23 Ağustos 2016

Bir Alman Evinin Günlük Yaşamı/Minyatür EvHala böyle evler var,zaman zaman geçtiğim evlerin penceresinden kaçarayak bakışlarla evin içine sızıp görebildiğim kadarıyla..çok da güzeller diyebilirim..eski eşyalar hala çok değerlidir burada,Almanların her şeyi değerli ve kıymetli olduğu gibi hatat bazen gereğinden çok bile değer verdiklerini söyleyebilirim..
Küçük denmeyecek ebatlarda minyatür bir ev ve Ortaçağ döneminde yaşayan bir ailenin günlük yaşantısını,ev içi hallerini,dekorasyon ve daha bir çok detayını aktaran bu güzel çalışmaya yer vermek istedim blogumda..
hani 'bir zamanlar'deriz ya...

İşte hayat bir zamanlar...
Muhtemelen evin hanımefendisi..yine kuvvetle muhtemeldir ki akşam yemeği için diğer aile fertlerini beklemektedir..ahşap masa ve sandalyeler,ağır dekorasyon ve olmazsa olmaz Rönesans dönemini andıran desenlere sahip duvar kağıtları...
Burası bir pastane olmalı...evin içinde yer verilmiş ..kimbilir belki de evin giriş katında bir Cafe vardı..
Şık giyimli bir beyfendi ile bir hanımefendi hemen gözümüze çarpıyor..benim gözüme köpek çarptı..demek ki ezelden beridir Almanların köpek sevgisi..
Evet evin zemin katında belli ki mağazalar vardı..bu da dönemin bir eczanesi..ilaç şişelerine dikkatinizi çekmek isterim..hepsi porselenden yapılmış,üzerindeki yazılar ise parlament mavisidi genelde..hanımefendinin kıyafeti de çok zarif..ayağı alçıya alınmış amcama geçmiş olsun dileklerimi iletirim..

Alman dediğiniz anda akla biradan sonra gelen şey dadı olmalı..benim aklıma dadı,disiplin gelir hep..şimdilerde pek var mıdır dadılar bilmem ama burdaki dadı çok sempatik ve tatlı birine benziyor..kızlar da pek şeker :)

Oturma odasından bir kare..piyano,dantelli masa örtüsü,vazoda pembe ve beyaz güller..bir de yine şık giyinmiş bir hanımefendi..

Çocukların odası..Üç adet kuzucuk var burada,her biri çok güzel giyinmiş..yerde de fok balığına benzettiğim ama tüylü olduğu için ayıya karar kıldığım bir hayvanın postu var..
Hehe..noluyor :)

Yorumlayamayacağım...

Bir hanımefendi daha..ailenin hizmetine koşmakla meşgul olarak canlandırılmış..merdiven ve parmaklıklar pek şahane..duvar kağıdı kapılar da öyle...Uyku saati..hala kullanılmakta olup kolayca bulabileceğiniz ahşap beşikler var burada..bir tane ben de almıştım,sevimliliğinden geçilmiyor,çocuğunuza vermeye kıyamıyorsunuz := o derece güzeller..

Biraz daha kalıp biraz daha fazla resim çekmek istedim..dükkan kapalıydı yalnız bu yüzden vitrinden çekebildiğim kadarıyla yetineceğiz..ama bu kadarı bile hoş..

Değil mi?

Değmesin Yağlı Boya
Değmesin Yağlı Boya

Değmesin Yağlı Boya bir hayat blogudur yani hayatta ne varsa burda da vardır.Konular özenle seçilir güvenle okuyucularıma sunulur çoğunlukla da hepimize iyi gelir,yayınlar özgün ve orjnaldir kopya yapılmaz yapılmasına rıza gösterilmez.Blogumu oku,sana da iyi gelecek:)

18 yorum:

 1. Oyuncak olarak düşündüğünde detaylarıyla birlikte çok sevimli geldi bana ancak dekor, yaşam tarzı olarak karamsar buldum. Bir zamanlar böyleymiş demek.

  YanıtlaSil
 2. evler ayrı güzel kıyafetler ayrı bayıldım...

  YanıtlaSil
 3. Oyuncak Müzesi'ni gezerken en çok alman oyuncaklarını beğenmiştim, insanın içinde kaybolası geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçek hayatta oldukları gibi oluyor bazı oyuncakları Handan buradakiler gibi mesela.

   Sil
 4. ya ama ben bayıldım bu minyatüre :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devasa bişeydi yalnız evin bi duvarını ona ayiracaksin o derece :)

   Sil
 5. ayy çok güzelmiş gerçekten türk evi minyatürü de yapmak lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapanlar var aslında böyle minyatürler bunları yapmak da eminim çok zevkli :)

   Sil
 6. Çok hoş, bayıldım, insanın karşısına oturup saatlerce hayal kurası geliyor:))

  YanıtlaSil
 7. Halılar dikkatimi çekti benim de :)) Bildiğin bizim Türk halısı ayol :) Onlar genelde duvardan duvara halı kullanmazlar mıydı eskilerden :)) Çok güzel bir post olmuş ama ohh içim açıldı. Varolasın can...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyahatlerinde Dogu'dan alınırdı onlar duymuşsundur Hindistan veya Pers halılarını.

   Sil