgeye sürüldüğü zaman acı ve yanma hissi hemen geçer, yaralarda kısa süre içerisinde iyileşir

Damar büzücü özelliği ile kanamaları kısa sürede durdurur

Kantaron yağı bebeklerin pişik yaralarını iyileştirmek için kullanılır.

Trafik kazası sonucu yaralanmalarda ise hem yaraya sürülerek hem de içilerek kullanılır. Damar büzücü özelliğinden dolayı iç kanamaların durmasına yardımcı olur.

Bebeklerin karın ağrılarının iyileşmesinde kullanılır. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağı sürülür.
İltihap önleyici özelliği ile yarada iltihap oluşmasını önler

Hücre yenileyici özelliği ile yaranın çabuk kapanmasını sağlar

Yaraya sürüldüğünde, yaradan dolayı oluşan ağrıları giderir

Hematomlar da, şişlik ve bezelerde bölgeye sürülerek masaj yapılır.

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için cilt bakım yağı olarak kullanılır.

Sırt ağrısı, siyatik ve romatizma da ağrı kesici özelliğinden dolayı masaj yağı olarak kullanılır.

Mide ağrılarının giderilmesinde ve mide ülserinin iyileştirilmesinde dahili olarak kullanılır.

Düzenli olarak dahili kullanımıyla şeker hastalığına da iyi gelir.

Varislerin iyileşmesinde de dahili olarak kullanılır.
Bismillah ile yap,İnşallah ile kullan...

Sevgiler :)
Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

27 yorum:

 1. Doğada ne çok çare var da kullanmayı bilmiyoruz. Verdiğiniz bilgi kadar çektiğiniz fotoğraflara da bayıldım. Demek yağınızı da kendiniz yapıyorsunuz. Harika :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi kaç yıl önce yirmi adet zeytin ağacı diktik..bütün aileye yetecek miktarda zeytinyağımız oluyor çok tavsiye ediyorum :)

   Sevgiler.

   Sil
 2. Anneannem bunları toplar, kurutur çay gibi demler içirirdi bize :) Herşeye faydası var için bak derdi :) Yağ'ı da bir o kadar faydalıdır elbet. Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur Cayo da içilir. .iç organlara iyi gelir böylece denemedim tadını bilmiyorum keşke bi tutam tutup deneseydm:(
   Büyükler hep haklı; )
   Teşekkürler.

   Sil
 3. Kantaron yağı gerçekten mucize gibi. Ben de pişiklerde çok etkisini gördüm.
  Annemlerde de zeytin ağacı var. O da o kadar mutlu olur ki yağını kendi çıkardığı için. Hepimiz de nasipleniriz. Ama kantaronun bitkisini bilmiyordum. Bundan sonra daha dikkatli olacağım belki birgün bana da toplamak nasip olur.
  Bizim burda yapan bir abimiz var. O da güneşte bekletmeden yapıyoruz diyor ve en az 6 ay bekletiyorlarmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pencerede dursun diyorum ben de nasılsa burda güneşli günler pek sürmez. .pişik için muazzam bir ilaç gerçekten ben de çok kullanıyorum.

   Sil
 4. Bilmiyordum bu yararlarını. Ben de üzüm çekirdeği ve kudret narının yağını yapmıştım....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyüdükçe öğreneceğiz :)
   Yaptığın yağları blogunda paylaştın mi evetse link rica ediyorum :)

   Sil
 5. Bu doğal yağlar konusunda çok cahilim. Öğrendiğim iyi oldu bunu. Teşekkürler :)

  Görüntüsü çok güzel şişenin :D

  YanıtlaSil
 6. Bir dikili ağacım bile yok. Ne güzel insanın ağacının olması, hele ki bundan kendi zeytinyağını yapıyor olması. Kantaron yağını ve faydalarını biliyordum. Resimleri görüp, yazıyı okuyunca acaba bakmadığım için görmediğim bir kantaron çiçeği mevcut mudur civarımda? diye düşünmeden edemedim. Bundan sonra görmek için daha dikkatli bakacağım. Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dik bi ağaç bi limon ağacı mesela,saksıda. .büyümesi zaman alır ama ne hoş olur dalından koparmak bi bilsen ;)

   Sil
  2. Balkonumuz bile yok ki.. Olsa neler yapardım. Yeni evlerin kısıtlı alanları.

   Sil
  3. Deme ya bak şimdi gerçekten üzüldüm :(
   O halde bir gün büyük bir bahçeli evin olması için dua edelim :)

   Sil
  4. Canımsın en güzel dua. Eğer bir gün böyle bir evim olursa ilk misafirim de sen ol :)

   Sil
  5. Ah inşallah!
   Elimdeki limon ağaçlı saksıdan tanırsın beni :)

   Sil
 7. Kantaron gerçekten mucizevi bir bitki harika olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhteşem bi bitki,sevgiler İlknur hanım.

   Sil
 8. Şifa olsun inşallah.. :) Evimin vazgeçilmezidir kantaron annem ışın tedavisi alırken yandı imdadımıza yetişti şifa oldu yaramıza , herkese korkmadan çekinmeden kullanmalarını tavsiye ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaralarda çok etkili hakikaten Didemcim,annene geçmiş olsun her ede bulunması gerek.

   Sil
 9. Ben de evde devamlı bulunduruyorum. aslına bakarsan birkaç yıl önce deri oluşan çizik, yanık gibi izleri kolayca geçirdiğini öğrenince başladım bulundurmaya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle!..bir çok kişi de bu yönde olumlu sonuçlar almış.

   Sil
 10. Bilgilendirici yazı ıcın tesekkurler cok güzel olmus :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz için asıl ben teşekkür ederim..sevgiler :)

   Sil
  2. Okuduğunuz için asıl ben teşekkür ederim..sevgiler :)

   Sil
 11. Bismillahla başlayıp inşallahla devam eden işlerde bereket var mutlaka .Ben de yapabilsem keşke. Ama çiçeklerini bile tanımıyorum ki nereden bulur,nasıl tanıyabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de haziran temmuz aylarında bulmak mümkün sanırım minik sarı çiçekleri olur (senin için bi resim daha ekledim)bulamaz isen bana yaz bol miktarda elimde mevcut bir kısmını seve seve hediye ederim canım.

   Sil