30 Ağustos 2016

Dağınık Ev İçin Pratik Çözümlerim Var Benimİster tek başına ister kalabalık veya çocuklu bir evde yaşayın,dağınık bir evin ne olduğunu az çok bildiğinizden eminim .
Dağınık bir ortam her ne kadar yaşanmışlığı ve hareketi simgelese de bir yerden sonra çekilmez bir hal alabiliyor,insan alıştığını söyleyebilir ancak dağınıklığın üzerindeki olumsuz etkileri reddedemiyor..

Düzgün ve düzenli olmak elbette mümkün değil,birazcık derli toplu olmak günlük yaşamı ve yaşam alanlarımızı daha kullanışlı ve yaşanır kılmak mümkün ama!..

Küçük alışkanlıklar beraberinde büyük (ve herkesin istifade edeceği) sonuçlar getirebilir,dağınıklığın boyutu en azından azaltılabilir böylece de kalabalık bir ev dahi olsa olabildiğince toplu olabilir..

Dağınıklık aslında büyük bir sıkıntı,kötü bir alışkanlık,en az bir insanı peşimizde sürekli olarak meşgul etmek sürüklemek demek bu da zulümdür :)..

Panik ve trajik durumlara düşebilir insan,içinden çıkamayacak bir hal bile alabilir bu yüzden her bir hali yaşamış biri ve artık ANNE olarak  (He He) öneri ve çözümlerimi paylaşıyorum...PRATİK ÇÖZÜM NOTLARIM
Reklamlar:

Bulunduğunuz ortamdaki her tür boş ambalaj,reklam broşürü otobüs bileti,market fişi kızların saç tokaları,oğlanın kulaklığı vs gibi şeyleri ait oldukları yere koymakla başlamak en güzeli,kısaca çöpleri atın-herşeyi ait olduğu yere koyun.

Bu çözüm elektronik posta kutusu veya bilgisayarınızın masaüstü için de geçerli,elektonik posta kutunuzu reklam veya  abonesi olduğunuz sitelerden alınan mailleri çöp kutusuna göndermek demek önemli postalarınıza hızlıca ulaşmak demek.Çöpe atın.Bir süre sonra da gözden geçirip gerçekten artık önemli olmayanları silin.

Not:.Bu tavsiye evdeki çöpler için geçerli değilidr :)

Çamaşır  & Giysiler

Giysi dolabınızdan en az son bir yıldır giymediğiniz eşyaları kaldırmayı deneyin,garip bir olay ile karşılaşmanız mümkün,uzun süre giyilmeyen eşya dolaptan çıkartılınca veya başka birine verilince kısa bir süre sonra gerekli olur..aldırmayın..geriye yerini tutacak çokça eşyalarınız var zaten,uydurun bişeyler.

Çamaşırları toplayın,hemen dürme katlama ütüleme imkanınız olmasa bile çamaşır sepetine elinizden geldiğince düzgün koyun.

Kirlileri çamaşır sepetine atmayı da unutmayın,bu bir çift çorap bile olsa onu ait olduğu yere koyun,ne kadar zamanınızı alır iki saniye,bilemedin üç..

Giyinme esnasında asla ve asla çıkardıklarınızı yere atmayın yakında bulunan sandalyeye fırlatmayın,düzgün olmasa bile dürüp dolaba kaldırın.

Çocuk odası ve oyuncaklar:

Küçük raflar küçük sepetler her çocuğun odasında bulunmalı,çocuklara düzenli olmayı zaman içinde büyük zorluklarla kazandırmak yerine bizim dağınıklığı küçücük hareketlerle bile olsa önlemeye çalışmak onlara daha düzgün ve düzenli olması gerektiği mesajı verecektir.
Oyuncaklar sepete,kutuya,çekmeceye konur,ait oldukları yerde olunca bulunması da kolay olur.

Evin dekorasyonu/Hatırası var:

Evde bir çok minik süs eşyası,'hatırası' olan eşyalar bulmak mümkün,sormak lazım aslında kendimize ' bunun bana/bize ne faydası var?'

Atmaya kıyamayanlar veya elbette hatırası olan objeler bir araya toplayıp koleksiyon gibi bir dolaba sıralanabilir,bunları bir yerde bulundurmak hem hatırlalarınızı canlı tutar hem de neden evinizde yer ettiklerini mantıklı olarak size gösterir.Soranlara da anılarınızı anlatmak sizi mutlu eder :)

Uyumadan önce:

Oturma odasından oyuncakları,meyve tabaklarını,kuruyemiş kaselerini,çay bardaklarını,cep telefonlarını,kaldırın.
Hepsinin yeri var,herkes kendine ait olan eşyayı kaldırınca evin en önemli ve atar damarı olan oturma odası sabaha hazır derli bir şekilde size günaydın diyecektir-bu da sizin çoook çok hoşunuza gidecektir.


Çalışma masası:

Çalışma masanızın üzerinde mutlaka küçük bir çöp kovası bulundurun ve bunu her gün boşaltmayı ihmal etmeyin,masa üzerinde iplik kalıntıları olsa bile insana hzuursuzluk verir.


Dijital veriler:

Bir gününü çektiğin tüm resimleri klasörlere ayırmak ve Allah aşkına gerçekten sevdiklerini bastırmak/çıkartmak için düzenle.


Askıya alma:

Evin hemen girişinde bulunan askıyı gözden geçirmek de pratik bir çözümdür,ailenin her ferdi için bir mont veya bir hırka bırakıp askının geri kalanını boş tutmak muhtemelen gelecek olan misafir karşısında 'bunu nereye assam acaba?' sıkıntısını misafirin yanında yaşamamak demektir,şemsiyeler de buna dahil.

Mutfak tezgahı/Bulaşık makinesi

Boş,olabildiğince az eşyalı olmasında fayda var.
Boş ve temiz tezgah demek gördüğün bir tarifi yapmak için hemen başlamak demek,atıştırmak için kolayca yiyecek bir şeyler hazırlamak demek,mutfak işini gözünde büyütmemek demek.
Bulaşık makinesini her zaman dolu değil mümkün olduğunca boş tutup kirli bulaşıkları tezgahın üzerine bırakmak yerine makinenin içine koymayı dene,büyük bir ailenin dahi bulaşığı olmaz böyle yaparsan çok faydasını görüyorum.


Kahve makinesi hariç :) tost makinesi,el süpürgesi,rondo vs gibi küçük mutfak aletlerini dolaba kaldırın/saklayın.
Yemek hazırlığı esnasında hiç birinin gereksiz yere tezgahta yer tutmasına gerek yok ayrıca yemek hazırlarken sıçrayan salça gibi lekeleri sonradan silip kendinize ek iş açmanıza da gerek yok.

Yatak:


Belki biraz mantıksız gelebilir ama yatağınızı mutlaka düzeltmeyi öneririm hem de şiddetle.
Yatağımı ne zaman toplasam oda bana daha temiz görünüyor hareket etmem kolaylaşıyor hatta giyinmek için bile daha az bir zamana ihtiyaç duyuyorum kısaca bakış açımı etkiliyor.Önerin var mı?..
Yazmaya paylaşmaya ne dersin?


Kimbilir belki bir insanın ruh sağlığını kurtarabilirsin bugün :)

Güzel geçsin günümüz..Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez :)

12 yorum:

 1. gayet yararlı bir yazı olmuş bu. Çalışan ve odasına hiç bakamayan biri olarak kaale alacağım yazınızı. teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşyaları yerlere atmamak ve boş ambalajları çöpe atmak bile çok rahatlık verir size bu durumda..kolaylıklar dilerim.

   Sil
 2. Evde hep cepli kıyafetlerle dolaşırım. Ufak tefek ne bulsan ceplere atarım, sonra dolaşırken yerlerine koyarım. Şimdiki evim küçük ama İzmir'de kocaman evde iki küçük çocukla yaşarken on beş metrelik koridoru gidip gelmek yerine bir turda ceplerimdekini yerleştirmek kolay oluyordu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hehe bu maddeyi eklemedim ama bende de çok olur bu.

   Sil
 3. Cok muzdaribim bu konuda, isin ucunu bi kacirsam her yer dagiliyo, cok iyi fikirler vermissin bunlari uyhulamaya calisiyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim inşallah uygularsın canım.

   Sil
 4. Sevgi ablacığım, çok faydalı bir yayın olmuş. Benim de buna benzer bir yayın yapmak aklımdaydı. Bende de birkaç değişik öneri bulabilirsin belki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Heyecanla bekleyeceğim o ve her yayını sevgili Esra!..Seni görmek güzel.

   Sil
 5. Her biri mantıklı. Benim annem de cebe atanlardan bu madde önemli olsa gerek;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O madde gerçekten eklenmelidir :)) şüphesiz cepler çok önemli bu durumda ..sevgiler :)

   Sil
 6. Vay süper öneriler teşekkürler... Temizlikle ilgili komik gelebilir belki ama ben böyle bir keşifte bulundum kendi kendime; ne zaman ev pis, temizlenecek olsa evde bir bereketsizlik, üzerimde bir ağırlık olur benim. Bunun için korkarım evi pis bırakmaya. Bana göre temizlik eşittir bereket ve huzur. Dolayısıyla da bu motivasyonla iş birikmeyince de temizlik de çile olmaktan çıkıyor. E tabi her zaman becerebiliyor muyum? Elbette zaman zaman koptuğum oluyor maalesef ki... Bakıyorum işler birikmiş, kendime homurdana homurdana tekrar girişiyorum :))) Temiz ve huzurlu bir yaşam dileklerimle ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olmuyor mu oluyor tabii bazen başka şeyler önplanda çıkıyor düzen falan kalmıyor işte o zaman toparlamak gerçekten zor oluyor ama şu var ki bi düzen olunca bozulsa bile ana hatları belirgin kalıyor yani gömülme yaşanmıyor çok şükür :))

   Sil